Անվճար ջրից օգտվողները քիչ են
Արագածոտնի մարզում կա 21 հազար հեկտար ոռոգելի հողատարածք: Արդեն 25 օր է՝ համայնքներն ապահովված են ոռոգման ջրով: Երեկ մարզխորհրդի նիստի ժամանակ գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Յուրա Ազատյանը գյուղապետերին տեղեկացրեց, որ մարզպետարանը պայմանավորվածություն ունի Ջրային պետական կոմիտեի հետ, որպեսզի մինչեւ մայիսի 1-ը ջուրը գյուղացիներին տրվի անվճար:
Սակայն այս օրերին մարզում անձրեւներ են գալիս, եղանակը խոնավ է եւ գյուղացիներին ոռոգման ջուր, թեկուզ անվճար, ամենեւին էլ պետք չէ: Մինչ օրս 21 հազար հա-ից ոռոգվել է ընդամենը 3 հազարը: Գյուղապետերը դժգոհեցին, որ մայիսին մարզի հողերը կարելի է ոռոգել նաեւ սելավաջրերով, մինչդեռ դրա համար Ջրային պետական կոմիտեն գումար է պահանջում` 1խմ-ի դիմաց 11 դրամ:
Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը հանգստացրեց գյուղապետերին. «Դուք հիմա ջրեք, հետո կտեսնենք, թե ինչ է լինելու»:
Թեեւ ոռոգման սեզոնն արդեն սկսվել է, որոշակի դժվարություններ են առաջացել «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրով մարզի 12 համայնքների ջրատարների փոխման եւ վերանորոգման շինարարական աշխատանքներում: Յու. Ազատյանի ասելով՝ աշխատանքները դանդաղ են գնում հատկապես Շամիրամ համայնքում: Այդ պատճառով գյուղը ոռոգման ջրի համար մինչ օրս դեռ հայտ չի ներկայացրել, ինչը նշանակում է, որ եթե շոգերն ընկնեն, գյուղացիները կմնան առանց ջրի:
Ուջանում, Ներքին Բազմաբերդ, Ագարակավան եւ Ափնա գյուղերում նույնպես աշխատանքները դանդաղ են առաջ գնում:

Пользующихся бесплатной водой мало
В Арагацотнской области имеется 21 тысяча орошаемых земель. Уже 25 дней общины области обеспечиваются оросительной водой. Вчера на заседании совета областной администрации начальник управления по сельскому хозяйству и экологии Юра Азатян сообщил главам сельских общин, что область договорилась с Государственным водным комитетом о том, чтобы до 1 мая вода предоставлялась крестьянам бесплатно.
Однако последние дни выдались дождливыми, влажность высокая, и вода для орошения, пусть даже бесплатная, крестьянам не нужна. До сих пор из 21 тысячи гектаров земель было орошено всего 3 тысячи. Руководители сельских администраций говорят, что в мае земли можно орошать и селевыми водами, между тем Государственный водный комитет требует за это деньги – 11 драмов за 1 кубометр.
Губернатор Арагацотна Саркис Саакян успокоил руководителей сельских администраций: "Вы сейчас поливайте, а там посмотрим".
Несмотря на то, что оросительный сезон уже начался, некоторые трудности возникли в связи с работами по обновлению и ремонту водоводов в 12 общинах области, которые осуществляются в рамках программы "Вызовы тысячелетия". По словам Ю.Азатяна, работы выполняются медленно, особенно в общине Шамирам. Поэтому село до сих пор не подало завку на оросительную воду, а это означает, что когда установится жаркая погода, крестьяне останутся без воды.