Ինչպե՞ս է «ԱրմենՏել»-ը հաշվարկել պատճառված վնասը
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ում զարտուղի կապուղի ստեղծելու գործով Տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովը, գրավի դիմաց ազատ արձակվելուց հետո, երեկ առաջին անգամ իր գործով դատական նիստին ներկայացավ առանց ոստիկանների ուղեկցության:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած նիստին հետազոտվում էին ապացույցները, մասնավորապես՝ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ին և պետությանը հասցված վնասի վերաբերյալ կատարված հաշվարկների դատաֆինանսատնտեսական և համակարգչատեխնիկական փորձաքննության արդյունքները:
Ըստ փորձաքննության եզրակացության հաշվարկների՝ Աշոտ Պողոսյանի, Ալեքսանդր Զուբովի, Իգոր Կլիմկոյի, Վլադիմիր Սաչկովի և Ալեքսեյ Պիսարևի կողմից իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 856 մլն դրամ: «ԱրմենՏել» ՓԲԸ ընկերությանը պատճառվել է 1,8 մլրդ դրամի վնաս:
Հիշեցնենք՝ ըստ մեղադրանքի, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի որոշ պաշտոնյաների և նույն կազմակերպության հետ անուղղակիորեն կապված անձանցից կազմված խումբը ստեղծել է մի կապուղի, որի միջոցով արտերկրյա օպերատորներից ստացվող միջազգային զանգերը շրջանցել են ընկերության հաշվարկային համակարգը: Ընկերության հաշվարկային համակարգը շրջանցած կապուղին գործել է 2011-2013թթ.: Խմբի գործունեության արդյունքում վնաս է հասցվել թե´ ընկերությանը, թե´, համապատասխանաբար, պետությանը՝ հարկերի մասով:
Վլադիմիր Սաչկովի փաստաբաններից Արմեն Բաղդասարյանը նշեց, որ այդ հաշվարկները կատարվել են «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի ներկայացրածի հիման վրա, մինչդեռ ընկերությունը տվյալ պարագայում շահագրգիռ կողմ է և փորձագետ չէ նմանատիպ մասնագիտական հաշվարկներ անելու համար:
Պաշտպանը նշեց, որ հաշվարկներից պարզ չէ, թե որքան էր կազմելու «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի շահույթը, եթե այդ զանգերը մտնեին ընկերության հաշվարկային համակարգ: Հայտնի չէ նաև, թե զանգերից որ մասին է պատասխանվել, որքան է եղել այդ զանգերի ծավալը, որքան ծախս պետք է «ԱրմենՏել»-ը կատարեր, որպեսզի սպասարկեր այդ զանգերը:
«Մյուս կողմից դատաֆինանսատնտեսական փորձաքննություն կատարելուց և այստեղ հետազոտված ապացույցներից չի երևում, որ գործում գոնե մեկ ֆինանսական փաստաթուղթ է եղել»,- հավելեց Արմեն Բաղդասարյանը:
Նա շեշտեց, որ շահույթ ստանալու նպատակով տնտեսական գործունեություն է համարվում ցանկացած գործունեություն, որը կատարվում է որևէ հատուցման դիմաց: Սակայն, ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության որակումն ունեցող փաստի մասին վկայող որևէ ապացույց կամ փաստաթուղթ գործում չկա և չի հետազոտվել:
Վլադիմիր Սաչկովը հավելեց, որ հայտնի չէ, թե ինչպես է հաշվարկվել ընկերությանը հասցված վնասը, քանի որ հայտնի չէ նաև, թե ինչպես է հաշվարկվել հեռախոսազանգերի ինտենսիվությունն ու ծավալը, այսպես ասած` էրլանգ անվանվող մեծությունը, որի չափման համար չկան գիտական մեթոդներ, և այդ էրլանգը հաշվարկվում է հավանականության տեսության հիման վրա:
Փաստաբանը միջնորդեց դատարան հրավիրել փորձագետին և հարցաքննել: Սակայն նիստը նախագահող դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը դեռևս հետաձգեց այդ միջնորդության քննարկումը մինչև ապացույցների հետազոտման ավարտը: Նիստը, սակայն, հետաձգվեց աշխատանքային օրվա ավարտով և հաջորդ նիստի օր նշանակվեց սեպտեմբերի 11-ը:

Как компания “АрменТел” рассчитала причиненный ей ущерб
Обвиняемый по делу о создании в ЗАО “АрменТел” нелегального канала связи, бывший технический директор компании Владимир Сачков вчера впервые после освобождения под залог явился на заседание суда без сопровождения полицейских.
На вчерашнем заседании, которое проходило в суде общей юрисдикции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш, исследовались доказательства, в частности результаты финансово-экономической и компьютерно-технической экспертиз расчета ущерба, причиненного компании “АрменТел” и государству.
Согласно заключению экспертизы, размер ущерба государству, причиненного вследствие незаконной предпринимательской деятельности Ашота Погосяна, Александра Зубова, Игоря Климко, Владимира Сачкова и Алексея Писарева, составил 856 млн драмов, размер ущерба ЗАО “АрменТел” – 1,8 млрд драмов.
Напомним, что согласно обвинению группа должностных лиц “АрменТела” и косвенно связанных с компанией лиц создали канал связи, посредством которого поступавшие от иностранных операторов международные звонки обходили расчетную систему компании. Канал действовал в 2011-2013 гг. В результате деятельности группы ущерб был нанесен как ЗАО “АрменТел”, так и государству по части налогов.
Адвокат Сачкова Армен Багдасарян отметил, что расчеты производились на основе данных, представленных ЗАО “АрменТел”, между тем в данном случае компания является заинтересованной стороной и не компетентна производить подобного рода специальные расчеты.
По утверждениям адвоката, из расчетов непонятно, какую прибыль получило бы ЗАО АрменТел” в случае поступления звонков на расчетную систему компании. Неизвестно также, каким был объем звонков, какие расходы потребовались бы на их обслуживание.
Армен Багдасарян также отметил, что в деле нет никаких доказательств или документов, свидетельствующих о факте неазконной предпринимательской деятельности.
В свою очередь Владимир Сачков сказал, что неизвестно, как был рассчитан причиненный компании ущерб, поскольку неизвестно, как рассчитывались интенсивность и объем телефонных звонков, то есть величина эрланг, для измерения которой нет научных методов.
Адвокат ходатайствовал о приглашении в суд эксперта. Судья Армен Бекташян отложил обсуждение ходатайства до завершения исследования доказательств. Следующее судебное заседание состоится 11 сентября.