Ցեղասպանությունների ժխտման քրեականացման մասին
Իմ երիտասարդության տարիներին մի խոսք կար` դանիական կուտ ուտել, այսինքն կամավորապես ստանձնել ուրիշի համար ձեռնատու դիրքորոշում: Ճիշտն ասած, առ այսօր չգիտեմ ինչո՞ւ էր կոչվում հատկապես դանիական: Բայց, որ այսօր որոշ մարդիկ կերել են թուրքական կուտը դա ակնհայտ է: Իսկ ի՞նչ է թուրքական կուտը` դա ես արդեն գիտեմ, քանի որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի վերջին քննարկումների առիթով ոմանք, մինչևիսկ հայեր, գրում էին և են, որ ցեղասպանությունների հանրային ժխտման քրեականացումը սխալ է, քանզի սահմանափակում է ազատ խոսքը, ինքնուրույն կարծիք ունենալու իրավունքը:
Այդ ո՞ր օրվանից հանցագործության պաշտպանությունը դարձավ «խոսքի ազատություն» կամ «կարծիք ունենալ»: Գնացեք, օրինակ, Կանադա և հանրայնորոեն «կարծիք արտահայտեք» որ, օրինակ, սևամորթները կամ հայերը փնթի են կամ ալարկոտ: Գիտեք չէ՞ ձեզ ինչ կանեն` «ատելություն հրահրելու» (hate speech) համար` դուք կհայտնվեք բանտում կամ կկրեք այլ պատիժ: Գերմանիայում ասեք, որ Հիտլերը իր պատճառներն ուներ հրեաներին կոտորելու համար: Մի ժխտեք Հոլոքոստը, այլ պարզապես փորձեք որոշակի արդարացում-հիմնավորում բերել դրա համար: Հետևանքները կարծում եմ ինձանից լավ գիտեք: Բա ու՞ր մնաց «խոսքի ազատությունը»: Թե՞ որոշ մարդիկ կարծում են, որ հայերս ավելի ժողովրդավոր ենք, քան կանադացիք կամ գերմանացիք:
Ընթացիկ երևույթները հասկանալու համար անհարաժեշտ է ընդգծել մի շարք կարևոր հանգամանքներ` ցեղասպանությունը, այդ թվում և հատկապես հայերի, զուտ պատմական անցք չէ, անցյալի իրադարձություն: Այն ծանրագույն հանցագործություն է, ինչպես բնութագրում են իրավագետները` «հանցագործությունների հանացագործությունը» (crime of the crimes), քանզի այն իր մեջ պարունակում է մի շարք ծանրագույն հանցագործություններ` սպանություն, բռնաբարություն, մանկապղծություն, ստրկավաճառություն, մարդուն ապօրինի ազատությունից զրկում, ուրիշի ունեցվածքի յուրացում կամ փչացում, մշակութային արժեքների ոչնչացում կամ յուրացում և այլն: Ըստ էության, այս հանցագործությունն իր մեջ ներառում է քրեական ողջ օրենսգիրքը:
Հետևաբար, ցեղասպանության հանրայնորեն ժխտումը հանցագործությունն արդարացնելու փորձ է, ըստ էության հանցագործության խրախուսում է, իսկ դա արդեն ոչ միայն հանցակցություն, այլև հանցագործություն: Կրկնում եմ, ցեղասպանությունը պատմական երևույթ չէ, որի մասին լինեն տարբեր կարծիքներ, այն հանցագործություն է, իսկ հանցագործությունն ունի միայն մեկ վերաբերմունք` դա պատիժն է, իսկ պատժի կիրառման անհնարինության դեպքում` դատապարտումը, որոնց նպատակներից է հանցագործության կանխարգելումը: Ոչինչ չի խրախուսում ոճրագործին և դրում նրան նույն արարքը կրկնելու, որքան անպատիժ մնացած հանցագործությունը:
Ես վերը գրել էի «ցեղասպանությունը, այդ թվում և հատկապես հայերի, զուտ պատմական անցք չէ, անցյալի իրադարձություն»: Ինչո՞ւ «հատկապես հայերի»: Շատ պարզ պատճառով, որովհետև հայերի ցեղասպանությունը միակ ցեղասպանությունն է, որը դեռ շարունակվում է, քանի որ սույն հանցագործության հետևանքներն ունեն շարունակական բնույթ: Բացատրեմ միտքս` բոլոր նախորդ ցեղասպանության մեղավորները այս կամ այն կերպ պատժվել են, զոհերը մասնակի կամ ամբողջական հատուցումներ են ստացել և դեռ ստանում են, այսինքն ցեղասպանության հետևանքները որոշակիորեն հաղթահարվել են:
Հայերի ցեղասպանությունը միակն է, երբ ոչ միայն հանցագործները միջազգայնորեն պատժված կամ գոնե դատապարտված չեն (հայերի կողմից իրականացված արդարահատույց գործողությունները չեն կարող դիտարկվել որպես միջազգային), այլև ցեղասպանությունն ընթացքի մեջ է, քանի որ շարունակվում են ցեղասպանության հետևանքները:
Հայաստանն այսօր շրջափակելի է դարձել ցեղասպանություն պատճառով, Հայաստանի Հանրապետությունը ցեղասպանության հետևանքով է կորցրել իր տարածքների զգալի մասը` հետևաբար կորցրել է զարգացման համար այդքան անհրաժեշտ ելքը դեպի ծով և կենսատարածքը, ինչպես նաև դարձել է ռազմականապես շատ ավելի խոցելի: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների զգալի մասն այսօր վատ է ապրում: Դրա համար կան բազում պատճառներ` այդ թվում բազմաթիվ ներքին: Բայց էական են, եթե ոչ վճռորոշ, արտաքին պատճառները:
Իսկ արտաքին պատճառներից կարևորագույնը հայոց ցեղասպանության մնայուն հետևանքներն են: Հետևաբար, քանի դեռ ցեղասպանության հետևանքները վերացված չեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները չեն կարող ունենալ ապահով և բարկեցիկ կյանք: Իհարկե լավ կառավարման միջոցով կարելի է հասնել որոշակի բարելավման, սակայն դա կլինի խիստ սահմանափակ, անկայուն և խոցելի:
Մնացած տարաբնույթ խոսակցությունները կամ իշխանության գալու խաբեպատիր քարոզ են կամ ազնիվ ինքնախաբեություն: Երկրի հզորությունը, հետևաբար քաղաքացիների բարեկեցությունը, խիստ նյութական հասկացությունը է և այն խարսխվում է նույնքան նյութական հասկացությունների վրա: Իհարկե կառավարման ձևը հույժ կարևոր է, անգամ ունի առօրյա նշանակություն` առանց որի հնարավոր չէ բնականաոն կյանքը: Այն նման է թթխմորի` առանց որի չես կարող որակյալ հանապազօրյա հացդ ունենալ: Սակայն եթե չունես ցորեն կամ այն հողը, որի վրա պիտի աճեցնես ցորենը` թթխմորը դառնում է արագ փչացող ճոխություն:
Պետք է հասկանալ, որ հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, դատապարտումը կամ ժխտման քրեականացումը Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացմանը նպատակաուղղած քայլեր են: Առավել ևս տվյալ պարագային, երբ Ֆրանսիայում առաջին անգամ փորձ է արվում Հայոց ցեղասպանությունը դնել Հոլոքոստի հետ նույն հարթության վրա` այդտեղից բխող բոլոր իրավական հետևանաքներով:

On the Criminalisation of the Denial of Genocides
There was a saying in my youth, “to swallow a Danish pill”, which implied to willfully accede to a position beneficial to another. Honestly speaking, I still don’t know to this day why it is referred to as “Danish” specifically. However, that some people have swallowed the Turkish pill today is quite clear. And what that Turkish pill comprises is something I do know, as, over the course of these recent discussions in the National Assembly of France, some have written and continue to write – among them even Armenians – that the criminalisation of the public denial of genocides is wrong, as that would mean limiting free speech and the right to have one’s own opinion.
Since when has the protection of a criminal act been “freedom of speech” or “holding an opinion”? Go to Canada, for example, and publicly “express your opinion” that, say, black people or Armenians are filthy or lazy. You do know what they would do to you, right? You would end up in jail or be penalised in some other fashion for inciting “hate speech”. Declare in Germany that Hitler had his reasons for massacring Jews. Don’t deny the Holocaust; simply try to bring up some justification or basis for it. I believe you would know the consequences better than I do. Well, where is that “freedom of speech”, then? Or is that some people consider us Armenians more democratic than Canadians or Germans?
It is important to underscore a few key points in order to understand these current events. Genocide, including and especially that of the Armenians, is not simply something that happened in the past, a mere historical occurrence. It is the worst crime, “the crime of the crimes”, as juridical scholars put it, as it consists of a series of the most reprehensible criminal acts – murder, rape, child molestation, slavery, illegally depriving people of their freedom, pillaging or the destruction of the property of others, the annihilation or acquisition of objects of cultural value, etc. This crime brings up essentially the whole gamut of the penal code.
Consequently, the public denial of a genocide is an attempt at the justification of a crime. It is, in fact, the encouragement of a crime, and that does not just imply being an accomplice to a crime, but committing a crime itself. I repeat: genocide is not a historical event, about which there could be differing opinions. It is a crime, and crimes can have only one response – punishment. And if it is impossible to punish, then one must condemn, one of the reasons behind which is to prevent the crime in future. Nothing encourages a criminal and motivates him to repeat a crime more than a crime that went unpunished.
I mentioned above that, “Genocide, including and especially that of the Armenians, is not simply something that happened in the past, a mere historical occurrence”. Why “especially that of the Armenians”? For the simple reason that the Armenian Genocide is the only genocide that is continuing, as the consequences of that criminal act have an ongoing nature. Let me explain. The perpetrators of all previous genocides have been punished one way or another, the victims have been compensated in whole or in part, and they continue to receive compensation, that is, the consequences of those genocides have been overcome to some degree.
The Armenian Genocide is the only one where not only have the perpetrators not been punished or even at least condemned internationally (the acts of retribution carried out by Armenians cannot be viewed as “international”), but the genocide is still happening, as the consequences of the genocide are still in place. Armenia today has become subject to a blockade due to genocide. The Republic of Armenia has lost a significant part of its territory due to genocide, losing as well its access to the sea – so essential to the country’s development – and further living space, while also being rendered strategically far more vulnerable. A major part of the citizenry of the Republic of Armenia has a low standard of living today.
There are numerous reasons for this, including domestic ones. But the external reasons are central to this matter, if not being essential to it. And the most important of those external reasons are the continuing consequences in place of the Armenian Genocide. And so, as long as the consequences of that genocide have not been eliminated, the citizens of the Republic of Armenia cannot enjoy a secure and prosperous life. Of course, some improvement can be achieved with proper management, but any such development would be very limited, unstable, and vulnerable. Any other discussions on the matter are either blatant propaganda for achieving power in the country or honest self-deception.
The strength of the country – that is, the prosperity of its citizens – is a very material concept and it finds its basis on just as material concepts. Of course the regime is very important, and even has significance in the day-to-day, without which normal life would not be possible. It is like the yeast, without which one cannot have one’s daily bread. But if one does not even have the grain or the land on which one is to grow the grain, then the yeast becomes a luxury that soon grows rancid.
It must be understood that the recognition, condemnation, and the criminalisation of the denial of the Armenian Genocide are steps aimed at eliminating the consequences of the Armenian Genocide. And that is the case even more so now, where in France the attempt is a first to place the Armenian Genocide side-by-side with the Holocaust, with all the legal consequences that that would entail.