Ետ տվեք Արմինեի ծննդականը, բժիշկ Միրաքյան
Գագիկ Հակոբյանի ընտանիքն ապրում է Չորրորդ գյուղի հարեւանությամբ գտնվող լքված ավտոբազայում` նախկին մեքենաների վերանորոգման համար նախատեսված տարածքում: Այս տարածքում, ինչպես արդեն պատմել ենք, ապրում է հինգ ընտանիք: Հողե հատակով այս կացարանը 16 քմ է, ապրում են չորսով: Տան մի անկյունում դրված են մեքենայի մի քանի մարտկոցներ, որոնցից լարերը ձգվում են մինչեւ առաստաղ: Այնտեղից կախված է փոքրիկ մի լամպ: Հենց դրանով էլ երեկոները Գագիկի ընտանիքը լուսավորում է տունը, միացնում ռադիոընդունիչը:
«Մարտկոցները ամուսինս բերել է աղբանոցից, այնտեղ է աշխատում, առավոտյան յոթից գնում է, իրիկունը վերադառնում: Աղբանոցով ենք ապրում, ինչ արած:
Շշեր է բերում, ես լվանում եմ, հանձնում ենք հատը 10 դրամով»- շշերը լվանալով պատմում է կինը` Սիմա Խաչատրյանը: Նա օրական մոտ 150 շիշ է լվանում: Այսինքն` օրական աշխատում են 1500 դրամ: Տունը տաքացնում են աղբանոցից բերած պոլիէթիլենե տոպրակներով, հին կոշիկներով: 7 տարեկան Արմինեն շշերը լվանալիս օգնում է մորը, դարսում դրանք: Տան մի անկյունում նրա տիկնիկներն են, որոնց հայրը բերել է աղբանոցից: Արմինեն դրանք խնամքով լվացել է եւ ընկերուհիների հետ խաղում է: Այս տարի նա դպրոց է գնալու:
«Դեռ չգիտեմ` ինչպես եմ անելու, աղջիկս ծննդական չունի: 7 տարի առաջ ծննդաբերեցի Ապարան քաղաքում, ամուսինս այնտեղից է: Այդ ժամանակ կիսուրս մահացել էր, մեզ մոտ էլ փող չկար: Ծննդատնից դուրս գալուց մեզնից 15 հազար դրամ ուզեցին: Ամուսինս ասաց` չունենք, կարող ենք 5 հազար տալ: Ասացին չէ` 10 տվեք, մենք էլ միայն 5 հազար ունեինք: Երեխու ծննդականը վերցրին, հինգ հազար դրամն էլ հետը: Բժիշկ Միրաքյանը ասաց` երբ 5 հազար դրամը բերեք, երեխայի ծննդականը կտանք: Մի 15 օր առաջ ամուսինս գնացել էր Ապարան երեխու ծննդականը վերցնելու, Միրաքյանը նորից է ասել` չենք տա, մինչեւ 5 հազար դրամը չբերեք: Ամուսինս բողոքել է հիվանդանոցի գլխավորին: Նա էլ նույն բանն է ասել` մինչեւ փողը չբերեք, չենք տա ծննդականը: Թողել-եկել է, հիմա չգիտենք ինչ անենք»,-ասաց Սիմա Խաչատրյանը, իսկ հետո մեզ դիմեց խնդրանքով` եթե կարող եք, օգնեք ծննդական ստանանք, թե չէ աղջկաս դպրոց չեմ կարող տանել: Ծննդական չունենալու պատճառով Արմինեն հաշվառված չէ նաեւ պոլիկլինիկայում, ոչ մի պատվաստում չի ստացել եւ բժշկական քննության չի ենթարկվել: Մեզ մնում է ասել` ետ տվեք Արմինեի ծննդականը, բժիշկ Միրաքյան, այդ հինգ հազար դրամը կարող եք գալ ստանալ «Հետք»-ի խմբագրությունից:

Gagik Hakobyan's family lives in a vacant lot abandoned by a motor depot in the Achapniak district, near the garbage dump. As we have reported, five families live here. Four members of this family live in a dirt-floored, 16-square-meter shack. There are a couple of car-batteries in a corner of the room, with cables running to the ceiling, where a small light bulb is hanging. That is how they light up the room and turn on the radio. "My husband brought the batteries from the garbage dump, he works there. He goes there at seven a.m. and returns late at night. We live with the help of the garbage dump; what can we do? He brings empty bottles, I wash them and we turn them in for 10 drams a piece," says Sima Khachatryan, Hakobyan's wife, as she washes the bottles.
She washes some 150 bottles a day, to get 1,500 drams (less than $3). They heat the cabin by burning old plastic bags and shoes from the garbage dump. Seven-year-old Armine helps her mother - she arranges the bottles. In a corner of the room are the dolls that her father brings from the dump. Armine washes them thoroughly and plays dolls with her friends. She will go to school this year. "I don't know how I am going to manage, yet; my daughter doesn't have a birth certificate. She was born seven years ago in Aparan, my husband is from there. My mother-in-law died at that time and we didn't have any money. When I was leaving the hospital, they asked for 15,000 drams. My husband said we didn't have that amount and could pay 5,000 drams. They said: no, pay 10,000. But we only had 5,000 drams. So they took the child's birth certificate and the 5,000 drams with it. Doctor Mirakyan told us: 'When you bring 5,000 drams, we will give you the birth certificate.' Some 15 days ago my husband went to Aparan to get the birth certificate but Mirakyan again said that they would not give it to us until we paid 5,000 drams. My husband complained to the head physician of the hospital. And he said the same thing: 'Unless you pay the money we won't give you the birth certificate.' So he came back and now we don't know what to do," Sima Khachatryan said, and then asked us, "If you can, help us get the birth certificate. Otherwise we won't be able to send our daughter to school." Armine is not registered at the polyclinic, either, because of the birth certificate. She has never had any vaccinations or checkups.
All we have to say is, Doctor Mirakyan, give Armine's birth certificate back and you can get 5,000 drams from the Hetq office.