Սպանվել է Օսամա Բին Լադենը
Այսօր ԱՄՆ ուժերը Պակիստանում սպանել են «Ալ Քաիդայի» հիմնադիր առաջնորդ Օսամա Բին Լադենին: Համարվում է, որ նա 2001 թ. սեպտեմբերին 11-ին Առևտրի համաշխարհային կենտրոնում (Նյու Յորք) և Պենտագոնում (Վաշինգտոն) տեղի ունեցած ահաբեկչության կազմակերպիչն է:
Բին Լադենը սպանվել է մայրաքաղաք Իսլամաբադից դուրս գտնվող մի առանձնատանը: CNN-ի աղբյուրը հայտնել է, որ նրա մարմինը գտնվում է ԱՄՆ-ի ուժերի մոտ:
Այս պահին Սպիտակ տան մոտ հավաքվել են բազմաթիվ մարդիկ, որոնք տոնում են իրադարձությունը:
Քիչ առաջ հայտարարությամբ հանդես է եկել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ով պաշտոնապես հայտարարել է, որ իր ղեկավարությամբ ԱՄՆ-ի ուժերի իրականացրած գործողության արդյունքում «Ալ Քաիդայի» ղեկավարը սպանվել է: Օբաման ասել է, որ Բին Լադենը պետք է «արդարադատության կանչվեր» այն տառապանքների համար, որոնք ամերիկացիները կրեցին 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության հետևանքով:
Բարաք Օբամայի խոսքերով` Բին Լադենը երկու տասնամյակ եղել է «Ալ Քաիդայի» ղեկավարն ու խորհրդանիշը, և ամերիկացիների համար կարևոր էր նրան չեզոքացնելը: Միաժամանակ Օբաման ամերիկացիներին կոչ է արել զգոն լինել` «Ալ Քաիդայի» կողմից նոր ահաբեկչություններից խուսափելու համար:
Օբաման ասել է, որ ԱՄՆ-ի պատերազմը իսլամի դեմ չէ, և շնորհակալություն հայտնել այն մարդկանց, ովքեր մասնակցել են Բին Լադենին ոչնչացնելու գործողությանը: Նա նշել է, որ իր թիմը խոսել է Պակիստանի նախագահի հետ, ով համաձայնել է, որ այս օրը պատմական է երկու երկրի համար:

Усама бен Ладен убит
Сегодня в Пакистане силы США убили основателя и лидера "Аль Каиды" Усаму бен Ладена. Считается, что бен Ладен является организатором терактов 11 сентября 2001 г. в Нью-Йорке и Вашингтоне, в ходе которых был разрушен Всемирный торговый центр и совершено нападение на Пентагон.
Бен Ладен был убит в особняке неподалеку от Исламабада. Согласно источнику CNN, его тело находится у сил США.
В данный момент у Белого дома собралось большое число людей, которые празднуют это событие.
Только что выступил президент США Барак Обама, который официально заявил, что под его руководством была проведена операция, в результате которой глава "Аль Каиды" был убит. По словам Обамы, бен Ладен должен был предстать перед правосудием за те страдания, которые пережили американцы вследствие теракта 11 сентября 2001 г.
На протяжении двух десятилетий Усама бен Ладен был руководителем и символом "АльКаиды", и для американцев его ликвидация представляла огромную важность, отметил Барак Обама. В то же время он призвал американцева проявлять бдительность, чтобы избежать новых терактов.
Обама заявил, что США ведут войну не против ислама, и выразил благодарность тем людям, которые приняли участие в операции по уничтожению бен Ладена. Американский президент отметил, что его команда разговаривала с президентом Пакистана, который согласился с тем, что этот день стал историческим для обеих стран.