Նախագահին զեկուցել են անշարժ գույքի ոլորտում բարեփոխումների վերաբերյալ
Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Մարտին Սարգսյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների և ակնկալվող արդյունքների, կադաստրի համակարգի վերջին շրջանի ձեռքբերումների, առաջիկա ծրագրերի, ինչպես նաև առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունների մասին: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմը:
Կոմիտեի նախագահը, մասնավորապես, ներկայացրել է իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումների, քաղաքացիների սպասարկման որակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, հավաքագրված գումարների և կատարված ծախսերի, անշարժ գույքի շուկայում կայունացման միտումների մասին տեղեկատվություն: Այս համատեքստում Մարտին Սարգսյանը զեկուցել է նաև անշարժ գույքի վերաբերյալ ամբողջական և ճշգրիտ տվյալների բազայի ձևավորման, առցանց էլեկտրոնային ծառայությունների ավելացման, մատուցվող ծառայությունների ընդլայնման ու սպասարկման որակի առավել բարելավման ուղղությամբ իրականացված և առաջիկայում նախատեսվող քայլերը՝ կարևորելով նշված ուղղությունների զարգացման նպատակով էլեկտրոնային արդի ծրագրերի ներդրումը, ինչը կնպաստի նաև այլ ոլորտների հետ կապի ամրապնդմանն ու համատեղ միջոցառումների ձեռնարկմանը:
Կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահը հանրապետության նախագահին ներկայացրել է ավարտման փուլում գտնվող Երևան, Գյումրի և Վանաձոր քաղաքների երկրատեղեկատվական համակարգի քարտեզագրական հիմքի ստեղծման աշխատանքները, ինչպես նաև կոմիտեի գեոպորտալի՝ թվային առցանց աշխատող հարթակի ստեղծումը, որը պարունակում է աշխարհագրական տարածական տվյալներ և օժտված է վերլուծական ու որոնման համապատասխան գործիքակազմով: Այդ հարթակում ներառվել են շահառու ՀՀ պետական կառավարման մարմինները, ինչպես նաև գծային ենթակառուցվածքներ տնօրինող կազմակերպությունները:
Մարտին Սարգսյանը նշել է, որ աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով նախատեսվում է առաջիկա տարիներին կադաստրի պետական կոմիտեի համակարգում ստեղծել ՀՀ միասնական երկրատեղեկատվական համակարգ, որը կներառի բոլոր քաղաքների բազային հիմքի (այդ թվում՝ տեղագրական քարտեզների, վարչատարածքային սահմանների, անշարժ գույքի, ջրագրության, ռելիեֆի, գծային ենթակառուցվածքների և այլն) ստեղծումը:
Զեկուցվել է նաև ՀՀ նախագահի նախորդ հանձնարարականների հիման վրա կոմիտեի կողմից իրականացվող Սևանա լճի ափամերձ տարածքների երկրատեղեկատվական համակարգի ստեղծման աշխատանքների ընթացքը, որը ներառում է 1900-1905 մետր բարձրության վրա գտնվող տարածքների տեղանքի և ռելիեֆի թվային մոդելի ձևավորումը: Նկատի ունենալով, որ դրա համար օգտագործվել է 2010 թվականի դրությամբ առկա հանութագրման նյութը, ըստ Մարտին Սարգսյանի, ներկայումս «Սևան Ազգային Պարկ» ՊՈԱԿ-ի հետ աշխատանքներ են տարվում 2010-2017թթ. փոփոխությունները վերոնշյալ համակարգում ներառելու ուղղությամբ: Կոմիտեի Նախագահը հավաստիացրել է, որ նախատեսված աշխատանքները հնարավորություն կտան հետագայում հնարավորինս ճշգրիտ կանխատեսումներ իրականացնել Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով առաջացող առափնյա խնդիրների վերաբերյալ:
Զեկույցի հիման վրա հանձնարարվել է կառավարությանը՝ ձևավորել շահագրգիռ մարմիններից կազմված միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ հանրապետության ողջ տարածքի քարտեզագրման աշխատանքների ճշգրտման և դրան զուգահեռ հողային ֆոնդի ամբողջական մոնիտորինգի իրականացման նպատակով՝ ժամանակացույցի և համապատասխան ֆինանսավորման վերաբերյալ առաջարկությունները ներկայացնելով կառավարության քննարկմանը:
Միաժամանակ, կադաստրի տվյալների միասնական էլեկտրոնային բազայում առկա իրավունքի սուբյեկտների տվյալների լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով հանձնարարվել է տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին՝ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի հետ համատեղ սեղմ ժամկետներում ամբողջականացնել համայնքներից ստացվող անհրաժեշտ տեղեկատվությունը:
Մատուցվող ծառայությունների ընդլայնման և սպասարկման որակի հետագա բարելավման նպատակով ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարվել է արտաքին գործերի նախարարի հետ համատեղ քննարկել ՀՀ հյուպատոսական հիմնարկներում կադաստրի սպասարկման գրասենյակներին բնորոշ գործառույթների իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցների ստեղծման հնարավորությունները՝ համապատասխան իրավական կարգավորումների վերաբերյալ առաջարկություններ ներկայացնելով կառավարության քննարկմանը:
ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարվել է նաև միջոցներ ձեռնարկել շուկայական գնահատման գործունեությունը կարգավորող օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ՝ մեծացնելով գնահատման գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների պատասխանատվությունն ու հաշվետվողականությունը:

Председатель Государственного комитета кадастра недвижимого имущества доложил Президенту о реализуемых в сфере реформах
В ходе рабочей встречи с Президентом Республики председатель Государственного комитета кадастра недвижимого имущества при Правительстве РА Мартин Саргсян сегодня доложил о реализуемых в сфере реформах и ожидаемых результатах, достижениях системы кадастра в последний период, планах на будущее, а также возможностях решения существующих проблем.
Председатель комитета, в частности, представил реализуемую в направлении проводимых структурных реформ работу, направленные на повышение качества обслуживания граждан мероприятия. Он также проинформировал о расходовании привлечённых средств, тенденциях стабилизации на рынке недвижимого имущества. В этом контексте Мартин Саргсян доложил также о формировании полноценной и уточнённой базы данных недвижимого имущества, увеличении числа электронных услуг, оказываемых в он-лайн режиме и о шагах реализованных и намечаемых в направлении расширения оказываемых услуг и улучшения качества обслуживания. Он подчеркнул важность внедрения современных электронных программ с целью развития отмеченных направлений, что будет способствовать также укреплению связи с другими сферами и проведению совместных мероприятий.
Председатель Государственного комитета Кадастра представил Президенту Республики работу по созданию картографической основы геоинформационной системы городов Ереван, Гюмри и Ванадзор, а также создание геопортала - работающей в он-лайн режиме цифровой площадки, которая содержит географические территориальные данные и наделена соответствующими инструментами анализа и поиска. На этой площадке включены заинтересованные органы государственного управления РА, а также организации, управляющие сетевой инфраструктурой.
Мартин Саргсян отметил, что с целью наиболее эффективной организации работ намечается в ближайшие годы создать в системе государственного комитета кадастра единую геоинформационную систему, которая будет включать в себя создание базовой основы всех городов, в том числе, топографические карты, карты административных границ, недвижимого имущества, водного хозяйства, рельефа, сетевых инфраструктур и др.)
Доложено также о ходе работ по созданию геоинформационной системы прибрежных территорий озера Севан, которую выполняет комитет на основании прежний поручений Президента РА. Работа включает в себя формирование цифровой модели местности и рельефа территорий, находящихся на высоте 1900-1905 метров. Учитывая, что для этого использовался существовавший по положению на 2010 год геодезический материал, по словам Мартина Саргсяна, в настоящее время с государственной некоммерческой организацией "Национальный парк Севан" ведутся работы в направлении включения изменений 2010-2017 гг. в вышеуказанную систему. Председатель комитета заверил, что намеченные работы дадут возможность в будущем максимально точно осуществлять прогнозы относительно возникающих по причине повышения уровня озера Севан прибрежных проблем.
На основании доклада поручено правительству сформировать межведомственную рабочую группу из заинтересованных органов, для уточнения картографических работ на всей территории республики и параллельно с этим реализации полного мониторинга земельного фонда, представив на обсуждение правительства предложения относительно графика и соответствующего финансирования.
Одновременно, с целью обеспечения полноценности данных о существующих субъектах права в единой электронной базе данных кадастра, поручено министру территориального управления и развития совместно с председателем Государственного комитета кадастра недвижимого имущества при правительстве в сжатые сроки обобщить получаемые от общин необходимые данные.
С целью расширения услуг и дальнейшего улучшения качества обслуживания председателю государственного комитета кадастра недвижимого имущества поручено вместе с министром иностранных дел обсудить возможность создания необходимых средств для реализации консульскими органами РА функций, присущих обслуживающим учреждениям кадастра, представив на обсуждение правительства предложения относительно соответствующих юридический регулирований. Председателю Государственного комитета кадастра недвижимого имущества поручено также принять меры в направлении совершенствования законодательства, регулирующего деятельность по рыночной оценке, увеличив ответственность и подотчётность организаций, осуществляющих оценочную деятельность.