Ակնի գաւառակ - Վանքեր, եկեղեցիներ և ուխտատեղիներ
Այս յօդուածում փորձ է արւում հաւաքագրել, ի մի բերել և ընթերցողին ներկայացնել Խարբերդի նահանգի մէջ մտնող Ակնի գաւառակի հայկական և հայ-հոռոմ գիւղերի ու քաղաքների վանքերի, եկեղեցիների և ուխտատեղիների մասին պահպանուած տեղեկութիւնները: Այդ տեղեկութիւնները պահպանուել և մեզ են հասել հիմնականում ակնեցի բանահաւաքների, աշխարհագրագէտների, հոգևոր գործիչների, ինչպէս նաև արտասահմանցի ճանապարհորդների շնորհիւ: Յարմարութեան նպատակով ուսումնասիրութիւնը կատարուել է ըստ բնակավայրերի: Յօդուածում մասնաւորապէս ուսումնասիրուել են Ակն քաղաքի, Ապուչեխ, Չարազ, Կամարակապ, Կարուշլա, Արեգի, Նարվեր, Լիճ (Լիճք), Բենկայ (Բինկեան), Արակայ, ինչպէս նաև հայ-հոռոմ գիւղերի (Վանք, Ձորակ, Մուշեղկայ և Շրզու) վանքերի, եկեղեցիների և ուխտատեղիների պատմութիւնը:
Ակն քաղաք
Ակն քաղաքը գտնւում է արևելեան երկայնութեան 36-20 և հիւսիսային լայնութեան 39-25 աստիճանի, ծովի մակերևոյթից 1018 մ բարձրութեան վրա:
Հիւսիսային կողմից քաղաքը սկսւում է Սանտըգ Պաղլար թաղի մօտից և Եփրատի երկայնքով ձգւում է մինչև Արեգի ու Կամարակապ գիւղերը՝ աւարտուելով Կամարակապի քարի մօտ:
Ակն քաղաքն ունեցել է երեք եկեղեցի՝ Սբ. Աստուածածին, Սբ. Գէորգ և Սբ. Յովհան Ոսկեբերան և վեց ուխտատեղի՝ Անմահութիւն, Սբ. Յակոբ, Ս. Թալալոս, Սբ. Գրիգոր Լուսաւորիչ, Լուս աղբիւր և Ներսէս Շնորհալի:
Սբ. Աստուածածին եկեղեցի
Սբ. Աստուածածինը գտնուել է քաղաքի Վերին թաղում: Եկեղեցին կառուցուած է եղել կիր պարունակող քարի շարուածքից և ունեցել է սիւներ: Ըստ Ա. Քէչեանի՝ ունեցել է 27 մ երկարութիւն, 20.5 մ լայնութիւն և 10.5 մ բարձրութիւն: Եկեղեցին հիմնովին վերակառուցուել է 1840 թ. մօտ 5000-6000 օսմանեան ոսկիով: Եկեղեցու ճարտարապետն էր բաբերդցի հայազգի Երանոս վարդապետը: Հետագայում մի սեբաստացի նկարիչ պատկերներ և ծաղիկներ է նկարել եկեղեցու պատերի և առաստաղի վրայ:
Սբ. Գէորգ եկեղեցի
Սբ. Գէորգ եկեղեցին նոյնպէս գտնուել է Վերին թաղում: Եկեղեցու նոր շէնքի կառուցումը սկսուել է 1874 թ. և աւարտուել 1876 թ.: Եկեղեցին կառուցուած էր հայկական ոճով, գմբէթաւոր էր և անսիւն, ունեցել է 24 մ երկարութիւն, մէջտեղում 10 մ լայնութիւն և նոյնքան բարձրութիւն: Գմբէթի տրամագիծը 12 մ էր: Կառուցման համար ծախսուել է 6000 օսմանեան ոսկի: Եկեղեցու ճարտարապետն էր Յովհաննէս Տօնիկեանը Բալուի Սաղամ գիւղից:
Երկու եկեղեցիների շինարարութեանն էլ մասնակցել են տեղի բնակիչները (աւազ, քար և այլ շինանիւթեր կրելով): Իւրաքանչիւր եկեղեցու համար ժողովրդի կատարած աշխատանքը հավասարազօր է 2000-3000 օսմանեան ոսկու:
«Վիճակագրութեան» համաձայն՝ Սբ. Աստուածածին եկեղեցին ունեցել է 7, իսկ Սբ. Գէորգը՝ 6 քահանայ: Յ. Ճանիկեանի օրօք առաջինն ունեցել է երեք, իսկ երկրորդը՝ երկու քահանայ:
Սբ. Գէորգ եկեղեցու գմբէթը տախտակապատ էր:
Կ. Պոլսի Սուրբ Փրկիչ հիւանդանոցի 1925 թ. «Ընդարձակ օրացոյցի» համաձայն՝ 1924 թ. դրութեամբ Ակնում կանգուն էր միայն Սբ. Գէորգ եկեղեցին:
Սբ. Յովհան Ոսկեբերան եկեղեցի
Սբ. Յովհան Ոսկեբերան եկեղեցու գոյութիւնը հաստատւում է 16-րդ դարի երկու յիշատակարաններով, որոնցից առաջինը հրատարակուել է Գ. Վ. Սրուանձտեանցի Թորոս Աղբար աշխատութեան մէջ [9]։ Սոյն յիշատակարանը գրուել է 1516 թ., երկրորդի մասին անձնական գրութեամբ հաղորդել է Հ. Մկրտիչ Պոտուրեանը Ռումինիայի Ֆրումոասա քաղաքից:
Այդ երկու հիշատակարանների հեղինակը Մեսրոպ անունով գրիչն է:
Ըստ Ղ. Ինճիճեանի՝ Յովհան Ոսկեբերան եկեղեցին այրուել է 1655 թ.
Ակն քաղաքի ուխտատեղիները
Ակն քաղաքում կային բազմաթիւ ուխտատեղիներ:
- Անմահութիւնը կամ Անմահութեան ջուրը գտնւում էր Մեծ Ձորի և Եփրատ գետի միախառնման տեղից դէպի ձախ: Ըստ Գէորգ արք. Արսլանեանի՝ Անմահութիւնը գտնուել է քաղաքի վերևում:
- Սբ. Յակոբ մատուռը գտնուել է Ակն քաղաքի, Ապուչեխ և Կամարակապ գիւղերի միջև՝ գերեզմանատների մօտ: Ճանիկեանը նշում է, որ Սբ. Յակոբը Թաշտիպի լեռան ստորոտից սկսւող մեծ վէմի անունն է: Գէորգ արք. Արսլանեանը, շարունակելով Ճանիկեանի միտքը, աւելացնում է, որ Ակնայ կամ Գատը կեոլի (գատը՝ կրօնական դատաւոր, կեոլ՝ լիճ) կողմում ժամանակին Սբ. Յակոբ անունով մի եկեղեցի է եղել, որը յետոյ մզկիթի է վերածուել: Բայց մինչև այսօր էլ անտեղ է պահւում եկեղեցու փակ պահարանը, որտեղ պահուած են եղել եկեղեցական անօթներ ու հագուստ: Ոչ ոք չի կարողացել բացել այդ պահարանը, իսկ բացել ցանկացողների ձեռքերը չորացել են, և նրանք մինչև այսօր էլ «թըլըսըմ կա» (կախարդանք կայ) ասելով չեն մօտենում պահարանին: Քանի որ մզկիթի դուռը գտնւում է արևելեան կողմում, էզանը (աղօթքի հրաւէրը) կատարւում է փողոցին նայող դռնից: Իսկ քրիստոնեայ ուխտաւորները Սբ. Յակոբ եկեղեցու փոխարէն իրենց ուխտն անում են Զինճիրլի քարից մի փոքր հեռու գտնւող միակտուր մեծ քարի առջև: Ընդունուած էր փոքր քարը կպցնել մեծ քարին և եթէ դրանք յարմար նստէին իրար վրայ, ապա ուխտն ընդունուած էր համարւում:
- Սբ. Թալալոս [ըստ Ճանիկեանի և Ա. Քէչեանի], Սբ. Թալալիա [համաձայն «Վիճակագրութեան»] կամ Սբ. Թալլաս [ըստ Գէորգ արք. Արսլանեանի] անուամբ ուխտատեղին գտնուել է Ակնի Վերին թաղում՝ գերեզմանատան կամ թութլուխի (թթաստան) մէջտեղում: «Վիճակագրութեան» համաձայն այս սուրբը կամ սրբուհին բուժում էր ուխտաւորների վէրքերը [18]: 1847 թ. դրութեամբ այն «աւերակ եկեղեցի» էր:
- Սբ. Գրիգոր Լուսաւորիչ ուխտատեղին գտնուել է Արեգի թաղի վերևում: Այն որմնապատ աւերակ եկեղեցի էր, որ ունէր մէկ խորան: Այդտեղ Լուսաւորչի գիւտի տօնին մատուցւում էր պատարագ:
- Լուս աղբիւրը գտնուել է Ակն քաղաքի դիմացը՝ Ցնծալենց պարտէզների մէջ:
- Ներսէս Շնորհալի վանքը գտնուել է Ակնից 6-7 ժամ հեռաւորութեան վրայ՝ ալևի քրդերի Կամխու գիւղի մօտ: Վանքը, որ չէր գործում իբրև եկեղեցի, գտնւում էր ջրառատ դաշտի մէջ: Կանգուն էր եկեղեցու կմախքը: Վանքի մասին աւանդութիւններից բացի ոչ մի արձանագրութիւն չի պահպանուել: Գիւղացիները միշտ ուխտի էին գալիս և երկրպագութիւն անում վանքում: Գալիս էին Ակնից և ուրիշ գիւղերից [24]: Վանքի շուրջ գտնւող արտերում աճում էր մանանայ անունով մի բոյս, որը տեղացիները ոչ ցանում, ոչ էլ հնձում էին: Կաթնահամ հատիկն ունի դեղին նուրբ կճեպ:
Ապուչեխ գիւղ
Վարագայ Սբ. Նշան (Ապուչեխ գիւղ)
Ապուչեխն Ակնի գաւառակի ամենամեծ գիւղերից էր: Այն գտնուել է Ակն քաղաքից դէպի հարաւ-արևելք [26]: Ակնցիները քաղաքն անուանում են Էպիչեխու, սակայն գրական լեզուի մէջ օգտագործւում է Ապուչեխ ձևը, որն աւանդուած է 18-րդ դարից:
Ապուչեխ գիւղն ունեցել է մէկ եկեղեցի Վարագայ Սբ. Նշան անունով, որ գոյութիւն է ունեցել դեռ 14-րդ դարից: Սբ. Նշանը ձեռագրերում յիշատակւում է 1651 թ. ի վեր: 1702 թ. գրուած մի Յայսմաւուրքում (կրօնական գիրք, որի մէջ ամփոփուած են եկեղեցում տօնուող սրբերի և վկաների կենսագրութիւնները) գրուած է՝ «Ի գիւղս Ապուչեխ, ընդ հովանեաւ սուրբ Աստուածածին եւ սուրբ Նշանին եւ բազմաչարչար նահատակին սուրբ Գէորգայ», սակայն Սբ. Աստուածածին և Սբ. Գէորգ եկեղեցիները գտնուել են ոչ թե Ապուչեխ գիւղում, այլ Ակն քաղաքում:
Եկեղեցին վերանորոգուել է երկու անգամ՝ նախ 1691 թ. Մարգար Չոպանեանի ծախսերով, ապա 1706 թ.՝ ժողովրդական հանգանակութեամբ:
Եկեղեցին ունեցել է բազմաթիւ ձեռագրեր, թանկարժէք եկեղեցական զգեստներ, արծաթեայ սպասք, ինչպէս նաև իւղաներկով նկարուած նուրբ պատկերներ: Խնամքով պահպանուած զգեստներից յատկապէս մեծ արժէք է ներկայացնում Տէր Պօղոսենց ընտանիքի կողմից նուիրաբերուած շուրջառը, որը փրկուել է 1915 թ. աղէտներից: Աւանդութեան համաձայն՝ այդ շուրջառը պատրաստուել է եօթ աղջիկների կողմից եօթ տարուայ ընթացքում: Պատարագիչ քահանան հագնում էր այդ շուրջառը Սբ. Ծնունդին և Զատիկին: Սակայն 1912 թ. գիւղի թաղային խորհրդի որոշմամբ գիւղի վերջին քահանան` Տէր Արտաշէս քահանայ Փափազեանը, հազուագիւտ զգեստները, վարագոյրները, արժէքաւոր սպասքները, ձեռագիր աւետարանները տեղափոխում է Պոլիս և յանձնում Հայոց Պատրիարքարանին:
1899 թ. եկեղեցին չունէր նախկին փայլն ու պայծառութիւնը: Գիւղի Տէր Յովհաննէս Նալբանդեան անունով քահանան եկեղեցու բազմաթիւ լուսանկարներ այրել է` դրանք հնացած համարելով:
1847 թ. տուեալներով՝ եկեղեցին ունեցել է 4 քահանայ:
Եկեղեցում պահուել է նաև մի ժամանակագրական տոմար, որը սկսուել է հայոց 1100 (1651) թուականից: Այդ տոմարի մէջ թուագրուած էին եկեղեցիի համար կատարուած նուիրատւութիւնները՝ զգեստները, խաչերը և այլն՝ նուիրատուների անուններով: Տոմարը պահպանուել է մինչև 1915 թ. տարագրութիւնը, սակայն, 1899 թ. ինչպէս նշուել է մի աղբիւրում՝ դժուար թէ գիւղի քահանան շարունակած լինի այդ ժամանակագրութիւնը լրացնելը:
Ապուչեխ գիւղի ուխտատեղիները
Ղ. Ինճիճեանը գրում է, որ Ապուչեխ գիւղը 18... թ (19-րդ դարում) ունեցել է երկու քայքայուած մատուռ՝ Սբ. Մինասն ու Սբ. Սահակը [36]: Սբ. Սահակի բակում հողը փորելիս գտնուել է մարդու ձեռք, որը տեղացիները համարում էին Սբ. Սահակի ձեռքը:
Համաձայն 1847 թ. «Վիճակագրութեան»՝ գիւղն ունեցել է հետևեալ մի քանի ուխտատեղիները [38]։
- Սբ. Աստուածածին մատուռը, որ կոչւում էր նաև Ագարակ
- Սբ. Մինաս մատուռը
- Սբ. Թորոս, Սբ. Սահակ և Սբ. Յակոբ երեք աւերակ եկեղեցիները, որ գտնւում էին գիւղից դուրս
Գիւղում կար Սբ. Թորոս անունով մէկ ուրիշ եկեղեցի, որ ծառայում էր իբրև ուխտատեղի:
Յ. Ճանիկեանը 1880 թ. յիշատակում է միայն Սբ. Յակոբ, Սբ. Մինաս, Սբ. Սահակ և Սբ. Թորոս մատուռները [40]:
Ա. Քէչեանը յիշատակում է բացօթեայ միախորան երկու եկեղեցի: Առաջինը Սբ. Յակոբն է, որ գտնվում էր գիւղի գերեզմանատան մէջ` բարձր բլուրի վրայ, իսկ երկրորդը՝ գիւղի հանդիպակաց այգիների մէջ գտնուող Սբ. Մինասը:
Ա. Շեփիկեանը յիշատակում է հետևեալ ուխտատեղիները.
- Ագրկներ, որը 1847 թ. «Վիճակագրութեան» մէջ յիշատակուած Ագրակն է, ուր Սբ. Աստուածածնի անունով մի ուխտատեղի կայ: Ամէն տարի սեպտեմբերի 8-ին՝ Սբ. Աստուածածնի ծննդեան տօնին, այդտեղ մատուցւում էր յատուկ պատարագ: Այդ ուխտատեղիի մօտ ենթադրաբար նախկինում գիւղ է գոյութիւն ունեցել, որովհետև Ղ. Ինճիճեանը յիշում է Ագարակը իբրև Ակնի հայկական գիւղերից մէկը՝ հայ և մահմեդական խառը բնակչութեամբ: Այդ գիւղը յիշատակւում է նաև Վիեննայի Մխիթարեանների Եւրոպահանդէսում [44]: Ըստ Ա. Քէչեանի այդ գիւղը իսլամացուած է եղել և կոչուել է Արջ-Ագրակ:
- Սբ. Յակոբ: Սբ. Յակոբին նուիրուած տօնակատարութեան օրը ժողովուրդը թափօրով այցելում էր ուխտատեղին, յատկապէս երեկոյեան:
- Լերան Սբ. Թորոս: Նոյն տօնակատարութիւնները տեղի էին ունենում այս ուխտատեղիում:
- Սբ. Մինաս: Ապուչեխի բնակիչները յարգում էին Սբ. Մինասին՝ իբրև մարդկանց կորուստները գտնող սրբի: Ամէն տարի մինչև 1898 թ. Վարդավառին յաջորդող երկուշաբթի օրը Ապուչեխի այս ուխտատեղիում պատարագ էր մատուցւում, իսկ մարդիկ մատաղ էին անում [48]:
- Սբ. Մինասին կից կար նաև մի փոքր ուխտատեղի, որ կոչւում էր Սբ. Մինասի քոյր: Այն յայտնի էր աչքերը բժշկելու իր զօրութեամբ: Մարդիկ լուանում էին իրենց աչքերը խորանի առջևի ջրով, մացառներից քուրջեր կապում աչքերին և հաւատում էին թէ հիւանդութիւնը տեղի էր տալիս:
- Սբ. Սահակ: Սբ. Սահակն անդամալոյծների բժիշկն էր, ապուչեխցիները գալիս էին այս ուխտատեղին՝ բժշկուելու յոյսով:
- Սբ. Թորոս: Այս ուխտատեղիում տարին մէկ անգամ պատարագ էր մատուցւում: Ա. Շեփիկեանն իր յօդուածներից մէկի մէջ գրում է, որ Կամարակապ և Ապուչեխ գիւղերում որպէս գիւղի հին եկեղեցիներ կային Սբ. Թորոս անունով մատուռները, որոնք գտնւում էին գերեզմանոցների մէջ: Ապուչեխի Սբ. Թորոս եկեղեցին յիշատակում է նաև Գէորգ արք. Արսլանեանը

Agn – Churches, Monasteries, and Holy Sites
This article is an attempt to describe, outline, and present to the reader the monasteries, churches, and pilgrimage sites located in the Armenian and the Hay-horom (Armenians who belonged the Greek Orthodox denomination) towns and villages of the Kaza of Agn, itself located in the Province of Kharpert (Harput). The information presented in this article was preserved and provided to us mainly by folklorists, geographers, and clerics who were natives of Agn, as well as foreign travelers who visited the area. For the sake of convenience, we have categorized the information according to locale. The research outlined in this article focused specifically on the history of the religious sites located in the City of Agn, Abouchekh, Charaz, Gamaragab, Garoushla, Areki, Narver, Lidj (Lidjk), Penga (Pingian), Araga, as well as the Armenian Hay-horom villages of the Agn area (Vank, Tsorga, Mousheghga, and Shrzou).
City of Agn
The City of Agn was located at a latitude of 39°29’ east and a longitude of 39°15’ north, at an altitude of 1,018 meters above sea level.
In the north, the city began near the Sandek Baghlar neighborhood, and stretched alongside the Euphrates River all the way to the villages of Areki and Gamaragab. The boulder of Gamaragab was considered to be the boundary of the city.
The City of Agn had three churches – The Holy Virgin, Saint Kevork, and Saint Hovnan Vosgeperan [golden-tongued]; and six pilgrimage sites – The Waters of Immortality, Saint Hagop, Saint Talalos, Saint Krikor Lusavoritch [Gregory the Illuminator], Luys Aghbyur [Spring of Light], and the Nerses Shnorhali [Nerses the Gracious] Monastery.
The Holy Virgin Church
The Holy Virgin Church was located in the city’s upper neighborhood. It was built of bricks and lime mortar, and featured columns. According to A. Kechian, the church had a length of 27 meters, a width of 20.5 meters, and a height of 10.5 meters. The church was completely renovated in 1840, at the expense of 5,000-6,000 Ottoman pounds. The architect of the church was Father Yeranos, an Armenian priest from Papert. Later, an artist was commissioned to paint images and floral patterns on the church’s walls and ceiling.
The Saint Kevork Church
The Saint Kevork Church was also located in the upper neighborhood of Agn. Construction of the modern building that housed the church began in 1874, and ended in 1876. The church was constructed in the traditional Armenian style, with a domed roof. It had a length of 24 meters, a width of 10 meters at its center, and a height of 10 meters. The diameter of the dome was 12 meters. A total of 6,000 Ottoman pounds were spent to build the church. The architect was Hovhannes Donigian, from the village of Sagham in Palu.
The locals were involved in the construction of both these churches. They carried sand, stones, and other constructional material to the sites. The labor performed by the locals during the construction of each church was calculated at a value of 2,000-3,000 Ottoman pounds.
According to Vidjagakrutyun, the Holy Virgin Church had seven serving clergy, and Saint Kevork had six. In later years, H. Janigian wrote the former had three serving clergy, and the latter had two.
The dome of the Saint Kevork Church was timbered.
According to the Untartsag Oratsuyts [Comprehensive Calendar] of the Saint Savior Hospital of Istanbul, released in 1925, as of 1924, the only Armenian church still standing in Agn was Saint Kevork.
The Saint Hovnan Vosgeperan Church
The Saint Hovnan Vosgeperan Church is mentioned in two 16th century sources. The first of these sources was included is the work Toros Aghpar [Brother Toros] by K.V. Srvantsdyants [9], and dated from 1516. Information regarding the second source was communicated to us by H. Mgrdich Bodourian, from the Frumoasa City in Romania.
Both of these primary sources were written by an author named Mesrob.
According to Gh. Injijian, the Saint Hovnan Vosgeperan Church was reduced to ashes in a fire in the year 1655.
Pilgrimage Sites in the City of Agn
There were many pilgrimage sites scattered across the City of Agn –
- The Waters of Immortality was a site located to the left of the point of confluence of Medz Tsor and the Euphrates. According to Archbishop Kevork Arslanian, the site was located in the city’s heights.
- The Saint Hagop Holy Site was located between the City of Agn and the villages of Abucheckh and Gamaragab, near a graveyard. Janigian notes that the name Saint Hagop was given to a large boulder located at the foot of Mount Tashdib [15]. Archbishop Kevork Arslanian, expounding on Janigian’s information, adds that a church named Saint Hagop had once stood near Agn or Kadi Geol (kadi meaning a religious magistrate, and geol meaning lake). At some point, the church was converted into a mosque. However, the church’s old cabinet, containing the clerical vestments and ceremonial vessels, was kept inside this mosque. According to legend, this cabinet remained shut, and nobody was able to open in. In fact, the hands of those who tried to pry it open became withered. To this day, locals do not approach the cabinet, claiming it is cursed. As the mosque’s main gate looked eastwards, the adhan (call to prayer) was performed out of the gate opening onto the road. As for Christian pilgrims, instead of the original site of the Saint Hagop Church, they made their pilgrimages and said their prayers at a large, solid boulder located near the Zinjirli Rock. A popular custom at the pilgrimage site was placing a small rock on top of a larger one. If the smaller rock did not fall off the larger rock, the pilgrims considered their vows to have been accepted by God.
- Saint Talalos [according to Janigian and A. Kechian], Saint Talalis [according to Vidjagakrutyun], or Saint Tallas [according to Archbishop Kevork Arslanian] was located in the upper neighborhood, in the middle of the graveyard or in a toutloukh (mulberry orchard). According to Vidjagakrutyun [17], the eponymous saint had the power to heal the wounds of those who visited the site. By 1847, the pilgrimage site was listed as being a “church in ruins”.
- The Saint Krikor Lusavoritch Site was located in the heights of the Areki neighborhood. It consisted of the ruins of a church, built of bricks, and which featured one altar. Services were held at the site on the Feast Day of Saint Krikor Lusavoritch.
- Luys Agbhyur [Spring of Light] was located across from the City of Agn, in the Tsndzalents gardens.
- The Nerses Shnorhali Monastery was located at a distance of six to seven hours from the City of Agn, near the Alawite Kurdish village of Gamkhou. The monastery, which did not function as a place of worship, was located in a water-rich field. Only the skeleton of the church building was still standing. Aside from those detailing the traditions associated with the monastery, no other accounts of it have survived. Villagers regularly visited the monastery, where they prostrated themselves before God. These pilgrims came from Agn, as well as from other nearby villages. A plant named manana grew in the fields surrounding the monastery, which the locals neither planted nor harvested. The plant produced seeds that tasted like milk and had a yellow, delicate shell.
Village of Abouchekh
Varaka Saint Nshan Church (Village of Abouchekh)
Abouchekh was one of the largest villages in the Kaza of Agn, located to the southeast of the City of Agn [26]. The locals called the village Ebichekhou, but in formal documents, the name Abouchekh was always used, and it became the prevailing appellation of the village in the 18th century.
The village of Abouchekh had one church, called the Varaka Saint Nshan Church. The church was in existence as early as the 14th century. The church appears in written chronicles beginning in 1651. The following text appears in a Haysmavourk (a hagiographic publication, which lists the details and biographies of saints celebrated in religious ceremonies) from the year 1702: I kyughs Abouchekh, ent hovanyav sourp Asdvadzazin yev pazmacharchar nagadagin sourp Kevorka [In the village of Abouchekh, under the ministry of the Holy Virgin Church and the Saint Kevork Church, the latter named after the saint who underwent much suffering]. However, the Holy Virgin and Saint Kevork churches were located not in the Village of Abouchekh, but in the City of Agn.
The Saint Nshan Church was renovated twice – in 1691, with funding provided by Markar Chobanian; and again in 1706, with funds raised from the public.
The church was home to many handwritten manuscripts, valuable clerical vestments, and silverware, as well as many delicate oil paintings. Among the vestments that had been preserved with care was a very valuable chasuble donated by the Der Boghosents family, and which was later rescued from the calamities of 1915. According to legend, this chasuble had been sewn by seven maidens over a period of seven years. The presiding priest of the church would don this chasuble for Christmas and Easter services. However, in the year 1912, by decision of the village council, the last priest of the village, Father Ardashes Papazian, gathered the valuable vestments, curtains, silverware, manuscripts, and Bibles, and were transported to Istanbul, where the valuable items were placed under the care of the Armenian Patriarchate.
By 1899, the church had lost its former luster and glory. The village priest, Father Hovhannes Nalpantian, burned several paintings, deeming them to have been ruined by the ravages of time.
In 1847, figures indicate that four priests served at the church.
The church was also the repository of a historical chronicle, with entries beginning in the year 1100 of the Armenian calendar (1651 CE). The chronicle details the items that had been donated to the church (vestments, crosses, etc.), as well as the names of the donors. The chronicle was kept until the deportations of 1915. However, as noted in one source, it would have been difficult of the village priest to update the chronicle after the year 1899․
Pilgrimage Sites in the Village of Abouchekh
Gh. Injijian writes that in the 19th century, there were two shrines in ruins located in the Village of Abouchekh – Saint Minas and Saint Sahag [36]. A human hand was dug up in the courtyard of Saint Sahag, and the locals believed that this was the hand of Saint Sahag himself.
According to Vidjagakrutyun of 1847, the village was home to the following pilgrimage sites –
- The Holy Virgin shrine, also called Akarag.
- The Saint Minas Shrine.
- The churches of Saint Toros, Saint Sahag, and Saint Hagop, all in ruins, and located outside the boundaries of the village.
There was yet another church named for Saint Toros in the village, which also served as a pilgrimage site.
H. Janigian, whose information was obtained in the 1880s, only mentions the Saint Hagop, Saint Minas, Saint Sahag, and Saint Toros shrines.
A. Kechian mentions two open-air, single-altar churches. The first was Saint Hagop, which was located in the village graveyard, atop a high hill, and the second was Saint Minas, located in the orchards adjacent to the city.
A. Shepigian lists the following pilgrimage sites –
- Akrgner, which is the Akarag mentioned in the Vidjagakrutyun of 1847, home to a pilgrimage site in honor of the Holy Virgin. On September 8 of every year (the holiday of the Nativity of Mary), Mass was held at the site. It is supposed that there was once a village near the site – H. Injijian mentions Akarag as one of the Armenian villages of Agn, with a mixed Armenian-Muslim population. This village is also mentioned in the review Yevroba, published in Vienna by the Mkhtarine Order. According to A. Kechian, the village was Islamized and then renamed Arch-Akrag.
- Saint Hagop: on the holiday of Saint Hagop, the people would visit the site in a large procession, mainly in the evening.
- Saint Toros: Similar festivities were held at this site.
- Saint Minas: The people of Abouchekh believed that Saint Minas helped people find what they had lost. Every year, up to 1898, on the Monday following the Feast of Vartavar (Feast of Transfiguration), Holy Mass was held at this site, and participants slaughtered animals in honor of the saint.
There was another small pilgrimage site adjacent to Saint Minas, called the Sister of Saint Minas. The site was renowned for curing those who suffered from ailments of the eyes. People washed their eyes with the water of the altar, and tied rags around the branches of the nearby bushes, believing this would cure them [49]. - Saint Sahag: Saint Sahag was the healer of the disabled. The locals visited the shrine in the hopes of being cured of their disabilities [50].
- Saint Toros: Holy Mass was held once a year at this pilgrimage site. In one of his articles, A. Shepigian writes that among the old churches of the Gamaragab and Abouchekh were several shrines bearing the name of Saint Toros, located in graveyards. The Saint Toros Church of Abouchekh was also mentioned by Archbishop Kevork Arslanian․