Հունիսի 10-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը քննել է լրագրողների դեմ բռնարարքներ գործած անձանց՝ Աշոտ Ավետիսյանի եւ Հրայր Հարությունյանի քրեկան գործը: Երեւան քաղաքի դատախազությունը նրանց է հանցավոր ճանաչել 2004թ.-ի ապրիլի 5-ին «Ազգային միաբանություն» կուսակցության կազմակերպած հանրահավաքի ընթացքում զանգվածային լրատվության մի շարք աշխատակիցների նկատմամբ բռնություններ գործադրելու ու խմբագրությունների գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու մեջ:
Տուժող լրագրողները դատարանում հայտարարել են, որ նախաքննությունը թերի է կատարվել եւ բոլոր մեղավորները չեն բացահայտվել: Նախաքննական մարմինը գործը լղոզելու մոտեցում է ցուցաբերել, իսկ դատարանը նրանց նկատմամբ մեղմ պատիժ է սահմանել «զղջալու» արդյունքում: Սափրած գլուխները նույն խուլիգանական վարքագիծը երեկ դրսեւորել են դատարանի դահլիճում: Նրանք արգելել են լրագրողներին ներս մտնել դատական նիստերի դահլիճ, ծաղրել են ու վիրավորել նրանց: «Նոյյան Տապան» գործակալության թղթակից Սոնա Մաշուրյանի պահանջին՝ չխոչընդոտել իր աշխատանքին, նրանք վիրավորել են եւ սպառնացել ջարդել լրագրողուհու գլուխը:
Oրինականության պահպանմանը կոչված իրավապահները դատարանում ցուցաբերել են նույն անտարբերությունը, ինչ ապրիլի 5-ի հանրահավաքի ժամանակ: Ավելին, նրանք ոչ միայն անտարբերությամբ հետեւել են հասարակական կարգը խախտողներին, այլեւ միացել են զազրախոսներին եւ իրենց հեթին վիրավորել լրագրողներին:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն գտնում է, որ տեղի ունեցած դատավարությունն ընդամենը պատրանք էր ազատ խոսքը պաշտպանելու եւ օրենքի առջեւ բոլորի իրավահավասարությունը ցուցադրելու առումով: Իրականում, դատարանի դահլիճում սափրած գլուխների հայտնվելը, լրագրողներին ուղղված հայհոյանքներն ու սպառնալիքները խոսում են այն մասին, որ հանցագործներն անպատիժ են եւ իշխանությունները ազատ խոսքը պաշտպանելու կամք չեն դրսեւորում:

Statement by the Association of Investigative Journalists
On June 10, 2004, the court of first instance of Yerevan's Center and Nork-Marash districts heard the criminal case against Ashot Avetisyan and Hrair Harutiunyan - two of the men who attacked journalists at the April 5, 2004 rally organized by the National Unity Party. The Yerevan Prosecutor's Office had indicted them for using violence against mass media representatives and for deliberate damage or breakage of editorial equipment during the rally.
The victims of the attack declared in court that the preliminary investigation had not been properly conducted, and that not all the attackers had been identified. The investigative body tried to sweep the case under the rug, and the court, taking into consideration the attackers' "repentance", imposed small penalties upon them - fining them 100,000 drams (about $180) each for damages. The "shaved heads" displayed the same hooligan behavior in the courtroom - they prevented journalists from entering the courtroom, insulting and mocking them. When Noyan Tapan reporter Sona Mashuryan demanded that they allow her to do her job, they insulted her and threatened to crack her head open. Policemen who were present in the courtroom to keep order went beyond the indifference they had displayed during the April 5 th rally, joining the perpetrators in insulting the journalists present.
The Association of Investigative Journalists believes that the trial merely provided the illusion of defending the freedom of the press and guaranteeing the equality of all before the law. In reality, the presence of the "shaved heads" in the courtroom and the threats and insults directed against journalists prove that the authorities lack the will to defend free speech and that criminals go unpunished.