Միացյալ Թագավորության խորհրդարանական Մարկ Փրիթչարդը նշանակվել է Առևտրի հարցերով հանձնակատար Հայաստանում և Վրաստանում
Սեպտեմբերի 12-ին Միացյալ Թագավորության վարչապետ Թերեզա Մեյը ՄԹ պառլամենտի անդամ Մարկ Փրիթչարդին նշանակել է Միացյալ Թագավորության Առևտրի հարցերով հանձնակատար Հայաստանում և Վրաստանում։ Այս մասին տեղեկացնում է Բրիտանական դեսպանատունը Հայաստանում:
Առևտրի հարցերով հանձնակատարները վարչապետ կողմից նշանակված խորհրդարանականներ են՝ ընտրված քաղաքական սպեկտրի տարբեր ներկայացուցիչներից: Նրանք զբաղվում են մեկ կամ ավելի նորահայտ շուկաներով, որոնցում ՄԹ կառավարությունն առևտրային և ներդրումային հնարավորություններ է տեսնում: Առևտրի հարցերով հանձնակատարները աջակցում են տնտեսական աճի խթանմանը՝ հիմնվելով ՄԹ-ի և այդ շուկաների միջև առկա հարաբերությունների վրա և առավելագույնի հասցնելով երկկողմանի առևտուրը:
Մարկ Փրիթչարդն իր նշանակման առթիվ ասել է.
«Ես պատիվ եմ ունեցել ստանալու վարչապետի հրավերը՝ ստանձնելու ՄԹ Առևտրի հարցերով առաջին հանձնակատարի դերը Հայաստանում և Վրաստանում։ Իմ նշանակումն ընդգծում է Վրաստանի և Հայաստանի հետ ՄԹ առևտրի և ներդրումների խթանման կարևորությունը և Նորին Մեծության կառավարության հանձնառությունը մեր երկրների միջև առևտրային և գործարար ձեռքբերումների խթանման քաղաքականությանը։ Առկա են առևտրի և ներդրումների շատ հնարավորություններ, որոնք հարկ է իրացնել։
Համառոտ կենսագրական տվյալներ
- 2015 թվականից ՄԹ պառլամենտում ներկայացնում է Ռեքին (Շրոփշիր) ընտրատարածքը (ունի ավելի քան 12-ամյա պառլամենտական գործունեություն)
- ՄԹ վարչապետի կողմից նշանակվել է Եվրոպայի խորհրդի Միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված բնակչության հանձնաժողովի անդամ (2015-ից մինչ օրս)
- Վարչապետի կողմից նշանակվել է ՄԹ պառլամենտի Մարդու իրավունքների հարցերով համատեղ հանձնաժովի անդամ (2015-ից մինչ օրս)
- Վարչապետի կողմից նշանակվել է Ազգային անվտանգության ռազմավարության հարցերով համատեղ հանձնաժովի անդամ (2011-2015)
- Արտաքին գործերի նախարարի կողմից նշանակվել է որպես ՄԹ պատվիրակ ՆԱՏՕ-ի Պառլամենտական ասամբլեայում
- Խոսնակի Նախագահողների խմբի անդամ է, վերջերս ղեկավարել է «Ժամանակակից ստրկության մասին օրինագծի» քննարկումները, ՄԹ խորհրդարանում ղեկավարում է իրեն պատվիրակված օրինագծերի քննարկումները
- Պահպանողական կուսակցության միջազգային գրասենյակի նախկին փոխնախագահ
- Աշխատել է մի շարք հանձնաժողովներում, վերջերս հանդիսացել է Մարդու իրավունքների հարցերով համատեղ հաձնաժողովի անդամ
- Լատվիայի պառլամենտական խմբի ղեկավարն է
- Բրիտանաիռլանդական պառլամենտական ասամբլեայի անդամ է
- Պահանողական կուսակցության Արտաքին գործերի և պաշտպանության հանձնաժողովի փոխնախագահն է
- Կիբեռանվտանգության հարցերով պառլամենտական խմբի հիմնադիր ղեկավարն է
- Բրիտանաամերիկյան պառլամենտական խմբի գործադիր հանձնաժողովի ընտրված անդամ է
- Հետբուհական կրթություն է ստացել Զինված ուժերի պառլամենտական ծրագրում, այցելել է Իրաք և Աֆղանստան
- «Խորհրդարանականները հանուն գլոբալ գործողության» միջազգային ցանցի խորհրդի անդամ է
- Մահապատժի վերացման հարցերով պառլամենտական խմբի համանախագահն է
- Ունի երկու մագիստրոսական կոչում՝ միջազգային դիվանագիտության (Բուքինգհեմ) և մարկետինգի կառավարման (Լոնդոն Գիլդհոլ)

MP Mark Pritchard Appointed British Trade Envoy to Armenia and Georgia
On September 12, the UK Prime Minister Theresa May has appointed Mr Mark Pritchard, MP, as a British Trade Envoy to Armenia and Georgia.
Trade envoys are a network of parliamentarians appointed by the Prime Minister, drawn from across the political spectrum. Trade envoys engage with one or more emerging markets where substantial trade and investment opportunities have been identified by UK government. They support the drive for economic growth by building on the UK’s existing relations with these markets and maximising bilateral trade.
Mr Pritchard said:
"I am honoured to have been asked by the Prime Minister to be the UK's first Trade Envoy to Georgia and Armenia.  My appointment underscores the importance of increasing the UK's trade and investment in Georgia and Armenia and Her Majesty's Government's commitment to a policy of commercial and business success between our respective countries.  There are very many trade and investment opportunities to be realised."
Mark Pritchard MP - Biography – Summary
•        Has represented The Wrekin (Shropshire) since 2005 (12 plus years in UK Parliament).
•        Appointed by the Prime Minister to the Council of Europe (2015-current). Member of Migration, Refugees & Displaced Persons Committee.
•        Appointed by the Prime Minister to the UK Parliament’s Joint Human Rights Committee (2015-current).
•        Appointed by the Prime Minister as a member of the Joint National Security Strategy Committee (2011-2015).
•        Appointed by the Foreign Secretary as a UK delegate to the NATO Parliamentary Assembly (2010-2015).
•        Member of the Speaker’s Panel of Chairs - and recently chaired The Modern Slavery Bill. Chairs Delegated Legislation in the UK Parliament.
•        Former Deputy Chairman of Conservative Party’s International Office.
•        Served on a number of Select Committees, most recently as a member of the Joint Committee on Human Rights.
•        He is Chairman of the Latvia Parliamentary Group.
•        He is a Member of the British-Irish Parliamentary Assembly (BIPA).
•        He is Vice-Chairman of the Conservative Foreign Affairs and Defence Committee.
•        Founding Chairman of the Parliamentary Group on Cyber-Security.
•        He is an elected member of the British-American Parliamentary Group (BAPG) Executive Committee.
•        He is a post-graduate of the Armed Forces Parliamentary Scheme (AFPS-Army). He has visited both Iraq and Afghanistan.