Գրիգորը հաշվել է վնասի չափը, և չի բացառվում` ջրային պետական կոմիտեի դեմ դատարան դիմի
Գրիգոր Ներսիսյանն այս տարի 40 տոննա դեղձի կորուստ է ունեցել: Նրա հաշվարկներով` եթե կիլոգրամը նվազագույնը 150 դրամով էլ վաճառեր, կստանար 6 միլիոն դրամ եկամուտ: Մինչդեռ նախորդ տարի դեղձը վաճառել են 250-300 դրամով: Պատճառն այն է, որ Գրիգորի մոտ 5 հեկտար այգին, որից 1 հեկտարը՝ նորատունկ, վերջին անգամ ոռոգվել է հուլիս ամսին:
Արմավիրի մարզի Լենուղի համայնքի ոռոգման ջրի բացակայության և գյուղացիների կրած վնասներին արդեն անդրադարձել ենք: Ջրի սակավությունից ու չորությունից դեղձը ծառերի վրա թառամել է, ընկել ապրանքային տեսքից և թափվել ծառերի տակ: Ով հասցրել 40 դրամով հանձնել է վերամշակող գործարաններին և հունվար-փետրվար ամիսներին սպասում է հանձնած դեղձի գումարին, ով էլ ոչ՝ երազում է հորդառատ անձրևների մասին, որ գոնե ծառերը փրկվեն:
«Փոքր ծառերն արդեն չորացման եզրին են, մեծերը էլի շատ, թե քիչ դիմանում են չորությանը: 2,7 հեկտար տարածքից միայն 40 տոննա դեղձ եմ կորցրել: Եթե բախտներս բերի գոնե ծառերը չչորանան, վստահ չեմ, որ եկող տարի այս ծառերը բերք կտան»,- ասում է Գրիգոր Ներսիսյանը:
Նա մասնագետներ է հրավիրել, կազմել են ջրի բացակայության պատճառով այգուն հասցրած վնասի չափի վերաբերյալ արձանագրություն: Վերջնական վնասի չափը ճշտելուց հետո չի բացառվում, որ մասնագիտությամբ իրավաբան Գրիգորը՝ ընդդեմ Ջրային պետական կոմիտեի, դիմի դատարան:
Ասում է, երբ գյուղացիները ժամանակին չեն վճարում ոռոգման ջրի դիմաց ՋՕԸ-երը գյուղացիների դեմ դիմում են դատարաններ, հիմա դատարան դիմելու հերթը գյուղացիներինն է, քանի որ միլիոնների հասնող վնասներ են կրել:
Նա բանկերում ունի մոտ 4 միլիոն դրամի վարկ և արդեն ունի ժամկետանց պարտավորություններ: 14%-ով վերցրած վարկը մարելու համար պետք է այգու բերքը վաճառեր, սակայն չի վաճառել և հայտնվել է «սև ցուցակում»:
Գրիգոր Ներսիսյանի այգին մայր ջրանցքից մոտ 50 մետր է հեռու, սակայն այգի եկող առուներում ջրի նշույլ չկա: Մայր ջրանցքում քիչ քանակությամբ ջուր կար, որը ո´չ առուներին է հասնում, ո´չ էլ պոմպակայաններին: Չեն օգնել նույնիսկ գյուղացիների կողմից ջրանցքը ավազով լցված պարկերով փակելու և եղած ջուրը պոմպակայաններին հասցնելու փորձերը: Ջուրը չհոսելու պատճառով արդեն նեխել էր: Գյուղացիները դիմել են «Արմավիր» ՋՕԸ-ին, այնտեղից պատասխանել են, թե ջրամբարներում ջուր չկա, և իրենց ուժերից վեր է գյուղացուն ջուր հասցնելը:
«Առանց ամաչելու ինտենսիվ գյուղատնտեսությունից են խոսում, ամոթ չեք անում, եթերից ինչեր եք խոսում, ժողովրդի աչքին թոզ փչում: Ոռոգման կաթիլային համակարգից են խոսում, ախր գյուղացին պատրա՞ստ է կաթիլային համակարգին, կամ՝ կաթիլային համակարգին անցնելու համար էլ ջուր է պետք, ամիսներով ջուր չեն տալիս: Ես եմ անհարմար զգում, որ երկրի վարչապետը հեռուստատեսությամբ ինտենսիվ գյուղատնտեսությունից է խոսում: Անտեղյակ մարդը կմտածի, թե գյուղացին թամբալ է, հող չի մշակում, սպասում է երկնքից մանանա թափվի, ղեկավարներն էլ գյուղացու մասին են մտածում»,- ասում է Գրիգոր Ներսիսյանը:
Նրա կարծիքով՝ երբ տարվա սկզբին արդեն պարզ էր, որ ամառվա ամիսները խիստ չորային են լինելու պատկան մարմինները պետք է մտածեին ջրի այլընտրանքային աղբյուրների մասին: Նա նույնպես մատնանշեց խորքային հորերը՝ ասելով, որ Լենուղիում կան խորքային հորեր, բայց «կոմունիստական տարիների կառուցածն է, չի աշխատում»: Դրանք պետք է նորոգեին, վերազինեին և գյուղացիներին ապահովեին ջրով: Եթե պետական մարմիններն իրենց գործը պատշաճ անեին, այսօր գյուղացին միլիոնների հասնող վնասների մասին չէր խոսի, բերքն էլ չէր թափվի ոտքերի տակ:
«15 տարվա այգի է: Այս տարի եկամուտ չստացա, չորացավ գնաց, բա ծառե՞րս, բա իմ 15 տարվա տանջա՞նքը, բա որ ամբողջությամբ ծառերը չորանան ու չվերականգնվեն, իմ տարիների ամբողջ աշխատանքը կլցվի ջուրը»,-ձայնը դողալով` ասում է Գրիգոր Նազարյանը և քայլում չորացող այգու կողքով:

Садовод из Ленуги намерен подать в суд на Госкомитет водного хозяйства
В этом году Григор Нерсисян потерял 40 тонн персиков. По его подсчетам, в случае продажи плодов даже по минимальной цене – 150 драмов – он заработал бы 6 млн драмов. Между тем в прошлом году персики он продавал по 250-300 драмов за килограмм. Причина нынешней ситуации в том, что принадлежащий Григору сад на пяти гектарах в последний раз орошался в июле.
Мы уже писали об отсутствии оросительной воды в общине Ленуги Армавирской области и о том, какой ущерб понесли в результате этого крестьяне. Из-за нехватки воды персики на деревьях засохли или посыпались на землю. Те, кто успел сдать урожай перерабатывающим заводам по 40 драмов за килограмм, в январе-феврале будут ждать денег. А те, кто не успел, мечтают о проливных дождях, чтобы деревья не погибли.
“Маленькие деревца на грани засыхания, крупные еще как-то держатся. Только с участка площадью 2,7 гектара я потерял 40 тонн персиков. Если повезет, то хотя бы деревья останутся, но я не уверен, что в будущем году они дадут урожай”,- сказал мой собеседник.
Григор пригласил специалистов, которые составили протокол о размере ущерба, причиненного из-за отсутствия воды. После окончательного уточнения суммы имеющий юридическое образование садовод не исключает, что подаст судебный иск против Госкомитета водного хозяйства.
По словам Григора, если крестьяне не платят вовремя за оросительную воду, ГКВХ сразу обращается в суд. Теперь уже очередь крестьян поступить аналогичным образом, поскольку они понесли ущерб на миллионы драмов.
Григор имеет кредит в размере 4 млн драмов, и он уже просрочил выплату по процентам. Для погашения банковского кредита под 14% он должен был продать полученный с сада урожай. Но поскольку урожай погиб, то Григор Нерсисян оказался в “черном” списке.
Сад Григора Нерсисяна находится примерно в 50 метрах от основного канала, однако в канавах, которые питают сад, нет ни капли воды. В канале воды мало, поэтому она не поступает ни в канавы оросительной сети, ни на насосные станции. Люди обратились в компанию водопользователей “Армавир”, которая ответила, что в водохранилищах воды нет и что они не в силах обеспечить крестьян водой.
“Без зазрения совести говорят об интенсивном сельском хозяйстве. Как вам не стыдно, что вы вещаете в эфире, только пыль в глаза пускаете. Говорите о капельной оросительной системе. А разве крестьяне к ней готовы? К тому же для этой системы нужна вода, а вы месяцами не даете воду. Мне стыдно за то, что премьер-министр страны в телеэфире говорит об интенсивном сельском хозяйстве. Несведущий человек может подумать, что крестьяне ленятся, не обрабатывают землю и ждут манны небесной, а руководители только и делают, что думают о крестьянах”,- заметил Григор Нерсесян.
По его мнению, когда в начале года стало ясно, что летние месяцы будут крайне засушливыми, компетентные органы должны были подумать об альтернативных источниках орошения. Мой собеседник напомнил и о глубинных колодцах, сказав, что в Ленуги они есть, но не действуют, так как были пробурены в советское время. Эти колодцы следует отремонтировать и обеспечить крестьян водой. Если бы соответствующие структуры работали как следует, сегодня крестьяне не говорили бы об ущербе на миллионы драмов.
“Моему саду 15 лет. В этом году я не получил доход, весь урожай засох. А что делать с деревьями? А мои мучения за эти 15 лет? Если все деревья засохнут и их нельзя будет восстановить, то мой 15-летний труд пойдет насмарку”,- с дрожью в голосе сказал Григор Нерсисян.