«Ամեն տարի Վան Գոգի ծննդյան օրը նրա հետ սելֆի եմ անում»
Արդեն երեք ամիս է, ինչ 19-ամյա Մանու Հարությունյանը Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողուհի է: Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ նա արդեն երկու անհատական ցուցահանդես է ունեցել, նաեւ մասնակցել է բազմաթիվ խմբակային ցուցահանդեսների: Մանուն համոզված է, որ արվեստում հաջողության հասնելու համար ամենակարեւոր երկու պայմաններն են համառությունն ու ակտիվությունը:
«Հիմնականում էն ուսանողներն են տարված նկարում, ովքեր այնքան էլ ապահովված չեն, բայց շարունակում են նկարել, չնայած որ նկարչությունը թանկ բան է, գումար արժե: Եթե նկարչությունը քոնն է, քեզ երբեք հանգիստ չի տա, դու պետք է նկարես: Կարեւոր չէ, թե ինչով: Ես ուզում եմ զբաղվել նկարչությամբ եւ դրանով վաստակել: Եթե չկարողանամ, ուրեմն ինձ հաղթել են»,- ասում է նա:
Մանու Հարությունյան. «Ինձ դուր են գալիս գույները ու դրա պատճառն ամենեւին այն չէ, որ ուզում եմ բոլորից տարբերվել: Ուղղակի ես այսպիսին եմ»:
«Ես իմպրեսիոնիզմի հետեւորդ եմ ինձ համարում, իմը գեղանկարչությունն է»:
«Ուսանողական կյանքում դեռեւս նոր բան չեմ տեսել, որեւէ նոր բան ինձ համար չեմ բացահայտել, բայց հավատում եմ, որ ամեն ինչ դեռ առջեւում է»:
«Հիմա նկարչության տարբեր ձեւեր ենք սովորում, հաստոցներ ենք օգտագործում, կարեւոր է սովորել ու իմանալ նկարչության բոլոր ձեւերը, անգամ եթե դրանցով հետագայում չես զբաղվելու»:
«Միշտ դրական եմ մտածում, միտքը իրական է դառնում»: Մունկի Ճիչը` Մանուի կոշիկներում:
Մանու Հարությունյան. «Երբ միտքիս նոր բան է գալիս, կարեւոր չէ, թե որտեղ եմ ու ձեռքիս տակ ինչ է, միանգամից նկարում եմ, որ չկորի»:
«Սա իմ ակնոցն է, որի մի կողմը Վան Գոգի գիշերն է, մյուս կողմը` ցերեկը: Ես աշխարհին նայում եմ այս ակնոցներով»:

“Каждый год в день рождения Ван Гога я делаю с ним селфи”
Три месяца назад 19-летняя Ману Арутюнян стала студенткой Государственной академии художеств. Несмотря на юный возраст, Ману успела провести две персональные выставки , а также принять участие в коллективных выставках. Ману убеждена, что успеха в искусстве можно добиться благодаря двум важным качествам – упорству и активности.
“Увлеченно рисуют главным образом студенты из не очень обеспеченных семей, хотя рисование – дорогое занятие, оно требует денег. Если живопись – это твое, она не даст тебе покоя, ты должен будешь постоянно рисовать. Неважно чем. Если мне это не удастся, значит, меня победили”,- говорит юная художница.
Ману Ауртюнян: “Мне нравятся цвета, но причина не в том, что я хочу отличаться от всех, простоя я такая”.
“Я считаю себя последовательницей импрессионизм. Живопись – это мое”.
“В студенческой жизни я пока не видела ничего нового, но я верю, что все еще впереди”.
“Сейчас мы проходим разные формы живописи, используем станки. Главное – учиться и знать все формы живописи, даже если в дальнейшем они не пригодятся”.
“Я всегда думаю о позитивном, ведь мысли реализуются”. “Крик” Мунка на носках Ману.
Ману Арутюнян: “Когда мне в голову приходит что-то новое, для меня неважно, где я нахожусь и что у меня под рукой. Я сразу же рисую, чтобы не потерять…”
“Это мои очки. На одном стекле “Звездная ночь” Ван Гога, на другом – его “День” . Я смотрю на мир через эти очки”.