Կարեն Կարապետյանը Հայաստան-սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին հանդես է եկել ելույթով
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Հայաստան-սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին և հանդես է եկել ելույթով:
Ստորև ներկայացվում է վարչապետի խոսքն ամբողջությամբ.
Ողջունում եմ Հայաստան-սփյուռք համահայկական վեցերորդ համաժողովի մասնակիցներին, մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք:
Համաժողովը հնարավորություն է տալիս միասին քննարկել մեզ հուզող ընդհանուր հիմնահարցերը, պլանավորել մեր անելիքները՝ առաջ նայելով մեր ապագային և հաշվի առնելով անցյալի դասերը:
Նախ և առաջ իմ համոզմունքն է, որ Հայաստանն ունի հսկայական պոտենցիալ։ Ես համոզված եմ, որ մենք ունենք բոլոր շանսերը դառնալու ժամանակակից և առաջադեմ երկիր և ադեկվատ արձագանքելու մեր բոլոր ներքին և արտաքին մարտահրավերներին:
Այսօրվա աշխարհը, այդ թվում և Հայաստանը, անցնում են կառուցվածքային բարեփոխումների միջով: Մենք սկսել ենք բարեփոխումներ մեր երկրի բոլոր հատվածներում, կյանքի բոլոր ուղղություններով՝ ապահովելու Հայաստանի արժանի տեղը աշխարհում:
Այդ իսկ պատճառով մեր բարեփոխումներն առնչվում են ոչ միայն այսօրվա անմիջական խնդիրների կարգավորմանը և լուծմանը, այլև հիմք են դնում և նախապատրաստում են Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում մրցունակ դարձնելու համար:
Մրցունակ դառնալու և զարգանալու համար մեզ անհրաժեշտ է կայուն, երկարաժամկետ աճ՝ մեր երկրի կենսունակությունը ապահովող բոլոր ոլորտներում: Դրա համար անհրաժեշտ է արդյունավետության շեշտակի բարձրացում բոլոր ոլորտներում, և այս ամենին հասնելու համար մեզ պետք են մտածելակերպ և գործելակերպ փոխող ֆունդամենտալ փոփոխություններ:
Այս ամենի իրականացմանն է ձեռնամուխ եղած մեր թիմը և մենք որևէ պատճառ չենք տեսնում, թե ինչու մենք բոլորս միասին չենք կարող հաջողել:
Դարերի ընթացքում մենք մղել ենք պայքար և մեր ուժերն ենք համախմբել հիմնականում այն պահին, երբ վտանգ ենք զգացել մեր գոյությանը… Մենք հպարտանում ենք այն փաստով, որ մեր ազգը, ի տարբերություն բազմաթիվ այլ ազգերի, պահպանել է իր ինքնությունը և կարողացել է մշտապես զարգանալ և արարել: Մենք անցել ենք կռիվների, հալածանքների, ճնշումների, ցեղասպանության և բնաջնջման փորձերի միջով… Բոլոր դժվարությունների պարագայում մեր ազգը երբեք չի կորցրել իր ինքնասիրությունը, արժանապատվությունը, չի հրաժարվել անկախ Հայաստան ունենալու երազանքից: Մեր դժվարությունները անհամեմատելի են այն դժվարություններին, որի միջով անցել են մեր նախնիները:
Արդյունքում մենք այսօր կանք, մենք ունենք մեր ԱՆԿԱԽ պետությունը: Սա գերագույն արժեք է:
Համոզված եմ, որ ժամանակակից, արդյունավետ, տրամաբանական, զարգացող, պատմության լավ ավանդույթների վրա հիմնված երկիր կառուցելը ոգևորիչ նպատակ է, որի շուրջ պարտավոր ենք համախմբվել:
Մենք պետք է ինքներս մեզ հարց տանք թե ինչպես կարող ենք մասնակցել և ինչպես կարող ենք ծառայել այդ նպատակին:
Մենք պետք է ինքներս մեզ հարց տանք թե ինչո՞ւ ուրիշները կարող են, իսկ մենք ոչ, և ինքներս մեզ «թասիբի գցենք»:
Համոզված եմ, որ այսօր բոլորիս նպատակն է հանդիսանում Ազատ, Անվտանգ, Արդար և Խելացի Հայաստան ունենալը, և բոլոր նախապայմանները ունենք դրա համար։
Այսօր 25 տարեկան, երիտասարդ, անկախ, հաղթանակած պետություն ենք, ամուր կանգնած ենք մեր Արցախի թիկունքին՝ երաշխավորելով Արցախի ինքնորոշման և ազատ ապրելու իրավունքը՝ պատրաստ ցանկացած պահի արձագանքելու ցանկացած ոտնձգության:
Այսօր մենք ունենք ավելի քան 7 միլիոնանոց սփյուռք: Շատ-շատերը, անկախությունից ի վեր, կանգնած են Հայաստանի կողքին, Հայաստանը ներկայացնում են աշխարհի բոլոր ծայրերում, տարբեր ձևաչափերով մասնակցում են մեր երկրի կառուցման գործընթացին: Մենք խորապես շնորհակալ ենք նրանց և գնահատում ենք այդ մոտեցումը:
Փաստ է նաև, որ ոմանց մոտ եղել են օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հիասթափություններ: Ի՞նչ անենք, նեղանա՞նք իրարից, ֆիքսվե՞նք դրա վրա:
Ես համոզված եմ, որ մենք իրավունք չունենք հուսալքվելու, հիասթափվելու, ձեռքներս ծալելու և նեղացած կեցվածք ընդունելու մեկս մյուսի նկատմամբ: Դա ուղղակի անտրամաբանական է և անհեռանկարային: Եթե նույնիսկ ամենքս չունենք մեղքի մեր բաժինը, ապա ամենքս ունենք այն ավելին, որ կարող ենք անել:
Մենք պետք է մեջքներս ուղղենք և միասին շարունակենք այն գործը, որը սկսել ենք՝ կառուցելու այն երկիրը, որի մասին մենք բոլորս երազում ենք, երկիր, որ ամեն օր արթնանում է մի նոր բան կառուցելու, զարգացնելու, ավելացնելու՝ իր գերագույն արժեքի՝ մարդու համար:
Մեզ պետք է առաջադեմ և զարգացած երկիր, որը կունենա ձգողական ուժ, որը միգրացիոն հոսքերը կդնի դրական հունի մեջ, իսկ Հայաստանից դուրս հնարավորինս կդիմադրի ցավալի երևույթին, ինչպիսին համայնքից մեկուսացումն է, ասել է թե՝ «արտագաղթը սփյուռքից»։
Այս ճանապարհին պետք է լինենք ռեալիստ, անկեղծ և կառուցողական, ազատվենք բոլոր տեսակի իլյուզիաներից, պետք է հստակ և անկեղծորեն գնահատենք թե՛ Հայաստանի և թե՛ սփյուռքի ակնկալիքներն ու իրականությունը: Պետք է պայմանավորվենք մեր հետագա քայլերի և ապագայի պատկերացումների վերաբերյալ, գնահատենք մեր թերությունները, լավատեսորեն նայենք առաջ, տրամադրվենք և համառ գործենք:
Մեր զարգացման և բարեփոխումների գործընթացի մեջ ուղիղ և անմիջական դերակատարում կարող է ունենալ յուրաքանչյուրս, անկախ քաղաքացիությունից, կացությունից, մասնագիտությունից և անկախ նրանից, թե քանի օր է անցկացնում Հայաստանում, բոլոր նրանք, ովքեր անտարբեր չեն Հայաստանի ճակատագրի նկատմամբ և ցանկություն ունեն մասնակից լինելու հայրենիքի ապագայի կառուցմանը:
Մի քանի խոսքով ուզում եմ խոսել այն բարեփոխումների մասին, որ ներկայումս իրականացնում ենք, մեր քայլերի և տրամանության մասին:
Մենք համոզված ենք, որ հաջողակ են այն երկրները, որտեղ արարող, հավելյալ արժեք ստեղծող, աշխատասեր, երկրի համար անհանգիստ մարդը զգում է իր պահանջվածությունը: Մեր նպատակն է Հայաստանը դարձնել հենց այդպիսի երկիր:
Դրան է ուղղված մեր Կառավարության հնգամյա ծրագիրը: Ներկայումս մշակում ենք Հայաստանի զարգացման ռազմավարություն 2030-ը, մշակում ենք Հայաստանի թվային օրակարգը, առանց որի հնարավոր չէ ապահովել արդյունավետության աճ և զարգացում, իրականացնում ենք մի շարք ոլորտային բարեփոխումներ, մասնավորապես՝
Կառավարությունը վերանայում է երկրում գործող կրթական համակարգը բոլոր մակարդակներում՝ մեր քաղաքացու համար հնարավորություն ստեղծելով ստանալ այն գիտելիքները, ունակությունները և հմտությունները, որոնք կենսական նշանակություն կունենան ժամանակակից աշխարհում:
Մենք նախաձեռնել ենք հանրային կառավարման ոլորտի ռեֆորմներ՝ բարելավելով որոշումների կայացման մեխանիզմները, զարգացնելով կառավարման ինստիտուտների կարողությունները` դարձնելով ավելի արդյունավետ, մարդակենտրոն, թափանցիկ և ներառական: Արդեն մի շարք ծրագրեր ենք նախաձեռնել, որոնք հնարավորություն կտան մեր սփյուռքին ավելացնելու իրենց մասնակցությունը թե՛ պետական կառավարման մեջ, և թե՛ բիզնեսում:
Կառավարությունը ձեռնարկում է համալիր միջոցառումներ դատական համակարգի անկախությունը և անաչառությունը ապահովելու համար։
Մենք որդեգրել ենք անհանդուրժողականություն կոռուպցիայի նկատմամբ, աշխատում ենք պետական ծառայողի կերպարի վրա:
Իրականացնում ենք առողջապահության ոլորտի կառավարման արդիականացման ծրագիր՝ ավելի բարձրակարգ և որակյալ բուժսպասարկում ապահովելու, իսկ համակարգը՝ ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Գյուղատնտեսության ոլորտում շեշտը դնում ենք ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացման վրա՝ միաժամանակ ֆերմերային տնտեսություններին ապահովելով արտոնյալ ռեսուրսներով՝ տարեկան 2 տոկոսանոց վարկ գյուղտեխնիկայի, հակակարկտային ցանցերի, կաթիլային ոռոգման համակարգերի ձեռք բերման համար, ինչպես նաև այլ արտոնյալ վարկեր:
Ամբողջովին վերանայել ենք մարզերի և համայնքերի զարգացման տրամաբանությունը՝ շեշտը դնելով չափելի և պրագմատիկ հնգամյա զարգացման ծրագրերի վրա:
Մենք աշխատում ենք գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ, որը պետք է նաև իր դրսևորումը ստանա Հայաստանի Doing Business վարկանիշի դիրքերի բարելավման մեջ:
Հետևողականորեն բարելավում ենք հարկային և մաքսային վարչարարությունը՝ արագ և արդյունավետ դարձնելու համար բիզնեսի հետ փոխգործակցությունը:
Հայաստանը գործարարության և ներդրումների արդյունավետ և ճկուն հարթակ դարձնելու աշխատանքները կլինեն շարունակական:
Հայաստանը հրապուրիչ է ոչ միայն իր շուկայով, այլև որպես հարմար հարթակ մեծ շուկաներ ներթափանցելու համար:
Այսպես՝
ԵԱՏՄ- 180 միլիոնանոց շուկա, որին մուտք գործելու համար հայկական ձեռնարկություններն ունեն առավելություններ և արտոնություններ,
Հարևան ԻՐԱՆ- 80 միլիոնանոց շուկա, սահմանին ազատ տնտեսական գոտի, իսկ ԵԱՏՄ մակարդակով վարվում են բանակցություններ՝ առևտրային հատուկ ռեժիմներ ունենալու վերաբերյալ,
Եվրամիություն և ԱՄՆ- GSP+ համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս հայկական ապրանքներն արտոնյալ ռեժիմներով հասցնել ԵՄ և ամերիկյան շուկաներ։ Ավելին ասեմ, Եվրամիության հետ այս նոյեմբերին ստորագրվող համաձայնագիրն առավել կխորացնի այդ համագործակցությունը։
Հարևան ՎՐԱՍՏԱՆ- ազատ առևտրի համաձայնագիր:
Մենք ուզում ենք, որպեսզի Սփյուռքի մեր գիտության և մշակութային գործիչները, կառավարիչները, ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող հայրենակիցները մասնակից դառնան երկրում ընթացող բարեփոխումներին՝ կառավարման նոր մշակույթ բերելու, Սփյուռքի մեր լավագույն մասնագետների գիտելիքներն ու ներուժը մեր համազգային նպատակներին ծառայեցնելու համար:
Մեջբերեմ այն փաստը, որ Սիրիայի դեպքերից հետո Հայաստան ժամանած մեր հայրենակիցները իրենց աշխատասիրությամբ, գործին նվիրվածությամբ և բիզնես մշակույթով որակապես փոխել են Հայաստանի ծառայությունների ոլորտը:
Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք, որի մասին խոսում են ընթացիկ ցուցանիշները.
տնտեսական ակտիվության աճ՝ 6.2 տոկոս,
արդյունաբերական արտադրանքի ոլորտի աճ՝ 12.7 տոկոս,
պետական բյուջեի մուտքերի աճ՝ 6 տոկոս, իսկ ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի պայմաններում՝ 9.3 տոկոսի աճ՝ միաժամանակ նվազեցնելով ձեռնարկությունների ստուգումների և ուսումնասիրությունների քանակը 47.8 տոկոսով,
արտահանման աճ՝ 21.6 տոկոս,
ներմուծման աճ 28.5 տոկոս, և որի կառուցվածքն է մեզ հուսադրում,
մոտ 24.3 տոկոսով ավելացել է դեպի Հայաստան այցելությունների քանակը։
Այլ թվերի մասին կխոսեն իմ գործընկերները:
Գիտակցում ենք, որ մեկ տարվա աշխատանքի այս արդյունքները դեռ բավարար չեն Հայաստանի բնակիչների կյանքը որակապես փոխելու համար։ Պետք է ակտիվ շարունակենք այն ամենը՝ միաժամանակ մշակելով և իրականացնելով նոր ծրագրեր։
Վստահ եմ, որ նախանշված հաջողություններին ավելի շուտ կհասնենք հայության բոլոր հատվածների հետ համատեղ աշխատանքը ընդլայնելու և ավելի առարկայական և արդյունավետ դարձնելու միջոցով, քանի որ միասին այստեղ ունենք հսկայական առավելություն: Մասնավորապես, սփյուռքահայությունը շատ լավ հասկանում է, թե ինչպիսի միաջավայր է ակնկալում օտարերկրյա ներդրողը, և կարող է մեզ ուղղորդել։
Այդ խնդրի լավագույն լուծումը բազմաֆորմատ համագործակցության խորացումն է: Խիստ կարևոր է նաև ընդհանուր և առարկայական, կոնկրետ ծրագրերի քննարկումը:
Դրա համար, հաջորդ տարի աշնանը մենք նախատեսում ենք կազմակերպել մեծ տնտեսական և ներդրումային ֆորում Հայաստանում, որի հարթակներում կխոսենք Հայաստանի վաղվա օրվա մասին, Հայաստանի տեսլականի մասին, կներկայացնենք արդեն իսկ հաջողած և ընթացքի մեջ գտնվող նախագծերը, ինչպես նաև ամբողջովին նոր բիզնես նախագծեր՝ թե մասնավոր և թե հանրային-մասնավոր ձևաչափով: Տրամադրված ենք այդ ֆորումը դարձնել ամենամյա:
Ինչպես արդեն նշել եմ տարեսկզբին՝ դիմելով Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, Հայաստանը եւ Սփյուռքը մեկ ամբողջի երկու մասն են՝ միմյանց հետ կապված պատմության մեկ շղթայով, մեկ ճակատագրով: Մենք պատասխանատվություն ունենք մեկս մյուսի նկատմամբ:
Մենք այլ տարբերակ չունենք, քան լավ երկիր կառուցելը եւ հզոր ու բարեկեցիկ Հայրենիք ունենալը: Սա մեզ թույլ է տալու ամուր դիրք ունենալ և մեր երկրի շահերը թելադրել և հաջողությամբ առաջ տանել ապագայի աշխարհում:
Եվ ևս մի միտք եմ ուզում հնչեցնել և ուզում եմ ճիշտ հասկացված լինել. ցանկացած հայանպաստ, հայապահպան գործի նյարդերն ու թելերը, անկախ նրանից, թե որտեղ է այդ գործը սկսվել և ով է այն նախաձեռնել, անպայման պետք է կապված լինեն Հայաստանի հետ՝ այն հնարավոր ձգողական ուժի հետ, որի մասին քիչ առաջ խոսում էի: Առանց այս կապի դժվար է իրականացնել համակարգված հայանպաստ գործունեություն:
Իմ գործընկերնեը պատիվ կունենան մանրամասն ներկայացնելու ՀՀ Կառավարության կողմից իրականացվող մի քանի կարևոր նախաձեռնությունների մասին: Առաջարկում եմ մասնակից լինել այդ նախաձեռնությունների քննարկմանը:

Мы должны выпрямить спины и вместе продолжить строить страну, о которой все мечтаем: выступление Премьер-министра на VI Всеармянской конференции Армения-Диаспора
Премьер-министр РА Карен Карапетян сегодня в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна принял участие в VI Всеармянской конференции Армения-Диаспора и выступил с речью. Ниже представлена речь Премьер-министра полностью:
«Уважаемые соотечественники,
Приветствую участников Шестой всеармянской конференции Армения-Диаспора, желаю результативной работы.
Конференция дает возможность вместе обсудить волнующие нас общие проблемы, спланировать наши задачи, смотря вперед в наше будущее и учитывая уроки прошлого.
Прежде всего хочу сказать, что убежден: Армения имеет гигантский потенциал. Я уверен, что у нас есть все шансы для того, чтобы стать современной и прогрессивной страной, адекватно реагировать на все наши внутренние и внешние вызовы.
Сегодняшний мир, в том числе и Армения, проходят через структурные реформы. Мы начали реформы во всех сферах, по всем направлениям жизни нашей страны, чтобы обеспечить достойное место Армении в мире.
Именно поэтому наши реформы касаются урегулирования и решения не только непосредственно сегодняшних проблем, но и закладывают фундамент для того, чтобы сделать Армению конкурентоспособной в современном мире.
Для того, чтобы стать конкурентоспособными и развиваться, нам необходим стабильный, долгосрочный рост во всех сферах, обеспечивающих жизнеспособность нашей страны. Для этого необходимо резкое повышение производительности во всех сферах, и для достижения всего этого нам нужны меняющие мышление и образ действий фундаментальные изменения.
Наша команда взялась за осуществление всего этого и мы не видим каких-либо причин, которые могли бы помешать всем нам вместе достичь этого.
Мы веками вели борьбу и сплачивали наши силы в основном в тот момент, когда чувствовали опасность для нашего существования… Мы гордимся тем фактом, что наша нация, в отличие от многочисленных других наций, сохранила свою самобытность и сумела постоянно развиваться и созидать. Мы прошли через войны, притеснения, угнетение, геноцид и попытки уничтожить нас… При любых трудностях наша нация никогда не теряла своего самолюбия, достоинства, не отказывалась от мечты иметь свободную Армению. Наши трудности не идут ни в какое сравнение с теми трудностями, через которые прошли наши предки.
В результате мы сегодня существуем, у нас есть наше НЕЗАВИСИМОЕ государство. Это высшая ценность.
Убежден, что построить современную, эффективную, логичную, развивающуюся, основанную на хороших исторических традициях страну – воодушевляющая цель, вокруг которой мы обязаны сплотиться.
Мы сами должны сами себе задать вопрос о том, как мы можем участвовать и как можем служить этой цели.
Мы сами должны сами себе задать вопрос о том, почему другие могут, а мы – нет, и сами себе «бросить вызов».
Убежден, что сегодня целью всех нас является Свободная, Безопасная, Справедливая и Умная Армения, и у нас для этого есть все предусловия.
Сегодня мы являемся 25-летним, молодым, независимым, победившим государством, твердо держим тыл нашего Арцаха, гарантируя право Арцаха на самоопределение и свободную жизнь, готовые в любой момент отреагировать на любое посягательство.
Сегодня мы имеем более чем 7-миллионную Диаспору. Очень многие стоят рядом с Арменией с момента обретения независимости, представляют Армению во всех уголках мира, участвуют в процессе построения нашей страны. Мы глубоко благодарны им и ценим этот подход.
Фактом является также то, что у некоторых были объективные и субъективные разочарования. Что делать? Обижаться друг на друга? Зацикливаться на этом?
Я убежден, что мы не имеем права отчаиваться, разочаровываться, опускать руки и обижаться друг на друга. Это просто нелогично и бесперспективно. Даже если у каждого из нас нет своей доли вины, каждый из нас может сделать большее.
Мы должны выпрямить спины и вместе продолжить начатое дело – строить страну, о которой все мечтаем, страну, которая каждый день просыпается, чтобы построить, развить, добавить что-то новое для своей высшей цели – для человека.
Нам нужна прогрессивная и развитая страна, имеющая силу притяжения, которая введет миграционные потоки в положительное русло, а вне Армении по возможности будет противодействовать болезненным явлениям, таким, как изоляция от общины, так сказать, «эмиграция из Диаспоры».
На этом пути мы должны быть искренними и конструктивными реалистами, освободиться от всевозможных иллюзий, должны четко и искренне оценить ожидания и Армении, и Диаспоры, и реальность. Мы должны договориться о наших дальнейших шагах и представлениях о будущем, оценить наши недостатки, оптимистично смотреть вперед, настроиться и решительно действовать.
В процессе нашего развития и реформ каждый из нас может играть прямую и непосредственную роль, независимо от гражданства, места проживания, профессии и независимо от того, сколько дней проводит в Армении, все, кому небезразлична судьба Армении и кто хочет участвовать в построении будущего Родины.
В нескольких словах хочу рассказать о реформах, которые в настоящее время мы осуществляем, о наших шагах и нашей логике.
Мы убеждены, что успешными являются те страны, где созидающий, создающий добавочную стоимость, трудолюбивый, переживающий за страну человек чувствует свою востребованность. Наша цель – сделать Армению именно такой страной.
На это направлена пятилетняя программа нашего Правительства. В настоящее время мы разрабатываем Стратегию развития Армении до 2030 года, разрабатываем Цифровую повестку дня Армении, без которой невозможно обеспечить рост эффективности и развитие, осуществляем ряд реформ по сферам, в частности:
Правительство пересматривает действующую в стране образовательную систему на всех уровнях, создавая для нашего гражданина возможность получить знания, способности и навыки, которые будут иметь жизненное значение в современном мире.
Мы инициировали реформы сферы общественного управления, улучшив механизмы принятия решений, развивая возможности институтов управления, делая их более эффективными, человекоцентричными, прозрачными и инклюзивными. Мы уже инициировали ряд программ, которые дадут нашей Диаспоре возможность принять участие как в государственном управлении, так и в бизнесе.
Правительство предпринимает комплексные меры для обеспечения независимости и беспристрастности судебной системы.
Мы проводим политику нетерпимости к коррупции, работаем над обликом государственного служащего.
Осуществляем программу модернизации управления в сфере здравоохранения, чтобы обеспечить более высококлассное и качественное медицинское обслуживание, сделать систему более эффективной.
В сфере сельского хозяйства мы делаем акцент на развитии интенсивного сельского хозяйства, одновременно обеспечивая фермерские хозяйства льготными ресурсами: кредитами под 2 процента годовых для приобретения сельхозтехники, противоградовых сетей, систем капельного орошения, а также другими льготными кредитами.
Мы полностью пересмотрели логику развития областей и общин, делая акцент на измеримых и прагматичных пятилетних программах развития.
Мы работаем в направлении улучшения бизнес-среды, что должно также проявиться в улучшении позиций Армении в рейтинге Doing Business-а.
Последовательно улучшаем налоговое и таможенное администрирование, чтобы сделать взаимодействие с бизнесом быстрым и эффективным.
Работы по превращению Армении в эффективную и гибкую площадку для предпринимательства и бизнеса будут носить непрерывный характер.
Армения привлекательна не только своим рынком, но и как удобная площадка для выхода на большие рынки.
ЕАЭС – 180-миллионный рынок, для выхода на который армянские предприятия имеют преимущества и льготы.
Соседний ИРАН – 80-миллионный рынок, свободная экономическая зона на границе, а на уровне ЕАЭС ведутся переговоры о предоставлении особых торговых режимов.
ЕС и США – система GSP+, которая дает возможность поставлять армянские товары на рынки ЕС и США с использованием льготных режимов. Более того, намеченное к подписанию в ноябре текущего года соглашение с Евросоюзом еще больше укрепит это сотрудничество.
Соседняя ГРУЗИЯ – соглашение о свободной торговле.
Мы хотим, чтобы наши деятели науки и культуры, управленцы из Диаспоры, соотечественники, имеющие международное признание в сферах, стали участниками идущих в стране реформ, чтобы внедрить новую культуру управления, использовать знания и потенциал наших лучших специалистов Диаспоры для достижения наших общенациональных целей.
Приведу в качестве примера факт: прибывшие в Армению после событий в Сирии наши соотечественники своим трудолюбием, преданностью делу и бизнес-культурой качественно изменили сферу услуг Армении.
Мы на правильном пути, и об этом свидетельствуют наши текущие показатели:
рост экономической активности на 6,2%,
рост сферы промышленной продукции на 12,7%,
рост поступлений в государственный бюджет на 6%, а в условиях возврата НДС – рост на 9,3%, одновременно сокращая количество проверок и изучений предприятий на 47,8%,
рост экспорта на 21,6%,
рост импорта на 28,5%, структура которого обнадеживает,
примерно на 24,3% увеличилось число посещений Армении.
О других числах расскажут мои коллеги.
Мы осознаем, что эти итоги работы за год еще недостаточны для того, чтобы качественно изменить жизнь жителей Армении. Мы должны активно продолжать все это, одновременно разрабатывая и осуществляя новые программы. Уверен, что успехов в намеченных делах мы достигнем быстрее совместно со всеми частями армянства путем расширения работы и обеспечения ее большей предметности и эффективности, поскольку вместе у нас здесь есть гигантское преимущество. В частности, армянство Диаспоры очень хорошо понимает, на какую среду рассчитывает иностранный инвестор, и может сориентировать нас.
Лучшим решением этой проблемы является углубление многоформатного сотрудничества. Крайне важным является также общее и предметное обсуждение конкретных программ.
Для этого осенью следующего года мы планируем организовать в Армении большой экономический и инвестиционный форум, на площадках которого будем говорить о завтрашнем дне Армении, о видении Армении, представим уже успешные и находящиеся в стадии осуществления проекты, а также совершенно новые бизнес-проекты в частном и государственно-частном форматах. Мы настроены сделать этот форум ежегодным.
Как я уже отмечал в начале года, обращаясь к нашим соотечественникам из Диаспоры, Армения и Диаспора являются двумя частями одного целого, связанными друг с другом одной цепочкой истории, одной судьбой. Мы ответственны друг за друга.
У нас нет иного варианта, кроме как построить хорошую страну и иметь благополучную Родину. Это позволит нам иметь прочные позиции, диктовать интересы нашей страны и успешно продвигать их в мире будущего.
Хочу озвучить еще одну мысль и быть правильно понятым: струны и нити любого дела, направленного на благо и сохранение армянства, вне зависимости от того, где было начато это дело и кто его инициировал, обязательно должны быть связаны с Арменией, с той возможной силой притяжения, о которой я только что сказал. Без этой связи трудно осуществлять скоординированную деятельность в интересах армянства.
Мои коллеги будут иметь честь детально представить несколько важных инициатив, осуществляемых Правительством РА. Предлагаю принять участие в обсуждении этих инициатив.