Ինտերնետ ակումբ. մուտքը՝ 200 դրամ
Այսպիսի ցուցանակների Երեւանում այսօր կարելի է հանդիպել գրեթե յուրաքանչյուր քայլափոխի: Չնայած համակարգչային տեխնոլոգիաների տարածմանը եւ տանը համակարգիչ ունեցողների քանակի աճին՝ ինտերնետ սրճարանների թիվը ոչ թե պակասում, այլ ավելանում է: Տանը համակարգիչ ունեցողներից շատերը նույնպես նախընտրում են ինտերնետ ակումբում օգտվել ինտերնետից, քանի որ այդպես ավելի էժան է:
Այսօր ինտերնետ ակումբ կամ սրճարան բացելը նույնն է, թե սովորական սրճարան բացելը: Դրա համար հարկավոր է ցուցանակի թույլտվություն ստանալ Երեւանի քաղաքապետարանից, վարձակալել կամ գնել տարածք, ձեռք բերել համապատասխան տեխնիկա (նման սրճարաններում կարելի է հանդիպել Pentium 1, 2,3 եւ նույնիսկ Pentium 4 համակարգիչներ), ինչպես նաեւ կապ՝ ինտերնետային ծառայություններ մատուցող որեւէ կազմակերպությունից (ավելի հաճախ՝ Արմինկո, Xternet), գրանցվել հարկային համապատասխան տեսչությունում, աշխատանքի ընդունել մեկ-երկու «բարետես աղջիկների», որոնք բոլորովին էլ պարտադիր չէ, որ համակարգչային գիտելիքներ ունենան, եւ բացել դռները բոլորի առաջ անխտիր:
Ակումբային այս «շարժումը» սկսվեց 1999-2000թթ: Այդ ժամանակ նման սրճարանները մի քանիսն էին։ Ինտերնետը դեռեւս հազվագյուտ հաճույք էր՝ մատչելի սակավաթիվ մարդկանց, եւ ժամավճարն էլ շատ բարձր էր՝ մինչեւ 1800 դրամ: Ավելի մատչելի ինտերնետ սրճարաններն ու ակումբները սկսեցին բացվել 2001թ-ից: Ինտերնետի ժամավճարն այսօր տատանվում է 200-600 դրամի միջեւ: Ինչպես հաստատում են ակումբների աշխատողները, ժամավճարը որոշվում է՝ նկատի ունենալով մի շարք պայմաններ, կապի եւ համակարգիչների որակից մինչեւ ակումբի անունն ու համբավը, ասենք՝ որեւէ հայտնի կազմակերպության պատկանելը: Նշանակություն ունի նաեւ գտնվելու վայրը։ Շատ հաճախ ինտերնետ ակումբները տեղակայված են ուսանողական շրջաններում, որտեղ, ինչպես հաստատում են ակումբների աշխատողները, անիմաստ է բարձր գներ սահմանել:
Ինտերնետ ակումբների ծառայություններից հիմնականում օգտվում են ուսանողները եւ դպրոցականները, մտավորական խավի որոշ ներկայացուցիչներ: Առավել հին ակումբներն այս տարիների ընթացքում վերածվել են իրական ակումբների՝ իրենց անդամներով, այսինքն մշտական օգտվողներով: Ըստ ակումբի աշխատողների հետ ունեցած իմ զրույցների՝ ակումբն օրական սպասարկում է մինչեւ 100 օգտվողի: Հիմնական աշխատանքը, որ կատարում են այցելուները, էլեկտրոնային փոստ ստուգելն ու նամակ գրելն է, chat, ICQ «անելը», ինչպես նաեւ՝ ինտերնետում տարբեր տեսակի նյութեր փնտրելը եւ այլն:
Երեխաները հիմնականում խաղում են տարբեր խաղեր` շատ հաճախ ամբողջ խմբով գրավելով ակումբը: Առավել խոշոր ակումբներում երեխաների խաղերի համար առանձին տեղ է հատկացված: Ընդհանրապես, գրեթե բոլոր ինտերնետ ակումբներում հնարավորություն է տրվում անկախ ու ազատ միջավայրում օգտվել ինտերնետից. համակարգիչները դրված են իրարից բավական հեռու եւ առանձնացված համապատասխան կահավորանքի միջոցով: Սակայն դա նպաստում է պոռնոգրաֆիկ բովանդակությամբ նյութերի մատչելիությանը եւ տարածմանը: ՀՀ-ում գործում է Քրեական օրենսգրքի 263 հոդվածը, որը դրամական տուգանքից մինչեւ ազատազրկում է նախատեսում «պոռնոգրաֆիկ բնույթի համակարգչային ծրագրերի, կինոյի կամ տեսաֆիլմերի, նյութերի, պատկերների կամ պոռնոգրաֆիկ բնույթի այլ առարկաների ստեղծման, համակարգչի միջոցով մանկական պոռնոգրաֆիան ներկայացնելու» համար: Սակայն բոլորովին հասկանալի չէ, թե ով եւ ինչպես է վերահսկում օրենքի պահանջների կատարումը։
Շատ ակումբներ պարզապես նշանակություն չեն տալիս այդ օրենքին. «Ինչի՞ ասենք՝ մի մտեք էդ սայթերը: Ըտենց կլիենտ ենք կորցնում»,- ասաց ինտերնետ ակումբներից մեկի տնօրենը:
Մյուս մասն էլ, ավելի հաճախ՝ հին եւ հեղինակություն վայելող ակումբները, որոշակի արգելքներ են դնում՝ հանում են էջերի հասցեները, փակում որոշակի բովանդակությամբ էջեր, օրինակ՝ վիդեո պոռնոգրաֆիան: Վերը նշված ակումբի տնօրենն ասում է. «Չենք կարող բոլորը հսկել: Կան էջեր, որ մենք էլ չգիտենք, կամ հո բոլորը հնարավոր չի փակել»: Իսկ երբ նկատում են, որ մի օգտվող այցելել է նման էջ. «Ոչինչ էլ չենք անում: Ի վերջո, ի՞նչ իրավունք ունենք բան ասելու, մարդը փող է տվել, համ էլ մեծ մարդ է, գիտի ինչ է անում»:
Սա «մեծ մարդիկ», իսկ ինչպե՞ս պաշտպանել երեխաներին նման էջեր այցելելու վտանգից: Սրա համար չկա ոչ մի միջոց:
Մի ակումբ սեղանները դասավորել էր այնպես, որ երեւան բոլոր համակարգիչները՝ այդկերպ պայքարելով պոռնոգրաֆիայի տարածման դեմ: Սակայն դա մյուս կողմից խախտում է մարդկանց` ինտերնետից ազատ օգտվելու իրավունքը:
Իրականում պոռնոգրաֆիկ բովանդակությամբ էջերի ազատ այցելությունը ձեռնտու է ակումբներին: Օգտվողների մի մեծ խումբ ակումբ է գնում հենց այդպիսի էջեր այցելելու նպատակով: Իսկ նրանցից ստացվող եկամուտից դժվար թե որեւէ մեկը հրաժարվի:
Ինտերնետ ակումբների մեծ մասը գործում է 24 ժամ: «Այս ժամերին օգտվողներին, որոնք հիմնականում տղաներ են, ավելի դժվար եւ նույնիսկ անցանկալի է արգելել այցելել նման էջեր»,-ասում են ակումբների աշխատողները:

Internet club -- 200 drams
You can see signs like that on every street corner in Yerevan . In spite of the increasing accessibility of computer technology, Internet cafes are getting more and more popular. Even people who have personal computers at home prefer to go online at a café-the Internet access is cheaper.
Opening an Internet café is not much harder than opening a regular café. You need to get a permit from the mayor to hang a sign, rent or buy premises, acquire computers (mostly Pentium 1, 2 or 3; sometimes Pentium 4), get access from an internet provider, register with the district tax agency, hire one or two pretty girls, no computer skills necessary, and open your doors to the public.
The Internet club "movement" started in 1999, with just a few cafes. The Internet still was a rare amusement, accessible to only a few, with an hourly charge of up to 1,800 drams (about $3.20). Since 2001, it's been much more accessible, at between 200 and 600 drams an hour. Club employees say the rates depend on many things, from the quality of the computers and the connection to the club's name, reputation, and location. Many Internet cafés are in students' neighborhoods, where there's no point in charging a high price.
Patrons are mainly college students, school children, and intellectuals. The oldest cafés have real clubs, with card-carrying members. A café can have as many as one hundred clients a day, who check their e-mail, chat and use ICQ, or surf the net. Children tend to arrive in groups, mostly to play computer games, and bigger clubs have a special game room. In general, the clubs provide unimpeded access in a private environment - computers are at a distance from each other, separated by partitions.
But this makes it easy to access and distribute pornographic material. Article 263 of the Criminal Code of Armenia stipulates that "the creation of computer programs, movies, video films, materials, pictures or other objects of a pornographic character, and for displaying child pornography using computers" is punishable by a fine or imprisonment. But it's not clear how this law is enforced.
Many clubs simply disregard it. "Why should we say, 'Don't visit those sites'? We'll lose clients," the manager of one club told me.
Others, mainly older clubs with good reputations, have certain restrictions, for example, they bar access to some sites, such as video pornography. The manager of one such club said, "We cannot control everything. There are sites that we don't know about, or that are impossible to block." And when they find out that a client is visiting one of these sites, "We don't do anything. Do we have the right to say anything? They paid for it; they're adults, and they know what they're doing."
They're adults, but what about children? Is there a way to protect them from these sites? Unfortunately not. One club positioned computers so that the screens were visible, but that keeps people from being able to use the Internet freely.
The fact is, providing free access to porn sites is profitable. Many users go to the Internet clubs just to visit them. Most clubs are open 24-hours a day. As one employee said, "It is hard to stop people-mainly boys-who come late at night to visit the sites."