Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարությունը
Արտաքին գործերի նախարարությունը ներկայացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարաների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարությունը․
«Ժնև, Շվեյցարիա, 16 հոկտեմբերի 2017թ.
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը գագաթաժողով անցկացրեցին այսօր Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում: Արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամադյարովը նույնպես մասնակցեցին հանդիպմանը, որն անցկացվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո (Իգոր Պոպով (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆեր (ԱՄՆ)): ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը ևս մասնակցեց գագաթնաժողովին:
Հանդիպումն անցավ կառուցողական մթնոլորտում:
Նախագահները համաձայնեցին միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու ուղղությամբ և հավելյալ քայլեր ձեռնարկել՝ նվազեցնելու լարվածությունը շփման գծում:
Համանախագահներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին երկար ընդմիջումից հետո տեղի ունեցած այս ուղիղ բանակցությունների կապակցությամբ: Նրանք պատրաստակամ են մնում աշխատելու կողմերի հետ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ բանակցային հանգուցալուծման միջնորդության ուղղությամբ: Որպես հաջորդ քայլ, մոտ ապագայում համանախագահներն աշխատանքային հանդիպումներ են կազմակերպելու ԱԳ նախարարների հետ»:

Joint Statement by the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group on Geneva Karabakh Talks
GENEVA, Switzerland, 16 October 2017- The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a summit today in Geneva, Switzerland.
Foreign Ministers Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov also attended the meeting, which was organized under the auspices of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America). The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in the summit.
The meeting took place in a constructive atmosphere.
The Presidents agreed to take measures to intensify the negotiation process and to take additional steps to reduce tensions on the Line of Contact.
The Co-Chairs expressed their satisfaction with these direct talks, which took place after a long interval. They remain ready to work with the sides on mediating a peacefully negotiated settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. As a next step, the Co-Chairs will organize working sessions with the Ministers in the near future.