Խոսրովը՝ հրդեհից հետո
Օգոստոսի 12-ին «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում, դեռևս անհայտ պատճառներով, հրդեհ բռնկվեց։ Հրդեհի հիմնական օջախները մարել հաջողվեց միայն չորրորդ օրը, երբ մարման աշխատանքներին օգնության հասավ Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարության հրշեջ ինքնաթիռը՝ «ԻL-76ՏԴ»֊ը։ Ինքնաթիռին հաջողվեց հրդեհի հիմնական օջախները մարել՝ տասներկու թռիչք կատարելով։
Հրդեհի ծավալների մասին դեռևս պաշտոնական և վերջնական հաշվարկներ չկան։ Հասարակական կազմակերպություններն ու բնապահպանները խոսում են հրդեհված հազարավոր հեկտարների մասին, իսկ պետական մարմինների տվյալները սահմանափակվում են մի քանի հարյուր հեկտարով։ Մասնավորապես՝ «Անտառային պետական մոնիտորինգի կենտրոն»-ի արբանյակային պատկերների միջոցով արված հաշվարկով օգոստոսի 13-ի տվյալներով՝ արգելոցի տարածքում այրվել է 683 հեկտար տարածք:
Ռուսական հրշեջ ինքնաթիռն աշխատանքերը վերջացրել է տասնյոթերորդ թռիչքով: Այժմ արգելոցում աշխատում են արտակարգ իրավիճակների նախարարության հատուկ նշանակության փրկարարական խմբերը, որոնք տեղում հետմարման աշխատանքներ են իրականացնում։

Хосровский лес после пожара
12 августа по неизвестным пока причинам в государственном заповеднике “Хосровский лес” вспыхнул пожар. Нейтрализовать основные очаги огня удалось лишь на четвертый день, когда на помощь подоспел пожарный самолет “Ил-76ТД” МЧС России. Самолету, выполнившему 12 вылетов, удалось потушить основные очаги пожара.
Официальных и окончательных данных о масштабах пожара пока нет. Общественные организации и экологи говорят о тысячах гектаров, а государственные органы ограничиваются сообщениями о сотнях гектаров. В частности, по данным Центра государственного лесного мониторинга от 13 августа, которые основаны на снимках со спутника, на территории заповедника сгорело 683 га.
Самолет российского МЧС завершил работу, сделав 17 вылетов. В настоящее время в заповеднике работают спасательные группы особого назначения МЧС Армении, которые на месте проводят работы по окончательному тушению очагов возгорания.