Վերակառուցվող 4 ջրամբարներից 2-ը ֆինանսավորում չունեն, իսկ մեկի վարկավորումից Կառավարությունն է հրաժարվել
Հայաստանում այս պահին առաջնահերթ է համարվում 4 ջրամբարների վերակառուցումը՝ Վեդի, Սելավ Մաստարա, Եղվարդ եւ Կապս: Դրանցից 3-ը՝ Վեդիի, Եղվարդի եւ Կապսի ջրամբարները, նախագծվել կամ մասնակի կառուցվել են դեռեւս Խորհրդային միության շրջանում: Սելավ Մաստարա ջրամբարի կառուցումը նախաձեռնվել է 2013 թ.-ին: Նշված 4 ջրամբարների շինարարությունը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2021-22 թթ.-ին: Սակայն, Սելավ Մաստարայի եւ Եղվարդի ջրամբարները դեռեւս վարկային ֆինանսավորում չունեն, իսկ Կապսի ջրամբարի 2-րդ փուլի ֆինանսավորման հարցը դեռեւս անորոշ է: Առաջինը 2021թ. հունիսին շահագործման կհանձնվի Վեդիի ջրամբարը, որը Հայաստանի անկախության շրջանում կառուցված առաջին ջրամբարը կլինի:
Վեդու ջրամբարի եւ ոռոգման համակարգի կառուցման ծրագիր
Վեդիի ջրամբարը կառուցվում է Արարատի մարզում՝ Վեդի գետի աջափնյա Կոտուց սելավատարի վրա: Ջրամբարը նախագծվել է 1991 թ.-ին՝ Արարատյան հարթավայրի 4000 հա հողակտորները ոռոգելու համար, որոնցից 2800 հա տարածքում մեխանիկական ոռոգումը պետք է փոխարինվեր ինքնահոս ոռոգման եղանակի՝ տարեկան խնայելով շուրջ 12 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա: «Ջրային տնտեսության ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տեղեկանքի համաձայն՝ ներկայումս այն կոռոգի 6000 հա հողատարածք, որից 2900 հա-ի մեխանիկական ոռոգումը կփոխարինվի ինքնահոսով: Էլեկտրաէներգիայի տարեկան տնտեսումը կկազմի 19 մլն կվտ/ժամ, Սեւանա լճից ոռոգման նպատակով ջրապահանջարկը կնվազի շուրջ 18 մլն մ3-ով, 20-25%-ով կկրճատվի համակարգում առկա ոռոգման ջրի կորուստը եւ այլն:
Վեդիի ջրամբարից դեպի ոռոգման ցանցի ջրթափ ավազաններ ջուրը կտեղափոխվի 37 կմ երկարությամբ ոռոգման համակարգի խողովակաշարի միջոցով: 2017 թ.-ի ընթացքում նախատեսվում է ավարտել խողովակաշարի ավելի քան 28 կմ երկարությամբ հատվածը:
Վեդիի ջրամբարի թասի մակերեսը կզբաղեցնի 120 հեկտար: Այս ջրամբարի կառուցումով Արտաշատի մայր ջրանցքից իրականացվող ջրառը կնվազի ավելի քան 11 մլն մ3-ով: Ջրամբարի ընդհանուր ծավալը կազմելու է 29,4 մլն խմ, իսկ ջրատվությունը՝ 32,3 մլն խմ: Ջրամբարը կլցվի Վեդի եւ Խոսրով գետերի հեղեղային (ազատ) հոսքերով՝ ոռոգման շրջանից դուրս: Ջրամբարի համար նախատեսվում է կառուցել երկու պատվար: Ջրամբարի եւ ոռոգման համակարգի կառուցման 90 մլն եվրո արժողությամբ ծրագիրն իրականացվում է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության վարկային միջոցներով եւ պետական բյուջեից հատկացված 15 մլն եվրո համաֆինանսավորումով:
Սելավ Մաստարայի ջրամբար
Սելավ Մաստարա ջրամբարի կառուցման նախնական գնահատված արժեքը կազմում է 31.5 մլն ԱՄՆ դոլար: 2015 թ.-ին Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների ինստիտուցիոնալ զարգացման ծրագրերի հավատարմագրային հիմնադրամը տրամադրեց 670 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ, որով ներկայումս ջրամբարի տեխնիկա-տնտեսական ուսումնասիրությունն է իրականացվում:
«Ջրային տնտեսության ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ-ի տնօրեն Ֆելիքս Մելիքյանի խոսքով՝ Վեդիի եւ Եղվարդի ջրամբարները շահագործելուց հետո Սեւանից մոտ 70 մլն խմ պակաս ջուր կվերցվի ոռոգման համար:
Նշենք, որ այս տարի Սեւանա լճից սահմանված էր վերցնել 270 մլն խմ ջուր, սակայն ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ վերցվել է մոտ 403 մլն խմ ջուր:
Սելավ Մաստարա ջրամբարը նախատեսվում է կառուցել 10.2 մլն մ3 ընդհանուր ծավալով, օգտակար ծավալը՝ 8.2 մլն մ3, իսկ պատվարի բարձրությունը՝ 30 մ: Այն կապահովվի 3794 հա ոռոգվող հողատարածքների ջրապահովման մակարդակը, մեխանիկական ոռոգումը կփոխարինվի ինքնահոս ոռոգումով, որի արդյունքում տարեկան կտնտեսվի 2.1 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա, լրացուցիչ կոռոգվի 590 հա ներկայումս չմշակվող հողատարածք՝ ընդհանուր 4384 հա հողատարածք:
Կապսի ջրամբարի կառուցման երկրորդ փուլը կասկածի տակ է
2016 թ. մարտից իրականացվում է Կապսի ջրամբարի եւ ինքնահոս ոռոգման համակարգի կառուցման ծրագիրը: Կապսի կիսակառույց ջրամբարը գտնվում է Շիրակի մարզում՝ Գյումրի քաղաքից դեպի հյուսիս, 22 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ախուրյանի գետահովտում: Ջրամբարի շինարարական աշխատանքները դադարեցվել են 1994 թ.-ին, այն ժամանակ իրականացվել է միայն 20 մ բարձրությամբ պատվարի լիցք: Ջրամբարի վերակառուցման աշխատանքները սկսվել են 2015 թ.-ին, այն նախատեսվում է իրականացնել 2 փուլով: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 60 մլն եվրո, որից 50 մլն եվրոն Գերմանիայի վերակառուցման ու զարգացման բանկի (KFW) տրամադրած վարկն է, իսկ 10 մլն եվրոն՝ Հայաստանի պետբյուջեից արված համաֆինանսավորումը:
Առաջին փուլով, որն անվանվել է «Ջրային ռեսուրսների համատեղված կառավարում Ախուրյան գետ, Փուլ 1, Կապսի ջրամբարի եւ ինքնահոս համակարգի կառուցում», նախատեսվում է ջրամբարի ծավալը հասցնել 25 մլն խմ-ի, որի համար կառուցվելու է 55 մ բարձրությամբ պատվար, օժանդակ հիդրոտեխնիկական կառուցվածքներ,Կապսից 20 կմ հեռավորությամբ գտնվող Արփի լիճ ջրամբարի փականային հանգույցի վերակառուցում, ջրաչափական կայանների վերազինում (SCADA համակարգ), լրացուցիչ կայանների կառուցում եւ միացում տվյալների կենտրոնացված բազային: 1-ին փուլով նախատեսվում է ոռոգելի դարձնել 12325 հա հողատարածք, ինքնահոս ոռոգման համակարգի անցնելով տարեկան խնայելով 1·3 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա:
Ծրագրի 2-րդ փուլով, որն անվանել են «ՋՌՀԿ/Ախուրյան գետ Փուլ 2» վարկային համաձայնագիր, նախատեսվում է Կումայրի ոռոգման թունելի, ջրի փոխադրման ինքնահոս խողովակաշարի եւ շուրջ 750 հա ոռոգելի տարածքներում ոռոգման ցանցի կառուցում:
Երկրորդ փուլի նախագծման աշխատանքները նախատեսվում էր սկսել 2018 թ. հունիսին եւ ավարտել 2019 թ. ապրիլին: Շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախատեսված էր 2019 թ. սեպտեմբերին՝ 2 տարի տեւողությամբ, մինչեւ 2021 թվականը: Երկրորդ փուլի վարկային համաձայնագրի համաձայն՝ 18.5 մլն եվրո արժողությամբ վարկային պահանջը նախատեսվում է վավերացնել մինչեւ 2017 թ. տարեվերջ:
Սակայն, ինչպես տեղեկանում ենք էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախարար Աշոտ Մանուկյանը հրաժարվել է վարկից: Հոկտեմբերի 17-ին նախարարն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Մաթիաս Քիսլերի գլխավորած պատվիրակությանը, որի ժամանակ անդրադարձել է Կապսի ջրամբարի կառուցման ծրագրերին: «Ընդգծելով դրանց նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության համար՝ նախարարը ներկայացրել է ծրագրերի հետ կապված կառավարության մտադրությունները։ Պետական պարտքի վրա ճնշումը թուլացնելու համար կառավարությունը նպատակ ունի ինքնածախսածածկում ապահովող մի շարք վարկային ծրագրեր իրականանացնել պետություն-մասնավոր համագործակցության ճանապարհով»,- նշել է Աշոտ Մանուկյանը։
Եղվարդի ջրամբարի կառուցումը դեռեւս իրատեսական չէ
Եղվարդի անավարտ ջրամբարը, որը գտնվում է Կոտայքի մարզում, նախագծվել եւ սկսվել է կառուցվել 1984 թ·-ին, սակայն շինարարական աշխատանքները մոտ 40%-ով իրականացնելուց հետո ընդհատվել է: Այն հանրապետության ամենախոշոր կիսակառույց ջրամբարն է՝ 228 մլն մ3 ընդհանուր ծավալով եւ 2 պատվարով, նախատեսված է 30,5 հազ. հա հողատարածք ոռոգելու համար:
Եղվարդի անավարտ ջրամբարի վերակառուցման ուսումնասիրություններն սկսվել են 2014 թ·-ի հունիսից: «Ճապոնական միջազգային համագործակցության գործակալությունը» (JICA) դրամաշնորհով Եղվարդի ոռոգման ծրագրի լայնածավալ կիրառելիության ուսումնասիրություն իրականացրեց եւ տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության նյութերը հանձնեց Կառավարությանը: Հաշվարկների համաձայն՝ ջրամբարի կառուցման համար 220 մլն դոլար վարկ է պահանջվում: Հայաստանի կառավարությունը դիմել էր Ճապոնիայի կառավարությանը ջրամբարի կառուցման համար արտոնյալ վարկ ստանալու խնդրանքով: Երկար տարիներ Կառավարությունում խոսվել է ջրամբարի կարեւորության եւ այն ավարտին հասցնելու մասին, սակայն ջրամբարի կառուցման հեռանկարը դեռեւս իրատեսական չէ:
Առաջարկվող ջրամբարի տարբերակը կունենա 90 մլն մ3 ընդհանուր ծավալ, իսկ պատվարների բարձրությունը կլինի 32 մ եւ 14 մ: Ջրամբարի վերակառուցումը թույլ կտա ապահովել շուրջ 12,2 հազ. հա հողատարածքների ոռոգում, մեխանիկական ոռոգումը կփոխարինվի ինքնահոս եղանակի՝ տարեկան խնայելով 28,6 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա: Սեւջուր գետի ջրային պաշարների կտրուկ նվազման հետեւանքով ներկայումս առաջարկվում է մշակվել ջրամբարի վերականգնման նոր տարբերակ, որի հիմնական ջրաղբյուրը կհանդիսանա Հրազդան գետը՝ գարնանային ամիսներին ապահովելով գետի հոսքը դեպի ջրամբար՝ Արզնի-Շամիրամ ջրանցքի միջոցով: Ջրամբարի շահագործումից հետո Սևանա լճից տարեկան 50 մլն խմ պակաս ջուր կվերցվի:

Из четырех строящихся в Армении водохранилищ два не имеют финансирования, а от кредитования третьего отказалось правительство
В настоящее время в Армении первоочередным считается строительство четырех водохранилищ – Вединского, Мастарского, Егвардского и Капского. Три водохранилища – в Веди, Егварде и Капсе – были спроектированы и частично построены в советское время. Мастарское водохранилище начало строиться в 2013 г. Строительство четырех указанных водохранилищ предусмотрено завершить в 2021-22 годах. Однако Мастарское и Егвардское пока не имеют кредитного финансирования, а вопрос финансирования 2-го этапа строительства Капского водохранилища пока остается под вопросом. Вединское водохранилище должно быть сдано в эксплуатацию в июне 2021 г. Что касается финансирования 2-го этапа Капского водохранилища, то этот вопрос пока не решен. В первую очередь в эксплуатацию в июне 2021 г. будет сдано Вединское водохранилище, которое станет первым за период независимости Армении.
Программа строительства Вединского водохранилища и оросительной системы
Вединское водохранилище строится в Араратской области, на правом берегу реки Веди. Водохранилище было спроектировано в 1991 г. с целью орошения 4000 гектаров Араратской долины. Согласно справке Офиса реализации программ водного хозяйства, водохранилище будет орошать 6000 га. Годовая экономия электроэнергии составит 19 млн кВт/ч, потребность забора воды из озера Севан в целях орошения сократится на 18 млн кубометров и т.д.
Площадь чаши Вединского водохранилища составит 120 гектаров, общий объем – более 11 млн кубометров. Планируется построить две дамбы. Программа строительства водохранилища и оросительной системы стоимостью 90 млн евро осуществляется на кредитные средства Французского Агентства Развития и при софинансировании из госбюджета в размере 15 млн евро.
Мастарское водохранилище
По предварительным данным строительство Мастарского водохранилища обойдется в 31,5 млн долларов США. В 2015 г. Фонд институционального развития стран Европы и Центральной Азии выделил грант в размере 670 тыс. долларов, за счет которого в настоящее время проводится технико-экономическое исследование водохранилища.
Директор Офиса реализации программ водного хозяйства Феликс Меликян отметил, что после сдачи в эксплуатацию Мастарского водохранилища из озера Севан в целях орошения будет забираться на 70 млн кубометров воды меньше.
Общий объем водохранилища составит 10,2 млн кубометров, высота дамбы – 30 м. Мастарское водохранилище обеспечит водой 3794 га орошаемых земель.
Второй этап строительства Капского водохранилища под вопросом
Программа строительства Капского водохранилища и самотечной оросительной системы осуществляется с марта 2016 г. Недостроенное водхранилище находится к северу от города Гюмри, в долине реки Ахурян. Строительные работы были прекращены в 1994 г., возобновились в 2015-ом. Строительство предусмотрено осуществить в два этапа. Общая стоимость программы 60 млн евро, 50 млн из которых составляет кредит Банка реконструкции и развития Германии, 10 млн – софинансирование из госбюджета Армении.
На первом этапе планируется довести объем водохранилища до 25 млн кубометров, для чего построена дамба высотой 55 м, вспомогательные гидротехнические сооружения и т.д. Также предусмотрено довести площадь орошаемых земель до 12.325 га.
На втором этапе программы предусматривается строительство Кумайринского оросительного тоннеля, трубопровода самотечной переброски воды и оросительной сети на орошаемой площади 750 га.
На втором этапе проектные работы планировалось начать в июне 2018 и завершить в апреле 2019-го года. Строительные работы должны были начаться в сентябре 2019 г. и длиться до 2021 г.
В соответствии с кредитным соглашением второго этапа, кредитное требование стоимостью 18,5 млн евро предусматривалось ратифицировать до конца 2017 г., однако министр Ашот Манукян отказался от кредита. 17 октября министр принял делегацию во главе с послом Федеративной Республики Германия в Армении Матиасом Кислером. В ходе встречи стороны коснулись программ строительства Капского водохранилища. Подчеркнув значение этих проектов, министр рассказал о намерениях правительства.Последнее с целью ослабления давления на госдолг решило осуществить ряд кредитных программ путем сотрудничества государства и частного сектора.
Строительство Егвардского водохранилища пока нереально
Недостроенное Егвардское водохранилище, которое находится в Котайкской области, было спроектировано в 1984 г. Тогда же началось строительство. Однако после осуществления 40% работ строительство было прекращено. Это самое крупное в стране недостроенное водохранилище, общий объем которого составляет 228 млн кубометров. Оно предназначено для орошения 30,5 тыс. гектаров.
С июня 2014 г. начали изучаться возможности продолжения строительства Егвардского водохранилища. Благодаря гранту Японского агентства международного сотрудничества (JICA) было проведено технико-экономическое исследование. Согласно расчетам, для строительства водохранилища требуется кредит в размере 220 млн долларов. С просьбой о предоставлении льготного кредита правительство Армении обратилось к правительству Японии. О необходимости завершения строительства Егвардского водохранилища правительство говорит давно, однако такая перспектива пока нереальна.
Общий объем предлагаемого варианта водохранилища составляет 90 млн кубометров, высота дамб – 32 м и 14 м. Завершение строительства водохранилища позволит орошать земли площадью 12,2 тыс. га. После того, как водохранилище будет сдано в эксплуатацию, ежегодный забор воды из озера Севан сократится на 50 млн кубометров.