Նալբանդյան 106/1. ապօրինություններ՝ տոներին ընդառաջ
Նալբանդյան 106/1 հասցեում ՀՀ դատական իշխանությունների կողմից, ըստ էության, անուղղակիորեն արտոնված ապօրինի հողաշինարարական աշխատանքները երեկվանից վերսկսվել են:
Նալբանդյան, Ավագ Պետրոսյան, Սայաթ-Նովա պող. և Թումանյան փողոցների բնակիչները երեկվանից լուսանկարներ և տեսանյութեր են հրապարակում «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում, որտեղ հստակ երևում է, որ «Ավագ Շին» ՍՊԸ-ն լայնացնում և խորացնում է կառուցվելիք, սակայն դեռևս ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք չունեցվող էլիտար շենքերի փոսորակը: Սևահողը փխրեցվում է և տեղափոխվում երեք բեռնատար ավտոմեքենաներով:
Տարածքում իրականացվող աշխատանքների ընթացքում, որոնք ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչների կողմից որակվում են որպես «ապամոնտաժման աշխատանքներ», շին.տեխնիկայի միջոցով կոպտորեն վնասվում են տարածքում աճող ծառերը՝ փորվում դրանց հիմքերը և կարծես թե միամտաբար ջարդվում ճյուղերը:
Նշենք, որ տարածքի բնակիչները այս հարցով բազմիցս դիմել են պատկան մարմիններին:
Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալ պրն. Գ. Խանգելդյանը իր 14.07.2011 N 23/35-Կ-199 գրությամբ բնակիչներին հայտնել է, որ «Ավագ Շին» ՍՊԸ-ին «հանձնարարվել է Թումանյան, Ավագ Պետրոսյան, Սայաթ-Նովա, Նալբանդյան 106/1 շենքերի բակում կատարած շին. աշխատանքներից առաջացած շին. աղբը բակից հեռացնել, ինչպես նաև տարածքում գտնվող ծառերը խնամել, բացառելով հետագա չորացումը»:
Հիշեցնենք նաև, որ համաձայն Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետի՝ 23.03.2011թ. N18-08/1-Կ-402 գրության՝ «կառուցվող բազմաբնակարան շենքի» նախագծային փաստաթղթերը դեռևս մշակված և համաձայնեցված չեն: Ուստի, Նալբանդյան 106/1-ի տարածքում ցանկացած շինարարական գործունեություն, լինի դա Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարության «արտոնման» միջոցով թե կառուցապատողի անհատական նախաձեռնությամբ, բացարձակապես անoրինական է:

Налбандяна, 106/1: беззакония в преддверии праздников
Со вчерашнего дня во дворе по адресу Налбандяна 106/1 возобновились фактически разрешенные в косвенной форме судебными властями незаконные земляные и строительные работы.
Жители домов по улицам Налбандяна, Авага Петросяна, Саят-Новы и Туманяна, со вчерашнего дня размещают в социальной сети Фейсбук фотоснимки и видеоматериалы, по которым видно, что ООО “АвагШин” расширяет и углубляет котлован под фундамент строящихся здесь элитных зданий, которые, однако пока не имеют архитектурно-проектного задания. Чернозем разрыхляется и перевозится тремя грузовыми автомобилями.
В процессе осуществляемых на территории работ, которые представители ООО квалифицировали как “работы по демонтажу”, посредством строительной техники повреждаются растущие на территории деревья.
Отметим, что жители данного участка неоднократно обращались в соответствующие органы. Заместитель руководителя столичного административного района Кентрон Г.Хангельдян в своей записке N23/35-Կ-199 от 14.07.2011 г. сообщил жителям, что ООО “АвагШин” “поручено убрать из двора строительный мусор, образовавшийся в результате строительных работ во дворе зданий по улицам Туманяна, Авага Петросяна, Саят-Новы, Налбандяна 106/1, а также осуществлять уход за деревьями, исключив в дальнейшем их засыхания”.
Напомним также, что, согласно записке N18-08/1-Կ-402 от 23.03.2011 г. начальника аппарата управления по архитектуре и градостроительству мэрии Еревана, проектные документы “строящегося многоквартирнго здания пока не составлены и не согласованы, а потому любая строительная деятельность на территории дома по ул.Налбандяна 106/1, будь то посредством “разрешения” руководства административного района Кентрон или по личной инициативе застройщика, является абсолютно незаконной”.