«Իկարուս» մակնիշի ավտոբուս-սրճարան
Արդեն մեկ շաբաթ է Սարյան1 հասցեում գործում է ավտոբուս-սրճարան։ Հիմնադիրներն ասում են, որ այն Հայաստանի առաջին ավտոբուս-սրճարանն է։ «Starbus»-ի գաղափարը Տիգրան Զալինյանինն ու նրա ընկեր Միշայինն է:
«Starbus» -ը «Իկարուս» մակնիշի ավտոբուս է՝ 1976 թվականի արտադրության: Նախկինում այն Հայաստան է բերվել զբոսաշրջային այցեր կազմակերպելու նպատակով, իսկ այժմ այն կայանված է Սարյան փողոցում: Հիմնադիրները նպատակ ունեն ավտոբուս-սրճարանով շրջել հանրապետության մարզերով։ Հետագայում ավտոբուսը նաև կունենա ուղևորագիծ, որը հնարավորություն կտա «ուղևորներին» շրջել Երևանի փողոցներով՝ վայելելով պատվերը: Շրջայցի ընթացքում հաճախորդները կա՛մ հետ կվերադառնան սկզբնակետ, կա՛մ կիջնեն իրենց նախնընտրած վայրում։
«Օրերից մի օր հոգնած վիճակով տուն գնացի, պառկած նոր նախագծերի մասին էի մտածում: Էդ մտքերով քնեցի։ Առավոտյան, որ արթնացա, արդեն կիսապատկերացրել էի այս գաղափարը: Զանգահարեցի Միշային՝ ընկերոջս։ Ասեցի՝ արի հանդիպենք: Հանդիպեցինք, սկսեցինք նկարել նախագիծը: Հետո հանդիպեցինք մեր երրորդ ընկերոջը, իրար լրացնելով քննարկեցինք մեր սրճարան-ավտոբուսի գաղափարը»,-ասում է ավտոբուս-սրճարանի համահիմնադիր Տիգրան Զալինյանը:
Այս քննարկումներից հետո ընկերները ձեռք բերեցին «Իկարուս»-ը։ Տիգրանը 26 տարեկան է, հիմնական մասնագիտությամբ հոգեբան է, նաև բիզնես ծրագրեր է գրում և իրագործում: Իր համար կարևոր էր, որ իրենց հիմնադրած բիզնեսը լիներ յուրահատուկ և չկրկնվող:
«Նման պոզիտիվ, հավես պրոեկտները Հայաստանին պետք են։ Պրոեկտներ, որոնք ոչ թե կլինեն մեկօրյա, այլ մնայուն»,-Տիգրանին ավտոբուս-սրճարանի գաղափարում ամենաշատը սրճարանի եզակիությունն է գրավել:
Ավտոբուսը դրսից սպիտակ և կանաչ գույն ունի: Ներսում երկու շարքով դեմ դիմաց նստարաններ են դրված և հաջորդում են միմյանց: Ավտոբուսի վերջնամասում սրճարանի բարն է, որտեղ և պատրաստվում են հաճախորդների պատվերները:
Սարյան փողոցի ընտրությունը ևս պատահական չի եղել: Տիգրանն ասում է, որ փողոցը ֆրանսիական շունչ է հաղորդում:
Բացի այդ, նրան գրավել է փողոցի հանգստությունն ու կոկիկությունը: Իսկ Սարյան 1 հասցեն ընտրել է՝ առաջին ավտոբուս-սրճարանի համընկնումով:
«Starbus» անվանումը Տիգրանին մայրն է հուշել։ Անունը լեզվի սայթաքման արդյունք է համարում: Ասում է՝ հաշվարկել էր սրճարանի աշխատանքները, ձևակերպել մարքեթինգային քայլերը, մնացել էր անունը։ Առավոտյան մոր հետ սրճելիս է եղել, երբ մայրը «Starbucks» անունը տալիս վերջավորությունը փչացրել է և ասել՝ «Starbus»: Սա էլ Տիգրանին հուշել է սրճարանի ձևաչափին համընկնող անվանումը. «Եթե մինչև այդ որևէ բան կիսատ էր, այդ պահից ամեն ինչ սկսեց իր տեղն ընկնել»:
Թիմը դեռևս 1-2 ամիս կփորձի հասկանալ գործի հմտությունները, դրանից հետո կսկսի իրագործել սրճարան-ավտոբուսի հետ կապված մյուս նպատակները: Հիմնադիրների հիմնական նպատակը «Starbus»-ը բրենդի վերածելն է:
«Վստահ եմ, որ այս գործը ինձ կգոհացնի։ Վստահ եմ, որ էլ ավելի աճ կունենք։ Չկա էդպիսի գործ, բիզնես որը չի աշխատում, աշխատացնողն է վատ անում։ Չկա էնպիսի պրոդուկտ, որ չես կարող վաճառել»,- ասում է Տիգրանը:

Неделю назад по адресу Сарьяна,1 в Ереване появился автобус-кафе “Starbus”. По словам авторов бизнес-проекта, это первое в Армении кафе на колесах. Идея “Starbus” принадлежит Тиграну Залиняну и его другу Мише.
Кафе открылось в винтажном автобусе марки “Икарус” 1976 г. выпуска. В прошлом он использовался для организации туристических экскурсий, а сейчас паркуется на улице Сарьяна. Тигран и Миша собираются путешествовать на этом автобусе-кафе по областям страны. В дальнейшем у “Starbus” появится свой маршрут, который позволит “пассажирам” совершать прогулки по Еревану и одновременно делать заказы.
“Как-то я пришел домой уставшим, лег и начал думать о новых проектах и заснул. Проснувшись утром, я уже наполовину представлял эту идею. Позвонил своему другу Мише, предложил встретиться. Вместе начали обдумывать проект. Потом к нам присоединился наш третий друг, и так, дополняя друг друга, мы придумали идею автобуса-кафе”,- рассказал Тигран.
После этого друзья приобрели “Икарус”. Тиграну Залиняну 26 лет, по специальности он психолог, занимается также разработкой и реализацией бизнес-проектов. Для него было важно, чтобы бизнес, который они собирались начать, был оригинальным.
“Армении нужные такие позитивные, классные проекты, которые будут рассчитаны на длительный срок”,- утверждает Тигран, которого в этом бизнесе больше всего привлекает идея необычного кафе.
Снаружи автобус покрашен в белый и зеленый цвета. Внутри размещены столики и небольшие скамейки. В задней части машины оборудован бар, где готовят заказы посетителей.
Неслучайным был и выбор улицы Сарьяна. По словам Тиграна, на этой улице его привлекло дыхание Франции, спокойствие, уют.
Название “Starbus” Тиграну подсказала его мама. Уже были составлены маркетинговые шаги, запланирована работа кафе, оставалось найти подходящее название. Утром за чашечкой кофе мама Тиграна вместо “Starbucks” сказала “Starbus”. Эта оговорка и подсказала Тиграну подходящее название для кафе.
Команде молодых предпринимателей еще потребуется 1-2 месяца, чтобы вникнуть во все тонкости дела, аа затем начнется реализация других идей, связанных с автобусом-кафе. Основная цель авторов бизнес-проекта – превратить “Starbus” в бренд.
“Уверен, что эта работа меня устроит, и мы сможем расшириться. Нет такого бизнеса, такого дела, которое бы не работало, есть плохие работники. Нет такого продукта, который нельзя было бы продать”,- сказал Тигран.