Բյուրականում վիճակը լրջանում է, հրդեհի նոր օջախներ կան (ֆոտոշարք)
Եթե առավոտյան ԱԻՆ լրատվական ծառայությունը, իսկ արդեն կեսօրին՝ ժամը 12-ի սահմաններում, փրկարար ծառայության տնօրեն Մուշեղ Ղազարյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում փաստում էին, որ հրդեհը մեկուսացված է, եւ ընդամենը տեղային ծխումներ են, ապա կես ժամվա տարբերությամբ նոր ահազանգեր եղան այն մասին, որ երկու-երեք նոր օջախ կա, եւ հրդեհը տարածվում է մեծ արագությամբ։
Մուշեղ Ղազարյանը Բյուրականի անտառում տեղակայված շտաբում «Հետք»-ին հայտնեց, որ հրշեջների, փրկարարների եւ բյուրականցիների ջանքերով, ջուր մղող ձեռքի սարքերի օգնությամբ հաջողվում է վերահսկել իրավիճակը։
Տեղանքը, ըստ Մուշեղ Ղազարյանի, բարդ է, բայց ոչ Խոսրովի արգելոցի նման։ Հրշեջ մեքենաները չեն կարողանում մոտենալ հրդեհին։ «Տղաները կիլոմետր եւ ավելի տարածություն՝ մարող սարքերն իրենց ուսերի վրա են տանում։ Եվ էդպես՝ ամբողջ գիշեր։ Տղաները գիշերն էլ են աշխատում, այդ պատճառով կրակն այսօր մեղմ է»,-ասաց Ղազարյանը։
Հարցազրույցից 20 րոպե չանցած՝ անտառտնտեսության աշխատակիցներն ահազանգեցին, որ շտաբից մոտ 1 կիլոմետր հեռավորության վրա նոր օջախ է ձեւավորվում։ Առաջինը հենց քաղաքացիական անձինք փորձեցին մարել կրակը։ Ընդամենը 15 րոպեում հրդեհվող մակերեսը մոտ 4 անգամ մեծացավ։ Անտառտնտեսության աշխատակիցները փորձում էին ծառերի ճյուղերով մարել կրակը, սակայն քամին նպաստում էր հրդեհի արագ տարածմանը։
Որոշ դեպքերում քաղաքացիները քիչ էր մնում հայտնվեին կրակի շրջափակման մեջ։ Նրանք, նահանջելով դեպի անվնաս տարածք, փորձում էին դանդաղեցնել կրակի առաջխաղացումը։
Մինչ հրշեջ մեքենաները շտաբից կհասնեին տարածք, կրակը հասել էր թխկիների այգուն։ Մեկ մարտական հաշվարկը բավարար չեղավ այն մարելու համար։ Մոտեցավ երկրորդը, սակայն նոր լուր եկավ, որ եւս մեկ-երկու կիլոմետր հեռավորության ավելի ուժեղ հրդեհ է։ Հրշեջ ծառայության հրամանատարները ստիպված եղան մեքենաները տեղափոխել այնտեղ։
Հարյուրից ավելի հրշեջ-փրկարարներ ողջ գիշեր կրակ են մարել։ Սակայն տպավորություն կա, որ եղած ռեսուրսներով հրշեջները չեն հասցնում կանխել կրակի տարածումը, չնայած մեծ ջանքերին։ Արդեն ոչ վտանգավոր համարվող հատվածներում ծուխն աստիճանաբար թանձրանում է, հուշելով, որ հրդեհը տարածքում ուժեղանում է։
Բյուրականի անտառպետության տարածքը 3622 հեկտար է, որից 955 հեկտարը՝ անտառածածկ։ Հրդեհի գրաված մակերեսի վերաբերյալ տարբեր թվեր են հայտարարվում։ ԱԻՆ-ը պաշտոնական հաղորդագրություններում նշում է 80 հա այրված տարածքի մասին, նույնը՝ Բյուրականի գյուղապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Ասատուր Գեւորգյանը։ Իսկ ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Մուշեղ Ղազարյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հրդեհը ընդհանուր 20-30 հեկտար տարածքում մասամբ վնաս է հասցրել։
Տարածքում կաղնու եւ թխկու անտառներ են՝ երկուսն էլ գրանցված Հայաստանի Կարմիր գրքում։ Անտառպետության աշխատակիցները պնդում են, որ ծառերն ավելի քիչ են այրվել, ավելի շատ՝ դեղաբույսեր, մասրենու եւ ալոճի թփեր։
Ալոճն ու մասուրը, ըստ Ասատուր Գեւորգյանի, բյուրականցիների եւ հարակից գյուղերի բնակիչների համար նաեւ եկամտի աղբյուր են։ Բյուրականի ալոճն ու մասուրը ողջ Հայաստանի տարածքում հայտնի են որպես լավագույններից մեկը։ Դրանք հավաքվում են եւ հանվում վաճառքի։
Կենդանական աշխարհն էլ բազմազան է։ Տեղացիներն ասում են, որ Բյուրականի անտառներում բնակվում են Կարմիր գրքում գրանցված գորշ արջեր, գայլեր, գիշատիչ թռչուններ։ Տեղամասում, որի մասին վերեւում շարադրել եմ, նկատեցինք արծիվներ։
Այսօր հրշեջների ծառայությունն առանց արտակարգ դեպքերի չի անցել։ Ապարանի հրշեջ ծառայության ԶԻԼ մեքենան, օրինակ, խափանվել է։ Ըստ հրշեջների զրույցների, մեքենայի փոխանցման տուփը ընթացքի մեջ պարզապես ընկել է։
ԶԻԼ-ը կայանված է հրդեհից ոչ շատ հեռու, եւ հրշեջների մտահոգություններից մեկն էլ այն է, որ եթե մոտակա օջախը չկարողանան մարել, եւ կրակը տարածվի, ապա ԶԻԼ-ը կմնա կրակի մեջ։
Այս պահին հրդեհը շարունակում է տարածվել, հրշեջները փորձում են կասեցնել կրակի առաջխաղացումը։ Նրանք դիմել են Արագածոտնի մարզպետին՝ տրակտոր ուղարկելու խնդրանքով։
Բյուրականցիները մտավախություն ունեն, որ կրակը կարող է հասնել փշատերեւ ծառերին։ Հրշեջ մեքենաները շարունակ ջրով լիցքավորվում են Բյուրական գյուղում, կրկին բարձրանում անտառ։

Ситуация в Бюракане усложняется: появились новые очаги пожара (фото)
Если утром пресс-служба МЧС, а чуть позже директор спасательной службы Мушег Казарян в беседе с Hetq.am отмечали, что пожар локализован, то спустя полчаса появились сигналы о двух-трех новых очагах и распространении огня с большой скоростью.
Находясь в развернутом в бюраканском лесу штабе, Мушег Казарян сообщил нам, что усилиями пожарных, спасателей и бюраканцев ситуацию удается держать под контролем.
По словам Казаряна, местность сложная, правда, не настолько, как в Хосровском заповеднике. Пожарные машины не могут подъехать к месту пожара. “Ребята больше километра тащили устройства на себе. И это продолжалось всю ночь, поэтому сегодня огонь не такой сильный”,- сказал директор спасательной службы.
Минут через двадцать работники лесного хозяйства сообщили, что в километре от штаба формируется новый очаг пожара. Именно они первыми попытались потушить огонь. Всего за 15 минут площадь возгорания увеличилась примерно в четыре раза. Работники лесного хозяйства боролись с огнем с помощью веток, но ветер способствовал быстрому распространению пожара.
Несколько раз люди чуть не оказались в окружении пламени. Отступая на более безопасное место, они замедлили его распространение.
Пока пожарные машины ехали к месту пожара, огонь перекинулся на клены. Для его тушения нашего боевого расчета оказалось недостаточно. Подъехал второй расчет, но в это время появились сведения о сильном пожаре в одном-двух километрах. Командиры пожарной службы вынуждены были направить машины туда.
Всю ночь более ста пожарных-спасателей тушили огонь. Однако складывалось впечатление, что, несмотря на большие усилия, имеющихся ресурсов было недостаточно для того, чтобы пресечь распространение огня. На участках, которые уже не считаются опасными, дым постепенно становился гуще, что свидетельствовало об усилении пожара на этой территории.
Площадь бюраканского лесничества составляет 3622 гектара, 955 из них покрыты лесами. Об охваченной огнем площади приводятся разные данные. В официальных сообщениях МЧС говорится о 80 га. Такие же цифры приводит руководитель администрации села Бюракан Асатур Геворкян. А директор спасательной службы МЧС Мушег Казарян сказал Hetq.am, что пожар нанес частичный ущерб на территории в 20-30 га.
На данной территории находятся дубовые и кленовые леса. Оба дерева занесены в Красную книгу Армении. Работники лесничества утверждают, что деревья пострадали мало, больше – лекарственные растения, кусты шиповника и боярышника.
Эти плоды, по словам Асатура Геворкяна, являются источником дохода для жителей соседних деревень. Бюраканские шиповник и боярышник считаются лучшими во всей Армении.
Разнообразен и животный мир. В лесах Бюракана живут занесенные в Красную книгу бурые медведи, волки, хищные птицы. На участке, о котором говорилось выше, мы заметили орлов.
Сегодня служба пожарных не обошлаась без чрезвычайных происшествий. В частности, сломался автомобиль “ЗИЛ” пожарной службы Апарана.
“ЗИЛ” стоит недалеко от места пожара, и если не удастся потушить ближайший очаг возгорания, то автомобиль, может оказаться в огне.
В настоящее время пожар продолжает распространяться, а пожарные пытаются не допустить этого. Они обратились к губернатору Арагацотна с просьбой прислать трактор.
Бюраканцы опасаются, что огонь может добраться до хвойных деревьев. Пожарные машины непрерывно заправляются водой в селе Бюракан и вновь отправляются в лес.