Բեռնատարի թաքստոցից հայտնաբերվել է շուրջ 105 կգ «հերոին» տեսակի թմրանյութ
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախաբացթողումային հսկողության ու մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունների համատեղ իրականացրած միջոցառումների արդյունքում Մեղրիի մաքսակետում կանխվել է առանձնապես խոշոր չափի՝ շուրջ 105 կգ «հերոին» տեսակի թմրանյութի ներկրումը հանրապետություն: Ռենտգեն զննության է ենթարկվել Իրանից Հայաստան ժամանած Թուրքիայի քաղաքացի Ֆերդի Օզդեմիրիի վարած, Վրաստանում գրանցված «Օմերտրանսպորտ» ՍՊԸ-ին պատկանող «DAF» մակնիշի սառնարանային բեռնատարը, որն այնուհետև մաքսային ուժեղացված հսկողության պայմաններում, ուղեկցվել է Երևան՝ մաքսային պահեստ, որտեղ իրականացվել է տրանսպորտային միջոցի մանրակրկիտ զննում:
Տեսանյութը տրամադրել է պետական եկամուտների կոմիտեն
Բեռնախցիկում նախապես պատրաստված թաքստոցից հայտնաբերվել է 105 կգ «հերոին» տեսակի թմրանյութ: Նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են ԱԱԾ քննչական ծառայությանը՝ վարույթ իրականացնելու նպատակով: Այս մասին տեղեկացնում է պետական եկամուտների կոմիտեն։
Հիշեցնենք, որ մեծաքանակ թմրանյութի տեղափոխման նախկին դեպքը գրանցվել էր 2014թ-ի հունվարին, երբ փորձ էր արվել Իրանից Վրաստան տեղափոխել մոտ մեկ տոննա հերոին:
Հերոինի աննախադեպ գործը մնում է չբացահայտված. անհայտ կազմակերպիչներից մանրամասներ չեն հաղորդվում |
Այս փորձը նույնպես կանխվել էր Մեղրիի մաքսակետում: Բեռնատարը կրկին DAF մակնիշի էր, պատկանում էր մի ընկերության, որը Վրաստանում հիմնել էր Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուն:
Նա դատապարտվել էր 19 տարվա ազատազրկման, իսկ բեռնատարի վարորդ, Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին` 17 տարվա ազատազրկման: Վերջինս հերքել է մաքսանենգությանը իր առնչությունը: Այս գործի մի մասը, որը վերաբերում է Օսման Ուղուրլուի նշած կազմակերպիչների ինքնությունները պարզելուն, դեռևս քննության փուլում է: ԱԱԾ-ն մանրամասներ չի հաղորդում:

На Мегринском таможенном пункте пресечена попытка контрабанды 105 кг героина
В результате совместных мероприятий, осуществленных управлениями Комитета госдоходов при правительстве РА, на Мегринском таможенном пункте пресечен ввоз в страну наркотического вещества героин в особо крупном размере – 105 кг. Принадлежащий зарегистрированному в Грузии ООО “Омертранспорт” рефрежератор марки “DAF”, за рулем которго находился гражданин Турции Ферди Оздемири, при прибытии из Ирана в Армению подвергся рентген-исследованию, после чего в условиях усиленного таможенного контроля был направлен на таможенный склад в Ереване, где прошел тщательный досмотр.
В заранее оборудованном в кузове тайнике было обнаружено 105 кг наркотического вещества героин. Подготовленные материалы переданы в Службу национальной безопасности РА с целью осуществления производства. Об этом сообщает Комитет госдоходов.
Напомним, что предыдущий случай контрабанды крупной партии наркотика был зарегистрирован в январе 2014 г., когда была предпринята попытка доставить из Ирана в Грузию около одной тонны героина.
Эта попытка также была пресечена на Мегринском таможенном пункте. Грузовой автомобиль – опять-таки марки “DAF” – принадлежал компании, которую основал в Грузии гражданин Турции Осман Угурлу.
Последниий был осужден к 19 годам, а водитель грузовика, гражданин Грузии Автандил Мартиашвили – к 17 годам лишения свободы. Мартиашвили отрицает свою причастность к контрабанде. Та часть дела, которая касается установления личностей организаторов, указанных Османом Угурлу, все еще находится на стадии следствия. Подробностей СНБ не сообщает.