Հայաստանի հետ ռեադմիսիայի/մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման համաձայնագրեր
Եվրոպական միության խորհուրդը սույն թվականի դեկտեմբերի 19-ին որոշում է ընդունել` լիազորելով Եվրոպական հանձնաժողովին սկսել ռեադմիսիայի, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունները Հայաստանի հետ:
Երբ Հանձնաժողովը Հայաստանի հետ բանակցությունները ավարտված ճանաչի, Եվրոպայի խորհուրդը` ձայների որակյալ մեծամասնությամբ պետք է որոշում ընդունի համաձայնագրերի ստորագրման և կնքման վերաբերյալ, այնուհետև դրանք պետք է ստանան Եվրոպական խորհրդարանի համաձայնությունը:
Եվրոպական հանձնաժողովը սույն թվականի սեպտեմբերի 19-ին հանդես եկավ Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև կարճաժամկետ վիզաների տրամադրման, ինչպես նաև անօրինական միգրանտների ռեադմիսիայի համաձայնագրերի շուրջ բանակցություններ սկսելու առաջարկությամբ (նաև տես այստեղ):
******
Հայաստանի հետ ռեադմիսիայի և մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման վերաբերյալ բանակցությունները հետևում են մարդկանց միջև շփումների բարելավման վերաբերյալ 2009 թվականի մայիսին կայացած Պրահայի Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի քաղաքական հանձնառություններից: Այս մոտեցումը վերահաստատվեց վերջերս, Արևելյան գործընկերության Արտգործնախարարների եզրակացություններով 2010թ. դեկտեմբերին: Բանակցային գործընթացի ավարտից հետո ռեադմիսիայի և մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման վերաբերյալ համաձայնագրերը կարող են ուժի մեջ մտել միայն համամաժամանակ:

Readmission/Visa Facilitation Agreements with Armenia
On 19 December the Council of the European Union adopted a decision authorising the Commission to open negotiations for readmission, as well as visa facilitation agreements with Armenia.
Once the Commission estimates that negotiations withArmenia are finalised, the Council will need to adopt decisions on signing and concluding the agreements by qualified majority and the European Parliament will need to give its consent.
On 19 September 2011 the Commission proposed to open negotiations on agreements to facilitate the procedures for issuing short-stay visas as well as on the readmission of irregular migrants between the European Union and Armenia (see also).
******
The visa facilitation and readmission negotiations with Armenia follow the political commitment taken at the Prague Eastern Partnership Summit in May 2009 regarding the improvement of people–to people contacts. This approach was reaffirmed more recently by the Eastern Partnership Foreign Ministers' conclusions in December 2010. Once negotiated, the agreements on visa facilitation and readmission can only enter into force simultaneously.