Վարչապետը մասնակցել է ՀՀ և ԱՄՆ ՄԶԳ համագործակցության 25-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) համագործակցության 25-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ վարչապետը շնորհավորել է 25-ամյա արդյունավետ համագործակցության և բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման համար, որոնք միանշանակ դրական ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար, ամրապնդել են երկկողմ մշակութային և ուղղակի պարզ մարդկային կապերը:
Իր ելույթում Կարեն Կարապետյանը նշել է. «1992 թվականից սկսած մենք՝ ի դեմս ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, ունենք վստահելի գործընկեր: Գործակալության հետ միասին այս տարիներին իրականացրել ենք համատեղ աշխատանք՝ տվյալ ժամանակաշրջանի պահանջմունքներից ելնելով և շեշտը դնելով այն մարտահրավերների վրա, որոնք առավել արդիական են եղել կոնկրետ այդ պահին և իրավիճակում: Որո՞նք էին դրանք.
90-ականներին դրանք հիմնականում կապված էին Հայաստանում շուկայական տնտեսության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ձևավորման հետ, ինչպես նաև նախագծեր էին՝ ուղղված երկրաշարժի հետևանքների վերացմանը, հումանիտար բնույթի ծրագրեր էին: 90-ականների վերջից անցում կատարեցինք համագործակցության նոր ձևաչափի՝ հանուն կայուն տնտեսական զարգացման, շեշտադրումները դրեցինք շուկայական տնտեսության, մասնավոր հատվածի ամրապնդման, մակրոտնտեսական բարեփոխումների վրա՝ խթանելով ներդրումային միջավայրը և հիմքեր դնելով կայուն զարգացման համար: Շարունակեցինք աշխատել քաղաքացիական հասարակության և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման և կայացման վրա:
Ներկայում շարունակում ենք աշխատել մեր ամերիկյան գործընկերների հետ տնտեսական աճի, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, սոցիալական և կրթական ուղղվածություն ունեցող բազմաթիիվ ծրագրերի վրա:
Այսօր ուզում եմ նաև անդրադարձ կատարել այն փաստին, որ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, որն այսօր մեզ հյուրընկալում է, և որն այս տասնամյակների ընթացքում հազարավոր բարձրակարգ կադրեր է տրամադրել Հայաստանին, ևս կայացել է Միջազգային զարգացման գործակալության և բազմաթիվ բարերարների ներգրավման շնորհիվ: Ամերիկյան համալսարանը հանդիսանում է մեր որակյալ կրթական հաստատություններից մեկը, և ողջունելի է, որ տարեցտարի այն ընդլայնվում է և առաջարկում էլ ավելի ընդգրկուն կրթություն մեր ուսանողներին:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հանդիսանում են Հայաստանի առանցքային գործընկերներից մեկը: Մենք համագործակցում ենք բազմաթիվ ոլորտներում, բայց վստահ եմ, որ ունենք համագործակցության էլ ավելի մեծ պոտենցիալ, որ պետք է զարգացնենք և իրականացնենք:
Ներկայում Հայաստանն անցնում է բարեփոխումների նոր փուլի միջով: Մենք նախաձեռնել ենք բարեփոխումներ մեր երկրի բոլոր հատվածներում` ապահովելու կայուն, երկարաժամկետ աճ երկրի համար և Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում մրցունակ դարձնելու համար: Մեզ անհրաժեշտ է արդյունավետության շեշտակի բարձրացում բոլոր ոլորտներում, ինչպես նաև մտածելակերպի և գործելակերպի փոփոխություններ:
Իմ ելույթի սկզբում նշեցի, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հետ տարիների ընթացքում իրականացրել ենք համատեղ աշխատանք՝ տվյալ ժամանակաշրջանի պահանջմունքներից ելնելով: Ներկայիս մեր ամենակարևոր հրամայականներից են այն բարեփոխումները, որոնք իրականացնում ենք Հայաստանում, և մենք չենք թաքցնում, որ ակնկալում ենք մեր գործընկերների անմիջական և ակտիվ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ այս կարևորագույն բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հուսով եմ, ավելի ճիշտ՝ վստահ եմ, որ այս 25 տարիների հիմքի վրա ամրացած և կայացած համագործակցությունն առաջիկա տարիներին ավելի կընդլայնվի, և մենք նոր որակ և մակարդակ կհաղորդենք մեր հարաբերություններին:

Премьер-министр РА принял участие в мероприятии, посвященном 25-летнему юбилею сотрудничества РА и АМР США: «Начиная с 1992 года в лице Агентства международного развития США у нас есть доверенный партнер»
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня присутствовал на мероприятии, посвященном 25-летнему юбилею сотрудничества Республики Армения и Агентства международного развития Соединенных Штатов Америки (USAID).
Премьер-министр поздравил с 25-летием результативного сотрудничества и реализацией многочисленных программ, которые оказали однозначно положительное воздействие на экономическое и социальное развитие Армении, укрепили двусторонние культурные и непосредственно простые человеческие связи.
В своем выступлении Карен Карапетян отметил: «Начиная с 1992 года в лице Агентства международного развития США у нас есть доверенный партнер. Вместе с агентством мы за эти годы выполнили совместную работу, исходя из требований того периода и делая акцент на тех вызовах, которые были наиболее актуальными конкретно в тот момент и в той ситуации. Какими они были?
В 90-е годы они в основном были связаны с формированием в Армении рыночной экономики и демократических институтов, а также это были проекты, направленные на ликвидацию последствий землетрясения, программы гуманитарного характера. С конца 90-х мы совершили переход к новому формату сотрудничества – во имя устойчивого экономического развития, сделали акценты на укреплении рыночной экономики, частного сектора, макроэкономических реформах, стимулируя инвестиционную среду и закладывая основы для устойчивого развития. Мы продолжили работать над развитием и становлением гражданского общества и демократических институтов.
В настоящее время мы продолжаем работать с нашими американскими партнерами над многочисленными программами, направленными на обеспечение экономического роста, развитие демократических институтов, социальной и образовательной сфер.
Сегодня я хочу также коснуться того факта, что Американский университет Армении, где мы сегодня находимся в гостях и который в течение этих десятилетий дал Армении тысячи высококвалифицированных кадров, также состоялся благодаря участию Агентства международного развития и многочисленных меценатов. Американский университет является одним из наших качественных учебных заведений и отрадно, что из года в год он расширяется и предлагает нашим студентам более комплексное образование.
Соединенные Штаты Америки являются одним из ключевых партнеров Армении. Мы сотрудничаем в многочисленных сферах, но я уверен, что у нас есть еще больший потенциал сотрудничества, который мы должны развивать и реализовать.
В настоящее время Армения проходит через новый этап реформ. Мы инициировали реформы в нашей стране во всех секторах, чтобы обеспечить для страны устойчивый, долгосрочный рост и сделать Армению конкурентоспособной в меняющемся мире. Нам необходимо резкое повышение эффективности во всех сферах, а также изменения в мышлении и образе действий.
В начале моего выступления я отметил, что с Агентством международного развития США в течение лет мы выполнили совместную работу, исходя из требований того периода. В настоящее время самым важным велением для нас являются реформы, которые мы проводим в Армении, и мы не скрываем, что ожидаем прямого и активного сотрудничества наших партнеров с Арменией в процессе осуществления этих важнейших реформ.
Надеюсь, точнее, уверен, что укрепившееся и состоявшееся на фундаменте этих 25 лет сотрудничество в ближайшие годы еще больше расширится, и мы придадим новое качество и новый уровень нашим отношениям. Сердечно поздравляю и желаю хорошего настроения.