Վարչապետին զեկուցվել է գործարար միջավայրի բարելավման 2017 թ. միջոցառումների ընթացքի մասին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման (Doing Business) 2017 թվականի միջոցառումների իրականացման ընթացքը:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ վարչապետին զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարվա համար նախատեսված 49 միջոցառումից արդեն իսկ իրականացվել է 22-ը: Մնացած 27-ը գտնվում են ընթացքի մեջ, և նախատեսվում է դրանք ավարտին հասցնել ըստ սահմանված ժամանակացույցի՝ մինչ նոյեմբերի վերջ: Ըստ զեկուցողների՝ ակնկալվում է, որ 2017թ.-ի միջոցառումների իրականացման արդյունքում Համաշխարհային բանկի անենամյա զեկույցում մեր երկիրն իր դիրքը կբարելավի մի քանի կետով: Հայաստանը նախորդ տարի դիրքը բարելավել է 5 կետով և զբաղեցրել 38-րդ հորիզոնականը:
Միջոցառումներն իրականացվում են բիզնես սկսելու և զարգացնելու համար պահանջվող վարչարարական ընթացակարգերի պարզեցման, ՓՄՁ խթանման, ներդրողների պաշտպանվածության, շինարարական թույլտվությունների ստացման, էլեկտրոնային համակարգերի շարունակական ներդրման, վարկերի հասանելիության, սեփականության գրանցման, ենթակառուցվածքներով ապահովման ցուցանիշների բարելավման ուղղությամբ:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանատուներից պահանջել է ակտիվ աշխատել Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ՝ միջոցառումների արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով, ինչպես նաև հետադարձ կապ պահպանել բիզնես հանրության հետ՝ վերջիններիս մտահոգող հարցերը, առաջարկությունները քննարկելու և խնդիրներին լուծումներ գտնելու համար: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է բիզնես միջավայրի բարելավման հարցերը պարբերաբար քննարկելու նպատակով ստեղծել կանոնավոր գործող հանձնաժողով՝ ներգրավելով շահագրգիռ բոլոր կողմերին:

Премьер-министру доложили о ходе осуществления мероприятий по улучшению бизнес-среды в 2017 году
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна в Правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден ход осуществления мероприятий по улучшению бизнес-среды Армении (Doing Business) в 2017 году.
Было доложено, что из намеченных на текущий год 49 мероприятий уже осуществлены 22 мероприятия. Остальные 27 мероприятий находятся в процессе осуществления, планируется завершить их в соответствии с установленным графиком до конца ноября.
По словам докладчиков, ожидается, что в результате осуществления намеченных на 2017 год мероприятий в ежегодном докладе Всемирного банка наша страна улучшит свою позицию на несколько пунктов. Армения в прошлом году улучшила свою позицию на 5 пунктов и заняла 38-ю строчку.
Мероприятия осуществляются в направлении упрощения требуемых для начала и развития бизнеса административных процедур, улучшения показателей стимулирования МСП, защищенности инвесторов, получения разрешений на строительство, продолжения внедрения электронных систем, доступности кредитов, регистрации собственности, обеспечения инфраструктурами.
Премьер-министр Карапетян потребовал от ответственных активно работать с представителями Всемирного банка с целью оценки эффективности мероприятий, а также поддерживать обратную связь с бизнес-сообществом для обсуждения волнующих его вопросов, предложений и нахождения решений проблем.
Глава Правительства поручил с целью периодического обсуждения вопросов улучшения бизнес-среды создать действующую на регулярной основе комиссию с участием всех заинтересованных сторон.