Խոսրովը՝ հրդեհից հետո
Օգոստոսի 12-ին «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում, դեռևս անհայտ պատճառներով, հրդեհ բռնկվեց։ Հրդեհի հիմնական օջախները մարել հաջողվեց միայն չորրորդ օրը, երբ մարման աշխատանքներին օգնության հասավ Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարության հրշեջ ինքնաթիռը՝ «ԻL-76ՏԴ»֊ը։ Ինքնաթիռին հաջողվեց հրդեհի հիմնական օջախները մարել՝ տասներկու թռիչք կատարելով։
Հրդեհի ծավալների մասին դեռևս պաշտոնական և վերջնական հաշվարկներ չկան։ Հասարակական կազմակերպություններն ու բնապահպանները խոսում են հրդեհված հազարավոր հեկտարների մասին, իսկ պետական մարմինների տվյալները սահմանափակվում են մի քանի հարյուր հեկտարով։ Մասնավորապես՝ «Անտառային պետական մոնիտորինգի կենտրոն»-ի արբանյակային պատկերների միջոցով արված հաշվարկով օգոստոսի 13-ի տվյալներով՝ արգելոցի տարածքում այրվել է 683 հեկտար տարածք:
Ռուսական հրշեջ ինքնաթիռն աշխատանքերը վերջացրել է տասնյոթերորդ թռիչքով: Այժմ արգելոցում աշխատում են արտակարգ իրավիճակների նախարարության հատուկ նշանակության փրկարարական խմբերը, որոնք տեղում հետմարման աշխատանքներ են իրականացնում։

Armenia’s Khosrov Forest: Cause of Wildfires Yet Unclear; Differing Estimates of Hectares Destroyed
As yet, there has been no official statement as to what caused the wildfires that ravaged swaths of the Khosrov Forest State Reserve in Armenia.
The blazes started on August 12, and were only extinguished, for the most part four days later after a water tanker plane was sent from Russia.
There is also no official count as to the specific number of hectares destroyed.
Local environmental activists and NGOs claim that thousands of hectares were destroyed, while government officials refer to hundreds of hectares.
According to the State Forest Monitoring Center, satellite reconnaissance reveals that 683 hectares were burnt.
The Russian IL-62 tanker plane made seventeen passes over the reserve. It’s now up to units of the Ministry of Emergency Situations to conduct mopping-up operations.