Կենդանաբանական այգին պնդում է՝ «Գաջեգործ»-ին արջ ի պահ տալու փաստաթուղթ չունի
Հոկտեմբերի 23-ին EcoNews.am բնապահպանական տեղեկատվական կայքն Ֆեյսբուքի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել «Գաջեգործ» ՓԲԸ-ի Երեւանի գաջի գործարանի տարածքում պահվող արջի մասին։
Հրապարակումից մեկ օր հետո դիմեցինք բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին տեղեկանալու՝ արդյոք տեսչությունը գնացե՞լ է արջի հետքերով։
Մեկ օր հետո տեսչությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտնելով, որ ընկերությանը պատկանող տարածքում պահվող 2 արջի համար նախատեսված ազատավանդակի չափսերը համապատասխանում են կառավարության «Անազատ եւ կիսաազատ պայմաններում վայրի կենդանիների», այդ թվում` ՀՀ կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներին պահելու և օգտագործելու կարգը սահմանելու մասին» թիվ 725-Ն որոշմամբ հաստատված պահանջներին։
Տնօրինությունը տեսչությանը վստահեցրել է, որ համապատասխան փաստաթղթեր ունի, սակայն հաշվի առնելով, որ ձեռք բերելուց անցել է ավելի քան 10 տարի, խնդրել է լրացուցիչ ժամանակ տրամադրել դրանք ներկայացնելու համար:
Հոկտեմբերի 25-ից անցել է մեկ շաբաթ։ Ընկերությունն այդպես էլ չի ներկայացրել արջի պահման փաստաթղթերն ու թույլտվությունը։ Այս մասին տեղեկացանք բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի մամուլի քարտուղար Վրույր Պեպանյանից։ Ընկերությունը տեսչությանը հայտնել է, որ արջը ի պահ է վերցրել կենդանաբանական այգուց։ Տեսչությունն այս օրերի ընթացքում չի ճշտել, արդյոք Կենդանաբանական այգուց ընկերությանը արջ է ի պահ տրվել՝ սպասելով ընկերության կողմից ներկայացվող փաստաթղթերին։ «Այլ պետական մարմիններից հնարավոր չէ պարզել, որովհետև անազատության պայմաններում պահվող վայրի կենդանիներն այս պահի դրությամբ հաշվառում չեն անցնում և որևէ տեղ գրանցված չեն»,- նշեց Վրույր Պեպանյանը։
Պեպանյանի փոխանցմամբ՝ իրենց համար վերջնական տվյալը լինելու է ընկերության ներկայացրած փաստաթուղթը։
Տեսչությունը չի ասում, թե որքան է սպասելու այդ փաստաթղթերի ներկայացմանը և չի սահմանել փաստաթղթերի հանձման վերջնաժամկետ։
«Հետքի» հարցմանը՝ արդյոք Կենդաբանական այգու և «Գաջեգործ» ՓԲԸ-ի միջեւ արջին ի պահ հանձնելու որևէ համաձայնություն կամ պայմանագիր կա՞, Կենդանաբանական այգու տնօրինությունը պատասխանեց. «Այգու` 2011 թ.-ին նախորդող տարիների արխիվում վերոհիշյալ գործընթացի հետ կապված փաստաթղթեր չկան»։
Պատասխանում նշված է նաեւ, որ իրենց ունեցած արխիվում ընկերության հետ կնքած որևէ պայմանագիր չկա։
Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ ընկերությունը մեկ շաբաթից ավել չի տրամադրում արջի պահման թույլտվությունը` կարելի է ենթադրել, որ արջը ավելի քան տասը տարի է` գործարանի տարածքում ապօրինի պահվում է։
Տեսանյութի հրապարակման հաջորդ օրը փորձեցինք կապ հաստատել «Գաջեգործ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Միշա Քալանթարյանի հետ։ Սակայն նրա հեռախոսահամարին պատասխանեց այլ մարդ՝ հայտնելով, որ Քալանթարյանը Հայաստանում չէ, և հրաժարվում են իրենց մոտ պահվող արջի վերաբերյալ որևէ մեկնաբանության տալ։

Администрация Ереванского зоопарка уверяет, что не имеет договора о передаче медведя на содержание ЗАО “Гаджегорц”
23 октября экологический информационный сайт EcoNews.am опубликовал видеоматериал о медведе, который содержится на территории ереванского ЗАО “Гаджегорц” – гипсового завода.
Через день после появления видеоматериала мы обратились в Министерство охраны природы РА с целью узнать, отправились ли сотрудники Экологической инспекции по следам медведя.
На следующий день инспекция распространила сообщение о том, что размеры построенного на территории компании вольера, в которых содержится медведь, соответствуют требованиям, установленным решением правительства о порядке содержания животных в неволе.
Дирекция компании заверила представителей Экологической инспекции, что располагает соответствующими документами, но поскольку после их получения прошло более 10 лет, то попросила время для предъявления бумаг.
Прошла уже неделя, однако компания так и не представила необходимые документы и разрешение на содержание животного. Об этом нам сообщил пресс-секретарь Экологической инспекции Вруйр Пепанян. По утверждению представителей завода, медведя им передал на содержание Ереванский зоопарк.
За прошедшие дни инспекция в ожидании затребованных документов не попыталась выяснить у администрации зоопарка, соответствуют ли действительности утверждения представителей ЗАО.
По словам В.Пепаняна, для них окончательными будут документы, которые представит завод “Гаджегорц”. Однако в инспекции не сказали, как долго они намерены ждать предъявления затребованных ими бумаг.
В свою очередь дирекция Ереванского зоопарка в ответ на вопрос Hetq.am, имеется ли какой-либо договор о передаче зоопарком медведя на содержание ЗАО “Гаджегорц”, ответила, что в архиве до 2011 г. подобные документы отсутствуют.
Учитывая то обстоятельство, что компания уже больше недели не представляет разрешение на содержание медведя, можно предположить, что животное больше десяти лет находится на территории завода незаконно.
На следующий день после публикации видеоматериала мы попытались связаться с исполнительным диреткором ЗАО “Гаджегорц” Мишей Калантаряном. На звонок ответил другой человек, который сказал, что Калантарян отсутствует из Армении и что они отказываются от каких-либо комментариев по поводу содержания у них медведя.