Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Չինաստանի դեսպանին և «Սինոհիդրո» ընկերության փոխնախագահին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին և հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցապատման ծրագրում ներգրավված «Սինոհիդրո» ընկերության փոխնախագահ Քսիոն Լիքսինին:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է չինական կապիտալի՝ հայաստանյան շուկա ներգրավմամբ: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրներն ունեն փոխշահավետ համագործակցության մեծ ներուժ, հաշվի առնելով նաև բիզնեսի համար մեր երկրի հնարավորությունները՝ ԵԱՏՄ, եվրոպական և իրանական շուկաներ դուրս գալու հանգամանքը:
Իր հերթին, դեսպան Թիան Էրլունը նշել է, որ Չինաստանը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ կապերի ամրապնդումը և ընդգծել, որ այսօր կան լայն հնարավորություններ՝ երկուտեք հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն ծրագրեր ֆինանսավորելու համար:
Անդրադառնալով հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի՝ Թալին-Լանջիկ հատվածում շինաշխատանքների ընթացքին, որոնք իրականացնում է «Սինոհիդրո» ընկերությունը, Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է որակյալ աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությունը և պահանջել իրականացնել անհրաժեշտ քայլեր՝ առաջացած բոլոր խնդիրները վերացնելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև նոր «Մետաքսի ճանապարհ» ծրագրին Հայաստանի հնարավոր ներագրվմանն ու հայ-չինական հարաբերություններին առնչվող այլ հարցեր:

Карен Карапетян принял посла Китая и вице-президента компании «Синогидро»
Премьер-министр Карен Карапетян принял Чрезвычайного и полномочного посла Китая в Армении Тяня Эрлуна и вице-президента вовлеченной в строительство автомагистрали «Север-Юг» компании «Синогидро» Ксиона Ликсина.
Карен Карапетян отметил важность постоянного развития и укрепления армяно-китайских экономических отношений и подчеркнул, что Правительство РА заинтересовано в привлечении китайского капитала на армянский рынок. Премьер-министр выразил уверенность, что две страны имеют большой потенциал взаимовыгодного сотрудничества, учитывая также возможности нашей страны для бизнеса: ЕАЭС, наличие выхода на европейский и иранский рынки.
В свою очередь, посол Тянь Эрлун отметил, что Китай также придает важное значение укреплению взаимовыгодных связей с Арменией и подчеркнул, что сегодня есть широкие возможности для финансирования важнейших программ, представляющих взаимный интерес.
Коснувшись хода строительных работ на участке Талин-Ланджик автомагистрали «Север-Юг», которые осуществляет компания «Синогидро», Карен Карапетян подчеркнул необходимость качественного выполнения работ и потребовал предпринять необходимые шаги для устранения всех возникших проблем.
На встрече были также обсуждены вопросы возможного вовлечения Армении в программу «Новый Шелковый путь» и другие вопросы, касающиеся армяно-китайских отношений.