Ճամբարակի քաղաքապետ է ընտրվել ընտրողի քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար դատապարտված Վազգեն Ադամյանը
Երեկ՝ նոյեմբերի 5-ին կայացած Գեղարքունիքի մարզի խոշորացված Ճամբարակ համայնքի ղեկավար է ընտրվել անկուսակցական, Վազգեն Ադամյանը: Նա ստացել է 4349 քվե, իսկ մրցակից, գործող համայնքապետ Յուրիկ Ավալյանը, ում սատարում էր ՀՀԿ-ն, ստացել է 1424 քվե:
Նշենք, որ Ճամբարակում ընտրելու իրավունք ուներ 9123 քաղաքացի, որից քվեարկությանը մասնակցել է 5924-ը:
Քաղաքապետի պաշտոնում ընտրված Վազգեն Ադամյանը այս տարվա հունիսի 13-ին մեղավոր է ճանաչվել քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածով (Քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը) նախատեսված հանցանք կատարելու մեջ և Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը նրա նկատմամբ պատիժ էր նշանակել տուգանք՝ 500.000 դրամի:
Վազգեն Ադամյանը 2017թ. ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ճամբարակ քաղաքի Գարեգին Նժդեհի փողոցի 128-րդ հասցեում գտնվող Ճամբարակի ավագ դպրոցի շենքում տեղակայված թիվ 20/24 ընտրական տեղամասում` քվեարկության սենյակում, Ճամբարակ քաղաքի բնակիչ Արծրուն Ղուլյանի քվեարկության արդյունքը բացահայտելու նպատակով խախտել է վերջինիս քվեարկության գաղտնիությունը: Վազգեն Ադամյանը մոտեցել է Արծրուն Ղուլյանին և նրանից ցանկացել իմանալ, թե ում օգտին է նա քվեարկելու: Տեսնելով, որ Արծրուն Ղուլյանը չի ցանկանում տեղեկություններ հայտնել իր քվեարկության վերաբերյալ, վերջինիս, հետևից քայլելով, մոտեցել է թիվ 2-րդ քվեախցիկի մոտ և Արծրուն Ղուլյանի կողմից քվեախցիկում գտնվելու և քվեարկություն կատարելու ժամանակ, քվեախցիկի առաջնամասի վերնամասից ձգվելով` հետևել է Արծրուն Ղուլյանի քվեարկությանը, տեսել նրա քվեարկության արդյունքը, որով և խախտել է Արծրուն Ղուլյանի քվեարկության գաղտնիությունը:
Դատարանում Վազգեն Ադամյանն իրեն մեղավոր էր ճանաչել և միջնորդել էր գործի քննությունն անցկացնել արագացված կարգով:
Քրեական գործի հարուցման հիմք էր հանդիսացել «Ազատություն» ռադիոկայանի տեսանյութը: Այդ ժամանակ խոչընդոտվել էր նաև լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը, սակայն այդ մասով պատասխանատվության ենթարկելու լուրջ քայլեր չեն ձեռնարկել:
Նշենք, որ Վազգեն Ադամյանը «Գեգամետ Պլյուս» ՓԲԸ-ի ջարդիչ տեղամասի պետն է:
Ինչ վերաբերում է Յուրիկ Ավալյանին, ապա նա Ճամբարակ քաղաքը ղեկավարում էր արդեն 12 տարի՝ 2005 թվականից:

Мэром Чамбарака избран Вазген Адамян, привлеченный к административной ответственности за нарушение тайны голосования избирателя
На прошедших 5 ноября выборах в ряд органов местного самоуправления Армении мэром города Чамбарака был избран беспартийный Вазген Адамян. Он получил 4349 голосов, а его соперник, Юрик Авалян, которого поддерживала правящая Республиканская партия, - 1424 голоса.
Отметим, что 13 июня этого года В.Адамян был избран виновным по ст. 154 УК (нарушение тайны голосования) и привлечен к административному штрафу в размере 500 тыс. драмов.
На парламентских выборах 2 апреля 2017 г. на избирательном участке 20/24, который располагался в здании чамбаракской старшей школы, Вазген Адамян нарушил тайну голосования жителя города Арцруна Гуляна. Адамян подошел к нему и спросил, за кого тот собирается голосовать. Гулян отказался сообщить, после чего Адамян последовал за ним к кабинке для голосования и проследил за тем, как тот проголосовал, тем самым нарушив тайну голосования избирателя.
В суде В.Адамян признал себя виновным. Основанием для возбуждениия уголовного дела послужил видеоматериал радио “Свобода”. Тогда для профессиональной деятельности журналиста чинились препятствия, однако по этой части не были предприняты серьезные шаги для привлечения к ответственности виновных.
Что касается Юрика Аваляна, соперника Адамяна на нынешних выборах, то он руководил Чамбараком с 2005 г., то есть в течение 12 лет.