Առնետների հետ՝ նույն հարկի տակ
Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքում պետության միջոցերով վերջերս կառուցված շենքերից քիչ հեռու՝ փողոցից ներս ընկած մասում, երևում էր մի վագոն-տնակ: Դրսից արդեն նկատելի էր, որ վագոն-տնակը պիտանի չէ բնակության համար: Տանիքը փտել է, երկաթյա պատերը ժանգոտել և անցքեր են առաջացել:
Մոտեցանք այդ տարածքին: Ծառերի տակից դուրս եկավ մի տղամարդ, նրա հետևից կինն ու ոտաբոբիկ ու իր հասակից բավականին մեծ չափերի վերնաշապիկ հագած մի երեխա:
Հովհաննես Տիգրանյանն այժմ այդ տնակում է ապրում կնոջ և թոռնուհու՝ Ամալյաների հետ: 3-ամյա աղջկա ծնողները, նրան թողնելով պապի և տատի խնամքին, մեկնել են արտագնա աշխատանքի, որպեսզի աշխատեն և իրենց տուն գնեն:
Հովհաննեսը պատմեց, որ ընտանիքը երկար ժամանակ է ապրում վագոն-տնակում: Չէր հիշում, թե կոնկրետ քանի տարի, սակայն նշում էր՝ «վաղուց»: Մինչ վագոն տնակում հայտնվելը ընտանիքն ապրել է Հովհաննեսի հայրական տանը, հետո այնտեղից դուրս են եկել ու ժամանակավոր ապրել այլ տներում, վերջում հանգրվանել են վագոն-տնակում:
1988-ի երկրաշարժից չեն տուժել, անշարժ գույք չեն կորցրել այդ իսկ պատճառով դուրս են մնացել պետական ծրագրերից:
Դրսից ցույց տալով վագոն-տնակի անմխիթար վիճակը` ուղեկցում են ներս, սակայն ոտքս դեռ շեմից ներս չդրած բղավում են՝ «ոտքդ կամաց դիր, կընգնիս փոսը»: Տնակի հատակը ևս փտած էր, և անցքերը փակել էին ինչով պատահի:
«Առնետները մեջը կվխտան: Վախից լույսերը վառած կքնինք օր երեխին վնաս չտան»,-ասում է Հովհաննեսը: Նա պատմեց, որ իրենց տան հարցով բազմիցս դիմել է Ախուրյանի համայնքապետին, կառավարության անդամներին: Համայնքապետը խոստացել է հարցին լուծում տալ, սակայն մինչ օրս արդյունք չկա: Նրանք նաև վառելիք չունեն և չգիտեն, թե ինչպես են ջեռուցելու անցքերով վագոն-տնակը:
Հովհաննես Տիգրանյանն ասում է, որ համայնքում ազատ բնակարաններ շատ կան և եթե համայնքապետը ցանկանա, կարող է իրենց բնակարան հատկացնել, սակայն հարցը ձգձգվում է: Նաև ասաց, որ համայնքապետարանից երբևէ աջակցություն չի ստացել՝ բացի ժամանակավոր աշխատանքով ապահովելը:
Տիկին Ամալյան պատմում էր, որ անձրևների ժամանակ տանիքից ամբողջ ջուրը լցվում է ներս և չկա մի անկյուն որտեղ կարող են պատսպարվել:
Նրանք չունեն կայուն աշխատանք: Համայնքապետի աջակցությամբ Հովհաննեսը գումարի դիմաց փողոցներն է մաքրել, բայց հիմա անգործ է մնացել: Ասում է, որ թեև ինֆարկտ, ինսուլտ է տարել, սակայն ուժերի ներածին չափով կարող է աշխատել, որ սոված չմնան: Բանվորություն է անում, իսկ այդ աշխատանքը չլինելու դեպքում` ծառերի բարակ շիվերից ցախավել է պատրաստում և հատը 300-500 դրամով վաճառում շուկայում:
Նրանց ասելով` նպաստ չեն ստանում: Իրենց ամուսնացած աղջիկը ևս իրենց հետ է հաշվառված, նա է ստանում նպաստը:
«Էրեխեն ինչ օր հասկնա, օր սովի տարի է, հեչ մը բանըմ չի ուզե»,-ասում է Ամալյան և արագ-արագ ճաշի գդալը տանում երեխայի բերանը: Վերջինս լուռ է, ուշադիր զննում էր անծանոթ հյուրերին ու ոչինչ չէր խոսում:
Ախուրյանի համայնքապետ Արծրուն Իգիթյանն էլ ասաց, որ նախորդ տարիներին՝ տարեկան 30-40 հազար դրամով ֆինանսապես աջակցել են, թեև այս տարի օգնություն չեն ցուցաբերել:
Համայնքապետն ասաց, որ կփորձեն Տիգրանյանների բնակարանի հարցը լուծել: Նշեց, որ չեն կարող վերջերս շահագործման հանձնված շենքում բնակարան հատկացնել, սակայն հարցը կլուծեն այլ եղանակով:

Hovhannes, Amalya and Their Granddaughter: Living Under One Roof with Rats
Next to a recently constructed building in the Akhouryan community in Armenia’s Shirak Province, stands a rusting container hut (domik) in which Hovhannes Tigranyan, his wife Amalya, and their 3-year-old granddaughter live.
From outside, it’s clearly not suitable for living. The roof is rotted, and the iron walls are covered with rust and holes.
As I approach the hut, Hovhannes comes out from under the trees, followed by a woman and a barefoot girl, wearing a shirt that’s way too big for her.
The parents of the 3-year-old girl have gone to work abroad. They’ve left her in the care of the grandparents until they can earn enough money to buy a house of their own.
Hovhannes tells us that the family has been living in the container hut for a long time. He’s not sure how long. Before that, the family lived in Hovhannes's parents house, and in other houses.
The 1988 Spitak earthquake didn’t impact them. Suffering no property losses, they’re not eligible for state aid.
Showing me the dilapidated state of the container hut, Hovhannes and Amalya accompany me inside, shouting out warnings to watch for holes as I step. The floor is rotten, and the holes are covered with any item at hand.
"The container hut is full of rats. Out of fear, we leave the lights on at night so that they don’t harm the child," says Hovhannes.
He says they’ve repeatedly appealed to Akhouryan's mayor and government members on this issue. While the Akhouryan mayor has promised to solve the problem, nothing has been done. They don’t have fuel, and don’t know how to heat the hut.
Hovhannes says there are plenty of free apartments in the community, and if the mayor wanted to, he could provide them with one. He also says that the municipality has never supported them, except for getting them some temporary work.
Amalya says that when it rains, water leaks from the roof, drenching every corner of the hut.
Neither has permanent work. The mayor got Hovhannes temporary work cleaning streets in Akhouryan. The grandfather is now unemployed.
Hovhannes says that although he’s had a stroke, he’s still able to work so that they have something to eat. He gets some work as a day laborer and makes brooms to sell on the market for 300-500 AMD each.
Hovhannes says they don’t get any state allowance. Their married daughter is registered at the same address, and she’s the one who receives the allowance.
"The child realizes that we have almost nothing to eat this year, so she asks for nothing," says Amalya, quickly spoon-feeding the child. The little girl is silent, carefully examining unfamiliar guests.
Akhouryan Mayor Artzroun Igityan says that they used to give 30-40,000 drams annually to the family in assistance, but that they haven’t this year.
The mayor says that he will try to resolve the Tigranyans’ apartment issue. Though the municipality cannot allocate an apartment in the recently constructed building, Igityan says it will resolve the problem somehow.