Պոստերների առաջին լայնածավալ ցուցահանդես Հայաստանում՝ «(Հակա)Կոռուպցիայի արվեստը» վերտառությամբ
Սոցիալական խնդիրները վեր հանող ազդեցիկ եւ հավանաբար լավագույն միջոցներից մեկը պոստերներն են: Երազողների, ճնշվածների եւ փոփոխություններ տեսնելու ցանկություն ունեցողների համար այն բարձրախոսի դեր է կատարում՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել հասարակությունների պայքարը հանուն խաղաղության, սոցիալական արդարության եւ քաղաքական ռեֆորմների: Սոցիալական փոփոխությունը խթանող արվեստի այս տեսակը թույլ է տալիս արվեստագետին արտահայտելու ժամանակի ոգին եւ հասարակության պահանջը՝ բարձրացնելով խնդրի շուրջ իրազեկությունը:
«Իմփաքթ Հաբ» Երեւանի եւ Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ ՀԲԸՄ ցուցահանդեսային սրահում հոկտեմբերի 20-ին բացված «(Հակա)Կոռուպցիայի արվեստը» պոստերների ցուցահանդեսի նպատակն է աջակցել արվեստագետներին` վեր հանելու Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս առկա կոռուպցիայի ծանր հետեւանքները արվեստի եւ մշակույթի միջոցով:
Ըստ ցուցահանդեսի կուրատոր եւ մասնակից Սամվել Սաղաթելյանի` պոստերային արվեստը նմանատիպ խնդիրներ ներկայացնելու ազդեցիկ ձեւերից մեկն է: Սովետական շրջանում ցուցապաստառները, որպես քարոզի միջոց, շատ տարածված էին ու մշտապես կիրառվում էին՝ տեսողական պատկերների միջոցով մարդկանց գիտակցության վրա ազդելու նպատակով:
Անկախության 25 տարիների ընթացքում, Սամվել Սաղաթելյանի հիշելով, պոստեր-արտի նման լայնածավալ ցուցահանդես երբեւէ չի կազմակերպվել: Սա առաջինն է ձեւի եւ թեմայի առումով: Ցուցահանդեսի կազմակերպման նպատակով 3-4 ամիս առաջ հայտարարվել էր մրցույթ:
Աշխարհի տարբեր քաղաքներում (Երեւան, Գյումրի, Նյու Յորք, Բելգիա, Սան Սալվադոր եւ այլն) ստեղծագործող արվեստագետներից հայտարարված մրցույթին ներկայացված հայտերից վերջնարդյունքում ընտրվել էր 35 արվեստագետի 64 աշխատանք: Որպես լավագույն աշխատանքների հեղինակ՝ 4 ստեղծագործող ցուցահանդեսի բացման օրն արժանացավ մրցանակի:
Սամվել Սաղաթելյան
«Մրցույթի սկզբունքն այնպիսին էր, որ սահմանափակում չէր դնում պրոֆեսիոնալ ստեղծագործողի եւ ոչ պրոֆեսիոնալի միջեւ: Մենք հնարավորություն էինք տվել նաեւ, որ ցանկության դեպքում թիմեր ձեւավորվեն, եթե իհարկե կար հետաքրքիր գաղափար: Այդպես մենք ունեցանք նաեւ թիմային աշխատանք, որտեղ պրոֆեսիոնալ նկարիչ-դիզայները իրականցրել էր ոչ պրոֆեսիոնալների գաղափարը,- ասում է Սամվել Սաղաթելյանը,- շատ հետաքրքիր աշխատանք էր ներկայացրել մեր14-ամյա աղջիկ մասնակիցը: Մենք չկարողացանք մերժել նրա հայտը միայն այն բանի համար, որ պրոֆեսիոնալ չէր՝ հաշվի ենք առել պոստերի մեսիջը, իսկ աշխատանքում շատ լավ մեսիջ կար՝ կոռուպցիան խլում է մեր երազանքները: Նաեւ ունեինք մի մասնակից, որ հաշմանդամ էր ձեռքերից եւ ոտքի ու համակարգչի մկնիկի օգնությամբ էր աշխատանքը կատարել»:
Թենի Ադամյան
Պարսկահայ 38-ամյա Թենի Ադամյանի երեք պոստերներից «Մի կերակրեք կոռուպցիային» պոստերը լավագույն աշխատանքի ու ինքնատիպ մեսիջի համար արժանացել էր մրցանակի: «Ես կոռուպցիան ներկայացրել եմ մի մարդու միջոցով, ով սիրում է լավ ուտել ազգի ամենասիրած ուտեստը՝ մսի խորոված ճարպի շերտերով: Գլխարկները փոխարինում են մսին՝ ներկայացնելով Հայաստանի կոռումպացված հատվածները, իսկ թղթադրամները փոխարինում են ճարպին,- բացատրում է Թենի Ադամյանը,- ցույց եմ տվել ընտրության հնարավորությունը պոստերներիս միջոցով՝ նշելով, որ ճիշտ ընտրություն կատարելով` կարող ենք ձեռք բերել լիարժեք ազատություն»:
Թենի Ադամյանը մասնագիտությամբ գրաֆիկ-դիզայներ եւ արտիստ է: 2003թ-ին ուսման նպատակով տեղափոխվել է Երեւան: Ազատ ստեղծագործող է: Լավագույն աշխատանքի համար ստացած 300 եվրո մրցանակը որոշել է ծախսել շրջագայության վրա: «Այս ձմեռ ես և ամուսինս որոշել ենք չմնալ Հայաստանում, որովհետեւ անցած տարի մի քիչ դժվար եղավ մեզ համար,- Թենին ծիծաղում է,- ուզում ենք գնալ արեւելք՝ Թայլանդ, Կամբոջա հեծանվային ճամփորդության: Գումարը այդ նպատակին եմ հատկացնելու»:
Սարգիս Հովհաննիսյան
Գյումրեցի արտիստ, գրաֆիկ-դիզայներ, 33-ամյա Սարգիս Հովհաննիսյանի ցուցահանդեսին ներկայացրած 4 աշխատանքները համագործակցության արդյունք են ոչ պրոֆեսիոնալների հետ: «Գաղափարի փնտրտուքների մեջ էի, երբ ինձ գրեց լրագրող Զարուհի Մեջլումյանը՝ ինքը դիզայներ էր փնտրում: Խոսեցինք, նա ինձ ուղարկեց Մհեր Ենոքյանի մասին իր գրած հոդվածները ու դա ինձ հետաքրքրեց: Ես շատ քիչ էի ինֆորմացված բանտային թեմաներից, քիչ եմ կարդացել, բայց հետաքրքրեց ու սկսեցի ուսումնասիրել Զարուհու ուղարկած հոդվածները: Այդպես ծնվեցին պոստերները՝ քիչ միջոցներով շատ ասելիք տարբերակով: Երեք պոստեր արվել է Զարուհու առաջարկած գաղափարների հիման վրա, մեկ գաղափար էլ առաջարկել է 22-րդ տարին բանտում գտնվող, ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանը»,- կատարած աշխատանքներն է ներկայացնում գրաֆիկ-դիզայներ Սարգիս Հովհաննիսյանն, ով պոստերների պատրաստման 10 տարվա փորձ ունի եւ առաջին անգամ չէ, որ մասնակցում է ցուցահանդեսների:
«(Հակա)Կոռուպցիայի արվեստը» պոստերների ցուցահանդեսը Երեւանի սահմաններով չի սահմանափակվի: Սպասվում է ցուցադրություն նաեւ Գյումրիում եւ մարզային այլ քաղաքներում:

Art of (anti) Corruption Poster Exhibition in Yerevan: “Corruption is not Genetic”
Posters are one of the most influential and powerful visual means to express social issues. The dreamers, the oppressed, and those looking for change- they all present their struggle for peace, social justice and political reforms via posters. This art allows artists to express the spirit of the time and demands of society by raising awareness of the problem.
The Art of (anti) Corruption Poster Exhibition, initiated by Impact Hub Yerevan in partnership with the European Union Delegation in Armenia, opened at AGBU exhibition hall on October 20. The exhibition is part of a campaign that seeks to empower artists to raise awareness, educate and shine a creative light on the complicated effects of corruption on Armenian society and beyond.
The exhibition curator and participant Samvel Saghatelyan says that poster art is one of the most effective ways to present such problems. During the Soviet era, posters were very popular and were constantly used to influence people through visual images.
Samvel Saghatelyan doesn’t recall such an extensive exhibition of posters during 25 years of independence. As to the form and theme, this is the first ever exhibition in Armenia of its kind.
Several months ago, a competition was announced specially for the exhibition. 75 artists from Armenia and around the world (Yerevan, Gyumri, New York, Belgium, San Salvador, etc.) participated in the competition, 35 artists with their 64 works have been selected to enter the final competition and exhibition. The authors of the four best works got awards on the day of the opening.
"The competition was open to professionals and amateurs. There was also an opportunity to form teams, if there was an interesting idea. As a result, we have a teamwork, where the professional artist-designer has implemented the idea of non-professionals, "says Samvel Saghatelyan, “14-year-old participant presented a very interesting job. We could not refuse her application only because she wasn’t professional. We took into account the message, which was a good one: corruption takes away our dreams. We also had a participant who was handicapped and created his artwork with the help of his leg and a computer mouse. "
Samvel Saghatelyan
Out of the three posters of 38-year-old Iranian-Armenian Tenny Adamian, "Do not Feed Corruption" has been awarded a prize for the best work and an original message.
Tenny Adamian
"I have introduced corruption through a person who loves to eat the favorite dish of the nation - meat barbeque with layers of fat. The hats replace meat, representing the corrupted parts of Armenia, and the banknotes replace fat, "explains Tenny Adamian. " I show the possibility of choice through my posters, noting that by choosing right, we can achieve full freedom. "
Tenny Adamian is a graphic designer and an artist by profession. In 2003, she moved to Yerevan to study. She’s a freelancer. She decided to spend the prize - 300 euro - on a tour. "This winter, me and my husband have decided not to stay in Armenia. We’ll go to east - Thailand, Cambodia - on a cycling tour. I will allocate the money for that purpose. "
Sargis Hovhannisyan
33-year-old Sargis Hovhannisyan, an artist and graphic designer from Gyumri, presented four works at the exhibition, that are the result of collaborating with non-professionals. "I was looking for ideas when journalist Zaruhi Mejlumyan wrote, saying she was looking for a designer. She sent me her articles about Mher Yenokyan, serving a life sentence in prison.
I knew very little about prison, I hadn’t read much, but I got interested and began to study the articles sent by Zaruhi. That's how the posters were created. Three posters were made based on the ideas proposed by Zaruhi and the fourth idea was proposed by Mher Yenokyan,” says Sargis, who has 10 years of poster making experience.
The Art of (anti) Corruption Poster Exhibition will be presented not only in Yerevan, but also in Gyumri and other cities in the provinces.