Դատախազության պարզաբանումը՝ Ծիլքարի դպրոցի վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 15-ին «Հետքը» նամակ էր ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե ինչ ընթացք է տրվել Ծիլքար համայնքի մանկավարժների դիմումին:
Հիշեցնենք, որ Արագածոտնի մարզի Ծիլքար համայնքի դպրոցի ուսուցիչները հնարավոր է՝ չստանան դեկտեմբեր ամսվա աշխատավարձը: Այս համայնքում դեռևս չի լուծվել «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» և գյուղացիների վարկերի խնդիրը: Բանկը դպրոցի հաշվիվներից 2 մլն դրամ է բռնագանձել՝ երկու գյուղացու ժամկետանց վարկը մարելու համար, ինչի հետևանքով դպրոցի ուսուցիչներն աշխատավարձ չեն կարողանում ստանալ: Իսկ խնդիրը ծագել է դեռևս 2007-ից, երբ գյուղացիները վերոնշյալ բանկից վարկ են վերցրել, իսկ որպես երաշխավոր հանդես է եկել նաև դպրոցը: Ծիլքարցիների չմարած վարկերը, տոկոսներն ու տույժ-տուգանքները «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» փորձում է գանձել պետական ֆինանսավորում և դոտացիա ստացող համայնքային կառույցներից: Այս հարցով Ծիլքարի մանկավարժական կոլեկտիվը դիմել է դատախազություն:
Քիչ առաջ «Հետքը» ստացավ ՀՀ գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանի պատասխանը, որը ներկայացվում է ստորև:
Ի պատասխան 2011թ. դեկտեմբերի 15-ի Ձեր գրության՝ տեղեկացնում եմ, որ 2011թ. նոյեմբերի 16-ին Արագածոտնի մարզի դատախազությունում ստացվել է նույն մարզի Ծիլքար գյուղի դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվի դիմումն այն մասին, որ 2007թ. ընթացքում «ՎՏԲ Հայսատան բանկ»-ն իրենց համագյուղացիներին տրամադրել է վարկեր, իսկ որպես երաշխավոր հանդիսացել է գյուղի դպրոցի նախկին տնօրեն Ժ. Սարգսյանը:
Եվ քանի որ որոշ վարկառուներ հրաժարվել են կատարել հիշյալ բանկի նկատմամբ ունեցած վարկային իրենց պարտավորությունները, իսկ երաշխավորը եղել է դպրոցը, ուստի բանկն այդ գումարը բռնագանձել է դպրոցի բյուջեից: Այդ իսկ պատճառով դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվն աշխատավարձ չի ստանում: Գրությամբ դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվը խնդրել է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել՝ իրենցից բռնագանձված գումարը հետ վերադարձնելու համար:
Դիմումն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության Արագածոտնի բաժին՝ օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տալու համար: Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ «ՎՏԲ Հայասատան բանկ»-ի Սպիտակի մասնաճյուղից գյուղատնտեսական վարկեր ստանալու համար Ծիլքար գյուղի վարկառուների թվում եղել են ինչպես դպրոցի ուսուցիչներ, այնպես էլ դպրոցի հետ առնչություն չունեցող գյուղի բնակիչներ:
Վարկառուների համար երաշխավոր է հանդիսացել գյուղի դպրոցը և գյուղապետարանը: Վարկերը տրամադրվել են 2 տարի մարման ժամկետով՝ գրաֆիկով նախատեսված վարկային մարումներ կատարելու պայմանով:
Այն բանից հետո, երբ վարկառուները բանկի նկատմամբ չեն կատարել իրենց վարկային պարտավորությունները, բանկը հարկադիր ծառայության միջոցով դպրոցի բյուջեից բռնագանձել է շուրջ 1 933 200 դրամ գումար՝ ուսուցիչների՝ օգոստոս և հոկտեմբեր ամիսների աշխատավարձը:
Բռնագանձված գումարով մարվել է Ծիլքար գյուղի բնակիչներ Թ. Խաչատրյանի և Ֆ. Մինասյանի անուններով ձևակերպված և չմարված վարկերի գումարները: Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է նաև, որ 1 746 761 դրամի չափով գումար է բռնագանձվել նաև գյուղապետարանի ֆինանսական միջոցներից, որով նույնպես մարվել են վարկառուների վարկի գումարներից:

Объяснение Генпрокуратуры РА по поводу заявления учителей школы села Цилкар
15 декабря "Hetq" направил письмо генпрокурору РА Агвану Овсепяну с просьбой сообщить, какой ход получило заявление учителей школы села Цилкар.
Напомним, что учителя цилкарской школы могут не получить зарплату за декабрь. Эта община пока не решила проблему с кредитами, взятыми крестьянами в банке "ВТБ-Армения". Банк конфисковал со счетов школы 2 млн драмов для погашения просроченных кредитов двух жителей села, вследствие чего учителя не могут получить зарплату.
Проблема возникла еще в 2007 году, когда крестьяне взяли в вышеупомянутом банке кредиты, а в качестве гарантов выступила, в частности, школа. Непогашенные цилкарцами кредиты, проценты, штрафы и пени банк "ВТБ-Армения" пытается взыскать с общинных структур, получающих государственное финансирование и дотации. По этому вопросу педагогический коллектив школы села Цилкар обратился в прокуратуру.
И вот только что "Hetq" получил ответ пресс-секретаря генпрокурора РА Соны Трузян. Ниже приводим текст письма:
"В ответ на Ваше письмо от 15 декабря 2011 г. сообщаем, что 16 ноября 2011 г. прокуратура Арагацотнской области получила заявление педагогического коллектива школы села Цилкар той же области о том, что в 2007 г. банк "ВТБ-Армения" предоставил их односельчанам кредиты, а в качестве гаранта выступил бывший директор сельской школы Ж.Саркисян.
И поскольку некоторые заемщики отказались выполнять свои кредитные обязательства перед вышеупомянутым банком, а гарантом выступила школа, то банк удержал эту сумму со школьного бюджета. Из-за этого учителя школы не получают зарплату. Педагогический коллектив представили заявление, в котором просил принять соответствующие меры для возвращения удержанной с них суммы.
Заявление было направлено в отделение полиции Арагацотнской области с тем, чтобы вопросу в установленном порядке был дан ход. В процессе подготовки материалов выяснилось, что с целью получения сельскохозяйственных кредитов в спитакское отделении банка "ВТБ-Армения" обратились как учителя школы, так и жители села, не имевшие отношения к школе.
Гарантом заемщиков выступили школа и администрация села. Кредиты были предоставлены на два года с условием соблюдения графика предусмотренных кредитных погашений.
После того, как заемщики не выполнили свои кредитные обязательства перед банком, банк посредством принудительной службы конфисковал из средств школьного бюджета 1 933 200 драмов – зарплату учителей за август и октябрь.
За счет конфискованной суммы была погашены невыплаченные кредиты жителей села Цилкар Т.Хачатряна и Ф.Минасяна. В ходе подготовки материалов выяснилось, что сумма в размере 1 746 761 драма конфиксована также из финансовых средств сельской администрации. За счет этих средств были погашены суммы кредитов заемщиков.
По положению на 19.12.2011 г. подготовка материалов в Арагацотнском отделении полиции продолжается".