Անթիրախ զենքերի զոհերը
Հազարամյակներ շարունակ պատերազմներ եղել են, այսօր կան ու վաղը լինելու են։ Չեն փոխվել դրանց պատճառները, չեն փոխվել նպատակները։ Փոխվել են միջոցները, կատարելագործվել զենքերը։ Ու որքան կատարելագործվել են, այնքան ավելի ու ավելի շատ են թիրախ դարձրել խաղաղ բնակչությանը, պատերազմներն ավելի ու ավելի են դուրս բերել պայամանականության սահմաններից։
Եթե հին դարերում զորքն էր զորքի դիմաց կանգնում եւ աղեղից արձակված դիպուկ նետը խոցում էր հակառակորդ զինվորին, հիմա թիրախն անորոշ է, հիմա թիրախն այն ամենն է, ինչ կա թշնամական գծից անդին։
Տղամարդու պատերազմները մնացել են հեռավոր անցյալում։ Հիմա տմարդու պատերազմների դարաշրջանն է։ Մի հարմար տեղում դնում են հրանոթներն ու մահ սփռում՝ հնարավոր լայն ու երկար ընդգրկումով։ Սա երեւի ավելի «հումանիստական» է։ Չես տեսնում խոցված մարդուն, չես տեսնում արնահոսը, չես տեսնում սպանվածի դին։ Սպանում ես, իբր առանց գիտակցելու։ Կամ դնում ես ականներն ու անցնում առաջ։ Մտքիդ հետին մասում հակառակորդ զինվորն է պայթում ականի վրա, հակառակորդ զինվորն է հաշմվում ու խեղվում։ Մտքներով անգամ չի անցնում, որ գյուղացի մի մանուկ (պատերազմի ընթացքում կամ դրանից հետո, կարեւոր չէ) գնալու է մոտակա հանդերում կորած գառը կամ հորթը փնտրելու եւ պայթելու է ականի վրա՝ լավագույն դեպքում կյանքը շարունակելով անձեռուոտ, անաչք ու անականջ։ Դնողը ճակատի մյուս կողմում է ու չգիտի, որ այդ բանը եղավ կամ արդեն տուն է վերադարձել ու չի իմանում, որ այդ բանը լինում է։ Չգիտի, բայց դա նրա հոգու մեղքն է։
Մի անգամ Ղարաբաղում ականատես եղա մի զարհուրելի տեսարանի։ Նախիրը մտել էր ականապատված դաշտ ու պայթել։ Նախրապանը՝ տարիքով մարդ, երեխայի պես արտասվում էր։ Դաշտը նման էր սյուռեալիստական կտավի։ Պատերազմը պատերազմից հետո էլ հանդիպել էր խեղճ մարդուն։
Ղարաբաղի մի այլ շրջանում մարդկանց աչքի առաջ տասնյակ հեկտարներով նռան այգիներ էին չորանում։ Տարածքն ականապատված էր։ Նյութական բարիքի կորուստն իր հերթին, Աստծո ստեղծած կենդանությունն էր վերացել։
Մի տեղ էլ տեսա մի տղայի։ Պայծառ երկնագույն աչքեր ուներ, բայց անընդհատ լուռ էր։ Նրա հետ խոսելու ջանքերս ապարդյուն էին։ Տափակ հարցերս՝ «Քանի՞ տարեկան ես», «Քույր ու եղբայր ունե՞ս», «Որտե՞ղ ես սովորում» եւ այլն, մնում էին անպատասխան։ Շատ էի ուզում նրա հետ խոսել։ Հետո գյուղացիներից մեկն ինձ ասաց, որ տղան համր է։ Նա համրացել էր ականի վրա իր եղբոր պայթելը տեսնելիս։ Եւ մինչեւ հիմա տղան անխոս կանգնած է աչքիս առաջ, ինչպես նռան չորացած այգին, ինչպես երեխայի պես արտասվող նախրապանը։
Այստեղ ու այնտեղ տեղադրված ականները, պատահաբար մոռացված նռնակներն ու այլ պայթուցիկները պատերազմի նվերներն են երեխաներին։ Ավագներն էլ են երբեմն տուժում, բայց դրանք մեծավ մասամբ բաժին են հասնում երեխաներին։
Չնայած մարդասեր կազմակերպությունների ջանքերին, նույնիսկ տեսականորեն հնարավոր չէ հետպատերազմյան ամբողջ այդ թափոնը վնասազերծել։ Մի տեղ անպայման հայտնվում է, մի տեղ անպայման անում իր սեւ գործը։
Երկրորդ աշխարհամարտը կես դար առաջ է ավարտվել, բայց մինչեւ հիմա էլ թերթերը երբեմն գրում են ռազմաճակատներին մերձ բնակավայրերում եղած պայթյունների ու զոհերի մասին։
Ես այնքան լավատես չեմ, որ հավատամ պատերազմների իսպառ վերացման հնարավորությանը։ Պատերազմները եղել են կան ու լինելու են քանի դեռ կա մարդկությունը։ Բայց լավատես եմ ու հավատում եմ, որ նույն մարդկությունը մի օր վերագտնելու է իր քաջությունն ու հրաժարվելու է անթիրախ մահասփյուռ զենքերից։
Քաջը նա է, ով տարածության ու ժամանակի մեջ նայում է քաջի աչքերին։ Ու եթե սպանում է (ցավոք, պատերազմի օրենքն է), սպանում է իր մեղքի պատասխանատվությունը վերցնելով։
Քաջը նա չէ, ով տարածք ու ժամանակ չիմանալով, հրթիռներ է արձակում, ռումբեր նետում, ականներ դնում ոչ մեկի ու բոլորի համար, երբեմն, ինչու չէ, նաեւ իր մերձավորների ու հարազատների համար։
Ես լավատես եմ ու հավատում եմ, որ մարդկությունն անպայման հրաժարվելու է անթիրախ զենքերից։ Բայց քանի դեռ չի հրաժարվել, հրաժարվիր դու՝ անձամբ։ Եւ եթե երբեւէ զորակոչվես ու դժբախտություն ունենաս պատերազմի մասնակցելու, եղիր քաջ եւ հրաժարվիր ականներ տեղադրելուց, հրթիռներ արձակելուց ու ռումբեր նետելուց։ Եւ հիշիր, որ ամենամեծ պարտությունը անմեղներին վնասելն է։
Տես նաեւ` Մահացու խաղալիքներ Երևանաբնակ ֆոտոլրագրող Գերման Ավագյանի այս ծրագիրը ներկայացնում է ականների և չպայթած զինամթերքի զոհերին։Այն արժանացել է մրցանակի և հովանավորվել է Էռնա և Վիկտոր Հասելբլադ հիմնադրանի կողմից։

Victims of targetless weapons
Wars have been waged for millennia; they are being waged today and will be waged tomorrow. Neither the causes nor the goals have changed. But the means have changed, and the weapons have been perfected. And as they have been perfected, peaceful populations have increasingly become targets, and wars have moved beyond conventional limits.
If in the old days, an army would confront an army, and a well-aimed arrow released from a bow would pierce an enemy soldier, now the target is uncertain, now the target is anything beyond the enemy line.
The wars of men are a thing of the distant past. We are living in the age of the wars of monsters. They place flamethrowers in a convenient spot, and disperse death within the widest possible range. This, probably, is more "humane". They don't see the man hit, they don't see the blood flow, they don't see the corpse. They kill as if they don't realize what they are doing. They lay mines and move on. In the back of their mind, the enemy soldier explodes a mine, the enemy soldier is crippled and maimed. They don't even give a it a thought that a village boy (it doesn't matter if it's during the war or after) will go looking for a lost lamb or a calf in the nearby fields, and will be blown up-and in the best case scenario will go through life armless, legless or eyeless. Those who plant the mines are on the other side of the battlefront; either they don't know what happens, or they have gone home before it does.
Once in Karabakh I witnessed a horrible scene. A flock of sheep had entered a minefield and been blown up. The shepherd, an old man, was crying like a child. The field was like a surrealistic canvas. The war came upon the poor man even after it was over.
In another region of Karabakh, tens of hectares of pomegranate gardens dried up before people's eyes. The land had been mined. Beyond the material loss, God-given life was vanishing.
In another place I saw a boy. He had bright blue eyes and was always silent. All my efforts to talk to him were in vain. My stupid questions, "How old are you? Do you have any brothers and sisters? Do you go to school?" went unanswered. I wanted very much to talk to him. Later, one of the villagers told me the boy was dumb. He stopped speaking when he saw his brother blown up by a mine. And the boy is still standing before my eyes speechless, as are the dried pomegranate gardens, and the shepherd crying like a child.
The land mines laid here and there, the grenades and other explosives accidentally left behind, are the war's gifts to children. Adults suffer from them too, but most of the time they fall to the children.
In spite of the efforts by humanitarian organizations, it is not possible even theoretically to get rid of all the remnants of the war. They will necessarily emerge in some places, and do their black deeds.
World War II ended a half a century ago, but newspapers still report from time to time on explosions and their victims in the areas near the former battle-fronts.
I am not such an optimistic that I believe that war will ever completely disappear. Wars have been and will be waged as long as the human race exists. But I am an optimist, and I believe that the same human race will one day rediscover the courage to renounce targetless, death-dispersing weapons.
He is courageous who, in a given time and place, looks into courageous eyes. And if he kills (unfortunately it is the reality of war), he kills taking responsibility for his guilt.
He is not courageous who, with no regard for time and place, throws bombs and lays land mines for no one and for every one, even, why not, for his own relatives and friends.
I am an optimist, and I believe that the human race will one day renounce targetless weapons. But until it does, you renounce it, you personally. And if one day you are enlisted in the army, and have the misfortune to fight in a war, be courageous, and refuse to lay land mines, to launch missiles, to throw bombs. Remember that the greatest defeat is harming the innocent.
See alsoLethal Toys: In his award winning project supported by the Erna & Victor Hasselblad Foundation, Yerevan-based photojournalist, German Avagyan, documents the victims of unexploded ordnance (UXO) and landmines.