Քաղցրաշենցի խաղողագործ «օլիգարխ» Գարիկը
Հողերի սեփականաշնորհումից ի վեր Գարիկ Հակոբյանը զբաղվում է այգեգործությամբ: Սկզբում այգի է հիմնել իր սեփական հողում, հետո հողեր է գնել, այգու տարածքն ընդլայնել է: Ապրում է Արարատի մարզի Քաղցրաշեն համայնքում:
Գյուղում այժմ մոտ 2 հեկտար այգի ունի: Այգու մի մասը՝ 0,8 հեկտարը, «թարմա» է սարքել: Մետաղե խողովակներով բարձրացրել է, որպեսզի վազերը աճելու, երկարելու տեղ ունենան: «Թարմա» այգու խաղողի ողկույզները մեծ են լինում, բերքը՝ կրկնակի շատ: Լարային այգին նման հնարավորություն չի տալիս: Սակայն «թարմա» այգում աշխատելն ավելի դժվար է: Գետնից շատ բարձր է, խաղողը քաղելու, մշակելու ժամանակ ստիպված ոտքերի տակ որևէ իր են դնում ու գլուխը միշտ բարձր պահում: Բացի դրանից, ուշ աշնանը «թարմա» այգու վազերը թաղելը շատ դժվար է լինում:
Գարիկ Հակոբյանի ասելով՝ լարային այգին լիարժեք բերք տալիս է 4-րդ տարվանից, իսկ «թարման» երկարատև աշխատանք է պահանջում, և ակնկալվող բերքը ստանում են մոտ 8-10 տարի հետո:
Գարիկն աճեցնում է սեղանի սորտի խաղող: Նրա այգում կգտնեք 10-ից ավել տեսակի խաղող՝ կարմիր և սպիտակ Քիշմիշ, Կարդինալ, Վան, Շահումյան և այլն:
«Գյուղատնտեսության մեջ երևի ամենադժվարը խաղողագործությունն է: Ուղղակի այդ աշխատանքը չի գնահատվում: Վերջին 4-5 տարիների ընթացքում վիճակը գնալով վատանում է: Այն ժամանակ գործարանները խաղողն ընդունում էին 130-150 դրամով, հիմա` կիսատ-պռատ, կամ չեն ընդունում: Լսել եմ նույնիսկ 90 դրամով են ընդունում»,- նշում է Գարիկը:
Ասում է` այգում միշտ անելու գործ կա: Իսկ երբ խաղողը սկսում է հասունանալ, նույնիսկ գիշերներն է մնում այգում՝ պահակություն անելու: Նախորդ տարի բերքի սեզոնին այգում չի գիշերել և մեկ գիշերվա ընթացքում մոտ 800 կիլոգրամ խաղող են գողացել: Այս տարի արդեն այգում հարմարություն է ստեղծել և մնում է այնտեղ:
Նա պատմեց, որ մի քանի տարի առաջ գործարանները նույնիսկ սեղանի սորտի խաղող են մթերել, սակայն հիմա միայն տեխնիկական սորտերի խաղող են ընդունում: Գարիկի խոսքով՝ այդ մթերում ասվածն էլ խիստ հարաբերական է: Ասում է, որ այսօր այգեգործը կախվածության մեջ է ընկնում գործարաններից, վերջիններս են գին թելադրում, ինչը նրան դուր չի գալիս:
Արդեն մի քանի տարի է` գործարանին խաղող տալու մասին չի էլ մտածում, իր «գլխի ճարը» ինքն է տեսնում՝ ընտրում է շուկաներ, վաճառքի այլ տարբերակներ: Պատճառներից մեկն էլ այն է, որ 2015թ., երբ խաղողը չի կարողացել իրացնել, գործարաններն էլ չէին մթերում, իր 18 տոննա խաղողը ստիպված օղի է դարձրել, ու մի մասն էլ դեռ կա՝ չի կարողանում վաճառել: Դրանից հետո որոշել է հույսը միայն իր վրա դնել:
«Կայուն բան չկա: Եթե մեկը գա իմ հետ պայմանագիր կապի, ասի՝ ես քո խաղողը ստաբիլ գներով 10-20 տարի տանում եմ, հաճույքով կաշխատեմ իր հետ, բայց նման բան չկա»,- ասում է Գարիկը:
Նա այս օրերին խաղողը քաղում և պահեստավորում է իր բակում կառուցած սառնարաններում: Միայն քիչ մասն է վաճառում: Այս օրերին խաղողն էժան է և վաճառքը ձեռնտու չէ: Ասում է, որ այգեգործի վրա խաղողի ինքնարժեքը 130-200 դրամ է նստում՝ կախված նրանից, թե խոնավության և այլ պատճառով ողկույզի քանի տոկոսն է անպիտան դառնում: Այս տարի չորային էր, անձրևներ չեն եկել, հիմնականում առողջ բերք է ստացել:
Դժվարությունների հանդիպելիս ոմանք որոշում են քանդել իրենց այգիները, այլևս չզբաղվել խաղողի մշակությամբ: Գարիկը չի էլ ցանկանում մտածել այդ մասին, քանի որ երեխայի նման է վերաբերվում իր այգուն: Ասում է իր կյանքի երիտասարդ տարիները նվիրում է այգուն, գրեթե ամեն օր գալիս է, աշխատանք կատարում: Եթե գա այգի քանդելու ժամանակը, ապա դա կլինի Հայաստանում մնալու իր վերջին օրը:
Բերքահավաքի օրերին Գարիկի այգում օրական 10-12 բանվոր է աշխատում: Իր ընտանիքի հետ միասին նրանք աշխատում են առավոտյան ժամը 6-ից մինչև երեկո: Կանանց վճարում է օրական 5000 դրամ, իսկ տղամարդկանց, ովքեր ծանր դույլերով խաղողն են տեղափոխում՝ 6000 դրամ:
Անահիտ Մխիթարյանին է վստահված ամենապատասխանատու գործը: Նա էր Գարիկի այգում արկղերի մեջ դասավորում արդեն մաքրված խաղողի ողկույզները:
Պատմեց, որ շուրջ 15 տարի օրավարձով աշխատում է համագյուղացիների այգիներում: Սիրում է խաղողի հետ աշխատել: Ունի նաև սեփական այգի, որտեղ աշխատանքներն ավարտելուց հետո, այլ մարդկանց այգիներում է աշխատում: Խաղողի բերքահավաքը տևում է մոտ 20 օր:
Գարիկը Քաղցրաշենի այն եզակի բնակիչներից է, ով վարկ չունի: Կարողանում է իր տնտեսությունն այնպես կառավարել, որ բանկերի օգնությանը չդիմի: Մեկ անգամ է վարկ ունեցել՝ 2015 թվականին, սակայն ֆինանսական պարտավորությունն արագ մարել է:
«Հեշտ չի ամեն ինչ քո ուժերով անել, բայց բնավորությամբ այդպիսին եմ, չեմ սիրում պարտքի տակ մնալ: Կարող է առողջությունս վնասեմ, բայց պարտքի տակ չեմ մնա»,- ասում է Գարիկը՝ հավելելով, որ առանց վարկի ևս հնարավոր է հողագործությամբ զբաղվել:

“Олигарх” из Кахцрашена
После приватизации земли Гарик Акопян решил заняться садоводством. Сперва разбил на своем участке сад, потом купил землю, расширил  садовую площадь. Гарик живет в селе Кахцрашен Араратской области.
Здесь у него на двух гектарах раскинулся сад. Часть земли Гарик отвел под виноградник, который с помощью металлических труб “поднял” над землей. Это помогает вдвое увеличить урожай, а лозы получаются очень крупными. Однако с таким виноградником работать труднее, так как кусты располагаются высоко, и для сбора винограда приходится стоять на лестнице.
По словам Гарика Акопяна, обычный виноградник дает урожай с четвертого года, а виноградный “навес” требует длительной работы, урожай можно получить примерно через 8-10 лет.
Наш собеседник выращивает более десяти столовых сортов винограда: “Кишмиш”, “Кардинал”, “Ван”, “Шаумян” и др.
“Виноградарство является, наверное, самой трудной отраслью сельского хозяйства. Но, к сожалению, эта работа не ценится. За последние 4-5 лет ситуация изменилась к худшему. Раньше заводы принимали виноград по 130-150 драмов за килограмм. Сейчас либо берут часть урожая, либо вообще не принимают. Я слышал, что платят даже 90 драмов за килограмм”,- рассказал Гарик.
В период созревания винограда он даже по ночам остается в саду, сторожит. В прошлом году в сезон не ночевал на своем винограднике, так за одну ночь украли около 800 килограммов винограда. В этом году Гарик создал все условия для ночевки у себя в саду.
Несколько лет назад заводы принимали даже столовые сорта винограда, но сейчас только технические. В заготовительный сезон садоводы попадают в зависимость от заводов, которые диктуют свои цены, что Гарику не нравится.
Уже несколько лет он сам выбирает рынки сбыта, находит другие варианты реализации урожая. Причина в том, что в 2015 г., когда Гарику Акопяну не удалось продать  свой виноград, ему пришлось пустить 18 тонн плодов на водку. Часть напитка все еще остается нереализованной. После этого Гарик решил надеяться только на себя.
В эти дни он занят сбором винограда, который складирует в построенных у себя во дворе холодильниках. Реализует только часть урожая. Сейчас виноград стоит дешево, поэтому продавать его невыгодно.
Многие, столкнувшись с трудностями, вырубают свои сады и больше не занимаются виноградарством. Но Гарик даже думать об этом не хочет. К своему винограднику он относится как к собственному ребенку. Говорит, что посвятил саду молодые годы своей жизни. А если все же придется разрушить виноградник, то только в последний день его пребывания в Армении.
В дни сбора урожая в саду Гарика Акопяна работают 10-12 рабочих. Вместе с членами семьи Гарика они остаются на винограднике с 6 утра до позднего вечера. Женщинам виноградарь платит по 5000, а мужчинам – по 6000 драмов в день.
Самая ответственная работа поручена Анаит Мхитарян. Именно она складывает в ящики срезанные и очищенные виноградные лозы.
Анаит уже 15 лет работает в садах односельчан. Она очень любит возиться с виноградом. Работать на чужих виноградниках начинает после того, как заканчивает работу в своем саду. Сбор урожая винограда длится около 20 дней.
Гарик Акопян – один из немногих сельчан, у которого нет кредита. Ему удается управлять своим хозяйством так, чтобы не обращаться к помощи банков. Кредит Гарик брал только один раз, в 2015 г., и очень быстро погасил его.