«Ռեսպուբլիկա Արմենիա» և «Հանրապետություն» թերթերը կմիանան «Արմենպրես» պետական գործակալությանը
Կառավարության նոյեմբերի 9-ի նիստում հավանության արժանացավ մի նախագիծ, ըստ որի` «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» և «Հանրապետություն» թերթերը միացան «Արմենպրես» փակ բաժնետիրական ընկերությանը:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ երեք ՓԲԸ-ների գործառույթները մասամբ համընկնում են, և վերակազմակերպելու արդյունքում հնարավոր կլինի կենտրոնացնել երեք կազմակերպությունների ռեսուրսները՝ աշխատանքի առավել արդյունավետ կազմակերպման նպատակով:
«Բացի այդ, ՓԲԸ-ների միացումը հնարավորություն կտա տնտեսել պետական բյուջեի միջոցները, կհանգեցնի կրկնվող գործառույթների օպտիմալացմանն ու կրճատմանը, ինչպես նաև ոլորտի առավել արդյունավետ կազմակերպմանը»,- գրված է նախագծում։
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ` «Տեղեկատվության և վերլուծության կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը կմիացվի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը։

Газеты “Республика Армения” и “Айастани Анрапетутюн” будут присоединены к госагентству “Арменпресс”
На заседании 9 ноября правительство РА одобрило проект решения, которым газеты “Республика Армения” и “Айастани Анрапетутюн” (“Республика Армения”) будут присоединены к ЗАО “Арменпресс”.
Необходимость объединения трех изданий обусловлена частичным совпадением их функций, а также тем, что в результате реорганизации удастся сконцентрировать ресурсы для более эффективной организации работ, отмечается в проекте.
“Кроме того, присоединение ЗАО позволит сэкономить бюджетные средства, оптимизировать дублирующие функции", - считают авторы документа.
Другим решением правительства государственная некоммерческая организация “Центр информации и анализа” будет присоединена к государственной некоммерческой организации “Центр общественных связей и информации”, что также позволит сэкономить средства госбюджета.