Փյունիկի երեխաները շարունակում են բոյկոտել և դպրոց չհաճախել. գյուղացիները դիմել են նախագահին և վարչապետին
Կոտայքի մարզի Փյունիկ գյուղի երեխաները շարունակում են բոյկոտել գյուղի դպրոցը փակելու կառավարության որոշումը և չհաճախել դպրոց: Չնայած դպրոցի տնօրենի, մարզպետարանի ու Կրթության և գիտության նախարարության աշխատակիցների հորդորներին՝ ուսումնական տարվա երրորդ օրն է՝ նրանք դպրոց չեն գնացել:
Փոխարենը Փյունիկի բնակիչները նամակով դիմել են նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Կարեն Կարապետյանին և ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանին՝ խնդրելով վերացնել Փյունիկ գյուղի դպրոցի վերակազմավորելու կառավարության որոշումը:
Գյուղացիները նշել են, որ դպրոցն ունի 44 աշակերտ և գտնվում է 1820 մ բարձր լեռնային գոտում: Գյուղում բնակիչները 100 %-ով գաղթած են Ադրբեջանից: Նրանք վերաբնակվել են 1988-ից, և այդ թվականին դպրոցի շինությունը շահագործման է հանձնվել, և այդ բնակիչներն առաջինն իրենք են հաճախել դպրոց: «Արդյոք կարելի է արտագաղթած ծնողին ստիպել իր երեխայի հետ նորից արտագաղթել»,- հարց են ուղղել բնակիչները:
Նրանք հիշատակել են տարբեր տարիներին բուհ ընդունվողների քանակը, սպորտային մրցաշարերում իրենց աշակերտների առաջադիմությունը:
«Վերակազմավորելու մասին որոշումը պատճառաբանվում է որակյալ ուսման հարցի լուծումով, սակայն Փյունիկի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների քանակից կախված չէ որակյալ առաջադիմությունը. 2016-2017թթ. ուստարում ունեցել ենք 4 շրջանավարտ, որից 3-ն ընդունվել են բուհեր՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարան, Ճարտարագիտական համալսարան, Հրազդանի պետական քոլեջ, իսկ 4-րդ երեխան չէր զիջում վերջիններին և չի ընդունվել անապահով լինելու պատճառով»,- գրել են փյունիկցիները և խնդրել նախագահին վերանայել կառավարության որոշումը՝ ելնելով դպրոցի առաջադիմության տվյալներից:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Փյունիկ գյուղի բնակիչները խնդրել են պահպանել գյուղը պահող միակ հույսը՝ իրենց հեռանկարներն իրականացնելու նպատակով:
«Փակել դպրոցը նշանակում է գյուղին արտագաղթի ճանապարհ ցույց տալ, քանի որ Արտավազի միջնակարգ դպրոցը գտնվում է ավելի բարձր գոտում, ավելի անմխիթար վիճակում, և ցրտաշունչ ձմռանը երեխաների հաճախումն ավելի անարդյունավետ է լինելու, քանի որ տրանսպորտը չի կարող կայուն աշխատել առատ ձյան պատճառով»,- գրել են փյունիկցիները:
Բնակիչները մտահոգություն են հայտնել իրենց երեխաների առողջության մասին, քանի որ տարվա 5-6 ամիսը խիստ ձմեռ է Արտավազում և Փյունիկում: Նրանք հիշեցրել են, որ բնակչության և երեխաների աճ է նկատվում վերջին տարիներին:
Հիշեցնենք, որ Փյունիկ գյուղի միջնակարգ դպրոցում առաջին զանգն այդպես էլ չհնչեց, քանի որ երեխաները սեպտեմբերի մեկին բոյկոտեցին և դպրոց չգնացին: Փոխարենը առավոտյան 9-ից ծնողների հետ գյուղամիջում բողոքի ակցիա էին անցկացնում: Կառավարությունն օգոստոսի 24-ին որոշել էր Փյունիկի դպրոցը վերամիավորել հարևան Արտավազ գյուղի դպրոցի հետ, և երկու ամսից փակել դպրոցը, իսկ երեխաները պետք է հաճախեն հարևան Արտավազ գյուղի դպրոց:

В Пюнике школьники продолжают бойкотировать занятия. Жители обратились с письмом к президенту и премьер-министру
В селе Пюник Котайкской области школьники продолжают бойкотировать занятия в знак протеста против решения правительства о закрытии местной школы. Несмотря на уговоры директора школы, сотрудников областной администрации и Министерства образования и науки, дети второй день с начала учебного года не посещают школу.
Пюникцы обратились с письмом к президенту Сержу Саргсяну, премьер-министру Карену Карапетяну и министру образования и науки Левону Мкртчяну, в котором просили отменить решение правительства о реорганизации их школы.
“Решение о реорганизации мотивируется решением вопроса качественного образования, однако успеваемость учащихся средней школы Пюника не зависит от числа учеников. В 2016-2017 учебном году школа дала четырех выпускников, трое из которых поступили в вузы – Ереванский государственный медицинский университет, Инженерный университет, государственный колледж в Раздане, а четвертый выпускник, хоть и не уступал первым трем, однако не поступил из-за социальных условий”,- написали в письме пюникцы.
“Закрыть школу – значит заставить жителей села встать на путь миграции, поскольку Артаваз – более высокогорный район, а школа расположена в более неблагоустроенном здании. Холодной зимой дети не смогут нормально ходить на уроки, так как из-за обильного снега транспорт не может работать стабильно”,- говорится в письме.
В нем также выражена обеспокоенность здоровьем детей, так как холодная зима в Артавазе и Пюнике продолжается 5-6 месяцев в году.
Напомним, что 1 сентября школьный звонок в Пюнике так и не прозвенел – дети бойкотировали занятия в школе. Вместо этого утром родители провели в центре села акцию протеста.
24 августа правительство решило объединить школу в Пюнике со школой соседнего села Араваз. Школа в Пюнике должна закрыться через два месяца, после чего детям придется ходить в школу в соседнем Артавазе.