Վարչապետն ընդունել է ՎԶԵԲ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումա Չակրաբարտիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև համագործակցությունը և նշել, որ երկկողմ գործընկերության փաթեթը ներառում է մոտ 1,1 մլրդ եվրոյի 158 ծրագիր:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ ծրագրերը մեծ նշանակություն ունեն կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների և տնտեսական զարգացման օրակարգի համար՝ ավելացնելով, որ բանկի հետ ընթացիկ՝ 2015-2019 թթ. ռազմավարությամբ ամրագրված 3 ուղղություններն էլ՝ մասնավոր հատվածի մրցունակության խթանումը, կապիտալ շուկաների զարգացումը, կայուն և առևտրայնացված կոմունալ ծառայությունների զարգացումը, չափազանց կարևոր են:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ իրականացվել և ընթացքի մեջ են նաև կոշտ թափոնների կառավարման, ջրամատակարարման համակարգի բարելավման, Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացման, քաղաքային լուսավորության ծրագրերը:
Միաժամանակ, վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՎԶԵԲ ղեկավարությանը՝ «Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի» գլխամասային գրասենյակի՝ Հայաստանում տեղակայելու որոշմանը մեծապես աջակցելու համար: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է նաև Հայաստանում պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության մեխանիզմների զարգացման մասին նախագիծը, որը մշակվել է ՎԶԵԲ-ի փորձագետների կողմից, կարևորել ՎԶԵԲ-ի հետ բաժնեմասնակցային հիմնադրամի ստեղծումը և այդ գործընթացի վերջնականացումը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի շարունակական աջակցությունը ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություների իրականացման համատեքստում, ինչը հնարավորություն կընձեռի առավել համապարփակ դարձնել ձեռնարկությունների կորպորատիվ սնանկացման ընթացակարգերին առնչվող օրենսդրությունը:
Գործադիրի ղեկավարը հետագա համագործակցության առումով կարևորել է նաև ոչ սուվերեն վարկավորման մեխանիզմների առավելագույնս կիրառումը՝ առաջնահերթությունը տալով պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ձևաչափերին և ուղղակիորեն համայնքներին վարկավորելու հնարավորություններին: Այդ առումով, Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է դիտարկել ՎԶԵԲ-ի կողմից ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների սկսնակ ընկերությունների ներդրումային մեխանիզմների ձևավորման կամ առկա մեխանիզմերում ներգրավման տարբերակներ:
Իր հերթին, Սումա Չակրաբարտին ընդգծել է ՀՀ կառավարության հետ արդյունավետ փոխգործակցության փաստը և շեշտել, որ ՎԶԵԲ-ը ցանկանում է մեր երկրում ներդրումային միջոցները տեսնել ավելի շատ ծրագրերում, այդ թվում՝ պետություն-մասնավոր հատվածում, ՓՄՁ նախաձեռնություններում: Նրա խոսքով, ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար ունի «քանակի և որակի» նոր օրակարգ և պատրաստ է շարունակել իր օժանդակությունը տարբեր ոլորտներում նախատեսվող նախագծերում ու բարեփոխումներում: ՎԶԵԲ նախագահի խոսքով, առանց ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների՝ երկկողմ համագործակցության զարգացումը չէր լինի և սա լավ ուղերձ է ներդրողների, այդ թվում՝ միջազգային հանրության համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում բիզնես օմբուդսմենի ինստիտուտի ներդրմանը, կորպորոտիվ կառավարման զարգացմանը, «Թվային Հայաստան» օրակարգի իրականացմանն առնչվող այլ հարցեր:

Премьер-министр принял делегацию во главе с президентом ЕБРР
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество между Правительством РА и ЕБРР и отметил, что пакет двустороннего партнерства включает 158 программ на сумму около 1,1 млрд евро.
Карен Карапетян подчеркнул, что программы ЕБРР имеют большое значение для инициированных Правительством реформ и повестки дня экономического развития, добавив, что чрезвычайно важны зафиксированные в текущей стратегии с банком на 2015-2019 годы 3 направления: стимулирование конкурентоспособности частного сектора, развитие рынков капитала, развитие стабильных и коммерциализированных коммунальных услуг.
По словам Главы Правительства, при поддержке ЕБРР реализованы и находятся в стадии осуществления также программы управления твердыми отходами, улучшения системы водоснабжения, модернизации метрополитена, городского освещения Еревана.
Премьер-министр одновременно поблагодарил руководство ЕБРР за большую поддержку в деле принятия решения о размещении в Армении головного офиса Федерации евразийских фондовых бирж.
Карен Карапетян подчеркнул также разработанный экспертами ЕБРР проект о развитии механизмов сотрудничества государства и частного сектора в Армении, отметил важность создания с ЕБРР долевого фонда и доведения этого процесса до завершения. Глава Правительства отметил важность постоянного содействия ЕБРР в контексте внесения изменений в Налоговый кодекс РА, которые дадут возможность сделать более всеобъемлющим законодательство, касающееся процедур корпоративного банкротства.
В плане дальнейшего сотрудничества Глава Правительства также указал на важность максимального применения механизмов несуверенного кредитования, отдавая приоритет форматам сотрудничества государства с частным сектором и возможностям прямого кредитования общин. В этом плане Карен Карапетян предложил рассмотреть варианты формирования со стороны ЕБРР инвестиционных механизмов начинающих компаний сферы ИТ и высоких технологий или их вовлечения в имеющиеся механизмы.
В свою очередь, Сума Чакрабарти подчеркнул факт результативного сотрудничества с Правительством РА и акцентировал, что ЕБРР хочет видеть инвестиционные средства в нашей стране в большем количестве программ, в том числе в государственно-частном сотрудничестве, инициативах МСП. По его словам, ЕБРР имеет для Армении новую повестку дня «количества и качества» и готов продолжать свое содействие в намечаемых в различных сферах проектах и реформах. По словам президента ЕБРР, без инициированных Правительством РА реформ не было бы развития двустороннего сотрудничества, и это хороший месседж инвесторам, в том числе для международного сообщества.
На встрече были также обсуждены вопросы, касающиеся внедрения в Армении института бизнес-омбудсмена, развития корпоративного управления, реализации повестки дня «Цифровая Армения».