Նախատեսվում է 2018-ի բյուջեով լրատվամիջոցների համար խորհրդարանում ժամանակակից մեդիա միջավայր ստեղծել
Ազգային ժողովի պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում շարունակվում են «2018 թվականի պետական բյուջեի» նախագծի մասին քննարկումները։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանից հետաքրքրվեց նախագահական նստավայրի աշխատակիցների ճակատագրով։ Գևորգյանը պատասխանեց՝ 120-130-ով պիտի նվազի նախագահի աշխատակազմը, քանի որ, ըստ փոփոխված Սահմանադրության, նախագահականի աշխատակիցների թիվն առավելագույնը 200 պետք է լինի, Գևորգյանը, սակայն չբացառեց, որ այն նվազի մինչև 180: Արմեն Գևորգյանի խոսքով՝ աշխատակիցների մի մասը ուղարկվում է կադրերի ռեզերվ, մի մասը՝ թոշակի է անցել, իրենք էլ փորձում են որակյալ մասնագետներին աջակցել այլ աշխատանքի անցնելու համար։
Խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանը, ներկայացնելով խորհրդարանին հատկացվող բյուջետային միջոցները, ասաց, որ նոր նախագծով նախատեսվում է առավել հարմարավետ պայմաններ ստեղծել լրատվամիջոցների աշխատակիցների համար։ «Կստեղծվեն լրատվամիջոցների համար նոր միջավայրեր, որոնք կնպաստեն աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը», - ասաց նա։
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, նախկին լրագրող Մարգարիտ Եսայանը խնդրեց հստակեցնել, թե այդ պայմաններն ինչ են իրենցից ենթադրում։
Սաղաթելյանի խոսքով՝ նախատեսում է լրագրողների համար երկու լրացուցիչ միջավայր ստեղծել։
«Ազգային Ժողովում կհատկացվեն առանձին տարածքներ՝ ժամանակակից տեխնիկայով, օդորակիչներով հագեցած, այնտեղ կլինեն համակարգիչներ, նորմալ համացանց և պատշաճ աշխատանքային պայմաններ։ Այսինքն՝ ժամանակակից մեդիա միջավայր»,- ասաց Սաղաթելյանը։ Վերջինիս խոսքով՝ խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողը կարող է ցանկացած պահի գտնվել այդ տարածքում և աշխատել՝ հետևելով հանձնաժողովի, նիստի աշխատանքներին և այլն։
«Եւ ոչ թե միջանցքում ընկճված նստեն»,- ասաց նա։
Մարգարիտ Եսայանն արձագանքեց, որ, իր կարծիքով, նման մեկնաբանությունից հետո այլևս ոչ մի լրագրող միջանցքում ընկճված չի նստի։
Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Թովմասյանն էլ զարմանքով արձագանքեց․ «Որտե՞ղ եք էդքան ընկճված լրագրող տեսել, ոչ միայն այս շենքում, այլ ընդհանրապես»։

Бюджетом 2018 г. предусматривается создать в парламенте современную медиасреду для СМИ
На совместном заседании профильных парламентских комиссий продолжается обсуждение проекта закона РА “Госбюджет 2018 года”.
Депутат фракции “Выход” Эдмон Марукян поинтересовался у руководителя аппарата президента РА Армена Геворкяна о судьбе сотрудников резиденции главы государства. Геворкян сообщил, что в аппарате президента РА будут сокращены до 130 человек, поскольку, согласно реформированной Констиутции, число сотрудников президентского аппарата не должно превышать 200 человек. При этом А.Геворкян не исключил, что это число может сократиться до 180. Часть сотрудников будет отправлена в резерв кадров, часть – на пенсию, а наиболее профессиональным сотрудникам помогут перейти на другую работу.
Руководитель аппарата парламента Ара Сагателян, представляя выделяемые законодательному органу бюджетные средства, сказал, что новым проектом предусмотрено создать максимально удобные условия для представителей СМИ. “Для средств массовой информации будет создана новая среда, которая будет способствовать повышению результативности их работы”,- отметил Сагателян.
По его словам, в Национальном Собрании будут выделены отдельные помещения с современной техникой, компьютерами, Интернетом, соответствующими условиями для работы. Аккредитованные в парламенте журналисты смогут в любой момент находиться в этих помещениях и следить за работой депутатов.