Հունգարիայում գրանցված ընկերությունը գաղտնի է պահում Հայաստանին մատուցած ծառայությունների գինը
Այս տարվա մայիսին Հայաստան էին հրավիրվել Հունգարիայում գրանցված Arton Capital կազմակերպության նախագահ Արմանդ Արտոնը և կազմակերպության այլ ներկայացուցիչներ։ Նրանց այցի մասին պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը՝ այս վերնագրով․ «Նախարարության և Arton Capital կազմակերպության հետ համագործակցությունը կնպաստի օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը»։
Մի քանի ամիս է, ինչ փորձում ենք պարզել, թե ինչ է արժեցել այդ համագործակցությունը։ Arton Capital-ի հետ կնքված պայմանագրի արժեքը «Հետք»-ին չեն հայտնում ոչ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, ոչ էլ ընկերությունը։ Պայմանագրում, ինչպես պարզվում է մեզ ուղարկված գրավոր պատասխանից, նախատեսված է եղել գինը չհրապարակելու դրույթ։
Arton Capital-ը Հունգարիայում մեղադրվել է «անսովոր բարձր» գներով ծառայություն մատուցելու մեջ
Arton Capital-ի հայաստանյան գործունեությամբ և իրականացվող ծրագրի արժեքով հետաքրքրվելու առիթը դարձավ ընկերության հունգարական փորձը։
Arton Capital-ը, ըստ հունգարական հետաքննական Atlatszo պարբերականի հոդվածի, կառավարության ծրագրով օտարերկրացիներին բնակության (ռեզիդենտության) պարտատոմսեր վաճառող ընկերություններից մեկն է եղել: Ըստ հոդվածի` նրանք, ովքեր ցանկացել են մասնակցել ծրագրին, վճարել են 300 հազար եվրո, այնուհետև հնարավորություն են ստացել դիմել Հունգարիայում բնակության (ռեզիդենտության) թույլտվություն ստանալու համար: Պարտատոմսերը ուղղակիորեն չեն վաճառվել Հունգարիայի կառավարության կողմից, այլ միջնորդ ընկերությունների, որոնցից մեկն էլ եղել է Arton Capital-ը: Ըստ լրատվամիջոցի՝ միջնորդ ընկերության շահույթն ամեն պարտատոմսի վաճառքից կազմել է շուրջ 29 հազար եվրո։
Հոդվածի կենտրոնում, սակայն, ծրագրի նկարագրությունը չէ․ Arton Capital-ի` Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում գտնվող գրասենյակը 2017թ. ապրիլ ամսին հարձակման է ենթարկել, որից հետո հաղորդվել է, որ շուրջ 1,9 միլիոն եվրո են գողացել: Համակարգիչը, որը պարունակում էր կարևոր տեղեկատվություն բնակության պարտատոմսերի ծրագրի մասին, ևս, ըստ պաշտոնական հաղորդման, կորել է:
Arton Capital-ի՝ Բուդապեշտի գրասենյակը, աղբյուրը
Լրատվամիջոցի աղբյուրների համաձայն՝ սա իրականում ինքնակողոպուտ էր և ոչ իրական հանցագործություն։ «Ինքնակողոպուտի տեսությունը ավելի ու ավելի է ուժեղանում, երբ տեսնում ենք, որ քննիչները չեն գտել որևէ կապ հանցագործության և որևէ հայտնի կողոպտող հանցախմբի կամ այնպիսի հանցագործների միջև, ովքեր մասնագիտացած են սեյֆեր կոտրելու մեջ», - նշված է հոդվածում: Atlatszo-ն գործը համարում էր «քաղաքական առումով զգայուն» և նշում, որ իրավապահ մարմինները շահագրգռված չեն քննություն իրականացնելու հարցում։
Հունգարական ծրագրի մասին զեկույց է հրապարկել նաև Ներդրումային Միգրացիայի խորհուրդը (IMC)՝ Հունգարիայի «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն ծրագրի հետ համատեղ։
Հետազոտությունը բացահայտել է, որ նշված ծրագիրը չի նպաստում Հունգարիայի տնտեսությանը, այլ երկրում քաղաքական առումով ազդեցիկ մի քանի անհատների հարստացմանը և այն ընկերությունների բարգավաճմանը, որոնց հետ այդ անձինք համագործակցում են: Arton Capital-ն այդ ընկերությունների շարքում է:
Հիմնական շահառուները, ըստ զեկույցի, օֆշորային ընկերություններ են, որոնք միջնորդ են Հունգարիայի կառավարութան` Պարտքի կառավարման գործակալության և ներդրողների միջև:
«Նրանց ծառայության գները սովորաբար շատ բարձր են և վերջնական շահառուները, որոնք վայելում են շահույթը, սովորաբար չեն կարող հայտնաբերվել», - եզրակացնում են հետազոտողները։
Arton Capital-ը, ինչպես նշում են հետազոտության հեղինակները, առարկել է զեկույցի տարբեր հատվածների դեմ. արդյունքում ընկերությանը հնարավորություն է տրվել հայտնելու իր դիրքորոշումը, բայց վերջինս մերժել է:
Arton Capital-ի մամուլի քարտուղար Ռուփերտ Ռայթը (Rupert Wright), «Հետք»-ին պատասխանել է, որ ընկերությունը խստորեն մերժում է զեկույցի արդյունքները, բացի այդ տեղեկացնում, թե կապվել են «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» կազմակերպության հետ և առաջարկել վերանայել զեկույցը փաստական անճշտությունների համար: «Այս առաջարկը որևէ պատասխան չի ստացել»,- գրում է Ռուփերտ Ռայթը:
Arton Capital-ի ներկայացուցիչը հայտնում է նաև, որ վարձատրել է Մեծ Բրիտանիայի «Շիլլինգս» իրավաբանական կազմակերպությանը իրենց շահերը և հեղինակությունը պաշտպանելու համար: Ռուփերտ Ռայթը այս պատասխանին կցել է նաև «Շիլլինգս» կազմակերպության պատրաստած հարցուպատասխանը, որը «մանրամասնում է ընկերության` զեկույցի վերաբերյալ կոնկրետ մերժումները»: Պատասխանում նշվում է նաև, որ Arton Capital-ը դատական գործ է սկսել Դուբայում ընդդեմ IMC-ի` զեկույցի հեղինակի:
«Arton-ի վճարները լիովին համապատասխանում են արդյունաբերության ստանդարտին, և վճարները, որոնք գանձվում են որպես Հունգարիայի ծրագրի մաս, համապատասխանում են նմանատիպ ծրագրերի համար եվրոպական այլ օրենսդրություններին։ Գանձվող վճարները ներառում են հատկացումները գործակալներին և խորհրդատուներին, հարկերն ու ծախսերը, որոնք առնչվում են դիմելու գործընթացին (օրինակ՝ կառավարությանը դիմելու հարկը, իրավական, թարգմանչական և օրենսդրական վճարները)», - գրված է «Շիլլինգս»-ի պատրաստած փաստաթղթում։
Ընկերությունը հայտնում է նաև, որ պարտատոմսերի ծրագրի միակ անդամն է, որ գործում է՝ օգտագործելով Հունգարիայում գրանցված ընկերություն։ ««Արտոն»-ը որևէ պարտավորություն չուներ օգտագործելու տեղական գրանցման ընկերություն, սակայն արել է իր կամքով, և ծրագրի միակ ընկերությունն է, որ այդկերպ է վարվել»,- նշված է պատասխանում։
Մեր հարցին` արդյոք կա պայմանագիր կամ համաձայնագիր Հայաստանի ծրագրի համար և որքան գումար է նախատեսված աշխատանքների համար, Ռուփերտ Ռայթը պատասխանել է. «Պայամանագիր է ստորագրվել 2017թ. մարտ ամսին` Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի հետ։ Մենք չենք քննարկում պայմանագրի գումարը` առևտրային պատճառներով և պայմանագրում առկա գաղտնիության դրույթներով»:
Եվրամիության բյուջեից վճարված գումարը՝ առևտրային գաղտնիք
«Arton Capital»-ը Հայաստանում էր Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իրականցվող «Աջակցություն միգրացիային և սահմանների կառավարմանը» ծրագրի շրջանակներում, որը Հայաստանում իրականացնում է Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնը (ICMPD): Այսինքն՝ գումարը, որը վճարվել է Arton Capital-ին և չի հրապարկվում, վճարվել է ԵՄ միջոցներից։
«Աջակցություն միգրացիային և սահմանների կառավարմանը» ծրագիրն ունի պաշտոնական կայք, որում այս տարվա սեպտեմբերին ներկայացվեց պաշտոնական տեղեկություն Arton Capital-ի կատարած աշխատանքների մասին։ Սեպտեմբերի 12-ի դրությամբ՝ Arton Capital-ը պատրաստել և ներկայացրել է Հայաստանի վերաբերյալ «Ներդրումների դիմաց քաղաքացիության շնորհում» նախագծի զեկույցը:
«Գնահատման զեկույցում «Arton Capital» կազմակերպությունն առաջարկում է հարուստ օտարերկրյա քաղաքացիների պասիվ ներդրումները գրավելու նպատակով վերջիններիս բնակության և այնուհետև քաղաքացիության իրավունք շնորհել: Ծրագրի առանցքային տարրերն են ներդրումային տարբերակների մշակումը, ֆինանսական և նյութական համապատասխանությունը և մարքեթինգը: Զեկույցը հատուկ ուշադրություն է դարձնում նախագծի ուժեղ և թույլ կողմերին, հնարավորություններին և վտանգներին, ինչպես նաև ուսումնասիրում է ռիսկային գործոնները և ռիսկերը մեղմացնելու ռազմավարությունները: Համաձայն կանխատեսումների, նախագիծը կարող է դառնալ օտարերկրյա ուղիղ ներդրումների կայուն աղբյուր, որի կանխատեսելի կուտակված մաքուր եկամուտը կկազմի ավելի քան 100 մլն ԱՄՆ դոլար 6 տարվա կտրվածքով»,- տեղեկացնում է ծրագրի պաշտոնական կայքը:
Ըստ էության, Arton Capital-ի գործն այս զեկույցը պատրաստելն է եղել։ Ընկերությունը «Հետք»-ի հարցմանը պատասխանել է․ ««Arton Capital»-ը արդեն ավարտել է առաջադրանքը և պաշտոնապես ներկայացրել է առաջարկությունների զեկույց հաճախորդին, որն այն թարգմանում է հայերեն»։
Պայմանագրի արժեքը, սակայն, չհրապարակեց ոչ միայն ընկերությունը, այլ նաև տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը։ Նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է միայն ընկերության միջազգային փորձի մասին։
«Ընկերությունը ներկայացված է ավելի քան 15 քաղաքներում և աջակցել է ներդրման դիմաց քաղաքացիություն շնորհելու ծրագրեր ունեցող տարբեր երկրների ներգրավել ավելի քան 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ներդրում», - պատասխանել է Խաչատրյանը։
Ընկերության մատուցած ծառայության արժեքը «Հետք»-ին չհայտնեց նաև ծրագիրն իրականացնող Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարել Հոֆստրան: Նա նշում է, որ «Arton Capital» ընկերության հետ պայմանագիր է կնքվել մրցակցային գործընթացից հետո։ Մրցույթում, ըստ Հոֆստրայի, ներգրավված են եղել մի քանի խորհրդատվական ընկերություններ:
«Այս ընկերություններն ընտրվել են ինտերնետային հետազոտության արդյունքում: «Arton Capital» ընկերությունն ընտրվել է` հիմնվելով մրցունակ արժեքի և նախկին փորձառության վրա: Հուսով եմ, որ Դուք կհասկանաք, որ ես չեմ կարող պայմանագրի ճշգրիտ գումարը փոխանցել, բայց այն շատ մրցունակ էր միջազգային խորհրդատվության համար»,- պատասխանել է Կարել Հոֆստրան:
Գլխավոր լուսանկարում՝ Arton Capital կազմակերպության ներկայացուցիչների հանդիպումը Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում
Թարմացում
Հոդվածի հրապարկումից հետո Եվրոպական միության հայաստանյան գրասենյակը «Հետք»-ին տրամադրեց զեկույցի պատրաստման արժեքը, որը կազմում է շուրջ 18,500 եվրո (առանց ԱԱՀ-ի)։ «Արտոն կապիտալ»-ի պատրաստած զեկույցին և Հայաստանում հնարավոր «Ոսկե վիզա» ծրագրի մասին կարող եք կարդալ հետևյալ հղմամբ։

Зарегистрированная в Венгрии компания держит в секрете стоимость оказанных ею услуг
В мае этого года в Армению были приглашены председатель и несколько представителей зарегистрированной в Венгрии организации “Arton Capital”. Министерство экономического развития и инвестиций РА распространило пресс-релиз об этом визите, который был озаглавлен “Сотрудничество между министерством и организацией “Arton Capital” будет способствовать привлечению иностранных инвестиций”.
Уже несколько месяцев мы пытаемся выяснить, во сколько обошлось это сотрудничество. Стоимость заключенного с “Arton Capital” договора не называет Hetq.am ни министерство экономического развития и инвестиций, ни сама компания. Как выяснилось из адресованного нам ответа, в договоре предусмотрен пункт о неразглашении стоимости.
В Венгрии “Arton Capital” обвинили в оказании услуг по “непомерно высоким” ценам.
Именно венгерский опыт дал нам повод заинтересоваться деятельностью “Arton Capital” в Армении.
Согласно занимающемуся расследованиями венгерскому изданию Atlatszo, “Arton Capital” принадлежит к числу тех компаний, которые в рамках правительственной программы предоставляли иностранцам вид на жительство через гособлигации (резидентские облигации). В статье отмечалось, что желающие участвовать в этой программе заплатили 300 тысяч евро, после чего получили возможность обратиться для получения вида на жительство (резидентство). Облигации продавались правительством не напрямую, а через посреднические компании, одной из которых была “Arton Capital”. Прибыль компании от продажи каждой облигации составляла около 29 тысяч евро.
Однако основное внимание авторы статьи уделили не описанию программы. В апреле 2017 г. находящийся в центре Будапешта офис “Arton Capital” подвергся нападению, после чего появилась информация о том, что из офиса похитили 1,9 млн евро. Согласно официальному сообщению, пропал также компьютер, содержавший важную информацию о программе продажи облигаций.
Офис “Arton Capital” в Будапеште, источник
По сообщению источников СМИ, в действительности это было самоограбление, а не настоящее преступление. “Версия самоогрбления представляется более достоверной, когда узнаешь, что следователи не обнаружили связь между этим ограблением и какой-либо известной преступной группировкой или преступниками, специлизирующимися во взломе сейфов”,- говорится в статье.
Atlatszo считает дело щекотливым в политическом плане, отмечая, что правоохранительные органы не заинтересованы в проведении следствия.
Доклад о венгерской программе опубликовал Инвестиционный миграционный совет (IMC) совместно с антикоррупционной программой “Транспаренси Интернейшнл”.
Изучение показало, что данная программа способствует не развитию экономики Венгрии, а обогащению нескольких влиятельных в политическом плане лиц и сотрудничающих с ними компаний, в том числе “Arton Capital”.
Основные бенефициары программы - офшорные компании, являющиеся посредниками между Агентством управления долгом при правительстве Венгрии и инвесторами.
“Стоимость их услуг, как правило, очень высока, а получающие прибыль конечные бенефициары обычно не выявляются”,- пишет издание.
“Arton Capital” выступила с возражениями по поводу отдельных положений статьи, после чего компании была предоставлена возможность высказать свою позицию, однако она отказалась.
Пресс-секретарь “Arton Capital” Руперт Райт (Rupert Wright) в ответе на запрос Hetq.am сообщил, что компания решительно опровергает результаты доклада. Райт также отметил, что они связались с организацией “Транспаренси Интернейшнл” и предложили пересмотреть содержащиеся в докладе фактические неточности. “Это предложение не нашло ответа”,- пишет Руперт Райт.
Представитель “Arton Capital” также сообщил, что они оплатили услуги британской юридической компании “Шиллингс” по защите их интересов и репутации. К своему ответу Руперт Райт приложил документ, подготовленный компанией “Шиллингс”, в котором “подробно излагались опровержения отдельных положений доклада”.
На наш вопрос, существует ли договор или соглашение по программе Армении и какая сумма предусмотрена для оплаты работ, Райт сообщил: “Договор был подписан с Международным центром развития миграционной политики в марте 2017 г. По коммерческим причинам и на основании существующих в договоре пунктов о конфиденциальности стоимость договора мы не обсуждаем”.
Сумма, уплаченная из бюджета ЕС, является коммерческой тайной
Представители “Arton Capital” находились в Армении в рамках программы “Содействие миграции и управлению границами”, которая осуществляется при финансировании Евросоюза. В нашей стране эту программу реализует Международный центр разработки миграционной политики. Это значит, что сумма, которая держится в секрете, была уплачена “Arton Capital” из средств ЕС.
Программа “Содействие миграции и управлению границами” имеет свой официальный сайт, на котором в сентябре этого года была размещена официальная информация о работе “Arton Capital”. По положению на 12 сентября организация подготовила и представила доклад, посвященный проекту “Предоставление гражданства в обмен на инвестиции” для Армении.
“В оценочном докладе организация “Arton Capital” с целью привлечения пассивных инвестиций богатых иностранных граждан предлагает предоставить им вид на жительство, а затем и гражданство. Ключевыми элементами программы являются разработка инвестиционных вариантов, финансовое и материальное соответствие, маркетинг. Особое место в докладе уделено сильным и слабым сторонам проекта, возможностям и рискам, представлены также стратегии смягчения факторов риска. Согласно прогнозам, проект может стать стабильным источником прямых иностранных инвестиций, прогнозируемая чистая прибыль от которых составит свыше 100 млн долларов США в разрезе 6 лет”,- отмечает официальный сайт программы.
Фактически функция “Arton Capital” состояла в подготовке этого доклада. В ответ на запрос Hetq.am компания сообщила: “Arton Capital” уже выполнила задание и официально представила доклад о предложениях клиенту, который переводит его на армянский язык”.
Тем не менее, стоимость договора не назвала ни компания, ни министерство экономического развития и инвестиций. Заместитель министра Тигран Хачатрян указал лишь на международный опыт компании.
Стоимость оказанной “Arton Capital” услуги не разгласил и руководитель реализующего программу армянского офиса Международного центра разработки миграционной политики Карел Хофстран. По его словам, договор с “Arton Capital” был заключен после проведения конкурса, в котором участвовало несколько консалтинговых компаний.
“Компания "Arton Capital” была выбрана с учетом конкурентоспособной цены и имеющегося у нее опыта. Надеюсь, вы с пониманием отнесетесь к тому, что я не могу назвать точную сумму договора, которая для международной консалтинговой компании является весьма конкурентоспособной”,- ответил Карел Хофстран.
На главном снимке: встреча с представителями компании “Arton Capital” в министерстве экономического развития и инвестиций РА