Սահմանամերձ դպրոցների աշակերտների դասագրքերի և ուսանողների վարձավճարը մասնակի կփոխհատուցվի
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց իր պահուստային ֆոնդից 103 մլն դրամ հատկացնել կրթության և գիտության նախարարությանը։ Այդ գումարից 26,5 մլն դրամը կուղղվի սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների 5-12-րդ դասարանների աշակերտների դասագրքերի վարձավճարների փոխհատուցմանը, իսկ 76 մլն դրամը՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորող, սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների ուսանողների ուսման վարձավճարների մասնակի փոխհատուցմանը։
5-12-րդ դասարանների աշակերտների դասագրքերի վարձավճարների փոխհատուցման գումար կստանան Արարատի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի, Տավուշի մարզի դպրոցները։
Ինչպես նշվում է կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի ներկայացրած որոշման նախագծում՝ այս ծրագրերի իրականացման արդյունքում այդ համայնքների բնակիչների սոցիալական վիճակը կբարելավվի, բնակավայրերից սոցիալական պայմաններից դրդված արտագաղթը կնվազի։

Предусмотрена частичная компенсация стоимости учебников для школьников и платы за обучение студентов из приграничных общин
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение выделить Министерству образования и науки 103 млн драмов из своего резервноого фонда. 26,5 млн будут направлены на компенсацию стоимости учебников для учащихся 5-12 классов из приграничных общин, а 76 млн – на частичную компенсацию платы за обучение студентов из этих же общин.
Частичная компенсация стоимости учебников предусмотрена для учеников 5-12 классов школ в приграничных общинах Араратской, Гегаркуникской, Вайоцдзорской, Тавушской областей.
Как отмечено в проекте решения министра образования и науки Левона Мкртчяна, в результате осуществления этих программ будет улучшено социальное положение жителей указанных регионов.