Երկու ընկերության «Ալյանս»-ում գործունեություն ծավալելու թույլտվություն ստացան
Կառավարությունը այսօրվա նիստում ազատ տնտեսական գոտում շահագործման թույլտվություն տվեց «ԱԱ ԹՐԱՔՍ» և «ԷՅ ԲԻ ԷՆՋԻՆԻՐԻՆԳ» ընկերություններին: Գործադիր այդ որոշման նախագծերը ներկայացրել էր տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ ընկերությունները նորաստեղծ են։ «ԱԱ ԹՐԱՔՍ»-ը հիմնադրվել է այս տարվա ապրիլին, իսկ «ԷՅ ԲԻ ԷՆՋԻՆԻՐԻՆԳ»-ը՝ սեպտեմբերին։
«ԱԱ ԹՐԱՔՍ» ընկերությունը զբաղվելու է ավտոմեքենաների արտադրությամբ, մասնավորապես՝ նորարարական տեխնոլոգիաներով բազմաֆունկցիոնալ բեռնատար ավտոմեքենաների արտադրությամբ:
Ինչպես ասվում է կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծում՝ նախատեսված է, որ ընկերության արտահանման ծավալները ծրագրի 5-րդ տարում կկազմեն 25 մլն դոլար: Իսկ արտահանման ուղղությունները հիմնականում կլինեն ԵԱՏՄ, Մերձավոր Արևելքի և Միջին Ասիայի երկրներ, Իրան, Վրաստան, ԱՄՆ։
Ծրագրի շրջանակներում իրականացվելիք ներդրումները կկազմեն մոտ 40 մլն դոլար, առաջին երկու տարում կստեղծվի 40 նոր աշխատատեղ՝ 150 000 դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ հետագայում արտադրանքի ծավալների աճի արդյունքում՝ 1000-ից ավել նոր աշխատատեղ:
Իսկ «ԷՅ ԲԻ ԷՆՋԻՆԻՐԻՆԳ» ընկերությունը ազատ տնտեսական գոտում էլեկտրոնիկայի և ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտում է գործունեությունը ծավալելու, այդ թվում՝ բազմաֆունկցիոնալ և փոքրաչափ դյուրակիր ցանցային սարքեր արտադրելու:
Ընկերությունը նախատեսել է կատարել շուրջ 2,8 մլն դոլարի ներդրում, իսկ արտադրանքի 2018 թվականի արտահանման ծավալները կազմելու են միջինում 0,8 մլն․ դոլար, իսկ 5-րդ տարում` 3-4 մլն դոլար: Արտահանման ուղղությունները ԵՄ, ԱՄՆ, Ասիական երկրներն են լինելու։

Две компании получили разрешение на осуществление деятельности в “Альянсе”
Правительство на своем сегодняшнем заседании дало разрешение на осуществление деятельности в свободной экономической зоне “Альянс” компаниям “АА Тракс” и”Эй Би Энджиниринг”. Проект соответствующего решения представил министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян.
“АА Тракс” была основана в апреле, а “Эй Би Энджиниринг” – в сентябре этого года. Первая компания будет заниматься производством многофункциональных грузовых автомобилей по новейшим технологиям. На пятом году программы объемы экспорта составят 25 млн долларов. Экспорт будет осуществляться в ЕАЭС, страны Ближнего Востока и Средней Азии, Иран, Грузию, США.
За первые два года будет создано 40 новых рабочих мест со средней зарплатой 140 тысяч драмов, в дальнейшем число рабочих мест достигнет 1000.
“Эй Би Энджиниринг” развернет деятельность в сфере электроники и точной инженерии. Компания намерена инвестировать 2,8 млн долларов. В 2018 г. объемы экспорта составят в среднем 0,8 млн долларов, а на пятом году работы – 3-4 млн долларов. Направлениями экспорта будут ЕС, США, азиатские страны.