Առնետների հետ՝ նույն հարկի տակ
Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքում պետության միջոցերով վերջերս կառուցված շենքերից քիչ հեռու՝ փողոցից ներս ընկած մասում, երևում էր մի վագոն-տնակ: Դրսից արդեն նկատելի էր, որ վագոն-տնակը պիտանի չէ բնակության համար: Տանիքը փտել է, երկաթյա պատերը ժանգոտել և անցքեր են առաջացել:
Մոտեցանք այդ տարածքին: Ծառերի տակից դուրս եկավ մի տղամարդ, նրա հետևից կինն ու ոտաբոբիկ ու իր հասակից բավականին մեծ չափերի վերնաշապիկ հագած մի երեխա:
Հովհաննես Տիգրանյանն այժմ այդ տնակում է ապրում կնոջ և թոռնուհու՝ Ամալյաների հետ: 3-ամյա աղջկա ծնողները, նրան թողնելով պապի և տատի խնամքին, մեկնել են արտագնա աշխատանքի, որպեսզի աշխատեն և իրենց տուն գնեն:
Հովհաննեսը պատմեց, որ ընտանիքը երկար ժամանակ է ապրում վագոն-տնակում: Չէր հիշում, թե կոնկրետ քանի տարի, սակայն նշում էր՝ «վաղուց»: Մինչ վագոն տնակում հայտնվելը ընտանիքն ապրել է Հովհաննեսի հայրական տանը, հետո այնտեղից դուրս են եկել ու ժամանակավոր ապրել այլ տներում, վերջում հանգրվանել են վագոն-տնակում:
1988-ի երկրաշարժից չեն տուժել, անշարժ գույք չեն կորցրել այդ իսկ պատճառով դուրս են մնացել պետական ծրագրերից:
Դրսից ցույց տալով վագոն-տնակի անմխիթար վիճակը` ուղեկցում են ներս, սակայն ոտքս դեռ շեմից ներս չդրած բղավում են՝ «ոտքդ կամաց դիր, կընգնիս փոսը»: Տնակի հատակը ևս փտած էր, և անցքերը փակել էին ինչով պատահի:
«Առնետները մեջը կվխտան: Վախից լույսերը վառած կքնինք օր երեխին վնաս չտան»,-ասում է Հովհաննեսը: Նա պատմեց, որ իրենց տան հարցով բազմիցս դիմել է Ախուրյանի համայնքապետին, կառավարության անդամներին: Համայնքապետը խոստացել է հարցին լուծում տալ, սակայն մինչ օրս արդյունք չկա: Նրանք նաև վառելիք չունեն և չգիտեն, թե ինչպես են ջեռուցելու անցքերով վագոն-տնակը:
Հովհաննես Տիգրանյանն ասում է, որ համայնքում ազատ բնակարաններ շատ կան և եթե համայնքապետը ցանկանա, կարող է իրենց բնակարան հատկացնել, սակայն հարցը ձգձգվում է: Նաև ասաց, որ համայնքապետարանից երբևէ աջակցություն չի ստացել՝ բացի ժամանակավոր աշխատանքով ապահովելը:
Տիկին Ամալյան պատմում էր, որ անձրևների ժամանակ տանիքից ամբողջ ջուրը լցվում է ներս և չկա մի անկյուն որտեղ կարող են պատսպարվել:
Նրանք չունեն կայուն աշխատանք: Համայնքապետի աջակցությամբ Հովհաննեսը գումարի դիմաց փողոցներն է մաքրել, բայց հիմա անգործ է մնացել: Ասում է, որ թեև ինֆարկտ, ինսուլտ է տարել, սակայն ուժերի ներածին չափով կարող է աշխատել, որ սոված չմնան: Բանվորություն է անում, իսկ այդ աշխատանքը չլինելու դեպքում` ծառերի բարակ շիվերից ցախավել է պատրաստում և հատը 300-500 դրամով վաճառում շուկայում:
Նրանց ասելով` նպաստ չեն ստանում: Իրենց ամուսնացած աղջիկը ևս իրենց հետ է հաշվառված, նա է ստանում նպաստը:
«Էրեխեն ինչ օր հասկնա, օր սովի տարի է, հեչ մը բանըմ չի ուզե»,-ասում է Ամալյան և արագ-արագ ճաշի գդալը տանում երեխայի բերանը: Վերջինս լուռ է, ուշադիր զննում էր անծանոթ հյուրերին ու ոչինչ չէր խոսում:
Ախուրյանի համայնքապետ Արծրուն Իգիթյանն էլ ասաց, որ նախորդ տարիներին՝ տարեկան 30-40 հազար դրամով ֆինանսապես աջակցել են, թեև այս տարի օգնություն չեն ցուցաբերել:
Համայնքապետն ասաց, որ կփորձեն Տիգրանյանների բնակարանի հարցը լուծել: Նշեց, որ չեն կարող վերջերս շահագործման հանձնված շենքում բնակարան հատկացնել, սակայն հարցը կլուծեն այլ եղանակով:

Под одной крышей с крысами
Недалеко от зданий, построенных недавно государством в общине Ахурян в Ширакской области, можно увидеть прохудившийся домик-вагончик. Даже с улицы видно, что он непригоден для проживания: крыша прогнила, железные стены заржавели, на них появились сквозные дыры.
Когда мы подходили к вагончику, из-за деревьев появился мужчина, а за ним женщина и босая девочка в майке не по размеру.
Ованнес Тигранян живет в этом домике с женой и внучкой – обеих зовут Амалия. Родители 3-летней девочки оставили ее на попечение бабушки и дедушки и уехали на заработки, чтобы заработать на квартиру.
Семья Ованнеса живет в домике-вагончике давно. До этого они жили в отцовском доме, потом съехали оттуда, несколько раз меняли жилье, пока не обосновались в этом вагончике.
В результате землетрясения 1988 года Тиграняны не теряли недвижимость, поэтому не были включены в государственные программы выделения жилья. Осмотрев вагончик снаружи, мы решили зайти вовнутрь.
Но не успел я переступить через порог, как хозяева закричали: “Осторожно, можете провалиться!” Оказалось, что пол в вагончике тоже прогнил, и щели были заделаны чем только возможно.
“Дом кишит крысами. Мы очень боимся, что они могут укусить ребенка, поэтому спим при включенном свете”,- рассказал Ованнес. По вопросу жилья Тиграняны неоднократно обращались к старосте Ахуряна, членам правительства. Староста пообещал решить вопрос, но результата до сих пор нет. Пожилые супруги со страхом ждут наступления зимы, так как не знают, чем будут отапливать заржавевший вагончик.
По словам Ованнеса, в общине свободных квартир много, и если руководитель общины захочет, то может выделить им квартиру, однако решение вопроса затягивается. Никакой помощи семье местные власти им не оказывали, лишь несколько раз обеспечивали Ованнеса временной работой.
Амалия отметила, что в дождливую вся крыша протекает и негде бывает укрыться. У супругов нет постоянной работы. Староста посодействовал в том, чтобы Ованнес поучил работу – чистил улицы, но сейчас и этой работы нет. Несмотря на перенесенные инфаркт и инсульт, Ованнес готов работать в меру своих сил.
До этого он был разнорабочим, потом вязал веники и продавал на рынке за 300-500 драмов. Пособие семья не получает. В доме прописана замужняя дочь Тигранянов, которая и получает пособие. “Ребенок, наверное, понимает, что у нас нет денег, поэтому ничего не просит”,- сказала Амалия. Девочка, которую бабушка в это время кормила, молча изучала незнакомых гостей.
В беседе с нами староста Ахуряна Арцрун Игитян сказал, что в предыдущие годы оказывал Тигранянам материальную помощь в размере 30-40 тысяч драмов в год, но в этом году денег не давал. Напоследок Игитян пообещал помочь этой семье с решением жилищного вопроса.