Լենուղիում ջուր չկա․ դեղձը ծառերի վրա չիր է դառնում
Ջրի ցիստերով ավտոմեքենաների գոյությունը Արմավիրի մարզում նորություն չէ, քանի որ որոշ համայնքներ խմելու ջուր չունեն և գնում են: Սակայն, այս տարի նորություն է ջրով բեռնված ցիստերների գոյութունը, որով դաշտեր են ոռոգում: Լենուղի համայնքում այլևս բերք ստանալու հույս չկա, պարզապես ավտոմեքենաներով ջուր են հասցնում դաշտեր, որպեսզի նորատունկ ծառերը փրկեն չորանալուց:
Լենուղեցի Սամվել Մկրտչյանն արդեն 100 ավտոմեքենա ջուր է օգտագործել իր այգու համար: 1 ավտոմեքենան դաշտ է հասցնում մոտ 4800 լիտր ջուր: Սամվելը ջրով բեռնված յուրաքանչյուր ավտոմեքենայի դիմաց վճարում է 5000 դրամ: Ցիստերով մի քանի ավտոմեքենա է աշխատում գյուղում, սակայն լենուղեցիներին օգնության են գալիս նաև նման ավտոմեքենա ունեցող հարևան գյուղերի բնակիչները:
Սամվել Մկրտչյանը պատմում է, որ բացի իր սեփական դեղձի այգին մշակելուց, նաև ծառերի տնկիների աճեցմամբ է զբաղվում: Դրանք պատվաստում է և վաճառում հատը մոտ 1 դոլարով: 3000քմ տարածքի վրա մոտ 20 000 տնկի կա, և հիմա նրանց պահպանման համար է մտահոգվում: Իր հասուն՝ բերքատու այգու մասին այլևս չի մտածում, քանի որ չորությունից ծառերը լուրջ վնասվել են, իսկ դրանք փրկելու համար ֆինանսապես հնարավորություն չունի, չի կարող ամբողջ այգին ցիստերով բերված ջրով ոռոգել:
«Պատվաստումն այնպիսի պրոցես է, որ հենց ծառը չորանա կեղև չի տա, էլ իմաստ չունի պատվաստելը: Պետք է խոնավ մնա, պատվաստելուց հետո պարտադիր պետք է ջրվի, որ կպնի: Հիմա իմ դարդ ու ցավն այդ տնկիներն են»,-ասում է Սամվել Մկրտչյանը:
Նրա խոսքերով՝ առվի ջրով ոռոգելը ավելի արդյունավետ է, հողը, բույսը հագենում են, իսկ խողովակով ծառին ջուր տալով` պարզապես խոնավություն են տալիս, որ չչորանա և իրենք իրենց խաբում են, թե ոռոգեցին:
Նա արդեն չի համարձակվում հաշվել իր վնասները: Միայն մի օրինակ բերեց, որ անցյալ տարի 6 շարք դեղձի ծառերից 7 տոննա դեղձ է վաճառել՝ կիլոգրամը 200 դրամով: Այս տարի նույն տարածքից նույնիսկ 70 հազար դրամի բերք չի վաճառել: Պատճառն այն է, որ դեղձի ծառերը ծարավ են մնացել, և բերքը չի խոշորացել: Դեղձը ծառերի վրա թառամել է և այդպես էլ ապրանքային տեսք չի ստացել ու թափվել գետնին:
Մինչ երեկ գյուղից մեծ ավտոմեքենաները կիլոգրամը 40 դրամով հավաքել են դեղձն ու 60 դրամով հանձնել մարզի Վանանդ գյուղում գտնվող «Եվրոթերմ» ընկերության մթերող գործարանին: Բայց, ինչպես գյուղացիներն ասացին, երեկվանից գործարանն այլևս դեղձ չի ընդունում, իսկ իրենց բերքը մնացել է ծառերի վրա ու թափվում է:
Սամվելը ևս իր բերքը 40 դրամով հանձնել է, սակայն այստեղ էլ գումարը կանխիկ չեն տվել, այն կստանա հունվար-փետրվար ամիսներին:
«Գյուղամեջ երկու օր առաջ խոսում էինք, մարդիկ ասում էին՝ մի խոսացեք, կգան կբռնեն կտանեն: Ստեղից էլ վատ տեղ պիտի տանե՞ն: Թող գան կալանավորեն, գոնե 2-3 անգամ կալանավորի ճաշ կտան, հիմա դա էլ չունենք: Լացելու բան ա, իրոք լացելու բան ա: Թոռս 13 տարեկան երեխա ա, ինձ ասում ա՝ պապի, խի ենք մնացել ստեղ, քելե գնանք Ռուսաստան, ընդեղ լավ ա: Դե եկ վարդապետ ու մի խենթանա: Դե արի մի մեռի, մի տրաքի: Սիրտս տրաքում ա, ձեռքս ճար չկա»,- ավելացրեց Սամվել Մկրտչյանը:
Մինչ ջրի ցիստերը Սամվելի հողում էր, հերթի մեջ էին նաև այլ այգետերեր:
Գագիկ Ծատուրյանի այգին ևս չորանալու եզրին է, փորձում էր տնկիները փրկել: «Որ ջուր էին տալիս մենք ջրի փողը հաշվում, տալիս էինք: Հիմա մեզանից չեն ուզում, բայց հեսա ՋՕԸ-ը կդիմի դատարան, հարկադիրն էլ կգա արգելանք կդնի տան եղած-չեղածի վրա: Վերջացավ հարցը»,-ասում էր նա և հերթով ցույց տալիս չորացող ծառերը:
Լենուղիում նկատեցինք, որ ոմանք նույնիսկ խմելու ջրի ծորակից պլաստիկ խողովակներով էին ջուրը հասցնում ծառերին:
66-ամյա Սարգիս Հուսիկյանն արևի ճառագայթների տակ չորացող ծառերի տակ փոս էր փորում, որպեսզի երբ ցիստերը հասնի իր հողամաս, շատ ջուր չծախսվի և գումար խնայի:
«2 ամսից ավել է` իմ այգին առվի ջուր չի տեսել: Սկզբում առանց չաշկա եմ ջրել, հիմա չաշկա եմ փորում գոնե արմատներին ջուր հասնի: Մտավախություն ունեմ, որ ծառերը կչորանան, եկող տարի բերք չենք ունենա: Քիչ չի` այս տարիքիս տանջվում եմ 3000 քմ այգի եմ մշակում»,- ասում էր Սարգիս Հուսիկյանը: Նա պատմեց, որ նախորդ տարիներին նորմալ ոռոգել են, սակայն այս տարի վիճակը շատ վատ է:
«Գյուղացի մարդիկ ենք, իրար հետ հաց ենք կիսում, մի բաժակ բան ենք խմում, բայց ջրի համար իրար տալի սպանում ենք: Իրար ջան ասում, ջան ենք լսում, բայց ջրի համար իրար ենք ուտում: Մեկի ուժն էլ տեղը լինի` մի բան ավել խոսաս, բահով կտա գլխիդ, կմնաս այգու մեջ»,-ասում է Սարգիս Հուսիկյանը:
Այս ամիսներին Լենուղիում մարզպետարանից և գյուղնախարարությունից որևէ պաշտոնյայի չեն տեսել: Մարդիկ, նկատելով լուսանկարչական ապարատը, մոտենում էին և հրավիրում իրենց այգին նկարելու, որպեսզի պաշտոնյաներն, աշխատասենյակներում նստած, գյուղատնտեսությունից չխոսեն: Պատկերը բոլոր տեղերում նույնն էր. ծառերի վրա չիր դարձող բերք, գետնին թափված մրգեր ու չորացող ծառեր:
Լենուղիի համայնքապետի տեղակալ Վաղուշ Մուրադյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ գյուղում 13 խորքային հոր կա, որից 3-ն է աշխատում: 3-ից 1-ը նախատեսված է ոռոգման նպատակով, 2-ը՝ խմելու: Սակայն, խմելու ջրի համար նախատեսված հորերը ևս ոռոգման նպատակով են օգտագործում, որպեսզի շատ թե քիչ փրկեն բերքը:
Համայնքապետի տեղակալն ասում է, որ դիմել են պատկան մարմիններին, որպեսզի արտեզյան հորերի պոմպերը վերանորոգվեն, քանի որ համայնքն իր միջոցներով չի կարող: Տեղաշարժ չկա:
Վաղուշ Մուրադյանի խոսքերով՝ ներկա պահին 300 հեկտարից ավել մշակովի հողատարածք տուժում է, քանի որ ընդհանրապես ջուր չկա: Հիմնականում ծառեր են:
«Բոստանի մասին էլ խոսք չկա, 100 հեկտարից ավել պոմիդոր, բադրիջան, բիբար չորացավ լրիվ: Մարդիկ բերք տուն չտարան, թողեցին դաշտում: ՋՕԸ-ից ասում են, որ ջուր չկա, բայց կողքի գյուղերում կա, Արաքսով ջուրը գնում է, մեզ ասում են` չկա: Մեզ պետք չի իրենց ջուրը: Եթե ծանրաբեռնված հողերի մոտակայքում 2-3 խորքային հորի պոմպերը վերանորոգեն, գյուղը կփրկվի: Հարևան Սարդարապատ գյուղում նասոսներն աշխատում են, գյուղը խնդիր չունի, իսկ մենք ջուր չունենք»,-նշում է համայնքապետի տեղակալը:
Նա պատմեց, որ այս տարի գուղացիները լուրջ վնասներ են կրել: Գյուղում հողօգտագործող է եղել, որ 10 տոննա դեղձ 40 դրամով հանձնել է գործարանին, բայց անցյալ տարի 300 դրամով է վաճառել:
«Տեսեք 3 միլիոնի փոխարեն այս տարի 400 հազար դրամ եկամուտ է ունեցել: Դե մնացած ծախսերն էլ չասեմ: Գյուղի 95%-ը վարկառու է, իսկ նրանց մեծ մասի գույքն ու եկամուտներն արդեն արգելանքի տակ են, քանի որ չեն կարողացել ժամանակին մարել»,-ավելացրեց Վաղուշ Մուրադյանը՝ հավելելով, որ ՋՕԸ-երը դատարանով միշտ էլ կարողացել են գյուղացիներից գումարը գանձել ոռոգման ջրի դիմաց, նույնիսկ եթե ժամանակին ջուր չեն մատակարարել: Եթե կառավարությունը չմիջամտի, այս տարի պատկերը նույնն է լինելու:
Ողջ օրվա ընթացքում Լենուղիի դաշտերում այդպես էլ աշխատող մարդկանց չտեսանք: Իսկ տղամարդիկ միայն ցիստերով ծառերը ջրելու համար էին եկել դաշտ: Ոռոգման ջրի բացակայությունը գյուղացիներին դարձրել էր «գործազուրկ»: Գյուղացիները կատակում էին, թե Լենուղիում աշունը 2 ամիս շուտ է եկել:

В Ленуги из отсутствия воды персики на деревьях засыхают
В Армавирской области использование цистерн с водой не новость, здесь в некоторых общинах питьевую воду приходится покупать. Но в этом году впервые появились цистерны для орошения полей. Жители общины Ленуги уже не надеются получить урожай, а с помощью цистерн орошают только молодые саженцы.
Самвел Мкртчян использовал для своего сада уже 100 цистерн. Каждая машина стоит 5000 драмов. В селе имеется всего несколько цистерн, поэтому на помощь приходят соседи.
Наш собеседник занимается также выращиванием саженцев, которые продает по доллару за саженец. На 3000 кв.метрах имеется около 20 тысяч саженцев, и сейчас Самвела Мкртчяна волнует вопрос их сохранения. О своем саде он уже не думает. Из-за отсутствия воды деревья засохли, а денег на их спасение нет.
По словам Самвела, орошение с помощью канав намного эффективнее, так как почва насыщается водой, а поступающая по трубам вода только увлажняет землю.
Он не решается подсчитать ущерб. В прошлом году от высаженных в шесть рядов персиковых деревьев Самвел получил 7 тонн урожая, который продал по 200 драмов за килограмм. В этом году доход с этого участка составил менее 70 тысяч драмов. Причина в том, что из-за отсутствия воды персики засохли на деревьях.
До вчерашнего дня перекупщики покупали персики по 40 драмов за килограмм, а продавали заготовительному заводу компании “Евротерм” в селе Вананд по 60 драмов. Однако со вчерашнего дня завод перестал принимать фрукты, и урожай остался на деревьях.
Самвел тоже сдал свой урожай по 40 драмов, но деньги получит в январе-феврале.
“Два дня назад люди в селе говорили друг другу: не жалуйтесь, а то поймают и увезут. Куда должны увезти, где может быть хуже, чем здесь. В тюрьме хоть два-три раза в день кормят, а здесь нам есть нечего. Мой 13-летний внук недавно сказал мне: дед, зачем нам оставаться здесь, давай уедем в Россию, там хорошо. Ну как не сойти с ума. Сердце разрывается на части, но ничего сделать не могу”,- сказал Самвел Мкртчян.
Пока цистерна находилась на участке Самвела, своей очереди на орошение ждали другие садоводы.
Сад Гагика Цатуряна тоже на грани засыхания. Гагик пытается спасти хотя бы саженцы. “Когда нам давали воду, мы исправно за нее платили. Сейчас денег с нас не требуют, но мы каждую минуту ждем, что компания водопользователей обратится в суд, придут принудительные исполнители и наложат арест на все имущество. И тогда вопрос будет закрыт”,- сказал Гагик Цатурян.
В Ленуги мы заметили, что некоторые садоводы доставляют к деревьям даже питьевую воду.
66-летний Саркис Юсикян вырыл ямы под засыхающими деревьями, чтобы сэкономить воду и деньги, когда цистерна заедет на его участок.
“Мой сад не орошался больше двух месяцев. Я боюсь, что деревья засохнут и в будущем году урожая не будет”,- сказал Саркис, отметив, что в прошлые годы орошение осуществлялось нормально, но в этом году ситуация изменилась к худшему.
“Мы, сельчане, делим друг с другом хлеб, но из-за воды готовы убить друг друга”,- признался Саркис Усикян.
За все это время ни один представитель областной администрации или Министерства сельского хозяйства не приехал в Ленуги. Жители при виде человека с фотоаппаратом подходили и просили сфотографировать их сад, чтобы чиновники перестали рассуждать о сельском хозяйства, сидя в своих кабинетах.
В Лунуги везде была одинаковая картина: засохшие на ветках или упавшие на землю плоды, засыхающие деревья...
В беседе с нами заместитель старосты общины Вагуш Мурадян сообщил, что в селе имеется 13 глубинных скважин, три из них действующие. Одна скважина предусмотрена для орошения, две – для питья. Но сейчас, чтобы спасти урожай, для орошения используют даже питьевую воду.
Вагуш Мурадян рассказал, что они обращались в компетентные органы с просьбой отремонтировать насосы артезианской воды, но безрезультатно.
“О бахчевых культурах мы уже и не думаем. Помидоры, баклажаны, перцы на участке более 100 гектаров засохли. Люди урожай не поулчили. В компании водопользователей говорят, что воды нет, но в соседние села она поступает из реки Аракс, однако до нас не доходит. Если отремонтируют насосы двух-трех глубинных скважин рядом с обрабатываемыми землями, то село будет спасено”,- отметил заместитель главы сельской администрации.
По его словам, в этом году сельчане понесли серьезный ущерб. Доход вместо трех миллионов составил 400 тысяч драмов. 95 процентов сельчан имеют кредиты, имущество и доходы большинства из них находятся под арестом, так как люди не могут своевременно выплачивать проценты”,- рассказал В.Мурадян, добавив, что если правительство не вмешается, то и в этом году ситуация не изменится к лучшему.