Սեպտեմբերի 3-ի ուրվականը
2013թ․ սեպտեմբերի 3-ը նշանավորվեց Հայաստանի բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության հայեցակարգի խարխլմամբ։ Հայաստանը փաստացիորեն 180 աստիճանի շրջադարձ կատարեց Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից՝ հայտարարելով Մաքսային միությանը (այժմ՝ Եվրասիական տնտեսական միություն՝ ԵԱՏՄ) միանալու իր մտադրության մասին։ Մինչդեռ ԵՄ հետ ստորագրվելիք համաձայնագիրը, Հայաստանի համար երկարաժամկետ տնտեսական հնարավորություններ ստեղծելուց բացի, միտված էր հավասարակշռելու երկրի գերկախվածությունը աշխարհաքաղաքական մեկ բեւեռից՝ Ռուսաստանից։ Սրա անհրաժեշտությունը հատկապես ակնհայտ էր դարձել 2008թ․օգոստոսյան ռուս-վրացական պատերազմից հետո, երբ Հայաստանը հայտնվել էր բարդ եւ խոցելի իրավիճակում։
ԵՄ-ի հետ ասոցացման քաղաքական ուղղությունը շուրջ չորս տարի շարունակվող բանակցությունների ընթացքում վայելում էր Հայաստանի հասարակական-քաղաքական դաշտի կոնսենսուսը։ Սակայն, սեպտեմբերի 3-ի որոշումից հետո այդ կոնսենսուսը կտրուկ վերածվեց բեւեռացման՝ Արեւմուտք-Ռուսաստան դիմակայության համատեքստում։ Հակընդդեմ տեսակետները բախվում էին Հայաստանի՝ այս երկու ճամբարների միջեւ ընտրության անխուսափելիությանը։
Ուկրաինական իրադարձություններն է՛լ ավելի խորացրին հանրային-քաղաքական դիսկուրսի բեւառացումը։ Ռուս-ուկրաինական հիբրիդային պատերազմի տեղեկատվական ճակատը կլանեց նաեւ հայաստանյան տեղեկատվական-վերլուծական դաշտը, որի արդյունքում Հայաստանի շահերի շուրջ անհրաժեշտ դիսկուրսը հետին պլան մղվեց՝ ներքաշվելով ուրիշի պատերազմի եւ ուրիշի շահերի բախման կիզակետ։
Նման ներքին եւ արտաքին բեւեռացման պայմաններում Հայաստանի իշխանությունները լծվեցին կատարված ընտրությունն արդարացնելու գործին թե՛ երկրի ներսում եւ թե՛ արտաքին գործընկերների հետ հարաբերություններում։ Հայաստանը գրեթե չորս տարի ժամանակ կորցրեց հասցված վնասի հետեւանքների կառավարման վրա՝ փորձելով, այնուամենայնիվ, ստորագրել որեւէ համաձայնագիր ԵՄ հետ եւ ձեւացնել, թե ամեն ինչ այնպես է, ինչպես ծրագրված էր։ Մինչդեռ փաստը, որ շրջադարձը պայմանավորված էր Մոսկվայի ճնշմամբ, հայտնի գաղտնիք է Հայաստանում ու նրա սահմաններից դուրս։
Սեպտեմբերի 3-ի որոշումը անկախ Հայաստանի պատմության տիպիկ ռազմավարական դիլեմաներից է, որին Հայաստանը մոտենում է միեւնույն, կրկնվող տրամաբանությամբ՝ կարճաժամկետ, ժամանակավոր լուծում, առանց երկարաժամկետ հաշվարկների։ Այս քայլով Հայաստանը, ենթադրաբար չեզոքացնելով անվտանգության այդրոպեական սպառնալիքները, ձեռք է բերել լուրջ ռազմավարական խնդիրներ, որոնց լուծումը նույնիսկ փայլուն դիվանագիտական ջանքերի դեպքում առնվազն տասնամյակ կպահանջի։
Որպես հետևանք՝ Հայաստանը սպառել է իր հռչակած կոմպլեմենտար կամ բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության լեգիտիմությունը, հարուցել լուրջ կասկածներ ինքնիշխան որոշումներ ընդունելու ազատության նկատմամբ, կորցրել վստահելի գործընկերոջ համբավը: Հայաստանն այսօր միջազգային հանրության կողմից դիտարկվում է որպես ռուսական պետության շահերը սպասարկող արբանյակ-պետություն։ Երեւանի շահերը պարբերաբար արհամարհվում են նրա ֆորմալ դաշնակիցների կողմից՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների, ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում։ Միաժամանակ, Հայաստանը չի լուծել եւ նույնիսկ ավելի է խորացրել իր անվտանգությանն ուղղված այն սպառնալիքը, որի չեզոքացման համար տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 3-ը։ Պատերազմի զսպման նախկին երաշխիքները՝ հայ-ռուսական «ռազմավարական գործընկերությունը» եւ Հայաստանի ՀԱՊԿ անդամակցությունը, կորցրել են իրենց երբեմնի նշանակությունը։
Այս ամենը լրջորեն սահմանափակում է Հայաստանի եւ նրա երաշխավորության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի շահերի պաշտպանության հնարավորությունները միջազգային թատերաբեմում, իսկ որոշ դեպքերում` ուղղակիորեն գործում այս շահերի դեմ։
Սակայն սեպտեմբերի 3-ի ամենավտանգավոր հետեւանքը ստեղծված նախադեպն է: Այսուհետ անվտանգության գործոնը դառնում է խաղաքարտ Հայաստանի դեմ, որը կարելի է կիրառել տարբեր զիջումներ ստանալու համար։ Խոցելիության այս գործոնը թուլացնում է երկրի միջազգային կշիռը եւ հեշտ թիրախ դարձնում հակառակորդ պետությունների համար։
Հենց այս խոցելիության համատեքստում ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության աստիճանական աճը հանգեցրեց 2016թ. ապրիլյան պատերազմին՝ կուլիսներում շրջանառվող այսպես կոչված Լավրովի պլանի ֆոնին։ Իսկ պատերազմի հաշվարկներից մեկը ղարաբաղյան ստատուս քվոյի մասնակի փոփոխությունն էր՝ Հայաստանի խոցելիության այս խաղաքարտի կիրառմամբ։
Սեպտեմբերի 3-ի շրջադարձը, դրա պատճառներն ու հետեւանքները, Հայաստանի ինքնիշխանության նվազեցումը շարունակում են տաբու մնալ հայաստանյան պաշտոնական դիսկուրսում։
Սեպտեմբերի 3-ը պետք է հանգեցներ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հայեցակարգի վերաիմաստավորմանը։ Սակայն հաջորդող քայլերով Հայաստանն է՛լ ավելի խորացրեց ընտրության հետեւանքները եւ իր հանդեպ անվստահությունը։
Հռետորական մակարդակով պնդելով, թե Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը մնում է բազմավեկտոր՝ պաշտոնական Երեւանը իրավական առումով գործնականում է՛լ ավելի խորացրեց Հայաստանի ինտեգրումը ռուսական ազդեցության գոտի, մյուս կողմից՝ վերահաստատեց Հայաստանի ինքնիշխանության շուրջ կասկածները: Այդպիսի քայլ էր, օրինակ, 2013թ․ դեկտեմբերի 2-ին գազային համաձայնագրերի ստորագրումը, ինչը զգալիորեն նվազեցրեց Հայաստանի անկախ էներգետիկ քաղաքականության հնարավորությունները։ Նման քայլ էր 2016թ․ նոյեմբերի 30-ին հայ-ռուսական համատեղ զորամիավորման մասին պայմանագրի ստորագրումը, որի անորոշ ձեւակերպումներn ապրիլյան պատերազմից հետո տիրող անվստահության մթնոլորտում բազում հարցեր առաջացրին։ Դրանից առաջ՝ 2014թ․ մարտին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Հայաստանը մի շարք բռնապետական պետությունների հետ միասին դեմ քվեարկեց մի բանաձեւի, որը ճանաչում էր Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը եւ անօրինական որակում Ղրիմում անցկացված հանրաքվեն։ Երեւանն այս քայլը բացատրեց ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքին իր հավատարմությամբ։ Սակայն մինչ այժմ անհասկանալի է մնում, թե Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանը ձգտող Հայաստանի ո՞ր շահերից էր բխում Ղարաբաղը միեւնույն հարթության վրա դնել Ղրիմի հետ, որի անկախությունը, ի տարբերություն Ղարաբաղի այսօրվա փաստացի կարգավիճակի, կտրականապես չի ընդունվում միջազգային հանրության կողմից։ Ղարաբաղյան խնդրին հղումները համոզիչ չեն եղել Հայաստանի արեւմտյան գործընկերների համար (թեեւ Ղարաբաղի ու Ղրիմի խնդիրների նույնացմանը, Երեւանից բացի, պնդում են նաեւ Բաքվում), եւ քվեն ընկալվել է որպես Հայաստանի կողմից ռուսական շահերի պաշտպանության հերթական դրսեւորում։
Նույնքան անհամոզիչ են, թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին լսարանի համար, ԵԱՏՄ անդամակցության տնտեսական օգուտների մասին պնդումները․ բոլոր թվերը վկայում են միության ներսում փոխադարձ առեւտրի ցածր ծավալների մասին, Հայաստանի առեւտուրը հիմնականում այդ միության միայն մեկ անդամի՝ Ռուսաստանի հետ է, իսկ միության ներսում չեն դադարում ապրանքների ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները։ Ի տարբերություն հայ պաշտոնյաների՝ ղազախ պաշտոնյաները, օրինակ, մասնավոր զրույցներում չեն թաքցնում, որ ԵԱՏՄ-ն աշխարհաքաղաքական ծրագիր է, եւ Ղազախստանը դրան անդամակցում է աշխարհաքաղաքական նկատառումներից ելնելով, մասնավորապես` հավասարակշռելու հարեւան Չինաստանի ազդեցությունը Ղազախստանի վրա եւ, իր հերթին, Ռուսաստանից ակնկալելով որոշակի քաղաքական և տնտեսական օգուտներ այդ անդամակցության դիմաց։ ԵԱՏՄ-ն կարող է այդպես էլ չձեւավորվել որպես իր անդամ երկրների շահերին ծառայող կառույց, փոխարենը այն շարունակելու է տնտեսական եւ քաղաքական խնդիրներ առաջացնել Հայաստանի համար եւ անհարմար դրության մեջ դնել դրա արդյունավետության մասին պնդող հայ դիվանագետներին ու պաշտոնյաներին։
Այս ամենի ֆոնին Եվրամիության հետ նոյեմբերին ստորագրման նախատեսվող նոր՝ Համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում Հայաստանի մասնակցության ավելացումը, ինչպես նաեւ Իրանի հետ համագործակցության խորացման ծրագրերը թեեւ խիստ կարեւոր քայլեր են, սակայն մասամբ են հավասարակշռում Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը։ Այս երեք ուղղությունների խորացումը դժվարանում է միեւնույն պատճառով՝ Հայաստանի ձեռքերը շղթայված են հայ-ռուսական պայմանագրային եւ ոչ ֆորմալ սահմանափակումներով։ Հայաստանը պետք է հայ-ռուսական հարաբերությունների հավասարության ու փոխադարձ հարգանքի հարցը լուծի անկախ այլ գործընկերների հետ հարաբերություններից։ Մինչդեռ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները հայաստանյան հասարակական-քաղաքական դիսկուրսում, չնչին բացառություններով, շարունակում են պայմանավորվել Ռուսաստան-Արեւմուտք հակամարտությամբ՝ Հայաստանը դնելով բաժանարար գծերի կիզակետում։
Ապագա արտաքին քաղաքական մարտահրավերները դիտարկելիս Հայաստանը պետք է հաշվի առնի մի շարք գործոններ:
Արեւմուտք-Ռուսաստան հարաբերությունների բարելավում առաջիկայում չի սպասվում, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի մանեւրելու հնարավորությունները մինչ այժմ ընթացող պրակտիկայով կշարունակեն սահմանափակ լինել։
Եթե նույնիսկ տեսականորեն ընդունենք Արեւմուտք-Ռուսաստան հարաբերությունների բարելավման հնարավորությունը, միանշանակ չէ, որ դրանից Հայաստանը կշահի։ Հաշվի առնելով, որ ներկայիս բախման հիմքում գաղափարական պայքարն է ազդեցության գոտիների համար, կա երկու հանգուցալուծում․
ա) Արեւմուտքն ընդունում է հետխորհրդային տարածքում Ռուսաստանի շահերի գերակայությունը։ Սրան է ձգտում Ռուսաստանը, եւ շատ փաստեր վկայում են, որ, օրինակ, Թրամփ-Պուտին անձնական համակրանքը խարսխված է այս կամ նմանատիպ «բիզնեսի» տրամաբանության վրա։ Հայաստանի համար իրադարձությունների նման ընթացքը վտանգավոր է նրանով, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, երկիրը վերջնականապես կխարսխի Ռուսաստանի ազդեցության գոտում եւ երկրաժամկետ հեռանկարում կհանգեցնի Հայաստանի ինքնիշխանության էրոզիայի՝ անկախության ձեւական ատրիբուտների պահպանմամբ։
բ) Ռուսաստանն ընդունում է հետխորհրդային տարածքը որպես ազատ գոտի՝ այս երկրներին թույլ տալով ընտրել արտաքին քաղաքական եւ անվտանգության կողմնորոշումներ ըստ իրենց հայեցողության եւ առանց դրա դիմաց «գին» գանձելու։ Սա քիչ հավանական սցենար է եւ կարող է տեղի ունենալ Ռուսաստանում որեւէ տիպի իշխանափոխության եւ/կամ Ռուսաստանի թուլացման դեպքում։ Իրադարձությունների նմանատիպ զարգացումը Հայաստանին մանեւրելու ավելի մեծ հնարավորություններ կտա, սակայն միաժամանակ սա կնշանավորվի Հարավային Կովկասում անվտանգության վակուումի առաջացմամբ, ինչը կարող է անմիջապես հանգեցնել պատերազմի։
Ուստիեւ, Հայաստանի անվտանգության գերկախվածությունը Ռուսաստանից բարդանում է ոչ միայն այն պատճառով, որ այդ անվտանգության շարունակական ապահովման համար Հայաստանը ստիպված է վճարել իր ինքնիշխանության եւ անկախության հաշվից։ Ոչ պակաս խնդիրներ է հարուցում Ռուսաստանի հետպուտինյան ապագան, որը կարող է գալ ավելի շուտ, քան բոլորը սպասում են եւ անկանխատեսելի զարգացումների հանգեցնել։ Արեւմտյան պատժամիջոցները եւ նավթի գների անկումը իրական ռեֆորմների բացակայության ֆոնին լուրջ հարված են հասցնելու Ռուսաստանի տնտեսությանը, հետեւաբար նաեւ` կառավարման համակարգին։ Քաղաքականության ռազմավարական պլանավորման տրամաբանությամբ չպետք է բացառել Ռուսաստանի՝ 1917 եւ 1991թթ․ նմանությամբ համակարգային կոլապսի հնարավորությունը եւ կամ նման կոլապսից խուսափելու նպատակով խաղաղ իշխանափոխությունը։ Այս պարագայում Հայաստանի վայրէջքը խիստ ցավոտ կլինի՝ առավել եւս Ռուսաստանի թուլացմամբ առաջացած անվտանգության վակուումի պայմաններում։
Հետեւաբար, Հայաստանը չի կարող պարզապես սպասել տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական մթնոլորտի փոփոխությանը, այլ պետք է ինքը ստեղծի մանեւրելու դաշտ։ Այդուհանդերձ, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը շարունակում է մնալ արձագանքող՝ ընդունելով աշխարհաքաղաքական հանգամանքների բերումով իրեն պարտադրվող դերը։ Իսկ ռուսական կողմնորոշման այլընտրանքի բացակայության մասին մանթրայի նման կրնկվող պնդումները երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հավակնում են դառնալ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայություն։
Երկրի առջեւ ծառացած ռազմավարական խնդիրների լուծումը պահանջում է լիովին նոր համակարգային մոտեցումներ։ Այլընտրանքը Հայաստանին սկուտեղի վրա չեն մատուցելու ՆԱՏՕ-ից, ԵՄ-ից, Իրանից կամ Չինաստանից, եւ ոչ էլ քաղաքագետներն են թղթի վրա գծելու դրա ճանապարհային քարտեզը։ Դրա ստեղծման ուղղությամբ պետք է աշխատի Հայաստան պետությունը՝ իր մարդկային եւ նյութական ռեսուրսներով։

Four years after Yerevan announced its intention to join the Russian-led Customs Union (now Eurasian Economic Union - EAEU), the consequences of the move are still haunting Armenia.
The basis of Armenia’s declared multi-vector foreign policy has been shattered. The 3 September 2013 U-turn put a halt to the Association Agreement (AA) with the European Union that Armenia was supposed to sign two months later. Apart from the long-term economic benefits, the Agreement with the EU was meant to balance Armenia’s over-reliance on Russia.
The EU integration path enjoyed a broad consensus across Armenia’s political and civil society spectrum during the course of almost four-year-long negotiations with Brussels. That consensus swiftly turned into a polarization following the U-turn, amidst the fallout between the West and Russia and the inevitability of a choice for Armenia. Events in Ukraine deepened this polarization in political and public discourse in Armenia. Much-needed debates over Armenia’s interests were eclipsed by the hybrid war between Ukraine and Russia and the geopolitics of Western-Russia contention.
Amidst the domestic and foreign polarization, Armenia’s decision makers chose to justify the turnabout and pretended that no policy change had happened. Armenia spent almost four years in an attempt to control the damage done to the relations with the EU and sign a new, watered-down agreement.
It is an open secret that the U-turn was a decision based on thinly veiled threats from Moscow that Yerevan would not be able to rely on Russian security guarantees if it were to sign the EU agreement. Armenia’s decision makers tried to solve this strategic dilemma with logic typical to Armenian foreign policy in general -- short-term solutions without long-term planning. But while presumably neutralizing the immediate security threats, Armenia has acquired a new set of strategic setbacks that are not easy to solve.
As a result, Armenia has depleted the legitimacy of its multi-vector foreign policy, drawn doubts on its ability to make sovereign decisions, and lost its international credibility. Across the board, Armenia is seen as a satellite-state that serves Russia’s interests more than those of its own. Its own interests are ignored on the part of its formal allies, be that within bilateral relations with Russia or within the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the EAEU. The security risks that once guided the September 3 decision have only multiplied, as previous deterrents against war by force of the alliance with Russia and membership in the CSTO have eroded.
These developments significantly limit Armenia’s ability to pursue its interests and the interests of de facto republic of Nagorno-Karabakh whose security Armenia guarantees.
However, the most dangerous consequence of the September 3 volte-face is the precedent it sets. The security factor is a card that can be used to further alter Armenia’s sovereign decisions. This puts Armenia in a vulnerable position, undermines its international standing, and makes it an easy target for rivals.
It was this impression of Armenia’s vulnerability that contributed to gradual deterioration of the security situation around the Nagorno-Karabakh conflict zone during 2014-2015. This culminated into the four-day war in April 2016 against the background of the so-called Lavrov plan which aimed at partial alteration of the status quo without final solution to the conflict.
The reasons and consequences of the September 3 turnabout remain a taboo in Armenia’s official discourse. The event called for an overhaul of Armenia’s foreign policy and security doctrines, but with moves that followed, Yerevan deepened the decision’s consequences and the mistrust towards itself.
While at rhetorical level the multi-vector policy line was kept intact, Yerevan in fact ended up deepening Armenia’s integration into Russian zone of influence. One such move was the Armenian-Russian gas agreements signed on December 2, 2013, which significantly decreased Armenia’s freedom to conduct an independent energy policy. The November 2016 agreement on the creation of Armenian-Russian joint military forces was a further step in security integration between Yerevan and Moscow. Prior to that, in March 2014, Armenia found itself among a handful of states with autocratic regimes as it voted against a UN General Assembly resolution that recognized Ukraine’s territorial integrity and denounced the Crimean independence vote as invalid. Yerevan explained this move by its adherence to the principle of self-determination. However, it remains unclear as to why Yerevan needed to associate Nagorno-Karabakh with Crimea, given that Crimea’s independence, in contrast to that of Nagorno-Karabakh, is clearly denounced by the international community. Armenia’s Western partners weren’t convinced with references to the Karabakh issue, and Yerevan’s vote was seen as yet another event of Armenia putting its voice to Russia’s service.
Both domestic and foreign audiences are similarly not convinced by claims that Armenia economically benefits from the EAEU membership. All figures point to low volumes of trade within the Union, Armenia barely trades with any other Union member than Russia, and free movement of goods among the members is often hindered. The EAEU is unlikely to develop into a coherent economic union serving its members’ interests, but it will continue to incur economic and political costs on Armenia and put Armenian diplomats trying to prove its benefits in awkward positions.
The EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement set to be signed in November, Armenia’s growing participation in NATO activities, as well as deepening cooperation with Iran are important in Armenia’s bid to balance its foreign policy. However, further deepening of relations in all these directions face one and the same hurdle -- Yerevan is constrained by Armenian-Russian de jure and de facto arrangements. It is an imperative for Armenia to bring Yerevan-Moscow relations on an equal footing regardless of its relations with other partners.
Examining future foreign policy challenges, Armenia should consider the following:
Improvement of relations between the West and Russia is unlikely in the near future, which means that Armenia’s maneuvering space in ways practiced so far will continue to remain limited. Even if the relations between the two were to improve, Armenia’s benefit is not a given. This scenario would be possible if:
a) The West recognizes the post-Soviet space as Russia’s zone of interests. This is what Russia wants. For example, personal sympathies between America’s Trump and Russia’s Putin are supposedly anchored in the logic of such a possible transaction. For Armenia, such a turn of events is dangerous in that it would definitely anchor the country in Russia’s zone of influence and in the long run might led to the erosion of Armenia’s sovereignty -- with only nominal attributes of independence in place.
b) Russia acknowledges the post-Soviet space as a free zone, allowing these countries to choose foreign and security policies as they please and without attaching a price tag to this freedom. This is a rather unlikely scenario and could happen in the event of a regime change in Russia or if Russia weakens. Such turn of events would increase the maneuvering space for Armenia; however it would also create a security vacuum in the region which could immediately lead to a war.
Therefore, Armenia’s overreliance on Russia in security terms is dangerous not only because Yerevan has to pay a high price for continuous security guarantees. Russia’s post-Putin future should be another concern for Armenia. The western sanctions against Russia, low oil price and the failure to reform combined are likely to weaken Russia economically and politically. Armenian policy planning shouldn’t exclude the risk of a systemic collapse in Russia similar to those of 1917 and 1991, or else transition of power to avoid such collapse. If something like this were to happen, Armenia would be hit hard; more so amidst the regional security vacuum such a development would have created.
Rather than wait for a fortunate change in the geopolitical environment, Armenia should create a maneuvering space for itself. Armenia’s foreign policy remains reactive, accepting the role that geopolitical circumstances draw for the country.
The strategic setbacks Armenia faces today require new systemic approaches. No ready-to-use templates are going to be presented to Armenia from the EU, NATO, Iran or China to fully balance Russia, nor will analysts draw a road map of solutions to Armenia’s all problems. It is the imperative of the Armenian state, with its human and material resources, to create, as opposed to wait for, alternative opportunities for itself.