Տուգանքի մասին զգուշացումը չի խոչընդոտում ձորում աղբ թափելուն
«Կորեայի ձոր» կոչվող տարածք տանող ճանապարհին Քանաքեռավանի համայնքապետարանը նախազգուշական ցուցանակ է տեղադրել, որ աղբ թափելու դեպքում քաղաքացիները կտուգանվեն 25 000 դրամով:
Սակայն այս նախազգուշացումն ու տուգանքը արգելանք չեն, որ բնակիչները շարունակաբար աղբ թափեն ձորում: Ձորի որոշ հատվածներում մեծածավալ շինարարական աղբ է թափված: Քաղաքացիները դրանք թափում են այն վայրերում, որտեղ դեպի ձոր մուտք կա, մեքենան կարող է մոտենալ:
Ձորից ներքև հոսում է Հրազդան գետը:
«Կորեայի ձոր» կոչում են այն հատվածը, որը գտնվում է Արաբկիր վարչական շրջանի տարածքում, թեև Կոտայքի մարզի Զովունի և Քանաքեռավան համայնքներում այն նույն անունով են կոչում: Նախկինում թափված շինարարական աղբը դեռևս կա և շարունակվում է թափվել ձորի՝ Քանաքեռավան համայնքի և Արաբկիր վարչական շրջանի տարածքներում:
Քանաքեռավանի համայնքապետ Հայկ Սարգսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իր մեկամյա պաշտոնավարման ընթացքում մեկ անգամ է 25 000 դրամ վարչական տուգանք նշանակվել, իսկ շինարարական աղբ թափելու երկու-երեք դեպքեր է եղել, երբ չեն կարողացել հայտնաբերել աղբ թափողին, չեն տուգանել:
Համայնքապետը վստահեցնում է, որ ցուցանակը տեղադրելուց հետո իրավիճակը բարելավվել է, ձորում այլևս շինարարական աղբ չեն թափում:
Չնայած համայնքապետի այս հավաստիացումներին՝ հենց «Աղբ չթափել: Տուգանք 25 000 դրամ» ցուցանակի հարևանությամբ գտնվող ձորում շինարարական աղբ է թափված: Համայնքապետը պարզաբանեց, որ այն տարիներ շարունակ թափված աղբ է, որի դուրսբերումը դժվար և մեծ խնդիր է: Ասում է՝ ցուցանակի տեղադրումից հետո այլևս այնտեղ ավտոմեքենաներով աղբ չի թափվել, քանի որ տուգանքի նախազգուշացումը սթափեցրել է մեծ շինարարություն անող տնտեսվարողներին:
Համայնքապետը շինարարական աղբը ձորի այդ հատվածում չթափելու ևս մեկ միջոց է համարում նախորդ տարի փորած խրամուղին, որը դժվարեցրել է մեքենաների տեղաշարժը դեպի ձորի այն հատված, որտեղ կարող էին դատարկել բերված աղբը:

Табличка с предупреждением о штрафе не является препятствием для выброса мусора в ущелье
По дороге к территории, которую в народе называют Корейским ущельем, администрация Канакеравана повесила табличку, предупреждающую о том, что за выброс мусора предусмотрен штраф в размере 25 тысяч драмов.
Однако это предупреждение не помешало жителям продолжать выбрасывать мусор в неположенном месте. На некоторых участках ущелья образовались огромные завалы строительных отходов. Люди выбрасывают их в тех местах, откуда к ущелью можно подъехать на машине.
В нижней части ущелья течет река Раздан.
“Корейская” часть ущелья находится на территории Арабкирского административного округа Еревана. Здесь все еще можно увидеть строительный мусор, который продолжает скапливаться на территориях общины Канакераван и административного округа Арабкир.
Староста Канакеравана Айк Саркисян в беседе с нами отметил, что за год его работы административный штраф был назначен лишь один раз. Были зафиксированы и 2-3 случая выброса строительного мусора, но найти виновных не удалось.
Саркисян заверил, что после установки таблички ситуация немного улучшилась –строительные отходы перестали выбрасывать в ущелье.
Несмотря на эти заверения, недалеко от предупредительной таблички о штрафе в ущелье лежал строительный мусор. По словам Айка Саркисяна, эти завалы образовались давно. Их вывоз сопряжен с большими трудностями. После появления таблички машины перестали свозить сюда строительный мусор – предупреждение о штрафе, по всей видимости, заставило хозяйствующих субъектов отказаться от этого намерения.
Еще одним сдерживающим фактором староста считает вырытую в прошлом году траншею, которая затрудняет проезд машин к тому участку ущелья, откуда можно сбрасывать мусор.