Մասնավո՞ր, թե՞ հանրային գործարքի թակարդում
Այս տարվա օգոստոսի 2-ին կայացած հանրահավաքում ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, անդրադառնալով իշխանությունների հետ գործարքի մեջ մտնելու հետ կապված` իրենց հասցեին հնչող քննադատություններին, ասաց, թե իրենց գործարքի մեջ մեղադրողները զլանում են նշել, թե իշխանության բազմաթիվ զիջումների դիմաց ի՞նչ է, վերջիվերջո, զիջել Հայ ազգային կոնգրեսը, եւ որ դա կատարյալ խեղկատակություն է, որովհետեւ գործարքը չի կարող միակողմանի լինել:
Արդեն տարեվերջին վիքիլիքսյան բացահայտված գաղտնի փաստաթղթերից հայտնի դարձավ, որ դեռ 2008 թ. ՀԱԿ առաջնորդն իր հիմնական, վստահելի «բանագնացի»` Դավիթ Շահնազարյանի եւ ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգտոնի միջոցով նախագահ ՍերԺ Սարգսյանին առաջարկել էր ընդդիմադիր 75 քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու դիմաց հրաժարվել փողոցային պայքարից, այսինքն` հեղափոխական տրամադրություններ հրահրելուց: Այս բացահայտումը վերջապես լույս սփռեց տերպետրոսյանական հարցադրման պատասխանի վրա, որովհետեւ ակնհայտ դարձրեց, թե իշխանության բազմաթիվ զիջումների դիմաց ինչ է զիջել Հայ ազգային կոնգրեսը:
2008 թ. հոկտեմբերի 17-ի հանրահավաքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը երկարաշունչ վերլուծությամբ, պատճառաբանելով հայ-թուրքական եւ հատկապես ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացներում ստեղծված աննախադեպ իրավիճակը` հայտարարեց զանգվածային միջոցառումները ժամանակավորապես դադարեցնելու իրենց որոշման մասին: Դա պատճառաբանվեց հետեւյալ կերպ. «Անկեղծորեն կողմ լինելով թե ղարաբաղյան հակամարտության, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորմանը` մենք չենք ուզում Հայաստանի իշխանություններին խանգարել` լուծելու այդ խնդիրները: Դադարեցնելով մեր ակտիվությունը` մենք ընդամենը նպատակ ենք հետապնդում նրանց զերծ պահել արտաքին ճնշումներից ու անհարկի զիջումներից: Կան նաեւ այդ քայլին դիմելու որոշ տակտիկական նկատառումներ, սակայն ես առայժմ հարկ չեմ համարում բացահայտել դրանք, քանի որ, ինչպես առիթ ունեցել եմ նշելու, եթե տակտիկան բացահայտվում է, այն դադարում է տակտիկա լինելուց»:
Դժվար է ասել` ի՞նչ տակտիկական նկատառումների մասին էր այն ժամանակ խոսում Տեր-Պետրոսյանը, եւ արդյո՞ք դրանք վերաբերում են «Վիքիլիքսի» բացահայտած գաղտնի առաջարկություններին: Սակայն փաստն այն է, որ զանգվածային միջոցառումների ժամանակավոր դադարեցման մասին որոշումը տեղավորվում է արված առաջարկությունների տրամաբանության շրջանակում:
Ամենայն հավանականությամբ, այս քայլով ՀԱԿ-ն ու Տեր-Պետրոսյանը փորձել են իշխանությանը տեսանելի դարձնել իրենց իրական տրամադրվածության լրջությունը: Վերցված այս դադարից հետո էլ իրականում սկսվեց ՀԱԿ ձերբակալված ակտիվիստների աստիճանաբար ազատ արձակման գործընթացը, որն իր տրամաբանական հանգուցալուծմանը հասավ 2011-ի գարնանը, երբ ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունը սկսելուց առաջ ազատ արձակվեցին վերջին քաղբանտարկյալներն ու «Ազատության» հրապարակը կրկին տրամադրվեց Կոնգրեսին` հանրահավաքներն անտեղ կազմակերպելու համար:
Իրադարձությունների այս շղթան դիտարկելիս ակնհայտ է դառնում, որ կողմերը երբեք չեն խախտել ուղղակի թե անուղղակի ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Չնայած ՀԱԿ-ը չդադարեցրեց հանրահավաքային գործունեությունը, սակայն իր յուրաքանչյուր հաջորդ հանրահավաքի միջոցով ավելի ու ավելի էր թուլացնում լարվածությունը, լիցքաթափում իրավիճակը` շրջանառության մեջ դնելով «ոչ հեղափոխություններին» կարգախոսը եւ համոզելով, որ ըմբշամարտից շախմատի մարտավարությանն անցնելն ավելի ճիշտ է: Եթե նկատի ունենանք, որ պայքարի անցած 3-3.5 տարիներին ՀԱԿ-ի ամենամեծ ձեռքբերումը եղել է բացառապես հենց իր ակտիվիստների ազատ արձակումը իշխանությունների կողմից, ապա կարելի է համարել, որ Կոնգրեսի ու անձամբ Տեր-Պետրոսյանի համար դա է եղել դրված առավելագույն նպատակը: Նրանք, այսպիսով, մաքրել են իրենց բոլոր հաշիվները շարքերի եւ այն անձանց հետ, ովքեր անմնացորդ նվիրումով ծառայելով ընդդիմության նպատակներին ու հավատալով դրանց` տեւական ժամանակով ազատազրկմամբ ու այդ ընթացքում կորցրած առողջությամբ հատուցեցին դրա համար:
Կոնգրեսն, իհարկե, երբեք օրակարգից չի հանել քաղբանտարկյալներին ազատելու խնդիրը: Այն մշտապես եղել է առաջնային: Սակայն հրապարակայնորեն այն երբեք ավելի կարեւոր չի համարվել, քան իշխանափոխությունը: Այս իմաստով դեռ 2008-ին իշխանություններին արված առաջարկությունը, որը փաստացի նշանակում էր հենց իշխանափոխության գաղափարից աստիճանաբար հրաժարվելու դիմաց յուրայինների ազատությունը ստանալ, արվել է բոլոր այն քաղաքացիների թիկունքում, ովքեր հավատացել են գոնե իրենց նկատմամբ Կոնգրեսի անկեղծությանը:
Գործարքն ինքնին մերժելի երեւույթ չէ, հատկապես` քաղաքականության, առավելեւս` «real politics»-ի տեսանկյունից: Բայց տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե ինչ-որ կոնկրետ քաղաքական ուժի, այլ համաժողովրդական շարժման մասին է: Եվ եթե իսկապես Կոնգրեսն առաջնորդվում էր որոշումները հրապարակայնորեն, հանրահավաքների մասնակիցների միջոցով կայացնելու սկզբունքով, բոլորի պատասխանատվության հիման վրա, ապա ժողովրդի անունից հանդես գալու իրավունքը վերցրած Հայ ազգային կորգրեսը եւ մասնավորապես Տեր-Պետրոսյանը պետք է գործարքի առաջարկությունը եւս հրապարակային անեին:
Չի բացառվում, իհարկե, որ հանրությունը դեմ արտահայտվեր: Սակայն տերպետրոսյանական հռետորաբանությունն, անկասկած, ի վիճակի կլիներ փոխելու հասարակական տրամադրությունները այնպես, ինչպես դա տեղի ունեցավ 2011-ի կեսերին, երբ Տեր-Պետրոսյանը կարողացավ «հիմա, հիմա» պահանջող բողոքական հանրությանը համոզել, որ ստեղծված իրավիճակում լավագույն տարբերակն իշխանության հետ երկխոսություն սկսելն է: Երբ գործարքը տեղի է ունենում առանց հրապարակայնության գործոնի, խոսքը կամ սեպարատ բանակցությունների, կամ առավելագույնը երկու սուբյեկտների, տվյալ դեպքում` իշխանության եւ Կոնգրեսի տերպետրոսյանական վերնախավի միջեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման եւ նրանց մասնավոր շահերից բխող պայմանավորվածությունների ձեռքբերման մասին է: Իսկ դրանց հետ հանրությունն ուղղակի կապ ունենալ չի կարող եւ առավելագույն կարգավիճակը, որ կարող է ունենալ նման բանակցություններում, սովորական աքցանի կամ ցատկահարթակի, այսինքն` գործիքի դերն է:

В ловушке частной или общественной сделки?
На митинге 23 августа этого года лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян, касаясь высказанной в их адрес критики в связи с заключенной с властями сделкой, сказал, что те, кто обвиняет АНК в сделке, не говорят о том, что в конце концов уступил конгресс в ответ на многочисленные уступки властей. Тер-Петросян также отметил, что сделка не может односторонней.
А в конце года из рассекреченных документов Викиликса стало известно, что еще в 2008 г. лидер АНК посредством своего основного и пользующегося полным доверием “посланника” Давида Шахназаряна и вице-посла США Джозефа Пеннингтона предложил президенту Сержу Саргсяну против освобождения 75 оппозиционеров-политзаключенных отказаться от уличной борьбы, то есть от провоцирования революционных настроений. Это разоблачение наконец-то пролило свет на то, что уступил Армянский национальный конгресс в ответ на многочисленные уступки властей.
В своей пространной речи на митинге 17 октября 2008 г. Левон Тер-Петросян, анализируя беспрецедентную ситуацию в сфере урегулирования армяно-турецких отношений и в частности карабахского конфликта, заявил о принятом ими решении временно прекратить массовые мероприятия. Это решение было мотивировано следующим образом: “Искренно поддерживая скорейшее урегулирование как карабахского конфликта, так и армяно-турецких отношений, мы не хотим мешать властям Армении решать эти вопросы. Прекращая нашу активность, мы всего лишь преследуем цель оградить их от внешнего давления и нежелательных уступок. Этот шаг объясняется также некоторыми тактическими соображениями, однако сейчас я не считаю нужным говорить о них, поскольку, как я уже имел повод отметить, если тактика раскрывается, она перестает быть тактикой”.
Трудно сказать, о каких тактических соображениях говорил тогда Тер-Петросян и касались ли они рассекреченных Викиликсом тайных предложений. Однако факт, что решение о временном прекращении массовых мероприятий укладывается в логику выдвинутых предложений.
Этим шагом АНК и Тер-Петросян, по всей вероятности, пытались донести до властей всю серьезность их реальных настроений. Именно после этой передышки и начался процесс постепенного освобождения арестованных активистов АНК, который достиг своего логического завершения весной 2011 г., когда до начала диалога АНК-власти были освобождены последние политзаключенные, а площадь Свободы вновь была предоставлена конгрессу для организации митингов.
При изучении этой цепи событий становится очевидно, что стороны никогда не нарушали прямых или косвенных договоренностей. И хотя АНК не прекратил митинговую деятельность, однако с каждым последующим митингом он все больше и больше ослаблял напряженность, разряжал ситуацию, введя в обращение лозунг “Нет революциям!” и убедив общественность в том, что тактика перехода от самбо к шахматам является правильной. Если учесть, что за прошедшие 3-3,5 года борьбы самым большим достижением АНК явилось освобождение его активистов, то можно считать, что именно это было главной целью конгресса и лично Тер-Петросяна. Тем самым они рассчитались с теми деятелями, которые, беззаветно служа целям оппозиции, заплатили за это длительным лишением свободы и потерянным здоровьем.
Вопрос освобождения политзаключенных, конечно, никогда не сходил с повестки АНК и имел для него первоочередное значение. Однако этому вопрос никогда публично не придавалось более важное значение, чем смене власти. В этом смысле предложение, сделанное властям еще в 2008 г. и фактически означавшее освобождение оппозиционеров в обмен на постепенный отказ от идеи революции, выдвигалось за спиной тех граждан, которые верили как минимум в искренное отношение к ним конгресса.
Сама по себе сделка не является негативным явлением, особенно в политике и особенно с точки зрения “real politics”. Однако в данном случае речь идет не о какой-то конкретной политической силе, а об общенародном движении. И если конгресс действительно руководствовался принципом принятия решений посредством участников митингов, публично, на основе общей ответственности, то и предложение о сделке Армянский национальный конгресс и в частности Тер-Петросян, получившие право выступать от имени всего народа, тоже должны были сделать публично.
Конечно, не исключено, что общественность высказалась бы против. Но тер-петросяновская риторика, несомненно, смогла бы изменить общественные настроения так, как это произошло в середине 2011 г., когда Тер-Петросяну удалось убедить выдвинувшую лозунг “Сейчас! Сейчас!” протестную общественность в том, что лучшим выходом из сложившейся ситуации является начало диалога с властями. Когда сделка заключается без фактора публичности, то речь идет либо о сепаратных переговорах, либо об обсуждении представляющих взаимный интерес вопросов двумя субъектами, в данном случае властями и тер-петросяновской элитой конгресса, и достижении договоренностей, вытекающих из их частных интересов. Между тем общественность не может иметь прямого отношения к этим обсуждениям, и ее максимальный статус сводится обычно к клещам или трамплину, то есть к роли инструмента.