Հանրային ճշմարտութեան և պատասխանատւութեան գործընթացը նախադրեալն է՝ Հայաստանում վերանորոգւող արդար քաղաքական համակարգի
Ես նեքոյիշեալ նիւթը երէկ մեսընջըրով ստացայ իմ սիրելի կին իրաւունքների պաշատպան և փաստաբան սիրելի Նինա Կարապետյանից:
Եթէ թոյլ տաք ուզում եմ այս մասին Ձեզ հետ, բոլոր՝ ողջամիտ, գիտակից, նւիրւած մարդ, հայ մարդ և հայութեան անցեալով, ներկայով և ապագայով նախանձախնդիր էակների հետ, նրանք ուր որ էլ լինեն Հայաստանում կամ Հայաստանից դուրս, ԱՆԿԵՂԾ կիսւել: Գուցէ գրութիւնս մի քիչ երկար ստացւի և դրա համար հայցում եմ ձեր ներողամտութիւնն ու համբերատար ընթերցումը:
Նախ և առաջ ՈՂՋՈՒՆՈՒՄ ԵՄ իմ սիրելի ընկերոջ Ժիրայր Սեֆիլյանի այս նախաձեռնութիւնը որ միտում ունի մեր ժողովրդի և Ազգի համախմբանը մեր անհատական և հաւաքական կեանքի այս օրհասական ժամանակաշրջանին և ուրախ եմ ու շնորհակալ եմ որ ես ևս առիթ կ՛ունենամ, այս անգամ մեր այս պատմական հաւաքական համագործակցութեան նոր փուլին իւրայատուկ ստեղծագործական նախաձեռնութեանը ակտիւ և անմնացորդ մասնակցելու, բնականաբար միշտ համաձայն իմ էութեան, իմ կրած արժէքային համակարգի ու իմ կուտակած իմացութեան ու կենսափորձից սերտած դասերի:
Հէնց վերոյիշեալից ելնելով և ինչպէս հանրային ոլորտում ԲԱԶՄԻՑՍ ասել ու կրկնել եմ ԱՅՍ ԱՆԳԱՄ ՅՍՏԱԿ ԱՍՈՒՄ ԵՄ՝ վեարնորոգւող և առողջ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹԻՒՆ և ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ-ի մշակում և կերտում չի կարելի ակնկալել ու կենսագործել՝ հնացած, փչացած, անպատիժ մնացած նոյնիսկ հանցագործ միևնոյն մարդկանց կամ այսպէս կոչւած հանրային գործիչների հետ որոնք մասն են կազմել և դեռևս կազմում են ու համգարոծակցել են և դեռևս շարունակում են համագործակցել 26 տարի շարունակ մեր նորածին և պատանի Հայրենիքը ոչնչացնող ՀԱՆՑԱԳՈՐԾ և ՈՃՐԱԳՈՐԾ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ հետ յանուն իրենց տխմար ու անձնական կամ գործակալական միտումների ու շահերի ու քաղաքականութիւնների:
Այս սկզունքային ԻՄԱՍՏՈՒՆ քաղաքական հաստատումից ելնելով ու նաև նկատի ունենալով քաղաքականութեան միւս կենսական սկզբունքը որ մենք ապրում ենք ԻՐԱԿԱՆ աշխարհում և ներկայիս ՈՒՆԵՆՔ ԱՅՆ ԻՆՉ ՈՒՆԵՆՔ և որ ազգովի ու ողջ Հայրենիքով՝ Հայաստան և Արցախ իրապէս կանգնած ենք ոչնչացման անդունդի եզրին յանձինս հէնց այդ տխմար և հիմար հանրային գործիչների ովքեր ճշմարիտ քաղաքականութիւնից բան չեն հասկացել և չեն հասկանում քանզի չունեն ոչ համապատասխան կրթութիւնը և ոչ էլ մարդկային ու ազգաին համապատասխան արժէհամակարգը և ոչ էլ իրական կենսափորձը ԱՐԴԱՐ հանրոյթներ կերտելու որև է մակարտակում... պարզապէս ինքնասիրահարւած են իրենց և իրենց կառոյցների ու խմբակների ու իրենց անձնական էգով և շահերով:
Հետևաբար ես Ժիրայրի այս նախաձեռնութիւնը ողջունում եմ սակայն այն չեմ տեսնում Ո՛Չ իբրև Ազգի ՓՐԿՈՒԹԵԱՆ ՃԱԿԱՏ, Ո՛Չ էլ Ազգի նւիրեալների ցանկ որ հաւակնութիւն ունեն կամ կ՛ունենան ԱԶԳԸ և ՀԱՅՐԵՆԻՔԸ ՓՐԿԵԼՈՒ այն ճահիճից որ հէնց ազգովի են կերտել: Այդ ցանկում գրեթէ ԲՈԼՈՐԸ բացի ես, Ալէքը և մի քանի հոգի, ԲՈԼՈՐ միւսները առանց խտրականութեան մեղսակիցներ են եղել և շարունակում են լինել այս քրէաօլիգարխիկ հանցագործ համակարգի ստեղծմանը և սնուցմանը թէ՛ հայկական և թէ՛ համաշխարհային յարթութիւններում:
Մարդկային այն հանրոյթը որ հաւաքական տհասութիւն է ապրում անընդհատ ուրախանում է որ փրկիչներ են իրեն փրկելու և որ ինքը այդ հանրոյթում միայն զոհ է կամ կրաւորական սպառող և ստացող և իր ապատիայով, իր պարտիզանութեամբ ու կլանային տխմար մտածողութեամբ իր կեանքի ճակատագիրը յանձնում է այսպէս կոչւած իրենից տխմար առաջնորդներին և մտածում որ նրանք ամէն հարցերը կլուծեն իր համար որպէսզի նա երջանիկ ապրի, իսկ մանաւանդ այդ միևնոյն տխմար առաջնորդներին որ հանցագործ են և ոճրագործ հէնց նոյն այդ հանրոյթի վերաբերեալ... ապա արժանի է վեարցման քանզի քաղաքականութեան մէջ միայն իմաստուններն են կարողանում իրենց կեանքը տնօինել համաձայն իրենց անհատական ու հաւաքական տեսլականի որ իրենք են մշակում և դասեր քաղելով իրենց և ուրիշների սխալներից:
--------------------------------
Այս ամէնի լոյսի տակ ու Ժիրայրի մտահոգութիւնները կիսելով ի՞նչ եմ առաջարկում։
Այս նախաձեռնութիւնը այսինքն ժողովրդի ու ազգի համախմբումը յանուն նոր առողջ ԱՐԴԱՐ քաղաքական համաակարգի ստեղծման և ամրապնդման
1- Սկսել Ժիրայրի առաջարկած հէնց այդ ցանկով և աւելացնելով ուրիշներ ինչպէս Ժիրայրն է առաջարկում;
2- Ամողջ գործընթացը ԱՆԽՏԻՐ տանել ԲԱՑ, ԹԱՓԱՆՑԻԿ և բոլոր նիստերը ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՈՒՂԻՂ ՀԵՌԱՐՁԱԿՄԱՄԲ:
3- Գործընթացին մասնակցութեան համաձայնութիւն տւողները ՍԿՍԵՆ իրենց անհատական սխալների կամ/և հանցագործութիւնների մասին յստակ և պատշաճ հանրային հաշւետւութիւն տալ և առիթ տրվի որ մարդիկ ուղղիղ կապով կարողանան մասնակցեն գործըթացին և իրենց անկեղծ և պատասխանատու հանրային ՀԱՇՒԵՏՒՈՒԹԻՒՆԸ ՊԱՀԱՆՋԵՆ այդ մարդկանցից, բայց նաև ինքնաքննադատութեան սկզբունքով այսինքն թոյնը չի թափւում զուտ հանգստանալու համար այլև միտումը անաչառ ու արդար հաշւետւութիւնն է որ կ՛օգնի սխալների գիտակցման բայց նաև հանցագործութիւնների հանրային խոսովանութեան և բացայայտման:
Բնականաբար դա սկզբունքօրէն պիտի ունենայ արդարադատական հետևանքներ: Սակայն քանի մենք քրէաօլիգարխիկ համակարգում ենք ապա դա պիտի նշանակի որ հանցագործութեան մասին որևէ յայտարարութիւն կ՛ունենա միջազգային իրաւունքից բխող հետևանքներ այդ անձի և այն միւս անձանց մասին որ հանցագործութեան մասինակից են եղել: Ճշմարտութեան բացայայտումը և սխալների ու մեղքերի խօստովանութիւնը ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ճիգերով կ՛օգնեն հանրութեան, ժողովրդի և ազգի մաքազարդման, հաշւետւութեան և յետոյ միայն դրա հիմման վրայ կարելի կլինի վեարնորոգման ու հաշտեցման ու ապա համագործակցութեան մասին գործնական գործընթաց զարգացնել:
Այս ամէնի նպատակը քինախնդրութիւն և անձնական հաշիւներ կամ վանդետա իրագործել չի այլև մեր հաւաքական պատմութիւնը սրբագրելն է որպէսզի մեր և մեր ապագայ սերնդներին կարողանանք օրինակ դառնալ իրական ճշմարիտ հայկական վերածննունդի: Սուտի, կեղծիքի և հանցագործութեան լղոզումը միայն արագացնելու են դէպի ոչնչնացման անդունդը գնացող սլացքը:
Գաղութացումը միայն արտաքին լծից ազատագրւելը չէ այլև նախ և առաջ մտքի և հոգու սովից ու ստրկամտութիւնից ու տխմար փոքր էգոիզմից ու յատւածապաշտութիւնից ինքնազատագրւելն է: Այսինքն այն ախտը որ թոյլ է տւել արտաքին գաղութացման և ներքին արատաւորման և սա դարեր շարունակ:
Սիրով պատրաստ եմ համագործակցելու բոլոր և կրկնում եմ ԲՈԼՈՐ նրանց հետ որ կիսում են և կկիսեն իմ այս մտքերս և պատրաստ եմ օր առաջ այս հաւաքական առողջացնող և ստեղծագործական գործըթացին լիարժէք մասնակցել;
Սիրով ու յարգանքներով՝
Արմինէ Առաքելեան
Քաղաքագէտ և Միջազգային Իրաւաբան
23/09/2017, Արագածօտնի Մարզ, Հայաստան, ԻՄ ՀԱՅՐԵՆԻՔ
Հ.Գ․ Անկախ այն հանգամանքից թէ մեր հայ ժողովրդի ու ազգի քաղաքական գիտակցութիւնը ինչ մակարդակի է և ովքեր կգտնւեն որ կմասնակցեն կամ չեմ մասնակցի այս պատմական նախաձեռնութեանը... Ես ամէն ինչ անելու եմ որ Հայաստանում այլևս ՉԼԻՆԵՆ քաղաքական բանդարկեալներ: Սա ասել եմ և նորից եմ ասում որև է էակին իր հայացքների համար բանդարկելը, կամ կալանաւորելը կամ կտտանքների ենթարկելը հանցագործութիւն է և ՊԱՏԺԵԼԻ և ես շարունակել ու եմ ամէն ինչ անել յանուն այդ արդարութեան հաստատմանը թէ իմ Հայրենիքում թէ համամարդկային մակարդակներում: Սիրում և յարգում եմ քեզ Ժիրայր ջան և դուք բոլորդ դուրս էք գալու այդտեղից: Միասին ենք հզօր:

Truth and accountability public process is a prerequisite for the renewal of a just political system in Armenia
Yesterday I received the below-copied article from my dear human rights defender and attorney Nina Karapetyants by FB messenger.
I would like to HONESTLY share with  all of You – with all the open-minded, conscious, devoted humans, Armenians , creatures (wherever they are , whether living inside or outside of Armenia) those who are concerned about the past, present and future of Armenians. My present note might be a bit long; I ask your diligence your patience for reading it.
First of all, I WELCOME this initiative of my dear friend Jirayr Sefilian; it aims at uniting our people and nation at this crucial and critical period of our individual and collective lives. I am pleased and grateful that me too I will have an opportunity to participate actively and devotedly in this creative initiative that is specific to the new phase of our historical collective cooperation. No doubt, I will always act in line with my essence, my system of values, the knowledge that I have accumulated and the lessons that I have learned from my life-experience.
Based on my abovementioned statements , I CLEARLY SAY IT AGAIN, as I have already said and repeated this MANY TIMES in the past publicly – one cannot expect creating, making and developing healthy a renewed POLITICS and POLITICAL SYSTEMS together with the  very same obsolete, rotten, criminal people or so called “public figures” who have remained unpunished, who have either cooperated with and/or still cooperating with, or have been a part of  and/or are still a part of the CRIMINAL POLITICAL SYSTEM which has been destroying our newly born and  young Homeland for 26 years already; they have done and still do this for their stupid personal interests or for their being foreign agents and serving foreign interests and politics.
Based on this WISE political statement and also taking into consideration another vital principle of politics that is: we live in a REAL world, WE HAVE WHAT WE HAVE. Our entire nation and Homeland including Armenia and Artsakh stands at the edge of total annihilation because of these stupid and idiot public figures who know nothing about genuine politics because they neither have the relevant education, nor the relevant human and national value system, and nor even the experience of creating JUST communities at any level; they are simply in love with themselves and their institutions or factions or clans, they are solely concerned about their egos and personal interests.
Hence, I truly welcome Jirayr’s present initiative but I consider it NEITHER a FRONT OF NATION’S SALVATION, nor a list of The Devoted Ones who can have the ambition of SAVING the NATION and the HOMELAND from this swamp which the whole nation created altogether. Almost EVERYONE in this list, except me, Alek and a few others, have been and continue to be accomplices in creating and nurturing this criminal-oligarchic system, both, at Armenian and international levels.
A human community that lives in immaturity and its members continue in permanence to hope that saviors will come and save them, that they are merely victims and remain passive consumers and receivers. This very same people through their apathy, partisan behavior and idiotic clan mindset, give their destiny in the hands of more idiotic leaders than themselves and believe that those leaders will solve all their problems and will guarantee a happy life for the whole community, those very same idiot leaders who have been committing many crimes towards that very community; eventually such a community deserves a total annihilation, since in politics only the wise ones manage their lives in accordance with their personal and collective visions which they develop themselves, by learning from their own mistakes and those of the others.
--------------------------------
Hence, in the light of all abovementioned and sharing Jirayr’s concerns, what I am suggesting?
This initiative targeting the unification of the People and the Nation towards creating of a JUST political system
1-    To start with the list that Jirayr proposes and by adding more people to the list as suggested in his statement;
2-    To lead a COMPLETELY OPEN and TRANSPARENT process, to LIVESTREAM all the meetings;
3-    Those who agree to become parts of this process shall START from giving clear and relevant public accountability for their own mistakes or crimes; the public should have the opportunity to participate in the process directly and TO DEMAND public ACCOUNTABILITY from them. Self-criticism is crucial, because the goal should be giving impartial and fair accounts in order to realize one’s own mistakes as well as in order to publicly reveal and confess the crimes committed. Certainly, in principle, this should lead to judiciary consequences.
However, considering that we live in a criminal-oligarchic system, announcement about crimes will have consequences deriving from the international law for all the people involved. Revealing the truth and confessions of errors and crimes as a UNITED PUBLIC effort will help to clean up the public, the people and the nation. It is only afterwards and based on this abovementioned process that a genuine renewal, reconciliation and then cooperation processes can develop.
The goal of all this is neither revenge, nor personal vendetta. The goal is to proofread our collective history and by doing so to become a life-example of true Armenian renaissance for ourselves and our future generations. Lies, fraud and hiding crimes will only push us faster to annihilation.
Decolonization does not only mean to become free from the yoke of foreign powers, but first and foremost it means to free oneself from poverty in heart, slavery in mind, petty egoism and sectarianism – the very root causes which made foreign colonization and internal degradation possible.
I am ready to cooperate with ALL, I am repeating, with ALL those who share these thoughts, and I am ready to fully participate in this renewal and creative process as soon as possible.
With love and respect,
Armineh Arakelian
Political Scientist and International Law
23/09/2017
Aragatsotn Province, Armenia, MY HOMELAND
P.S. Despite the present level of political awareness of the Armenian people and nation, whether or not there will be people who will participate in this historical initiative, I will do everything so that there are NO political prisoners in Armenia. I have said that and I am repeating again that imprisoning, arresting or torturing any creature for their beliefs is a crime and should be PUNISHED. I will continue doing my best for justice in my Homeland and in the world. I love and respect you, dear Jirayr and all of you are going to get out of there. We are powerful together.
--------------
I asked dear Syuzanne Simonyan to pass this message to Jirayr and to Alek Yenigomshyan. I’m grateful.