Տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի հերթական նիստը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստ՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ նիստի ընթացքում անկախ փորձագիտական հանձնախմբի փորձագետները ներկայացրել են Ոստիկանության կողմից քաղաքացիներին ծառայությունների մատուցման, առողջապահության, կրթության և պետական եկամուտների հավաքագրման ոլորտներում հայտնաբերված կոռուպցիոն ռիսկերի և դրանց նվազեցմանն ուղղված գործողությունների ծրագրերը: Դրանց շուրջ ծավալվել է լայն քննարկում, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է նշված ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը և այդ ուղղությամբ համապատասխան հանձնարարականներ տվել:
Մասնավորապես, Կարեն Կարապետյանը Կրթության և գիտության, Առողջապահության նախարարներին, ՊԵԿ նախագահին և Ոստիկանության պետին հանձնարարել է մինչև սեպտեմբերի 20-ը քննարկել ներկայացված բոլոր դիտողությունները, անհրաժեշտության դեպքում լրամշակել նախագծերը՝ համագործակցելով փորձագետների հետ և լրամշակված տարբերակը ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ:
Բացի այդ, ծրագրի միջոցառումների իրականացման նպատակով վարչապետը հանձնարարել է ֆինանսական միջոցներ նախատեսել բյուջեով նախատեսվող գումարների շրջանակներում և անհրաժեշտության դեպքում քննարկման առարկա դարձնել բյուջեի քննարկման ժամանակ:
Կարեն Կարապետյանը կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին հանձնարարել է նոյեմբեր ամսին, անհրաժեշտության դեպքում քննարկելով այլ շահագրգիռ մարմինների հետ, ամբողջականացնել փաստաթուղթը՝ ներկայացնելով այն կառավարության քննարկմանը:

Состоялось очередное заседание Совета по борьбе с коррупцией
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна в Правительстве сегодня с участием представителей гражданского общества состоялось заседание Совета по борьбе с коррупцией.
В ходе заседания эксперты независимой экспертной комиссии представили программы действий, направленные на снижение выявленных коррупционных рисков в сферах предоставления Полицией услуг гражданам, здравоохранения, образования и сбора государственных доходов.
По данным программам развернулось широкое обсуждение, был представлен ряд замечаний и предложений.
Премьер-министр Карапетян указал на важность осуществления последовательных шагов, направленных на снижение коррупционных рисков в указанных сферах и в связи с этим дал ряд поручений.
В частности, Карен Карапетян поручил Министру образования и науки РА, Министру здравоохранения РА, председателю Комитета госдоходов и начальнику Полиции при Правительстве РА до 20 сентября обсудить все представленные замечания, при необходимости доработать проекты, сотрудничая с экспертами и доработанные варианты представить в Аппарат
Правительства. Кроме этого, с целью осуществления программы мероприятий Премьер-министр поручил предусмотреть финансовые средства в рамках планируемых в бюджете сумм и при необходимости обсудить вопрос во время рассмотрения бюджета. Карен Карапетян поручил Руководителю Аппарата Правительства в ноябре, при необходимости обсудив с другими заинтересованными органами, привести документ в целостный вид, представив его на обсуждение Правительства.