ԱԳ փոխնախարարը՝ Վրաստանում ՀՀ-ի դեսպանի մասին․ «Կաշխատի՝ գնահատական կտանք»
Այս մասին խորհրդարանական լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Վրաստանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում նախկին պատգամավոր Ռուբեն Սադոյանի նշանակմանը։
Վերջինս դիվանագիտական աշխատանք նախկինում չի կատարել:
«Դեսպանի աշխատանքի մասին դատում ենք իր կատարած աշխատանքով, կաշխատի՝ գնահատական կտանք»,-ասաց Քոչարյանը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ չի ընտրվել այնպիսի գործիչ, որը դիվանագիտական աշխատանքի փորձ ունի, Քոչարյանն ասաց, որ ոչ միայն Հայաստանում, այլև շատ երկրներում ընդունված պրակտիկա է, երբ դեսպանների նշանակումները լինում են քաղաքական։
Արդյունավե՞տ էին, արդյոք, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներն այն դեպքում, երբ հանդիպումից հետո սահմանում լարվածությունն աճել է հարցին ԱԳ փոխնախարարը պատասխանեց. «Այն ջղաձիգ շարժումները, որոնք մենք տեսանք հանդիպումից հետո, խոսում են այն մասին, որ Ադրբեջանի նախագահին այդ հանդիպումը ձեռք չի տալիս»։
Օրերս Սերժ Սարգսյանը «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում երիտասարդների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ ԼՂ կոնֆիկտի լուծումը լինելու է ցավոտ: Ի՞նչ է դա նշանակում հարցին Քոչարյանը պատասխանեց․ «Եթե Ադրբջանը խելքի գա, և լուծումը լինի փոխզիջումային, ապա կողմերի համար ցավոտ է լինելու, բայց այսօր որևէ նշան չկա նման իրավիճակի»։ Շ. Քոչարյանը շեշտեց՝ կան հարցեր, որոնք վերաբերում են բացառապես ԼՂ տարածքային ամբողջականությանը և կարգավիճակին, իսկ այդ հարցերն առանց ԼՂ-ի ներկայացուցչի չեն կարող քննարկվել։
«Դա շատ լավ հասկանում են միջորդները, միշտ ասում են, որ երբ բանակցությունների փուլը սկսվի, որով առաջ են շարժվելու, առանց Ղարաբաղի մասնակցության անհնար է»,-եզրափակեց նա։

Замминистра ИД РА о назначении нового посла Армении в Грузии: “Поработает, тогда и дадим оценку”
Назначение послов является компетенцией президента, мы назначение послов не обсуждаем, заявил на сегодняшнем брифинге с парламентскими журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, касаясь назначения послом РА в Грузии бывшего депутата парламента Рубена Садояна. Последний в прошлом не состоял на дипломатической службе.
“О деятельности посла мы судим по его работе. Пусть поработает, тогда и дадим оценку”,- сказал Кочарян.
На вопрос, почему не был выбран деятель с опытом дипломатической работы, Кочарян сказал, что не только в Армении, но и во многих странах назначения послов не носят политический характер.
Отвечая на вопрос о результативности встреч президентов Армении и Азербайджана в условиях возрастания напряженности на границе, замминистра ИД сказал: “Раздражительность, которая проявилась после встречи, свидетельствует о том, что президента Азербайджана эта встреча не устроила”.
На днях Серж Саргсян в ходе встречи с молодежью в политической школе “Андраник Маркарян” заявил, что решение карабахского конфликта будет болезненным. На вопрос, что это означает, Шаварш Кочарян ответил: “Если Азербайджан одумается и будет принято компромиссное решение, то для сторон оно будет болезненным, однако сегодня никаких признаков подобной ситуации нет”. Заместитель главы МИД РА также подчеркнул: есть вопросы, которые касаются исключительно территориальной целостности и статуса Нагорного Карабаха, а эти вопросы без представителей НК обсуждаться не могут.
“Это очень хорошо понимают посредники, которые постоянно твердят, что когда начнется этап переговоров, то обойтись без участия Карабаха будет невозможно”,- добавил Шаварш Кочарян.