Կարեն Կարապետյանը ներկա է գտնվել «Ազգային մրցունակություն. Ձևավորի՛ր առավելությունդ» տնտեսական ֆորումին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկա է գտնվել Երևանում «Ազգային մրցունակություն. Ձևավորի՛ր առավելությունդ» խորագրով անցկացվող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Shape Eurasia-2017» համաժողովի աշխատանքներին:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ ողջունելով համաժողովի անցկացումը մեր երկրում՝ վարչապետը գոհունակությամբ է նշել, որ «Global Shapers» երևանյան կենտրոնը գործունեության 5 տարիների ընթացքում կայացել է ու պատիվ ունի հյուրընկալել համաժողովի մասնակիցներին:
«Արդեն 47 տարի է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը ստեղծել է այս հարթակը, որտեղ տնտեսական, գործարար միջավայրում քննարկվում է, թե ինչպես ունենալ ավելի բարեկեցիկ և զարգացող աշխարհ: Սա այն հարթակն է, որտեղ ձևավորվում են այսօրվա օրակարգը, նորարարական թրենդները, ինչպես օրինակ՝ չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխությունը կամ առաջիկա Davos 2018-ի գլխավոր թեման: Կարծում եմ՝ դուք ունեք ֆանտաստիկ հեռանկարներ, բոլորդ երիտասարդ եք, լի էներգիայով, ինքներդ ձևավորել եք ձեր եսը և հանդիպելով այստեղ՝ կարող եք մտքեր, փորձ փոխանակել, ձևավորել կապեր ու մասնակցել այսօրվա օրակարգերին, ձևավորել վաղվա օրը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը չափազանց շահագրգռված է ստեղծելու այնպիսի միջավայր, որտեղ երիտասարդները կկարողանան դրսևորվել, լինել հաջողակ, մասնակցել սեփական երկրի զարգացման գործին:
Այնուհետև վարչապետ Կարապետյանը համաժողովի մասնակիցներին հյուրընկալել է կառավարությունում, պատասխանել նրանք հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են հայկական սփյուռքին, համաշխարհային տնտեսության միտումներին, մարտահրավերներին, Հայաստանում իրականցվող բարեփոխումների ուղղություններին և այլն: Համաժողովի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին ընդունելության, «Shape Eurasia-2017»-ի անցկացմանն աջակցելու համար և Կարեն Կարապետյանին շնորհել «Global Shapers»-ի պատվավոր անդամի կոչում:
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի նախաձեռնությունը համարվող «Global Shapers Community»-ի նպատակն է համախմբել երիտասարդ առաջնորդներին «աշխարհում իրավիճակը բարելավելու» գաղափարի շուրջ: Այն կազմակերպված է ցանցային կենտրոնների ձևաչափով, որոնց գործունեությունը միտված է տեղական ազդեցություն ունեցող ծրագրերի ստեղծմանը: «Shaper»-ների համայնքը ներառում է աշխարհի 170 երկրներից ավելի քան 6800 երիտասարդ առաջնորդների:

Карен Карапетян: Правительство заинтересовано в создании такой среды, где молодежь сможет проявить себя и участвовать в развитии страны
Премьер-министр Карен Карапетян принял участие в проводящейся в Ереване конференции «Shape Eurasia-2017» Всемирного экономического форума под названием «Национальная конкурентоспособность: сформируй свое преимущество».
Приветствуя проведение конференции в нашей стране, Премьер-министр с удовлетворением отметил, что ереванский центр «Global Shapers» в течение 5 лет своей деятельности состоялся и имеет честь принимать участников конференции.
«Уже 47 лет как Всемирный экономический форум создал эту площадку, где в экономической, деловой среде обсуждается, как иметь более благополучный и развивающийся мир. Это площадка, на которой идет формирование сегодняшней повестки дня, инновационных трендов, таких, как, например, четвертая промышленная революция или главная тема предстоящего Davos 2018. Думаю, что у вас есть фантастические перспективы, вы все молоды, полны энергии, сами сформировали свое «я» и, встретившись здесь, можете обменяться мнениями, опытом, сформировать связи и участвовать в сегодняшних повестках дня, сформировать завтрашний день», - отметил Карен Карапетян.
По словам Премьер-министра, Правительство РА заинтересовано в создании такой среды, где молодежь сможет проявить себя, быть успешной, участвовать в развитии своей страны.
Затем Премьер-министр Карапетян принял участников конференции в Правительстве, ответил на интересующие их вопросы, которые касались армянской диаспоры, тенденций и вызовов мировой экономики, направлений осуществляемых в Армении реформ и др. Участники конференции поблагодарили Премьер-министра за прием, содействие в проведении «Shape Eurasia-2017» и присвоили Карену Карапетяну звание почетного члена «Global Shapers».
Целью «Global Shapers Community», считающейся инициативой Всемирного экономического форума, является сплочение молодых лидеров вокруг идеи улучшения ситуации в мире. Она организована в формате сетевых центров, деятельность которых направлена на создание программ, имеющих локальное воздействие.