Դրական եզրակացություն՝ Արևիսի հանքային դաշտում ոսկի որոնելու նախագծին
Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել Սյունիքի մարզի Արևիսի բազմամետաղների հանքային դաշտում երկրաբանական ուսումնասիրություններ իրականացնելու «Գոլդեն լենդ» ՍՊԸ-ի նախագծին:
Հանքավայրն ընկած է Արևիս համայնքի հարավային ծայրամասում, ինչպես նաև Թասիկ և Բնունիս համայնքների շուրջ 8 քկմ հասնող տարածքում: Տեղամասն ընկնում է Սիսիան գետի աջակողմյան վտակների միջին հոսանքներում: Նախագծում նշվում է, որ հանքային դաշտի սահմաններում կան բազմաթիվ ստորերկրյա քաղցրահամ ջրի աղբյուրներ:
Ուսումնասիրության արդյունքում ընկերությունը նախատեսում է գնահատել և հաշվարկել Արևիսի հանքային դաշտում ոսկու և դրան ուղեկցող մետաղների պաշարները:
Եզրակացությունը հիմնվել է նաև մայիսի 30-ին Թասիկ համայնքում կայացած հանրային քննարկումների արդյունքների վրա, համաձայն որի՝ հանրության կողմից հնչել են դրական կարծիքներ և հավանություն՝ նախատեսվող գործունեության վերաբերյալ:
Ընկերության կողմից հայցվող շուրջ 1000 հա տարածքից բացառվել է Զանգեզուր պետական արգելավայրի տարածքի հետ համընկնող 143 հա-ն: Լրամշակված հայտում տարածքը կազմել է 798 հա: Հողօգտագործման համար վնասի փոխհատուցման գումարը համայնքներին կազմելու է 55,5 հազար դրամ:
Հիշեցնենք՝ համաձայն ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, «Գոլդեն լենդ» ՍՊԸ-ն նորաստեղծ ընկերություն է. գրանցվել է 2016 թ.-ի ամռանը: Խոշոր բաժնետերերը կանայք են՝ 32-ամյա Էմմա Տիգրանի Վասիլյանը և 35-ամյա Էլիզա Մարզպետի Եղիազարյանը: Նրանցից յուրաքանչյուրը տիրապետում է ընկերության բաժնետոմսերի 40 %-ին: Մնացյալ 20 %-ի բաժնետերը Արցախի Բերձոր քաղաքում գրանցված Սամվել Ռաֆայելի Մակարյանն է:

Проект геолого-разведочных работ на Аревисском рудном поле получил положительное заключение
Представленный ООО “Голден ленд” проект геологического изучения Аревисского полиметаллического рудного поля получил положительное заключение Министерства охраны природы РА.
Месторождение охватывает южную часть общины Аревис и 8-километровую территорию общин Тасик и Бнунис. В проекте указано, что в пределах рудного поля имеются многочисленные подземные источники питьевой воды.
Компания планирует оценить запасы золота и сопутствующих металлов на Аревисском рудном поле.
Выданное Министерством охраны природы заключение основано на результатах публичного обсуждения 30 мая в общине Тасик, согласно которым общественность одобрила предусмотренную компанией деятельность.
С запрошенной “Голден ленд” территории площадью 1000 га исключены 143 га территории Зангезурского государственного заповедника. В доработанной заявке запрошенная территория составила 798 га. В качестве ущерба за землепользование общинам будет уплачено 55,5 тысяч драмов.
Напомним, что, согласно госреестру юридических лиц Минюста, ООО “Голден ленд” было зарегистрировано летом 2016 г. Крупными акционерами компании являются 32-летняя Эмма Василян и 35-летняя Элиза Егиазарян. Каждой из них принадлежит по 40% акций. Владельцем остальных 20% акций является прописанный в городе Бердзор в Арцахе Самвел Рафаэлович Макарян.