Դավիթ Տոնոյան. «Սեյրան Օհանյանն ամենաուրախ մարդկանցից է լինելու, եթե «Զինծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» նախագիծն ընդունվի»
ԱԻ նախարար, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի» մասին օրենսդրական նախաձեռնության հարցում համակարծիք է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ։
«Համոզված եմ, որ ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի հավասարություն ստեղծվի»,-այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ըստ ընդդիմության տեսակետի՝ կրթության միջոցով բանակից խուսափողները կտեղափոխվեն առողջական ոլորտ, նախարարը չհամաձայնեց։
«Կարող եմ իմ օրինակը բերել՝ այն տարիներին, երբ զորակոչվել եմ պարտադիր ժամկետային ծառայության, տարկետումը հանված էր, քանի որ Խորհրդային Միությունն էր այն ժամանակ, եթե առողջ էիր, զորակոչվում էր»,-նշեց նա։
Մեր հարցին՝ ինչո՞ւ նախկին նախարարը նման նախաձեռնությամբ հանդես չեկավ, Տոնոյանը պատասխանեց. «Դա մի գործընթաց է, որը մեկ նախարարը փոխանցում է մյուս նախարարին, այն նոր չէ»։
Խնդրեցինք հստակեցնել՝ նախկին նախարարը կո՞ղմ էր նման նախագծի, Տոնոյանը դրական պատասխան տվեց՝ ընդգծելով, որ այդ խնդրի վերաբերյալ քննարկումներ ունեցել են։
«Ձեզ կասեմ, որ ինքն ամենաուրախ մարդկանցից մեկն է լինելու, եթե այդ նախագիծն ընդունվի»,-հավելեց Տոնոյանը։
Դիտարկմանն ի պատասխան, թե պաշտոնյաների զավակները, միևնույն է, չեն մեկնելու առաջնագիծ, Դավիթ Տոնոյանն առանց անուններ հնչեցնելու ասաց, որ հիմա էլ առաջնագծում ծառայություն անցնող պաշտոնյաների զավակներ կան, համոզված է՝ կլինեն նաև օրենքի փոփոխությունից հետո։
Հիշեցնենք, որ նախագիծն առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանում ընդունվել է 89 կողմ, 9 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
Նախագծով առաջարկվում է խստացնել ուսումնառության համար տրվող տարկետման դեպքերը․ տարկետում կտրվի միայն այն դեպքում, եթե ուսանողը քաղաքացիաիրավական բնույթի պայմանագիր կնքի ՊՆ-ի հետ՝ ուսումնառության ընթացքում ռազմական պատրաստություն անցնելու և ուսումնառության ավարտից հետո նախարարության կողմից նշված վայրում և պայմաններում զինվորական ծառայություն անցնելու մասին:

Давид Тоноян: “Если проект закона “О военной службе и статусе военнослужащего” будет принят, то Сейран Оганян обрадуется этому больше всех”
Министр чрезвычайных ситуаций, бывший заместитель министра обороны Давид Тоноян согласен с мнением министра обороны Вигена Саркисяна о проекте закона РА “О военной службе и статусе военнослужащего”.
“Я убежден, что будет сделано все возможное для установления равенства”,- заявил на брифинге в Национальном Собрании Д.Тоноян.
Министр не согласен с мнением оппозиции о том, что лица, уклоняющиеся от службы в армии благодаря образованию, начнут спекулировать проблемами со здоровьем.
“В те годы, когда я призывался на военную службу, отсрочка была отменена, так как в советский период если ты был здоров, то тебя призывали”,- отметил Тоноян.
На вопрос, почему с такой инициативой не выступил предыдущий министр обороны, глава МЧС сказал: “Это не новый процесс, он передается от одного министра другому”.
Мы попросили сказать, поддерживал ли бывший глава Минобороны этот проект. “Могу вам сказать, что если этот проект будет принят, то Сейран Оганян обрадуется этому больше всех”,- ответил Давид Тоноян.
Касаясь мнения о том, что сыновья должностных лиц все равно не отправятся на передовую, министр ЧС, не называя имен, сказал, что сыновья должностных лиц и сегодня проходят службу на передовой и однозначно будут проходить и после изменения закона.
Напомним, что проект закона принят в парламенте в первом чтении. В нем предлагается ужесточить предоставление отсрочки в связи с учебой. Отсрочка будет предоставлена в том случае, если студент заключит с Министерством обороны договор о прохождении военной подготовки в процессе учебы, а по ее окончании отправится на военную службу в указанном МО месте.