ԵԽԽՎ լիագումար նիստում նախագահի երկու ընտրություն է եղել․ վաղը կլինի երրորդը
ԵԽԽՎ լիագումար նիստում քվեարկության է ներկայացվել ԵԽԽՎ նախագահի թեկնածության հարցը։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ԵԺԿ նիստում փակ-գաղտնի քվեարկությամբ 37 պատգամավոր քվեարկել է Լիտվայի ներկայացուցիչ Էմանուելիս Զինգերիսի, իսկ 31-ը՝ Կիպրոսի ներկայացուցիչ Ստելա Կիրակիդեսի օգտին։
ԵԽԽՎ լիագումար նիստում քվեարկության պատկերը փոխվել է․ առաջին նիստում 126 պատգամավոր կողմ է քվեարկել Ստելա Կիրակիդեսի, 84՝ Էմանուելիս Զինգերիսի օգտին։ Երկու թեկնածուներից ոչ մեկն անհրաժեշտ՝ 152 քվե չի ստացել, որից հետո տեղի է ունեցել երկրորդ քվեարկությունը։
Երկրորդ քվեարկության արդյունքները դեռևս հայտնի չեն։ Սակայն, եթե երկրորդ քվեարկությամբ էլ պարզ դառնա, որ թեկնածուներից որևէ մեկն անհրաժեշտ քվե չի ստացել, վաղը՝ հոկտեմբերի 10-ին, կլինի երրորդ քվեարկությունը։
Տեղեկացնենք, որ երրորդ քվեարկության ժամանակ ձայների մեծամասնություն ստացած թեկնածուն էլ կդառնա ԵԽԽՎ նախագահ։

На пленарном заседании ПАСЕ состоялись два голосования по кандидатам на пост председателя
На пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы состоялись два голосования по кандидатам на пост председателя ПАСЕ. Как мы уже сообщали, на заседании Народной партии Европы по результатам закрытого тайного голосования 37 депутатов проголосовали за представителя Литвы Эммануэлиса Зингериса, а 31 депутат – за представителя Кипра Стеллы Киракидес.
На пленарном заседании ПАСЕ картина голосования изменилась: за Стеллу Киракидес проголосовали 126 депутатов, за Эммануэлиса Зингериса – 84 депутата. Ни один из кандидатов не получил необходимых 152 голоса, поэтому состоялось второе голосование.
Его результаты пока неизвестн, однако если станет известно, что ни один из кандидатов опять не получил необходимого числа голосов, то завтра, 10 октября, состоится третье голосование.
Отметим, что председателем ПАСЕ станет тот кандидат, который по итогам третьего голосования получит наибольшее число голосов.