Սահմանամերձ գյուղացին մենակ է
Տավուշի մարզի Ներքին Կարմրաղբյուր գյուղի տների 80 տոկոսը ռազմական գործողությունների հետեւանքով ավերվել է: Գյուղ մտնելիս միանգամից աչքի են զարնում կիսափուլ պատերով, ջարդված պատուհաներով լքված տները: Պատերազմն իր դրոշմը դրել է գյուղի վրա: Կառավարությունը 54 ընտանիքի փոխհատուցում է տվել, որպեսզի վերականգնեն իրենց տները, սակայն ընտանիքների մի մասը չի կարողացել վերանորոգել` շինանյութը թանկ է, տները մեծ են, եւ հատկացված գումարով հնարավոր չէ վերանորոգել տանիքը, պատուհանները, պատերը: Փախստականների նորվեգական խորհուրդը ներկայումս ուսումնասիրություններ է կատարում, որպեսզի վերականգնի գյուղի տները: Կազմակերպության ներկայացուցիչներն այցելում են տուն առ տուն, որոշում վնասի չափը, ընտանիքի սոցիալական վիճակը:
«350 տուն կա գյուղում: Դրանց 80 տոկոսն ավերված է: Պետության տված փողով մի մասը կարողացել է վերանորոգել, մի մասը՝ ոչ, որովհետեւ մեծ տներ կան, որոնց վթարային աստիճանը շատ մեծ էր եւ անհնար էր այդ փողով վերանորոգել: Կվերանորոգվեն նաեւ գյուղը լքածների տները: Մոտ երկու հազար դոլարի չափով կծախսվի յուրաքանչյուր տան վերականգնման համար»-ասում է գյուղի հողաշինարար Հրայր Ավագյանը:
«Պատերազմի տարիներին գնդակոծությունից տունը վթարային վիճակում է հայտնվել: Եկել նայել, համարել են վթարային վիճակ, շնչերը հաշվել են, խոստացել են վերանորոգել: 7 շունչ են ապրում, երկու տղաս, հարսս, ամուսինս ու երկու թոռներս: Փոքր տղաս բանակում է: Հողամասում ցորեն, գարի ենք ցանում, խաղող ունենք: Ուրիշ տեղից եկամուտ չունենք, էդ հողամասով ենք ապրում: Շատ քիչ բան վաճառում ենք, հազիվ մեզ է հերիքում: Մեր տունը ոչ մի կոպեկ փող չի մտնում, երեխաների համար էլ փող չենք ստանում: Հոսանքի, ջրի վարձը բերքից ենք տալիս: Անասուն չունենք, պատերազմի տարիներին ամուսինս պոստերում չէր հասցնում պահել, ծախել ենք ու մնացել առանց անասունի ու հիմա չենք կարողանում նորը առնել: Որ լինի իհարկե կպահենք, չենք հասցնում, չենք կարողանում մի բան ետ գցել, որ անասուն առնենք: Քայքայված, քանդված գյուղ է էլի, պատերազմը գյուղի մեջքը ջարդեց»,-խարխլված տան դիմաց կանգնած՝ պատմում է æուլիետա Ղահրամանյանը:
Վաղինակ Վարդանյանը կառավարության հատկացրած գումարով կարողացել է տուն գնել, հարսն ու թոռներն այնտեղ են ապրում, իսկ ինքը կնոջ հետ շարունակում է ապրել կիսափուլ տանը: «Ես գոհ եմ պետությունից, փող է տվել տուն եմ առել»,-ասում է 77-ամյա ծերունին: «Արտ ունեմ, կհնձեմ, եթե ամեն ինչ լավ լինի, լավ բերք կստանամ: Էս տարի միրգ չկա: Հիմա թոռս ուզում է սովորի: Մի կով ունենք, պիտի ծախեմ, որ ուսման վարձը տանք»: Հարցնում եմ՝ «Իսկ երկրորդ թոռանդ համար ի՞նչ ես անելու»: «Աստված մեծ է, մի բան կլինի, քանի սաղ մնանք, սրա համար էլ ավելի լավ կլինի»,-պատասխանում է Վաղինակ պապը:
Պատերազմի տարիներին գնդակոծվել է նաեւ գյուղի մշակույթի պալատը եւ ամբողջությամբ վառվել: «Իմ տունն էլ է ամբողջությամբ վառվել, ոչ մի բան չկարողացանք հանել տնիցս: Հիմա կնոջս հետ դոմիկում ենք ապրում»,- գյուղամիջի մեր խոսակցությանը միանում է Արտակ Ադամյանը:
Գյուղն ունի 1186 բնակիչ, դպրոցում 186 աշակերտ կա: Պատերազմի տարիներին զոհվել է 8, վիրավորվել՝ 9 մարդ: Համեմատած հարեւան գյուղերի հետ՝ այստեղից շատ չեն արտագաղթել: Գյուղապետարանի տվյալներով՝ ժամանակավոր արտագնա աշխատանքի է մեկնել 15 մարդ:
Ն. Կարմրաղբյուրը ուղիղ գծով 2 կմ հեռավորության վրա է գտնվում ադրբեջանական սահմանից, իսկ վարելահողերով կպած է ադրբեջանական գյուղերի հողերին: Հողերի 40 տոկոսն ականապատված է: Ընդ որում՝ դրանք լավագույն վարելահողերն են, ընկնում են հայերի եւ ադրբեջանցիների հենակետերի մեջտեղում եւ մարդիկ չեն կարողանում օգտագործել: «Եղած հողերն էլ չենք կարողանում մշակել: Մեզ մոտ վառելիքը շատ թանկ է, չգիտես՝ վառելանյութի փող տաս, մեխանիզատորին տաս, չի ստացվում: 20լ բենզինը 7200 դրամ է հիմա: Մայրաքաղաքից գալիս են, իրենց ուզած գներով տանում են մեր ունեցածը: Իրենք են գին թելադրում: Կարիքավոր գյուղացուց իրենց ուզած գնով տանում են: Մի գառ են վերցնում, մի պարկ պեսոկ են տալիս, տավարի միսը 700 դրամով են տանում, խոզի միսը՝ 900 դրամով, իսկ իրենք վաճառում են 1900-ով: Իսկ գյուղացին իր գոմաղբը չի կարողանում հասցնել հողամաս»,-ասում է Ա. Ադամյանը:
«Կտրված ենք քաղաքից, սպառման շուկա չկա: Գյուղացին թեկուզ արտադրում է, սպառելու տեղ չունի: Ճանապարհածախսը մեծ է, դժվար է: Ներդրումներ էլ խուսափում են անել, ասում են ձեր ճանապարհները վատ են, սահմանամերձ են: Ասում են մեր մեքենաների ամորտիզացիայի ծախսերը նույնիսկ չենք կարող հանել»,- ավելացնում է Հրայր Ավագյանը:
1988թ. գյուղն ուներ 82 հա խաղողի այգի: Այդ տարիներին Ներքին Կարմրաղբյուրը Այգեպար գյուղի Գինու գործարանին էր հանձնում տարեկան մինչեւ 1300 տոննա խաղող: Հիմա այգիները 30 հա են կազմում, որոնց 70 տոկոսը, ինչպես գյուղացիներն են վկայում, արդեն ծեր է: «Պետք է նոր այգիներ հիմնվեն: Գյուղացին ընդհանրապես ոչ մի բանի հնարավորություն չունի»,-շարունակում է Հրայրը:
«Վարկավորման ծրագրեր չկա՞ն»,-հարցնում եմ: «Դրանց մասին միայն հեռուստատեսությամբ ենք լսում,-պատասխանում է Հրայրը,-Մեր գյուղում շատ կան երիտասարդներ, որոնք ուզում են անասնապահական, դաշտավարական իրենց փոքր տնտեսությունները ստեղծել, բայց հնարավորություն չկա: Ինձ որպես գյուղապետարանի աշխատակցի երիտասարդները գալիս դրա մասին հարցնում են: Բայց չկա, եթե մի հինգ տարի ժամկետով վարկ տրվի, կհասցնենք ոտի կանգնել: Եթե չէ, էսպես էլ կմնանաք, ավելի կվատանա վիճակը: Մեր ծնողները լավ են ապրել, 40 հա պտղատու այգի ենք ունեցել, հիմա մի հատ ծառ չունենք: Էդ ամբողջը պատերազմի հետքն է: 10 տարի մարդիկ փաստորեն ոչինչ չեն արել: Ավտոմատը ձեռքներին հսկում էին»,-ասում է հողաշինարար Հրայր Ավագյանը, որը բանակից զորացրվել է 1994-ին:
Վերջը լավ է լինելու
Մեր այցելության օրը գյուղում էին նաեւ Երեւանի կոնյակի գործարանի ներկայացուցիչները: Նրանք բուժանյութ էին բերել գյուղացիներին:
«Պեռնո Ռիկարի» ներկայացուցիչները պարարտանյութը եւ բուժանյութը բաժանել են խաղողի տարծքներին: «Խաղողագործությունն արդեն վերացման վտանգի տակ էր եւ էս ֆրանսիական ընկերությունը բավականին բարենպաստ գործունեւություն ծավալեց, որովհետեւ տարվա այս ժամանակ գյուղացիները միջոցներ չեն ունենում գնումներ կատարելու, բուժանյութեր գնելու համար, նրան նախապես տալիս են եւ բերքը հանձնելուց հետո էդ ծախսերը հանում:
Նրանք խոստացել են նաեւ տնկիներով օգնել»,-զրույցին խառնվում է դպրոցի պատմության եւ իրավունքի ուսուցիչ Հենրիկ Գալստյանը եւ քիչ հետո ավելացնում,-առաջին հերթին դպրոցն է գյուղին պահողը, նույնիսկ պատերազմի տարիներին այն չի փակվել: Պատերազմին հաջորդած 10 տարում բուհ ընդունվող չունեինք: Սակայն վերջին երեք տարիների ընթացքում արդեն հինգ հոգի ունենք: Այս փլված գյուղից միանգամից երկու պատմաբան ուսանող ունենք: Ես ինձ փոխարինող պատրաստել եմ եւ այդ իմաստով արդեն հանգիստ եմ»:
Հարցնում եմ` գյուղի խնդիրների մասին գիտի՞ իրենց պատգամավորը` Հովիկ Աբովյանը: Պարզվում է, որ միայն նախընտրական փուլում է երեւացել, ինչ-որ խոստումներ է տվել ու գնացել:
Դրանից հետո նրան ոչ ոք չի տեսել Ն. Կարմրաղբյուրում:
Գյուղը նաեւ մանկապարտեզ ունի, ուր հաճախում է 25 երեխա: Տնօրեն Սվետլանա Մանուչարյանը պատմեց, որ մանկապարտեզին սննդով օգնում են միջգային տարբեր կազմակերպություններ: Յուրաքանչյուր երեխայի համար ծնողներն ամսական 1000 դրամ են վճարում, մնացածը տալիս է գյուղապետարանը: «Ծնողների մի մասը երբեմն չի կարողանում վճարել, փոխարենը մթերք են բերում: Երեխաներ շատ կան, բայց ծնողները չեն կարողանում վճարել, դրա համար էլ չեն բերում մանկապարտեզ»,-ասում է տնօրենը:
Սաթենիկ տատը 99 տարեկան է: 2005թ. սեպտեմբերի 1-ին նրա հարազատները կտոնեն տատի 100-ամյակը: Նա առույգ է եւ ամեն ինչ հիշում է: «Երկու աղջիկ ունեմ, 6 թոռ, 9 ծոռ, 2 կոռ ու դեռ ավելանում են: Ինձ լավ են նայում, նստում եմ, ամեն ինչ անում են»,-ժպտալով պատմում է Սաթենիկ տատը: Հարցնում եմ՝ իսկ ոգելից խմիչք օգտագործու՞մ է: «Հա, թթի օղի եմ խմում, բայց հիմա որ խմում եմ, ոտներս իմը չեն, վեր եմ ընկնում»,-ծիծաղելով պատասխանում է տատը: «Լավ, տատի, էդքան կյանքի փորձ ունես, մեր վերջն ի՞նչ է լինելու»,-հարցնում եմ Սաթենիկ տատին:

Villagers in the frontier zone are on their own
Eighty percent of the houses in the village of Nerkin Karmraghbiur in the Tavush Marz were destroyed during military operations. Entering the village, one is struck by abandoned houses with tumbledown walls and broken windows-the war has left its mark. The government paid compensations to the villagers to restore their houses, but many families have been unable to do so-building materials are expensive, the houses are big, and the money allocated is not enough to overhaul the roofs, the windows, and the walls. The Norwegian Refugee Council is now looking into how to rebuild the village houses. The Council's representatives visit house by house, assessing the damage and the families' social conditions.
"There are 350 houses in the village. Eighty percent of them are destroyed. Some people were able to repair their houses with the money allocated by the state, but others couldn't, because there are such big houses that were in such unsafe conditions that it was impossible to repair them with this money," explains Hrair Avagyan, the village construction engineer. "The abandoned houses will be restored as well. About $2,000 will be spent on each house."
"This house is in an unsafe condition as a result of bombing during the Karabakh war," Julietta Ghahramanyan tells us, standing in front of her dilapidated house. "Some people came, assessed the damage, counted the household, and promised to repair it. Seven people live here - my two sons, my daughter-in-law, my husband, and my two grandchildren. My youngest son is in the Army. We cultivate grain and barley, grow grapes on homestead. We don't have any other income; we support ourselves with this plot of land. We sell very little, and it's hardly enough for our needs. We don't receive a penny [from the government], not even for the children. We pay for electricity and water from our yield. We don't have any livestock-during the war my husband was standing sentinel over the village and was unable to take care of the stock, so we sold it. And now we can't afford to buy cattle. We would like to, we are trying to save money, but we can't. It's just a ruined, decayed village. The war broke the village's back."
Vaghinak Vardanyan managed to buy a house for his daughter-in-law and grandchildren with government money. But he and his wife continue to live in his dilapidated house. "I am grateful to the state, it gave me money and I bought a house," says the 77-year-old man. "I have a field, I will mow it, and if everything goes right I will have a good harvest. This year we have a shortage of fruit. My grandson wants to continue his studies; we have a cow, we'll sell it to pay tuition fees."
"What about your second grandson?" I ask.
"God is great, something will turn out while we are alive, it will be better for the other boy," the grandfather replies.
During the war, the village Cultural Center was bombed and burned to the ground. "My house was burned to the ground, too. We couldn't save anything. Now my wife and I live in a shack," Artak Adamyan joins in the conversation in the village center.
1,186 people live in the village, 186 of them schoolchildren. During the war, eight villagers were killed and nine were wounded. Compared to neighboring villages, not many people moved away. According to the village administration, only fifteen people left the village to earn money.
Nerkin Karmraghbiur is two kilometers away from the Azerbaijani border, and its arable land touches the land of Azerbaijani villages. Forty percent-the best arable land-is mined. It is located in between the two sentry posts, and the villagers can't use it. "We can't even cultivate our land," Adamyan complains. "Fuel is very expensive here. You don't know whether to pay for fuel, or to pay the mechanic. It just doesn't work. Twenty liters of gas cost 7,200 drams (about $11) now. They come from the capital city and dictate the prices. They pay whatever they want and take goods from the needy villagers. They take a lamb and give us sack of sugar. They pay 700 drams for a kilogram of beef, and 900 drams for a kilogram of pork, and resell it for 1,900 drams a kilogram. The villagers can't even transport manure to their fields."
"We are cut from the city, we don't have a market for our goods," Hrair Avagyan adds. "Even when a villager produces goods, he can't sell them. The transportation costs are too high. No one wants to invest here, they say that our roads are bad and pass through the frontier zone. They say that they can't even make enough to cover the depreciation of their trucks."
In 1988 the village had 82 hectares of vineyards. In those years, the village of Nerkin Karmraghbiur used to supply the winery in the village of Aigepar with 1,300 tons of grapes annually. Now there are 30 hectares of vineyards and 70 percent of them, according to the villagers, are old. "We need to plant new vineyards. But the villagers have no resources," Avagyan continues.
"Aren't there any lending projects?" I ask.
"We only hear about them on television," he replies. "There are many young people in our village who want to set up cattle farms or agricultural farms, but they don't have the resources. They ask me for advice, since I work in the village administration. But we can't help. If we were able to take a loan for five years, we would be in a position to recover. If not, the situation will only deteriorate. Our parents lived much better. We had 40 hectares of orchards; now there are no trees. This is the result of the war. People haven't done anything for ten years. The have been guarding the village with sub-machine-guns," explains Hrair Avagyan, who was demobilized from the Army in 1994.
"Everything is going to be just fine"
When we visited the village, there were people from the Yerevan Brandy Factory there as well. Pernod Ricard (the French company that owns the factory) had brought mineral and chemical fertilizers for the vineyards. "The grape-growing was under the threat of extinction, and this French company is doing very important work, because at this time of year, the villagers don't have money to buy fertilizers, so they provide them now, and after the villagers deliver the harvest these sums are reimbursed," Henrik Galstyan, a school history teacher who has joined the conversation, says, and adds, "It is the school that keeps the village alive; it didn't close even during the war. For several years after the war, we didn't have university entrants. But in the last three years, five of our graduates have entered university. We have two history students from this dilapidated village. I have prepared my replacement and am at peace now."
I ask whether Hovik Abovyan, who represents this district in parliament, concerns himself with local problems. It turns out that he showed up here during the parliamentary elections, made some promises, and disappeared. No one has seen him in Nerkin Karmraghbiur since the elections.
The village has a kindergarten, which accommodates twenty-five children. Svetlana Manucharyan, the director, says that there are some international organizations that help the kindergarten with food. The parents pay 1,000 drams a month per child; the rest is paid for by the village administration. "Sometimes parents can't pay, and they send food instead. There are other children, but their parents can't afford to pay, and don't bring them to kindergarten."
Grandma Satenik is ninety-nine years old. On September 1, 2004, her relatives will celebrate her 100 th birthday. She is very active and remembers everything. "I have two daughters, six grandchildren, nine great-grandchildren, and two great- great-grandchildren, and there are more to come. They take good care of me," she says.